środa, 9 lipca 2014

Lokata 50/50 w Idea bank z lepszą częścią na korzyść banku


W Idea banku pojawiła się wczoraj nowa lokata fifty fifty. Skoro Ping Pong zmusza do codziennego zaglądania na stronę, nowości wyłapać nietrudno. A jednak Idea jakoś wcale nie podaje tutaj znaczka nowość. Ten tkwi przy starej lokacie HAPPY.

Już sam fakt wprowadzania w błąd co do tego co tutaj jest nowe a co nie, każe patrzeć z przymrużeniem oka do propozycji banku z kropkami. W końcu to tutaj jest cały czas myląca lokata dla profesjonalistów według dziedzin mających luźne powiązania z profesjonalistami.

Jaką zatem nową  ideę wymyślili idealni ideowcy? Jak sama nazwa wskazuje będzie tutaj coś dzielone na pół czyli owe procentowe 50/50. I sygnowane jest to szumnym 4%, by zachęcić do zakładania. Czy jednak faktycznie jest tutaj cztery procent?

Nowość, która nie jest ani nowa ani nie oferuje 4%

A gdzie tam. W reklamie można podać wszystko, żeby tylko wyglądało jak najbardziej zachęcająco. Czwórka to przecież fajna liczba, trójka jakoś nie bardzo.  W końcu każdy z nas ma zakodowane ze szkoły, że 4 to dobrze, a 3 to dostatecznie czyli ujdzie w tłoku jak musi.

Chociaż zatem w reklamie widzimy 4%, to jest ono zarezerwowane tylko do lokaty na dwa miesiące dla połowy ulokowanych środków. Druga połowa będzie oprocentowana tylko na 3,50% i to aż na sześć razy dłuższy okres. 

W sumie średnio nawet nie 3,75%

Co ciekawe Idea robi dla nas szlachetny gest. Jeśli zdeponujemy nieparzystą kwotę, która równo nie dzieli się na pół, wówczas nadwyżka z postaci jednego grosza zostanie dopisana na lepszą lokatę. Na tę gdzie widzimy 4%. Wow! 

Nic to że korzyść z tego żadna, zysku to bowiem nijak nie podniesie. Grunt to gest oznaczający zwykle robienie klientów w balona. A kto zapomni, że lokata na 4% skończy się już za dwa miesiące, tego spotka niespodzianka z nowym oprocentowaniem ustalonym według stawki dla lokaty standardowej. 

Co się stanie jeśli zdecydujemy się zerwać ten nierówny podział? Zostaniemy ukarani a jakże w zależności od tego którą połówkę zerwiemy. Jak nie wytrzymamy nawet dwóch miesięcy to kary będą zależały od tego, którą lokatę zerwiemy
 • jeśli będzie to ta na 4%, to z czwórki zrobi nam się 0% i nie dostaniemy nic. 
 • jeśli zaś zerwiemy drugą połówkę, wtedy wyzerujemy całe 3,50% i dodatkowo zostaniemy ukarani obniżeniem zysku z lokaty dwumiesięcznej o jeden punkt procentowy do 3% 

A co z kombinatorami, którym może się wydawać, że 'sprytnie' zgarną kasę z 4% i zerwią po dwóch miesiącach niepotrzebną lokatę na 3,50%? Nie ma lekko, na taki przypadek Idea też ma pomysł. Wyzeruje jakiekolwiek odsetki i nie dostaniemy ani grosza.

Podsumowując mamy lokatę typu pół na pół, z tą jednak różnicą, że lepsza cześć przeznaczona jest na korzyść Idea banku. W końcu gdyby uśrednić zysk, wyjdzie nam  poniżej 3,75%. Więc znów wychodzi na to, że lokata efektywna na której mamy 3,80% po roku jest bardziej efektywna od rzekomego 'fifty-fifty'.

Oferta ważna tylko do dziś. I raczej nikomu nie będzie żal, że szybko zniknie.

3 komentarze:

 1. Takie artykuły były już pisane 100 razy na blogu, przecież każdy kto ma więcej niż 1000 zł oszczędności powinien umieć to wszystko ogarnąć bez żadnych wpisów, matematyka na poziomie testu gimnazjalnego.

  "A co z kombinatorami, którzy sprytnie zgarną kasę z 4% i zerwią po dwóch miesiącach niepotrzebną lokatę na 3,50%? Nie ma lekko, na taki przypadek Idea też ma pomysł. Wyzeruje jakiekolwiek odsetki i nie dostaniemy ani grosza." - jeżeli to według autora blogu jest sprytne to pozdrawiam i nawet nie chce mi się rozpisywać dlaczego jednak nie jest.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Artykuł z serii, nie wierz w to co widzisz. Oczywiście nie trzeba nic pisać, wiadomo bowiem, że sprytu tu nie ma żadnego.

   Na przyszłość będę używać pierwszego trybu warunkowego, żeby zacytowany fragment nie był tak dwuznaczny na jaki jak widzę wychodzi.

   Usuń
 2. Zapomniałem dodać, że oferta rzeczywiście jest kiepska- jak większość rynku. Dla mnie to już lepiej od strony banków byłoby tworzyć zwykłe lokaty bez żadnych dodatkowych warunków i rzeczywiście żeby były np. średnie, niż żeby z ludzi przedszkolaków robili..

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...