poniedziałek, 6 lipca 2015

Banki dostają pozwolenie na odbieranie depozytów czyli absurd staje się faktem


Polcan
bardzo proszę abyś zajął się tematem lokat w bankach odnośnie ich zajmowania przez banki - szczerze boję się po lekturach Koniec świata: finansista radzi trzymać pieniądze w materacu...


Komentarz z ubiegłego tygodnia wskazuje na dość istotny problem, którego jeszcze praktycznie nie ma, ale który powoli zaczyna się krystalizować. Pieniędzy w domu nie trzymamy, bo ich realna wartość maleje każdego dnia, banki zaś płacą odsetki za każdy dzień.

Zdecydowana większość z nas trzyma jednak oszczędności w bankach z innego powodu. Gwarantowania środków tam umieszczonych. Na przykładzie SKOK Wołomin mogliśmy się przekonać jak ta gwarancja wygląda w praktyce.

Esencja sektora bankowego Źródło: youtube.com

Jak pamiętamy z grudnia ubiegłego roku, od momentu ogłoszenia upadłości czas odzyskania naszej kasy wraz z odsetkami trwał tydzień, chociaż BFG ustawowo ma go trochę więcej. Cała akcja poszła w miarę sprawnie i środki po tygodniu mogły dla nas pracować dalej.

Teoretycznie tak wygląda sprawa ze wszystkimi Kasami i bankami w Polsce, które na swojej stronie umieściły znaczek BFG. Do kwoty 100 tysięcy euro ma być bezpiecznie, kto ma więcej powinien je rozmieścić po innych bankach, pamiętając by nie brać pod uwagę Aliora i Meritum czy Paribasa i BGŻ oddzielnie.

Depozyty mają być po wsze czasy bezpiecznym sposobem na zachowanie naszych oszczędności. Tak byśmy chcieli i tak zapewniają nas od lat bankowcy. Tymczasem w marcu 2013 roku w pamiętnej aferze cypryjskiej okazało się, że tak być nie musi.

Wystarczy zajrzeć do artykułu Afera na Cyprze czyli koniec ery bezpiecznych depozytów. Na bieżąco wówczas komentowałem ile rząd cypryjski ma zamiar zabrać środków z lokat co omówiłem w artykule Jak grubo można pokroić tort depozytowy.

Nieważne jest ile zabrano depozytariuszom. Ważny jest fakt samej próby krojenia tortu depozytowego, był to bowiem bezprecedensowy proceder. Jak coś można było zrobić raz, to prędzej czy później zostanie to zrobione po raz drugi.

I o dziwo w weekend Rafał przysłał mi link do zatrważającego artykułu zaczynającego się od słów:
Komisja Europejska dała Polsce i dziesięciu innym krajom dwa miesiące na wdrożenie dyrektywy, która umożliwi bankom bezkarne przejmowanie naszych pieniędzy, w sytuacji, kiedy grozić im będzie upadłość.

Także i w tym przypadku nieistotne są szczegóły jak będzie się bank ratować. Sam pomysł wydaje się absurdalny, gdyż przeczy sensowności istnienia Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. To przecież ta instytucja, a nie wierzyciele, akcjonariusze czy deponenci ma odpowiadać za bankructwo, co sugeruje sama nazwa. Po to zbiera składki i pomnaża swoje aktywa.. by chronić depozytariuszy.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w innym artykule. Jak się dowiadujemy owa dyrektywa nosi nazwę Bank Recovery and Resolution Directive, zaś owe recovery ma być zarządzone nie tylko w Polsce, ale także we Francji, Szwecji, Włoszech, Holandii, Luksemburgu, Rumunii, Litwie, Czechach, Bułgarii i na Malcie.

Pamiętamy jak w lutym tego roku SK bank zaczął się rządzić na własną rękę. Wystarczy zajrzeć do artykułu Kliencie odsetek nie dostaniesz czyli nieoczekiwana tyrania w SK banku. Rzecz niemożliwa stała się faktem, ale dotyczyła tylko odsetek, zaś tak Cypr jak nowa dyrektywa Komisji Europejskiej pozwalają sięgać po środki z samych lokat, nie tylko odsetek.

Spirala długu w jaką świat się wpędza w dobie ujemnych stóp procentowych i masowego drukowania pieniądza zaczyna pokazywać nowe, zupełnie nieoczekiwanie oblicze. Ktoś za to wszystko będzie musiał w końcu zapłacić. Cypr miał się nigdy nie powtórzyć, ale jak się okazuje, wygląda to na otwarcie puszki Pandory. 

Co zatem należy zrobić? Na razie niebezpieczeństwo przypomina sytuację  SKOK Wołomin OVER 100k: absurdalna dyrektywa ma dotyczyć tylko klientów, którzy mają w jednym banku powyżej 100 tysięcy euro. Tyle że Rubicon został przekroczony, kości zaś zostały rzucone tam, gdzie nigdzie nie miały spaść...

