środa, 30 lipca 2014

Ile środków ma BFG na wypłaty czyli jak nie ma to będzie


Od poniedziałku BFG wypłaca środki dla deponentów upadłej Kasy Wspólnota. Rodzi to pytanie jak wygląda BFG od środka? Czy BFG posiada dość środków na wypłatę w przypadku, gdyby ogłosić upadłość w pozostałych SKOKach?

Przede wszystkim dziwny jest fakt, że ostatni zamieszczony raport pochodzi z roku 2012. Niedawno na PP3 pisałem o karach jakie dostają się firmom za brak raportu rocznego za 2013. Tymczasem w przypadku  BFG mamy do wglądu jedynie to co działo się tam blisko 19 miesięcy temu.

Co zatem wynika z owego dość starego raportu. Że BFG posiadało środki w wysokości 6,84 mld zł. A to stanowi zaledwie 1,83% zabezpieczenia środkami systemu bankowego. Niedużo. Co ciekawe 5 lat wcześniej wynosił on... 2,72%, a więc był wyższy. Dlaczego?

Źródło: bfg.pl

Sprawa jest prosta. Winne jest podwyższenie gwarancji depozytów do 100 tys euro o czym pisałem w artykule Bankructwa banków. Nie wygląda to zatem zbyt ciekawie, nawet jeśli zrobimy prostą ekstrapolację i dodamy szacunkowo owe brakujące 19 miesięcy.

Biorąc pod uwagę średni przyrost na poziomie 750 mln zł rocznie, można wyliczyć, że na chwilę obecną BFG dysponuje w przybliżeniu 8,5 mld zł. Nieco więcej, ponieważ SKOKi mają też tutaj ostatnio swój udział. Czy to dużo?

Okazuje się, że niestety nie. Jak czytamy tutaj nie starczyłoby to nawet na ratowanie kas realizujących programy naprawcze, ponieważ SKOKi w których jest program naprawczy zgromadziły... 14,5 mld zł.

 


W artykule Upadłość SKOKu Wspólnota wymieniłem tyko trzy SKOKi w których jest zarządca komisaryczny. Od maja tego roku podobny zarządca wszedł do czwartego SKOKu Wesoła w Mysłowicach. Czy krytyczne SKOKi pójdą śladem gdańskiego prowodyra? Jak wówczas BFG będzie dysponować swoimi środkami?

Jak informuje BFG w swoim raporcie z 2012 roku na potrzeby wypłat ma możliwość:
 • uzyskania dotacji i pożyczek z budżetu państwa
 • uzyskania kredytu krótkoterminowego
 • podniesienia stawki FOŚG oraz opłaty rocznej
Zatem jeśli nawet zabraknie kasy do wypłat, to kasa i tak się znajdzie. Będzie się posiłkować dziurawym budżetem państwa, spłacać kredyt, albo obciąży banki i SKOKi wyższymi stawkami i opłatami.

W każdym przypadku oberwie najbardziej Kowalski, bo w pierwszym przypadku pewnie dojdą jakieś nowe absurdalne podatki dla ratowania budżetu, w ostatnim banki zaczną odbijać sobie podwyższenie opłat na nowych wymyślonych za byle co opłatach. Im nie trzeba wiele, by wprowadzać nowe regulaminy.

I komu to było potrzebne? Źródło: bfg.pl


Pytanie po co te całe cyrki, skoro wiemy, że upadek gdańskiego SKOKu Wspólnota wcale nie był potrzebny, skoro byli chętni do przejęcia o czym pisałem w artykule Riposta Kasy Krajowej SKOK na ogłoszenie upadłości SKOKU Wspólnota.

Decyzje KNF są kontrowersyjne i zdążyliśmy się już do tego przyzwyczaić. O jego niechęci do SKOKów wiadomo nie od dziś. Kasa Stefczyka jest gotowa ratować następny w kolejce SKOK im Jana z Kęt w Rumii, gdzie rok temu zawitał pierwszy zarządca komisaryczny. Czy i tym razem KNF stwierdzi z sobie tylko znanych powodów, że nie ma chętnych i potrzebna będzie nowa interwencja BFG?

4 komentarze:

 1. na fb idea oferuje kupon na lokatę na 5%

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szybko opisałem na PP1, bo to już ostatnie chwile na zdobycie kodu, a jutro będzie to już nieaktualne.
   http://polakcan.blogspot.com/2014/07/lokata-z-kodem-w-idea-bank-na-5-za.html

   Usuń
 2. Myślę od dłuższego czasu o jednej rzeczy, jak wchodzę na Twojego bloga. Po co z jednej strony wstawiać np. ranking lokat długoterminowych w Skokach i polecać je, jeśli w drugim artykule zgadzasz się ze mną, że jak większy Skok upadnie, to będzie katastrofa. Przecież średni co tydzień jest info, ile to % złych kredytów skok udzielił, złe wyniki i kreatywna księgowość, ale przecież każdy polak chciwy i musi dostać to 5% bo przecież się potnie jak zarobi te 50 zł mniej.

  Wielu osobom wydaje się, że jak mają 50 tyś. to czyni ich inwestorami i chcieliby 10% na 2 miesiące, z pełnym zabezpieczeniem i darmowym concierge haha.

  Pozdrawiam wszystkich, którzy potrafią dobrze spojrzeć na tą sytuację.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzę, że mój artykuł o BFG został całkowicie źle zrozumiany o czym świadczy nie tylko twój komentarz, ale także ten bezpośrednio pod artykułem.

   Nie zgadzam się, że jak SKOK upadnie to będą problemy. Artykuł pokazał przede wszystkim jaką władzę ma BFG u nas. Amerykanie jak jest potrzeba to sobie dodrukowują pieniądze i problemy są pozamiatane, a u nas jak będą problemy to zapłaci Kowalski nieważne czy pod przykrywką nowych podatków za oddychanie czy za posiadanie komórki czy co tam sobie dany rząd wymyśli. Albo będą to bankowe widzimisię w celu wzrostu opłat, bank nie przyzna się, że nowe cenniki to efekt większych opłat do BFG.

   I jeszcze jedna sprawa - nigdy nie polecałem lokat długoterminowych. Na długie terminy są dobre obligacje, które mają małą możliwość niepowodzenia. Te dwa rankingi długoterminowe w bankach (czerwiec) i SKOKach (lipiec) to było tylko testowanie zainteresowania tematem. Nic więcej.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...