wtorek, 19 grudnia 2017

3% na lokacie na Nowe Środki w Idea bank oraz obniżki stawek na kontach


Gierek w Idea bank ciąg dalszy. Jak niemal co miesiąc mamy najpierw lokatę średnio ciekawą, której raczej nie warto zakładać, jeśli posiada się dobrze oprocentowane konto. Niedługo potem pojawia się już dużo ciekawsza oferta, do której też można mieć jeszcze zastrzeżenia.

Omówiona wczoraj lokata świąteczna plus była doskonałym przykładem średnio ciekawego prezentu, który nie cieszy ze względu na stawkę podobną do KO w Getin. Dziś mamy ciekawszą ofertę lokaty na 3%, ale z zastrzeżeniem, że muszą to być nowe środki.


Więc niby jest fajnie, bo mamy stare dobre 3%, chociaż nie na każdy okres warto zakładać lokatę. Znów mamy słówko DO, więc od razu wiadomo, że nie wszystkie dostępne warianty dają trzy procent. Obecnie mamy:
 • 1 miesiąc: 2,15%
 • 3 miesiące: 3%
 • 6 miesięcy: 3%
Rozważać więc warto tylko wariant kwartalny i półroczny. Niestety mamy tutaj już drugi fatalny warunek dotyczący nowych środków, wygląda więc na to, że ta lokata wejdzie już na dobre do zestawu ofert promocyjnych.

Jak sama nazwa wskazuje nie da się jej założyć z zapadających lokat w Idea bank, ani ze środków z kont u niebieskich. Zresztą obecnie na kontach nie warto już tutaj trzymać środków, gdyż od dziś zmieniły się stawki widoczne w systemie.
Jeszcze wczoraj widziałem tutaj 2,50% tak na Zośce Pro jak i na Idea Saver. Oszczędzacz ma już tylko 2,10% co nie kwalifikuje go już do rankingu kont oszczędnościowych. Z Zośką Pro jest jeszcze gorzej, bo niby widać 2,15% ale doskonale wiemy, że 10% środków obowiązkowo należy marnować na nieoprocentowanym ror.


Słowem z fajnego banku zrobił nam się mało przyjemny dyktator. Mimo wysłania reklamacji, którego wzór prezentowałem na PP3, logiczne argumenty zostały odrzucone i bank mimo iż nie ma racji zmienił sobie stawki na kontach. Od teraz służyć mogą jedynie do przetrzymania środków lokat zapadających w dni wolne od pracy, bowiem trzymanie tam kasy mija się całkowicie z celem.

A co z lokatą na 3%? Nawet gdyby ktoś chciał ją założyć musi pamiętać o zapisie:
Za Nowe środki uważa się środki pieniężne Klienta stanowiące nadwyżkę ustaloną według łącznego salda środków zgromadzonych w Banku przez Klienta ponad: 
i) wszystkie środki pieniężne w złotych polskich Klienta zgromadzone w Banku, w tym w Idea Banku S.A. oddział Lion’s Bank w Warszawie na koniec 20 dnia miesiąca, poprzedzającego miesiąc kalendarzowy, w którym nastąpił rzeczywisty wpływ środków na rachunek danej Lokaty NA NOWE ŚRODKI PLUS 

Z tej lokaty także na pewno nie skorzystam. Dwa pierwsze dania są kiepskie, zresztą i tak nie ma najmniejszego sensu przenosić tutaj środków z WBK czy Aliora, gdzie też mamy 3%. Pytanie czy będzie jakiś konkretny deser jaki mieliśmy w ubiegłym miesiącu?

26 komentarzy:

 1. Czy mogę się powstrzymać od komentarza?

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe czy Neobank da w końcu 3.2%. Wg mnie może bo i tak daje tylko dla nowych więc praktycznie dla promili oszczędzających. Dla reszty da 2.9-3%.
  Obniżki na oszczędnościowych IB i tak nie mają znaczenia w sytuacji gdy i tak te konta były kompletnie nieopłacalne.
  Te 3 % to i tak wkrótce będzie mało przy przyszłorocznej inflacji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To w sumie dobre pytanie, bo większość obecnych lokat nie pokrywa nawet inflacji, co jest w zasadzie podstawowym kryterium efektywności depozytów bankowych. Sytuacja jest tak nieciekawa, że ostatnio zacząłem brać pod uwagę obligacje skarbowe (4-letnie), choć zawsze omijałem je szerokim łukiem z uwagi na długi okres zapadalności. Ale one przynajmniej mają gwarantowany "zysk" ponad wskaźnik inflacji.

   Usuń
  2. Nie dają. Pierwszy rok masz nieindeksowane oprocentowanie niższe od inflacji de facto nawet bez belki (2.4%), a następne to w zależności od wysokości inflacji mogą nawet przynieść stratę. zdaje się przy inflacji 5% to cała marża idzie na belkę. Powyżej to już będziesz tracił bo zapewne będziesz jeszcze chciał wcześniej je wykupić co tylko dodatkowo powiększy stratę.
   Glapinski już raz się zdradził mówiąc ze nawet inflacja 3.5% nie jest w stanie go znacząco skłonić do zmian stóp %. Dopiero powyżej zacznie działać. Banki i tak na to zareagują z półrocznym co najmniej opóźnieniem a i tak podniosą stopy ledwie o 0.25% wiec dalej będą ujemne realnie.
   Są rózne opcje. mieszkanie dla niektórych (choc ja bardzo niechętnie bym teraz kupował), papiery oparte o Wibor, czyli o stopę która mogą podnieść same banki wcześniej niż NBP swoje stopy, fundusze inwestujące w papiery denominowane w obcych walutach itd.na lokaty to raczej bym nie liczył niestety w najbliższych czasach przy tej polityce rządu i RPP.

