czwartek, 30 lipca 2015

Optima mission failed czyli połączyliśmy się by dać ci mniej


W poniedziałek na PP1 informowałem o tym, by ewakuować swoje środki z Optimy, bowiem tylko do wtorku gwarantowane było 3,00% na koncie. Standardowe oprocentowanie było 1,70% więc kto tego nie zrobił, w najlepszym przypadku mógł liczyć na znacznie niższe oprocentowanie.

W banku tym jednak od lat działa trick z aktualizacją nowych środków. Wystarczy wypłacić przed terminem końca promocji, by te same środki były dla Optymianów optymalne. W przeciwnym razie bank uważa je za starocie warte blisko połowę wartości nowych środków.

Przez długi czas Optima odnawiała swoją stawkę nazywając ją gorącą trójką. Równolegle to samo działo się w Millennium, choć zasady ewakuacji było nieco inne. Tymczasem od wczoraj spotkało nas spore rozczarowanie.


W lipcu Millennium nie zmieniło stawki, dalej utrzymano tutaj 3% ewakuacja więc była jak najbardziej sensowna. Tymczasem Optima niestety obniżyła oprocentowanie o 0,20% tak dla nowych środków jak i dla osadu.

Z BNP misja ma już mało wspólnego z oszczędzaniem

Od wczoraj oprocentowanie nowych środków w Optimie spadło do 2,80% a więc można powiedzieć, że misja oszczędzanie w Optimie po prostu nie powiodła się - Optima mission failed. Może nie do końca bowiem i tak dzięki temu mamy wyższe stawki, bo bank zawsze preferuje nowe środki od osadu, ale kolejna psychologiczna bariera została przekroczona.

Kolejne hasła bez pokrycia

Zarazem kolejne hasła banksterów okazały się jednym wielkim bajdurzeniem. BNP Paribas po wchłonięciu BGŻ afiszuje się teraz hasłem: Połączyliśmy siły! Wspólnie damy ci więcej. Jak widać można to włożyć do krainy Wyższej "Kultury" Bansksterstwa.

Jednocześnie ze stron Idea banku zniknęła lokata na lato, chociaż ta pora roku nadal trwa. Nieoczekiwane 3,50% dawało nadzieję, na jakieś pobudzenie konkurencji. Nic z tych rzeczy. 

Warto więc przenieść swoje środki do Millennium, gdzie nie tylko można zarabiać lepiej na koncie oszczędnościowym do kwoty 100 tysięcy złotych. Ponadto mamy tutaj cashback na 360 zł o czym pisałem na PP3. 

Do kwoty 100.000 zł warto zmienić konto na Millennium dla lepszego zysku.

Oczywiście Millennium to nie jedyna możliwość przeniesienia środków. Do wyboru mamy także Smart bank, gdzie także jeszcze mamy 3,00% tyle że limit jest tutaj nieco mniejszy. Bank promocyjnym oprocentowaniem obejmuje do 50.000 zł.


Zabawna reklama konta w smart bank:)

Lub wybrać konto w Smart bank, z gwarancją 3,00%

27 komentarzy:

 1. W neobanku na 3M lokata 3.4% do 1mlna. Nie trzeba zakładać konta.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam w artykule o gwarancjach BFG brak informacji o fuzjch banków. Na przyklad bank Meritum jest juz teraz czescia Aliora i korzysta z jednej puli BFG. Ze strony BFG Meritum zostal zupelnie zdjety.

  Warto wiec sprawdzic ktore banki juz oglosily fuzje bo moze dojsc do nieprzyjemnych sytuacji.

  Druga sprawa to SKOKi. Kasa Polska wlasnie oglosila ze KNF powolal jej zarzadce komisarycznego.

  http://www.kasapolska.pl/skok/aktualnosci/ustanowienie_zarzadcy_komisarycznego_w_skok_polska,pnews,55.html

  Czy jest to juz powod do obaw i wycofania udzialow ze SKOK? Udzily nie podlegj gwarancjom BFG.

  Mozna by bylo zrobic liste SKOKow z zarzadcami komisarycznymi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. SKOKi po upadku Wołomina to już raczej marginalna sprawa. Nie trzymałbym tam środków, bo tylko depozyty są zwracane przez BFG, zaś udziały i inne dodatkowe koszta już nie.
   Zarządca komisaryczny pojawił się wczoraj w dwóch Kasach, tej popularnej czyli Kasie Polskiej znanej z pierwszej ligi lokat, gdzie kiedyś były lokaty na 8,50% oraz mniej popularnej SKOK w Knurowie.
   SKOKi robią teraz niebywałe i absurdalene wymagania co do lokat, w związku z czym zastanawia mnie, czy jest jeszcze sens by dodawać je do zestawienia.

   Usuń
  2. Jak to tylko depozyty ? A tzw. rachunki systematycznego oszczędzania nie są objęte gwarancjami ?

   Usuń
  3. To też depozyty. A czemu, polcan piszesz o absurdalnych wymaganiach obecnie? Zakładasz konto, płacisz raptem 4 zł (w tym jeden udział), przelewasz 1500 co miesiąc i w Stefczyku masz np. najkrótszą i najlepiej oprocentowaną w kraju (obecnie 2,3 %) 7-dniową lokatę ODNAWIALNĄ. Nikt nie daje tyle na 7 dni na e-lokatach.

   Usuń
  4. Alan:
   Stefczyk wcale nie ma najkrótszej lokaty. Najkrótszą jest Ping Pong, gdzie masz więcej bo 2,50% a nic nie stoi na przeszkodzie by tę dniówkę odnawiać codziennie przez 7 dni by mieć więcej.
   Ponadto każde konto oszczędnościowe z oprocentowaniem powyżej 2,30% da ci więcej na praktycznie identycznej zasadzie. W końcu tu wpłacasz i wypłacasz kiedy chcesz nawet w okresie tygodniowym.

