piątek, 18 maja 2012

Nietypowa polisolokata w BGŻ Optima


O BGŻOptima napisałem dotąd kilka tekstów bardzo skrajnych. Jedne chwalą ten bank inne ganią ich posunięcia. Odnoszę bowiem wrażenie, że Optima chce dla nas dobrze, ale nie bardzo jej wychodzi.

Jak dotąd ich oferta była bardzo skromna:  lokata na 8%, którą bank miał na starcie oraz konto na 6,50% to genialne pomysły, które szczerze polecałem i nie ukrywam sam z nich skorzystałem. Ale oferta funduszy oraz ankieta, którą komentowałem ostatnio w tym miejscu dotycząca produktów łączonych to raczej strzały kulą w płot.

Ostatnia ankieta pokazała, że bank planuje przemianę w bankozaurusa, który ma zamiar skubać klienta tak jak to czyni większość innych banków oferujących różnej maści programy oszczędnościowe czy IKE. Na szczęście póki co Optima zamiast zapowiadanych produktów zaoferowała... polisolokatę. I to najlepszą na rynku.

Pierwsze wrażenie gdy widzi się polisolokatę jest bardzo negatywne. Nie jest to bowiem produkt popularny i raczej nigdy nie będzie. Ale w przypadku BGŻOptimy wyjątkowo ten produkt jest godny polecenia z jednego ważnego powodu, który w parametrach zaznaczyłem kolorem zielonym.

Parametry polisolokaty są w miarę przyzwoite:
Oprocentowanie: 6,50% (5,27%)
Minimalna kwota: 2.000 zł
Okres: 12 miesięcy
Zerwanie przed terminem: wypłata 100% odsetek! (*)
Liczba dopuszczalnych polisolokat: nieograniczonaPrzedostatni punkt jakby ratuje ten z pozoru nieciekawy produkt. Biorąc pod uwagę, że praktycznie we wszystkich bankach trwają obniżki lokat a pułap 6,50% pozostał linią oporu w przypadku lokat, którą tylko na chwilę przebił Meritum oferując 6,6%, ale niestety nie ma już tego w ofercie.

W gruncie rzeczy to w chwili obecnej najlepiej oprocentowana polisolokata na rynku. I zapewne długo taką pozostanie. Na plus można poczytać także brak ograniczeń co do ilości możliwych polisolokat. Dzięki temu nie ma już ograniczeń do 40k, które oferuje konto.

Zatem pozornie jest ok. Ale bardzo niepokoi fakt, że Optima zaczyna kombinować, bo do lamusa zaczynają odchodzić zapewnienia o banku wyspecjalizowanym w oszczędzaniu. Spodziewaliśmy się różnorodnej oferty atrakcyjnych lokat na dowolne okresy jak kwartał, modne ostatnio 4 miesiące, pół roku czy rok, które pozostawią konkurencję w tyle. Niestety nie było, nie ma i chyba raczej nie będzie takich lokat.

Ponadto wraz z polisolokatą pojawia się nowy oferent, gdyż produkt w zasadzie oferowany jest przez dwie instytucje: Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie Europa S.A. oferująca polisę oraz BGŻOptima oferująca lokatę.
Nieoficjalnie wiadomo już, że w najbliższy poniedziałek ma pojawić się nowa oferta: polisa strukturyzowana o czym można przeczytać na przykład tutaj. Nie wygląda to zachęcająco a raczej bardzo niepokojąco, ale z wyrażeniem opinii poczekajmy do poniedziałku.

UWAGA
* Na stronie Optimy pojawiła się informacja o gwarancji tylko 100 wypłaty wpłaconych środków. To diametralnie zmienia postać rzeczy i czyni produkt zupełnie nieatrakcyjnym

7 komentarzy:

 1. Od polisolokat nie płacimy podatku Belki. Tak wiec jest to polisolokata na 5.27%. A że by była większa cyferka bgż dodał 6.5% 'tyle co na zwykłej lokacie'. Tak więc w swoim opisie powinieneś mieć tak samo: 5.27% (6.50%)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Racja. Spójrz jednak na wczorajszy ranking lokat. Tam dla każdego przypadku podaję schemat brutto (netto). Zgadzam się, że lepiej byłoby podawać na odwrót ale taką przyjęto konwencję. Kto jest sprytny widzi to jednak na opak.
   To podobny zabieg jak pisanie 999,99. Powinno się pisać o grosz więcej i wiele ludzi widzi tu 900 zł a kto sprytny widzi 1000 zł.

   Usuń
 2. "praktycznie we wszystkich bankach trwają obniżki lokat a pułap 6,50% pozostał linią oporu w przypadku lokat". W Pocztowym podwyższyli, do 7 % na 2 lata. ciekaw jestem, jakie ma Pan zdanie o ich ofercie. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie biorę pod uwagę lokat o tak długim horyzoncie czasowym. W rankingu podaje maksimum 9 miesięcy chociaż nigdy nie zakładałem nawet na tak długi okres czasu.
   O samej lokacie w pocztowym będzie jutro w kontekście porównania do obligacji skarbowych. Teoretycznie spośród lokat 2letnich to najlepiej oprocentowana oferta, ale na przykład w banku spółdzielczym w Jastrzębiu też można znaleźć lokatę 7% o nazwie lokata na siódemkę, więc pocztowy to nie jedyny bank z taką ofertą.
   A moja opinia? W przypadku dłuższych terminów czyli począwszy od okresu roku preferuję obligacje korporacyjne. Ostatniego dnia kwietnia pisałem na blogu Polak potrafi o rocznej obligacji na 12% i wydaje mi się że ta oferta jest o wiele ciekawsza od lokaty na 7 w Pocztowym.

   Usuń
 3. Na stronie BGŻoptima mają podane - w przypadku zerwania zwrot 100% wpłaconych środków. Nie ma mowy o tym, że wypłacają 100% odsetek przy wcześniejszym zerwaniu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zmienia zupełnie postać rzeczy. Do artykułu zostały w związku z tym naniesione odpowiednie poprawki.

   Usuń
 4. Dokładnie w momencie zerwania zwrot tylko środków. Poza tym nie dziwcie się jeśli zlecony w piątek przelew zostanie zrealizowany dopiero w środę (pojawienie się srodków na innym koncie). Sprawdziłem i po telefonie do obsługi (którą zawsze jakoś polecałem) usłyszałem, że takie mają procedury. Zatem 5 dni pieniądze wiszą w innej czasoprzestrzeni.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...