   Usuń
  3. Dzięki za ciekawą odpowiedź. Pierwszy rok to rzeczywiście strata czasu, potem natomiast sytuacja się normuje. Nawet jak cała marża idzie w Belkę (czarny scenariusz) to jesteśmy na 0, a przy lokatach nic nie wskazuje, byśmy nawet zbliżyli się do tego poziomu. Czyli na lokatach realnie zawsze tracimy. Mnie w obligacjach SP najbardziej zniechęca czas inwestycji, tj. min. 4 lata. Krótsze okresy są już zupełnie nieopłacalne.
   Z mieszkaniem zgadzam się, wchodzenie w momencie górki rynkowej to nienajlepszy pomysł.
   Przy papierach opartych o wibor masz na myśli korpo-obligacje czy jeszcze coś innego?
   Ja teraz szukam czegoś za granicą, tylko nie mam jeszcze pomysłu który rekompensowałby ryzyko kursowe (na którym już raz się sparzyłem).

   Usuń
 3. Nowe środki i 'produkt dedykowany wyłącznie dla posiadaczy konta indywidualnego w Idea Banku'.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Założyć konto nie problem skoro jest darmowe. Gorzej z nowymi środkami, które muszą być mocno uwstecznione.

   Usuń
 4. dziś już jest 20. czyli jak dziś wszystko wyleję, to 'może' w styczniu mogę założyć sobie 3% na jakieś marne grosze? mam rację? nowe środki sux (co to za interes walić miliony monet na ćwierć/poł roku?:P)

  OdpowiedzUsuń
 5. A swiateczna plus na 2,75% juz byla wczesniej, czy teraz sie pojawiła?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://moneyafterhours.blogspot.com/2017/12/275-na-lokacie-swiatecznej-plus-w-idea.html

   Usuń
 6. Jeśli chodzi o Konta oszczędnościowe w Idea Cloud korzystałem tylko z Kont Zyskownych na 2,80%, a mam ich aż 6. Teraz przy obniżonej stawce do 2,40% i dodatkowo przy spełnianiu dwóch warunków, aby mieć to oprocentowanie, tj. wpływ minimum 1000 zł miesięcznie na konto Idealne i wykonanie transakcji kartą na minimum 100 zł, jest już nieopłacalne. W grudniu spełniłem te warunki, lecz od stycznia zaniecham spełniania tych warunków.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I bardzo dobrze, w wielu bankach obecnie masz 2,50% niemal bez warunków.

   Usuń
 7. Z tego wynika jedna istotna informacja: o ile oferta lokaty się utrzyma, to środki z Lokaty Noworocznej będą NOWYMI środkami (TYLKO 31.12.).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bzdura,będzie tak wyłącznie wtedy gdy nie miałeś innych środków w idea.Jesli natomiast po 20 listopada jakieś lokaty się skończyły i je wypłaciłeś to cały Twój misterny plan w pi.du

   Usuń
 8. Wczoraj dostałam zmiany w regulaminie Kart Kredytowych z City Banku . Jest tam taki punkt:
  wprowadzenie opłaty miesięcznej z tytułu obsługi nadpłaty na rachunku Karty Kredytowej, naliczanej w przypadku wystąpienia w cyklu rozliczeniowym salda dodatniego równego lub wyższego niż 200 zł,
  JAK to należy rozumieć i skąd się bierze ta nadpłata ? Bardzo uprzejmie proszę o wyjaśnienie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli jak splacisz wiecej niz wydasz i bedziesz mial ponad 200 zl na karcie nad mozliwy przyznany limit to cie za to skasuja bo wudocznie masz za duzo kasy

   Usuń
  2. To trochę bezsensowne. Mam kartę kredytową w Millennium na której mój limit to 1000 zł, który ustawiłem według swojej woli z oczywistych powodów. Skoro mam na niej cashback typu no limit, to siłą rzeczy muszę często mieć na karcie podwyższony limit przy większych zakupach dzięki wpłacie własnej.

   Przykładowo płaciłem kartą za wyjazd na wakacje kilka tysięcy. Kartą z limitem na 1000 zł nie da się zapłacić za taką transakcję, klient z definicji musi sam sobie przelać kasę na kartę by dokonać płatności. W efekcie przez kilka minut na karcie będzie nadpłata.

   Za takie coś Citi chce pobierać opłatę?

   Usuń
 9. Jest jeszcze lokata Wielki powrót cy cóś takiego na 2 m-ce z procentem 2,7.

  OdpowiedzUsuń
 10. Tylko że ona jest bez warunków typu: nowe środki i posiadanie ROR.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hit to na pewno nie jest i raczej nie takiej lokaty dla każdego oczekiwaliśmy...

   Usuń
 11. Jak nie zaproponują lokat dla wszystkich pod koniec grudnia, to będzie duży odpływ środków z Idea.

  OdpowiedzUsuń
 12. Polcan czy jeśli po założeniu lokaty na nowe środki zmniejszę saldo/kończące się kolejne lokaty i ewakuuję się / to oprocentowanie zastanie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobre pytanie. W przypadku kont oszczędnościowych saldo na pewno sprawdzane jest codziennie, co jest oczywiste bo nawet przelanie na jeden losowy dzień zawsze na koniec miesiąca przynosi zysk.
   W przypadku depozytów nie bawiłem się jeszcze w lokowanie środków na Nowe środki. Pytanie więc raczej jest dla tych co przerabiali to w Nestach i innych bankach co lubują się w polowaniu na nowe środki.

   Usuń
  2. Liczy się moment zakładania lokaty.Po założeniu można wypłacić.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...