   Usuń
 3. Z którego konkretnie dnia jest brana data, żeby uznać środki za nowe w BGŻ Optima?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stan salda na koniec dnia 28 lipca 2015 r.

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
 4. Lokaty zmienne w tej Kasie Polskiej jeszcze pare dni temu wynosily do 3,5% od 3 miesiecy bez limitow kwotowych przy odpowiedniej ilosci udzialow.

  Oferty bankow z rankingow uwazam za mierne, bo co to za lokaty dla nowych srodkow gdzie mozna ulokowac tylko 5-10 tys zlotych i jeszcze czesto trzeba iles tam miesiecznie placic karta albo za prowadzenie konta. Gerneralnie dla takich mini-wabikow dla nowych klientow powinien byc oddzielny ranking.

  OdpowiedzUsuń
 5. a SKOK Stefczyka jest bezpieczny? To wkońcu największy SKOK...
  dają na lokacie 3% nawet na rok. Warto tam zanieść oszczędności?

  OdpowiedzUsuń
 6. 2,8% w BGŻ Optima może mieć większą wartość niż 3% w Millennium. Zależy od potrzeb. W BGŻ Optima jest swobodny dostęp do pieniędzy bez "kar" za drugą i kolejne wypłaty w miesiącu. To dla niektórych może mieć duże znaczenie. Przy saldzie 50000 zł Millennium schodzi do poziomu 2,8% w ujęciu miesięcznym już przy drugiej wypłacie.

  OdpowiedzUsuń
 7. SMART ma dobrą ofertę dla starych klientów - dla tych od Lutego 2015 to już LIPA.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem "starym" klientem SMARTa i mam tam 2,8% niestety.

  OdpowiedzUsuń
 9. Pytanie do Polcana :

  korzystam obecnie z promocji na KO w Millenium, mam konto starego typu : Dobre Konto więc oprocentowanie jest 2,8% ma KO i teraz pytanko :

  Na dzień 11 lipca miałem ogólne saldo/zaangażowanie w banku 10tys.zł (lokata 2,5% )., na KO miałem 0zł, 15 lipca wpłaciłem 10tys. nowych środków do Millenium na KO, natomiast te stare 10tys. co mam na lokacie to ta lokata kończy się 4 sierpnia, czy jak ta lokata się skończy 4 sierpnia to mogę tą kasę przerzucić na KO i będę miał oprocentowanie 2,8% dla całości czyli 20tys. zł.? czy tylko nadal tylko dla tych nowo wpłaconych 10tys. będzie 2,8%?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety bank bierze pod uwagę saldo na dany dzień. Nieważne czy kasę masz na lokacie, czy na KO. Ba, jeśli miałeś jakieś środki na ror to one też są brane pod uwagę, więc jak coś tam miałeś, to tylko nadwyżka nad sumę jest brana pod uwag.

   Dlatego warto zerować saldo całkowicie przed podanym terminem, by zwiększyć potencjalny zysk.

   Usuń
 10. no nic to założę kolejną lokatę na 2,5% Happy Hours 2,5%, a ta nadwyżka niech leży na KO na 2,8%

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie lepiej skorzystać z lepszej oferty lokat? Chociażby w Toyota bank na 3% lub gdziekolwiek indziej, gdzie dostaniesz więcej? 2,50% to bardzo mało jak na dziś, takich lokat nawet nie biorę tutaj pod uwagę...

   Usuń
 11. przy 10/20 tys. to bez znaczenia czy 2,5 czy 3%

  OdpowiedzUsuń
 12. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do wyjasnienia usunąłem. Bo nigdy nie wpłacałem okrągłej kwoty ani nie sprawdzałem co do grosza więc moze rzeczywiście dostawałem na koniec miesiąca cos mimo wczesniejszego wyzerowania.

   Usuń
 13. faktycznie tak jest w Optimie że jak się wypłaci kasę w połowie miesiąca to odsetek nic nie dostaniemy za dany miesiąc? cz to jakaś bajka alana :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Usunąłem powyżej bo może jednak cos miałem a nigdy przed przelaniem nie sprawdziłem czy dopisali na koniec miesiąca.

   Usuń
 14. alan roig1 sierpnia 2015 19:55 w Millenium też jest kapitalizacja miesięczna i nalicza odsetki jak wypłacisz kasę np. w połowie miesiąca, w Optimie jest pewnie podobnie - coś się tobie pomieszało :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O.K. Pewnie po prostu nigdy dokładnie sprawdziłem. Numerki i procenty to nie moja bajka.. Humanista :-) Wpłacam, wypłacam, przelewam i tyle.

   Usuń
 15. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 16. @Alan
  Kapitalizacja miesięczna nie oznacza, że musisz przez miesiąc trzymać kasy w banku, bo jak nie to odsetek nie będzie. Konto to nie lokata i tutaj za każdy dzień bank musi zapłacić odsetki, bez względu na to kiedy wpłaciłeś i wypłaciłeś środki.

  Często gdy zrobię wymagany przelew czy to 9k do PKO czy 10k do BOŚ a jakimś cudem nie zdążę go zpingpongować tego samego dnia, wtedy środki przelewam na KO w PKO, BOŚ czy innym banku.

  W takich przypadkach na koniec miesiąca każdy bank wypłaca tyle odsetek ile trzeba za jeden dzień. Podobnie robiłem zresztą, gdy wypłata przychodziła późnym wieczorem do BGŻ w piątek. Wtedy środki na KO pracowały przez weekend - każdorazowo za odpowiednią ilość dni bank na koniec miesiąca wypłacał odsetki.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...