wtorek, 22 maja 2012

Elastyczna lokata rewolwer czyli wybierz sobie okres deponowania


Festiwal lokat trwa w najlepsze. Ze sceny zeszła lokata słoneczna i to w momencie gdy słońce jakby na przekór zaczęło nareszcie przypiekać. Muzyka też przestała grać choć ptaki nadal ćwierkają swoje melodyjki. Ale to chyba dlatego, że słychać strzały nowego wykonawcy.

Na scenę wchodzą kowboje. I o dziwo po raz pierwszy Getin oraz Open Online oferują lokatę o tej samej nazwie Lokata rewolwer. Dziki zachód dawno wyszedł z mody, ale jak widać dla Getin każdy sposób jest dobry na lansowanie lokat.

W zasadzie lokat dwuletnich nie opisuję na blogu chociaż ranking lokat dwuletnich opublikowałem przy okazji porównywania ze skarbowymi obligacjami dwuletnimi prezentowanymi tutaj. Ale w przypadku lokaty rewolwer warto zrobić wyjątek ze względu na bardzo nietypową możliwość zrywania lokaty w trakcie, bez utraty odsetek.

Ale może po kolei. Standardowo lokata rewolwer czy to w Getin czy Open oferuje 6,4% na dwa lata. Czyli oferta wskoczyłaby na podium lokat 2letnich, ale na najniższy stopień. Gdyż w FM bank możemy zarobić 6,50% a w Banku Pocztowym dostaniemy nawet  7%.

Ale w przeciwieństwie do rywali, nie musimy czekać aż całe długie dwa lata na wypłatę odsetek ale mamy możliwość zerwania umowy co pół roku i dostaniemy na to 3 dni czasu. Zobaczmy to na konkretnym przykładzie przy założeniu, że  założymy lokatę dziś czyli 22 maja 

W takim przypadku lokatę możemy zerwać w dniach:
22 - 24 listopada 2012
22 - 24 maja 2013
22 - 24 listopada 2013

Przy czym trzeba zaznaczyć że w przypadku wypłaty w tych dniach oprocentowanie nieznacznie zostanie obniżone do 6,00%. Należy tutaj zaznaczyć, że zerwanie w innych dniach oprócz podanych powyżej skutkuje całkowitym zerwaniem odsetek.

Oczywiście jeżeli założymy lokatę na przykład 23 maja, wówczas dni w których  będzie można zerwać lokatę przesuną się o jeden dzień 
23 - 25 listopada 2012
23 - 25 maja 2013
23 - 25 listopada 2013

Zatem lokatę rewolwerową należy uważać za lokatę 2letnią z oprocentowaniem na 6,4% lub półroczną, roczną lub półtoraroczną z oprocentowaniem na 6,00%. Kojarzy się to oczywiście z dwuletnimi obligacjami gdzie płatność następuje co pół roku, ale w przypadku obligacji nie ma żadnych kar w postaci obniżenia oprocentowania za dostęp do odsetek.

Tym razem brak epickiego opisu lokaty na stronach banku. Widać rewolwerowcy to twarde chłopy. Skąd nazwa? Sugeruje cztery strzały gdzie rolę kul odgrywają odsetki: po pół roku, roku, półtorej lub dwóch latach. Ale przecież kowboje mieli rewolwery na 6 naboi więc lokata powinna być na 1,5 roku z możliwością wypłaty co kwartał!

Zatem to trochę oszukana lokata. Tym bardziej że prezentowana niedawno lokata słoneczno-muzyczna miały na liczniku 6,15%. Obecne 6,4% wydaje się z pozoru lepszą lokatę ale tak naprawdę powinniśmy widzieć tutaj 6% bo 2 lata to szmat czasu. I z pewnością większość ludzi, którzy założą tę lokatę, będzie chciała zerwać ją przy którymś strzale.

A wtedy zobaczymy tylko odsetki na 6%. Sprytnie to obmyślili. Nie czarujmy się więc i powiedzmy to szczerze. Lokata NA 100 dni w Idei którą opisywałem wczoraj jest lepszą ofertą. Bo też nam da 6,4% i to już po stu dniach a nie dopiero po grubo ponad 700.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...