czwartek, 24 lipca 2014

Nowa odsłona lokaty w kuluarach czyli Lokata Happy Life II


Aktualizacje rankingu lokat zwykle pojawiają się w drugiej części miesiąca. W lipcu taką aktualizację opublikowałem 16 dnia miesiąca. Tymczasem już w dzień później Idea bank poinformowała o ofercie swojej nowej lokaty w kuluarach.

Zwyczajem unaoczniania zmian w najlepszych lokatach wprowadzono tutaj rzymską dwójkę. Teraz zatem nazywa się ona Lokata HAPPY LIFE II. Jej pierwszą odsłonę opisywałem tutaj. Warto mimo to przypomnieć, że nie jest to zwykła lokata ale polisolokata.

Ale z komentarzy oraz maili jakie dostaję od czytelników wynika, że 'lokata' jest bardzo popularna i ludzi nijak nie zraża powiązanie jej z Towarzystwem Ubezpieczeniowym Warta. Wystarczy poczytać liczne komentarze tych, którzy już ją posiadają.


Co się zatem zmieniło? W poprzedniej edycji mieliśmy do wyboru trzy okresy: półroczny, roczny i dwuletni. W drugiej odsłonie zlikwidowano lokatę na 2 lata, zostały zatem do wyboru tylko dwie opcje.

Gdy mieliśmy w ofercie sławetną Lokatę Idealną, wtedy kolejne edycje lokaty zmieniały oprocentowanie, a co za tym idzie zmieniały się minimalne stawki wymagane do zakupu polisolokaty. Tym razem o dziwo jest nieco inaczej.


Minimalne stawki bez zmian Źródło: ideabank.pl


Obecnie stawki są następujące:
6 miesięcy: 4,00%
12 miesięcy: 4,00%

A więc po raz pierwszy mamy niecodzienną sytuację, że lokata roczna obniża oprocentowanie przy tych samych stawkach minimalnych i maksymalnych. Nie wygląda to dobrze w świetle dawnej Lokaty Idealnej. Jedynie lokata półroczna pozostaje całkowicie bez zmian.

Aby założyć te lokaty trzeba posiadać konto idealne. Konto jest jednak całkowicie darmowe, więc z tym nie ma problemu. Co więcej można sobie założyć takich lokat dowolną ilość, nie jest to więc żaden wabik.

Pozostaje jeszcze kwestia sporna dotycząca opłat za tę lokatę, które opisałem na końcu artykułu. Czytelnicy w komentarzach upierali się, że żadnych opłat za polisolokatę nie ma. Przykładowo Marek z Katowic napisał:
Jaka opłata?!!! Sam założyłem sobie taką promocję i opłata mnie jako klienta w ogóle nie dotyczy. Opłata je pokrywana w całości z dodatkowego oprocentowania 0,1%. Mnie interesuje kapitał podstawowy z BFG i zysk gwarantowany na poziomie 4%,4,25% i 4,5% i od tego żadnych opłat czy prowizji nie pobiera się.

Niżej zatem przedstawiam deklarację banku dotyczącą opłaty za lokatę.


Opłaty za lokatę


Współautorem tej lokaty jest Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie Warta, więc byłbym ostrożny z wypowiadaniem opinii, że nie ma tutaj opłat. Już sam fakt dziwnego księgowania przelewów sam w sobie jest stratą i byłem tego świadkiem nawet w ubiegłym tygodniu. 

Gdy ostatnio zjawiłem się w oddziale PZU z potwierdzeniem nadania przelewu dzień wcześniej nic nie wskórałem. Przelew został dokonany rano, więc powinien dojść tego samego dnia, bez względu na to do którego banku został dokonany. Tak jest zawsze, jeśli sami dokonujemy sobie przelewu i wynika to z godzinnych sesji Eliksir.

Ale nie jest tak w przypadku Towarzystw Ubezpieczeniowych. Nawet po dwóch dniach okazało się, że przelew nie jest zaksięgowany.  Zdaniem Towarzystwa Ubezpieczeniowego księgowanie przelewów odbywa się aż 3 dni robocze! należy więc brać poprawkę tam, gdzie pojawia się nazwa TU, nieważne czy będzie to Warta, Europa czy jakiekolwiek inne.

7 komentarzy:

 1. a są tu gwarancje BFG ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 11 mld zł jest tylko w BFG. SKOK co upadł ostatnio zabierze z tego prawie 1mld zł. Zostanie 10. Na upadek choć jednego z 15 największych banków pewnie nie starczy i będą kombinować.

   Więc albo kasę do małego banku, albo podzielić kasę po 25-50%/tys na bank.

   Usuń
 2. Czy jest to POLISOLOKATA czy tez nie ?
  A co z gwarancjami tego "produktu" ? Lokata ma gwarancję BFG w 100%, a polisolokata w 50 %przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) - prawda ?
  Gdzie widzisz HACZYK na klienta ?

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja też wszedłem w to happy life. Dziś dostałem z banku w pdf coś takiego:
  "CERTYFIKAT UBEZPIECZENIA Grupowe ubezpieczenie na życie i dożycie HAPPY LIFE"

  a w dalszej części:
  "Składka: 506,25 PLN ( słownie: pięćset sześć złotych, dwadzieścia pięć groszy ) Suma ubezpieczenia: 516,38 PLN ( słownie: pięćset szesnaście złotych, trzydzieści osiem groszy ) Zakres ubezpieczenia: - Zgon Ubezpieczonego i dożycie przez Ubezpieczonego do końca okresu odpowiedzialności - Zgon Ubezpieczonego w wyniku wypadku komunikacyjnego "

  teraz pytanie do zorientowanych to normalne czy konsultant naciągnął mnie na jakieś ubezpieczenie, którego nie potrzebuje i nie chciałem
  Dzięki za pomoc

  OdpowiedzUsuń
 4. przeczytalem troche twojego bloga i teraz tak sie zastanawiam, bo wpadła mi w oko la lokata na 5 w wolominie, uwazasz ze jest ona teraz najlepsza? bo cos juz o tej lokacie słyszałem wiec mysle ze jest ok, skoro i ty o niej mowisz, wiec moze sam ja tez założe, bo w sumie to mam 25 tys. wiec niezły zysk bym mial po miesiącu :0

  OdpowiedzUsuń
 5. No ludzie przecież to jest niemal kopia lokaty idealnej plus i pewnej lokaty. Z opłatą sprawa jest prosta dam Wam przykład jak wygląda opłata w przypadku ulokowania 10k na rok. te 10k leży sobie na rachunku konto idealne. konto idealne oprocentowane jest na 0,1%. Po roku z tego 0,1% zrobi się 10 zł - belka = 8,10 zł. To 8,10zł to jest ta opłata ale ponieważ została wygenerowana przez 0,1% to ani nie wpływa na kapitał ani na świadczenie. Co do pytań o BFG - wszystkie środki zgromadzone na rachunkach (ROR), i lokatach są objęte BFG do 100k euro i koniec. odsetki wypłacane są z polisy zatem na odsetki mamy jeszcze do 30k euro i 50% gwarancji. Z punktu widzenia prawa to ta "lokata" jest bezpieczniejsza od zwykłej lokaty (przynajmniej do połowy okresu)

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam . Mój mąż założył lokatę( 17.000 PLN ) Happy Live z terminem do marca 2015 r. Niestety nie dożył tej daty. Czy ktoś się orientuje jakie są sumy ubezpieczenia wypłacane za zgon ubezpieczonego ? Nigdzie nie mogę tego znaleźć. Z gory dziękuję za informację .

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...