środa, 29 lipca 2015

Które banki nie są objęte gwarancjami BFG


Jednym z najczęstszych wątków pojawiających się w komentarzach jest kwestia bezpieczeństwa depozytów gwarantowanych przez BFG. Od afery z wołominem deponenci, którzy wpakowali tam powyżej kwoty 100 tysięcy euro dowiedzieli się na własnej skórze jakie są ograniczenia BFG.

Nazwa OVER100k symbolizująca ograniczenie kwotowe BFG stała się już legendą. Każdy praktycznie już wie, że w jednym banku nie warto trzymać więcej niż 100k. Nie każdy jednak wie, że wcale taka kwota nie musi być gwarantowana.

BFG twierdzi, że każdy bank w Polsce jest objęty gwarancją. Prawda jest niestety inna, owszem tak się dzieje, jeśli naiwnie trzymamy nasze środki w jednym, dowolnym banku. Ale naiwne czasy z hasłem Dziś oszczędzam w SKO, jutro w PKO bezpowrotnie minęły. A to powoduje, że gwarancji wcale być nie musi.

O co chodzi? Ano o to, że gwarancja BFG nie jest absolutna, lecz warunkowa. Gwarancja do kwoty 100 tysięcy euro obowiązuje tylko te banki, które nie należą do wspólnej grupy. Jeżeli pilnujemy aby nie przekraczać kwoty sto tysięcy euro w jednym banku i pakujemy kasę do dwóch banków, to ważne jest aby nie należały do jednej grupy.


W alior i tmub nie warto trzymać większych kwot, bo całość nie będzie objęta BFG


Jeśli więc przykładowo lubimy BGŻ Optimę, a ten bank da się lubić, oraz BGŻ bo płacił kiedyś premię za przelewy, to należy pamiętać by nie trzymać w obu bankach powyżej 100k. BFG bowiem nie odda nam całej kwoty, nawet jeśli będziemy argumentować, że w obu bankach mieliśmy UNDER100k.

Przykład z BGŻ jest dość oczywisty, bowiem w nazwie widzimy ten sam skrót. Domyślamy się zatem, że należą one do tej samej grupy. Inna sprawa, jeśli nazwy są diametralnie różne, a zwykle przecież są, i wcale nie sugerują przynależności do tej samej grupy.

Najwięcej problemów przynosi rzecz jasna imperium Leszka Czarneckiego. Na blogu nawet używamy określenia na całą rodzinę: dziadek to rzecz jasna Noble bank, tata to Getin bank oraz trojaczkami były Getin online, Open online oraz Idea bank. Najnowszy twór Lion's zaś nazywaliśmy domowym zwierzakiem. Słowniczek prezentowałem zresztą w artykule Lokatowiec kontra lokatnik.

Trojaczki na przestrzeni ostatnich kilku lat miały zdecydowanie najlepszą ofertę depozytową. Na blogu opisywałem wręcz dzień po dniu całe festiwale lokat jakie przewijały się tutaj i cieszyły ogromną popularnością. 

Uwaga na banki podawane w jednej linijce razem
Czytelnicy słusznie pytają czy można tutaj pakować ile się da? Pytanie jak najbardziej uzasadnione, w końcu jak założymy lokatę u dziadka na wymagane minimum 200 tysięcy, to jest to już blisko połowa gwarancji BFG. Jeżeli następnie resztę wpakujemy 300 tysięcy na lokatę słoneczną do taty, to już cała kwota nie będzie gwarantowana.

Ale tutaj mamy podobną wskazówkę w nazwie do BGŻOptmy/BGŻ. Getin Noble/Getin bank oraz Getin online, to jakby z definicji to samo. A co z resztą rodzinki? 

Okazuje się, że do rodziny należy jeszcze Open online, więc to co trzymamy w czterech bankach, dla BFG jest jednym bankiem. Idea bank i Lion's bank to już inna rodzina, nawet jeśli należą do czwartego biznesmena w Polsce, czyli posiadacza Getin.


Inna sprawa jest z PKO. Ten bank oficjalnie nazywa siebie największym pewniakiem: to u nas twoje depozyty są najbezpieczniejsze mawiają pracownicy PKO. To też nieprawda, kto ma środki w Inteligo ALMOST100k, nie powinien niczego już wkładać do PKO, bowiem wcale te środki nie będą gwarantowane przez BFG.

Pełną listę banków objętych gwarancjami znajdziecie tutaj. Warto pamiętać, że nawiasy powinny być wskazówką, które banki nie są objęte gwarancjami w przypadku salda przekraczającego sto tysięcy euro.

7 komentarzy:

 1. Super artykuł. Dobrze wiedzieć takie rzeczy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiedzi
  1. Są osobno. Mnie bardziej ciekawi para mBank i Orange Finanse, bowiem tego ostatniego nie ma na liście BFG.

   Usuń
  2. @polcan wyjaśnienie:
   http://www.orangefinanse.com/bankowy_fundusz_gwarancyjny.phtml

   Usuń
 3. a co z bankiem Smart? bo nie widzę go na liście

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...