8 komentarzy:

 1. Przestrzegam przed tokiem myślenia magicznych 100 tyś. euro ponieważ to dotyczy krajów w których mamy euro, znając pazerność to w Polsce granica zabierania będzie ustawiona na 100 tyś złotych, lepiej nie trzymać gotówki w banku na lokacie a kupić grunty, nieruchomości, złoto byle nie gotówka - zresztą jak zaczną łupić ludzi to nic ich nie powstrzyma, pamiętam narrację przy okazji zabierania ludziom na Cyprze pieniędzy w "polskich" mediach a`la tvn24 mówiono że dawniej ludzie oddawali krew za ojczyznę a dziś żałują parę groszy - to było podpuszczanie jednych na drugich na zasadzie wezmą bogaczom - takie działania niszczą cały rynek finansowy, nie ma zaufania, nie ma inwestycji ani loka ani kredytów czyli powrót to którego wieku?
  Po za tym nikt na Cyprze nie wyszedł na ulice gdy go okradano czy w Polsce ludzie by się postawili?
  Polcan widziałeś zapis że za wprowadzanie paniki na rynku bankowym grozi 10 lat więzienia? To już banksterzy i ue przygotowują się na brak informacji? Bo pod takich zapis można wiele podciągnąć?
  Stąd przestałem oglądać tv i słuchać radia bo tam nic po za tęczą i gdzie wypoczywa prezydent/premier dowiedzieć się konkretnego nie można.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ogólnie możesz mieć rację, ale nie możesz dać gwarancji, ze masz rację i będziesz ją mieć. Na tym właśnie polega problem. Jeśli np. państwu w budżecie zabraknie pieniędzy, to może się równie dobrze dobrać podatkiem do twoich gruntów i nieruchomości. Złoto teoretycznie możesz posiadać anonimowo, ale w praktyce wiąże się to też z kosztami i ryzykiem. 100000 EUR jako gwarancja depozytów w BFG była narzucona ustawodawstwem UE. Jeśli Bank Recovery and Resolution Directive narzuca znowu granicę 100000 EUR, to chyba nie pozwolą nam tego tak sobie obniżyć. Oczywiście gwarancji na 100% dać nie mogę, że jednak i tak nie obniżą w razie konieczności.
   Uwaga do tekstu. Dyrektywa ma obowiązywać w całej UE. Wymienione powyżej kraje są natomiast ponaglane do jej wprowadzenia ze względu na opóźnienia we wdrażaniu.
   I może jeszcze ciekawostka. O ile się nie mylę, jedynym krajem w Europie, który gwarantuje w 100% depozyty bez ograniczeń kwotowych (przynajmniej osobom fizycznym), jest Białoruś.

   Usuń
 2. jak wprowadzą "społeczeństwo bezgotówkowe" to będą mogli strzyc do woli. Nie da się wyjąć banknotów (depozytów) bo ich nie będzie fizycznie :) Dania, Szwecja już są bardzo blisko tego. Francja też ma ograniczenia w płatnościach do 1000 Euro (powyżej tylko bezgotówkowo). Oczywiście będą motywować walką z szarą strefą i korupcją.

  Chyba nie ma za bardzo wyjścia. Albo "pokojowa", totalitarna kontrola każdego aspektu życia, w tym pieniędzy albo 3 wojna światowa :) i będziemy mieli reset długów.

  OdpowiedzUsuń
 3. witam, polcan powiedz czy to tylko dotyczy depozytow w banku i kat oszczednosciowych czy tez dotyczy polis inwestycyjnych , funduszy inwestycyjnych za poslednictwem mbanku i bossafund i DM , jakto widzisz czy tam tez moga siegac , pozdrawiam ci i super blog.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie jest mowa o akcjonariuszach i posiadaczach lokat. Ale skoro dobierają się do nietykalnych dotąd lokat, to dużo inwencji twórczej nie trzeba, by zrobić ekstrapolację na każde aktywa finansowe.

   Usuń
 4. Ale o co chodzi przecież po to jest kwota 100000 EUR BFG, żeby jej nie przekraczać i dzielić kase na różne banki, a co sie dzieje gdy przekroczysz tą kwotę i bank zbankrutuje to nie trzeba żadnej dyrektywy wystarczy spytać klientów Amber Gold
  JJJ

  OdpowiedzUsuń
 5. Przecież nie potrzebna jest żadna dyrektywa, a jedynie chwila w której większość klientów banków zapragnie wypłaty swoich środków. Przecież pieniędzy w bankach nie ma.
  Może dziś jest ten dzień w którym jeszcze można wypłacić.
  A jutro? Zobaczymy.

  OdpowiedzUsuń
 6. my tu o Grecji a tymczasem na chińskiej giełdzie cyt.:"ostatnie cztery tygodnie, by z chińskiej giełdy wyparowały około 3 biliony (tak, biliony) dolarów(...)pęka potężna bańka spekulacyjna na jednym z największych rynków na świecie"
  http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/z-gieldy-w-chinach-zniknely-trzy-biliony,197,0,1851077.html
  jak się tam posypie to dopiero będzie kryzys światowy

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...