czwartek, 1 sierpnia 2013

Nowe szaty Lokaty Idealnej Plus


Opisana wczoraj Pewna Lokata otarła się z pewnością o absurd. Wymóg grubo ponad 60.000 zł po to by założyć lokatę oprocentowaną zaledwie na 4% jest, mówiąc łagodnie, paradoksalny. Ale z drugiej strony w ostatnich czasach paradoksy w świecie lokat stają się powoli normalnością.

Idea jednak poszła po rozum do głowy i chyba komuś zapaliła się lampka, że z minimalnymi wymaganiami coś tu jest nie tak. I tuz po prezentacji niePewnej Lokaty, pojawiła się w ofercie nowa odsłona Lokaty Idealnej Plus, gdzie paradoks osiągnął mniejsze rozmiary.

Wiosną tego roku obie lokaty nie różniło nic. Miały te same wymagania kwotowe, to samo oprocentowanie, różniły się tylko oferentem. Teraz widać udało się Idei wynegocjować z drugim oferentem nowe warunki, bo minimalne wymagane kwoty uległy znacznemu obniżeniu.

Spójrzmy na najnowsze minimalne kwoty, na drugiej oferowanej dziś lokacie w kuluarach:

O wiele rozsądniejsze kwoty Źródło: ideabank


Jak widzimy, nie ma tutaj lokaty kwartalnej. Oferta zaczyna się od półrocznej ale tutaj minimalny zapis to 16.000 zł a więc o połowę mniej aniżeli wymaga Warta na opisywanej wczoraj niePewnej lokacie.

Okresy dłuższe wymagają oczywiście mniejszych kwot i tak za trzy kwartały musimy wyciągnąć z kieszeni 11.000 zł a za cztery kwartały już tylko 8.000 zł. Niestety w dalszym ciągu warto sobie postawić pytanie czy warto bowiem i tak oprocentowanie jest identyczne jak na niePewnej czyli gwarantuje tylko 4%.

Przy takim układzie zapewne Warta spuści z tonu w przypadku minimalnych kwot  i zaoferuje to samo co Europa. Ale czy to coś da? W końcu i tak liczy się oprocentowanie a 4% to wielu ludzi ma gwarantowane w Meritum do końca roku a tacy raczej nie przeniosą środków na polisolokatę.

14 komentarzy:

 1. jak napisałem w poprzednim temacie... we wrześniu kończą mi się lokaty na 7,5%.... ale jakieś czas temu "zaklepałem" sobie 5% odnowienie... trochę mało więc pewnie nie skorzystam....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lepiej skorzystać z wielu alternatyw tak bezpiecznych (Lion's, Expander) mniej bezpiecznych (SKOK Wołomin) czy jeszcze mniej bezpiecznych (obligacje) chociaż trudno mówić o jakimś niebezpieczeństwie

   Jakby nie patrzeć wydaje mi się, że to jeden z ostatnich wpisów na temat lokaty w kuluarach bowiem dziś nie są już tak atrakcyjne jak do niedawna.

   Usuń
 2. masz rację... myślę, że bez problemów uda mi się znaleźć coś lepszego niż te 5%.... szczególnie, że (jak sam piszesz) już obecnie można z takich ofert skorzystać...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak to ma racje? raczej bełkocze choć myślałem podobnie..

   Lion's to tylko 50dni i min.100tys + przepranie z celów w życiu
   Expander to JEDEN miesiąc i maks. 25tys + przepranie na koniec
   SKOK Wołomin NIE MA jeszcze BFG
   Na obligacjach można wtopić i to nie jest zabawa dla portfeli <100tys

   Po 4miesiącach się wystrzelasz ze wszystkich lepszych lokat (o ile już nie wyjadłeś wisienek). A zakładanie na kogoś z najbliższych to ryzyko jak nie podatkowe to zachowku 2-25%... już nie mówiąc o tym, że placówek i roboty z tymi powyżej jest tyle, że mało warte to zachodu.

   NIE MA alternatyw 4M+ >5% i tak naprawdę kasę trzyma się teraz na 4% po wyjedzeniu wisienek (o ile takie marne 5,5% można nazwać wisienką) albo "ryzykuje" w SKOKU.

   Ten rok to na pewno były nie lokaty, nie promocje aaa BTC/FOREX może waluty/jakieś obligacje i skoki (ale jak będzie się przekonamy w 2014).

   Usuń
  2. "o nie jest zabawa dla portfeli < 100 tys"?

   Przecież za połowę tej kwoty można zbudować bardzo dobrze zdywersyfikowany portfel obligacji...

   Usuń
 3. Czy jest jakieś ryzyko trzymania wszystkich środków (całego portfela czyli 100%) w meritum na 4%? Są jakieś dane finansowe czy ten bank zarabia czy traci?

  OdpowiedzUsuń
 4. W Aliorze chyba zniknęło "Konto oszczędnościowo-emerytalne". Szkoda bo w archiwum faq można wyczytać:

  "Oprocentowanie konta jest stałe, a oprocentowanie w wysokości 5% (w przypadku terminu 5 lat) lub 6% (dla terminu 10 lat) jest gwarantowane przez cały okres umowy."

  Miało głupią nazwę (nie było IKE) tylko limitowane do 3tys co 6M a nad wyższa spadała na zwykłe konto oszczędnościowe. Dziś to była by ciekawa opcja dla osób co są pewni oszczędzania 500zł mc/3tys 6M (i zarobków) albo co mają już odłożone powyżej 60tys (wszak można by "przeprać" środki przez to konto - bo co za problem zasilić 3tys co pół roku mając full środków a innymi obracać nawet na marne 4%). Tylko kiedyś nie miałem 60tys+ a 6% netto!/brutto można było dostać bez jakiś tam problemów. Wiem, że SK coś takiego podobnego ma, ale jednak Alior był "pewniejszy" no i placówka w mieście :/ w zasadzie po chyba 4 latach nie traciło się ani odsetek ani nie było żadnych kar..

  Opisywałeś to polcan?

  OdpowiedzUsuń
 5. Spytam jeszcze raz: wraca kasa z tych lokat? Chodzi głównie o odesetki, bo ktoś tam płakał jakiś czas temu.

  Druga sprawa: co po nowy roku? Bo miały zmienić się przepisy od 01.01.14 czy nie obelkują tych lokat przypadkiem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie obelkujką. Napisałem na ten temat 2 artykuły z dokładnym wyjaśnieniem jak to będzie wyglądało.

   Usuń
 6. czyli można w to wchodzić? I czy na coś zwrócić uwagę?

  OdpowiedzUsuń
 7. normalnie nie kase wypłacają i dają teraz 4% super

  OdpowiedzUsuń
 8. otrzymałam odsetki z tej lokaty idealnej plus ... miałam jedna lokatę aby sprawdzić czy rzeczywiście tak jest jak oni mówią... teraz znowu założyłam ale niestety tym razem na 4% ale i tak jest to bardzo dobre oprocentowanie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. dzis tez dostalem tylko 4% ale i tak to wybieram w obecnej sytuacji na rynku lokat nie ma nic lepszego....mam nadzieje ze wyplaca potem odetki i po roku moge zrezygnowac normalnie :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...