czwartek, 24 maja 2012

Kolejna niepokojąca ankieta w OptimieW Optimie pojawiła się druga ankieta zatytułowana Jaki produkt oszczędnościowy wybierzesz do regularnego oszczędzania. I podobnie jak w przypadku pierwszej ankiety, którą prezentowałem w artykule BGŻ planuje dalsze zmiany oferty, lekko irytujący jest brak opcji zatytułowanej nie wybrałbym takiego produktu.

Dlatego z czystej ciekawości kliknąłem konto oszczędnościowe z prostego powodu, że w bank ten za konto oferuje tyle co na najlepszych lokatach. A jeżeli mamy do wyboru konto czy lokata przy gwarantowanym jednakowym oprocentowaniu to wybór jest prosty. Konto jest zdecydowanie lepsze, gdyż przy tym samym zysku dostęp do pieniędzy mamy w dowolnym momencie.

Jak widać z poniższych wyników ankiety, zdecydowana większość ankietowanych podziela ten pogląd, gdyż połowa z nich wybrałoby konto oszczędnościowe, a 40% lokatę. Zaledwie po 3% mają silnie lansowane fundusze i IKE o reszcie nawet nie warto wspominać.Dobrze jednak, że w nowej ankiecie zabrakło tych składników, które były obecne w poprzedniej ankiecie czyli indeksu giełdy warszawskiej WIG20, indeksu giełdy nowojorskiej, giełdy rynków wschodzących, towarów rolnych czy umocnienie złotego. To by spowodowało że więcej byłoby tutaj spekulacji aniżeli prawdziwego oszczędzania.

Osobiście sądzę że koniec końców Optima wybierze coś z pierwszej ankiety i coś z drugiej. Pierwszą ankietę wygrało złoto, drugą zapewne wygra konto oszczędnościowe. Ciekawe zatem jaki będzie finał tych dwu ankiet.

W każdym razie obie ankiety pokazują, że z oszczędzaniem Optima zaczyna mieć coraz mniej wspólnego. Nowe produkty które Optima ma w planach czyli IKE, IKZE oraz o zgrozo, programy regularnego oszczędzania z funduszami inwestycyjnymi to teoretycznie produkty oszczędnościowe, ale skonstruowane tak żeby największe zyski czerpał z tego bank o czym pisałem już niejednokrotnie.

Dowodzi tego oferta takich produktów w innych bankach, które mają już w swojej ofercie czy to IKE czy też programy regularnego oszczędzania. W praktyce te produkty to zwykłe naciąganie klienta na długoterminowe 'oszczędzanie' pełne rozlicznych pułapek za które płacić będzie klient. Jakie to pułapki opisywałem w wielu postach między innymi tutaj:

IKE:

Produkty oszczędnościowe

Praktycznie każdy z powyższych produktów opisany jest w wielu odcinkach stąd podane linki odsyłają do pierwszego odcinka które, kończą się odsyłaczami do dalszych części tak że w sumie tworzą całość. 

Uwaga:
Tuż przed publikacją tego artykułu dostałem informację o nowej ofercie Optimy. Niebawem omówimy ją na niniejszym blogu. A w osobnym artykule zostaną opisane ciemne strony konta oszczędnościowego 6,50%, które odkryłem ku memu wielkiemu rozczarowaniu.

2 komentarze:

  1. Z ciekawości zagłosowałem przed chwilą w tej ankiecie BGŻ Optimy i okazuje się że wyniki na stronie są identyczne z tymi co opublikowane powyżej (Liczba odpowiedzi: 560 i kolejność odpowiedzi z udziałem procentowym jest identyczna). Czyżby wynik ankiety był stały bez względu na to jak zagłosują internauci?

    OdpowiedzUsuń
  2. To samo zauważyłem.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...