środa, 27 grudnia 2017

Kuriozum: 20 zł opłaty za nadpłatę karty w Citi bank


Czas świąt to okres kiedy odsuwamy na bok problemy życia codziennego i poświęcamy go dla najbliższych. Niestety zdarza się od lat, że w takim okresie banki wprowadzają pewne zmiany, na które mało kto zwraca uwagę skoro ma się na głowie zamieszanie związane z przerwą świąteczną.

Święta już nami warto więc przyjrzeć się czy i tym razem jakiś bank przygotować coś na naszą niekorzyść, na co być może po cichu liczy, że przeoczymy. Niestety odpowiedź jest twierdząca, a niespodziankę przygotował... Citibank.

Karty kredytowe amerykańskiego banku były hitem w tym roku. Zwłaszcza od października, gdy bank zamienił warunki kwotowe na ilościowe. Wszak dużo łatwiej zapłacić 5 razy kartą niż wydać 1000 zł i zgarnąć za to 400 zł. 

Tymczasem tuż przed świętami jeden z anonimowych poinformował w komentarzu o dziwnej nowej opłacie.
Wczoraj dostałam zmiany w regulaminie Kart Kredytowych z City Banku . Jest tam taki punkt:
wprowadzenie opłaty miesięcznej z tytułu obsługi nadpłaty na rachunku Karty Kredytowej, naliczanej w przypadku wystąpienia w cyklu rozliczeniowym salda dodatniego równego lub wyższego niż 200 zł.
JAK to należy rozumieć i skąd się bierze ta nadpłata ? Bardzo uprzejmie proszę o wyjaśnienie


Wykaz zmian jakie Citibank zamierza wprowadzić od 1 marca 2018 znajdziecie na końcu artykułu. Są one napisane niebieską czcionką dla czytelności i na szczęście większość z nich jest mało istotna.

Szczegóły opłat za karty dodatkowe: od 4-11 zł miesięcznie


1.Opłata za karty dodatkowe
Po pierwsze Citibank ma zamiar wprowadzić opłaty za karty dodatkowe. Nie jest to jakiś ważny punkt, lecz jeśli używacie kart dodatkowych to warto je będzie zlikwidować przed 1 marca 2018, gdy opłaty wejdą w życie.

Nośnika zbliżeniowego nie warto posiadać kosztować będzie 5 zł

2. Opłata za nośnik zbliżeniowy
Nowością jest wprowadzenie opłaty za nośnik zbliżeniowy w wysokości 5 zł. Mowa o dodatkowy nośnik w formie naklejki, który można umieścić na telefonie. Przez nieuwagę zamówiłem sobie coś takiego w Raiffeisen, za co bank pobrał sobie opłatę. Szybko to jednak oddałem zaś po reklamacji dostałem zwrot. Kto ma coś takiego też powinien rozważyć jego likwidację.

Kuriozum - opłata za... nadpłatę :(

3 Opłata za... nadpłatę karty kredytowej: 20 zł
Trzeci punkt jest najbardziej istotny i muszę przyznać, że to istne kuriozum. Bank planuje wprowadzić opłatę za... obsługę nadpłaty na rachunku karty kredytowej, rzecz jak dla mnie absurdalna, gdyż sam często robię nadpłatę karty.

Sprawa dotyczy kart w Millennium, gdzie mój limit wynosi 1000 zł, więc przed każdymi  zakupami na wyższą kwotę muszę najpierw zasilić kartę ponad limit. Jeśli tego nie zrobię, zobaczę komunikat brak środków na koncie. Zatem zwykle robię przelew na rachunek karty kredytowej po czym dokonuję płatności, więc nadpłata jeśli jest to zaledwie kilka godzin.

W grudniu było jednak inaczej. Planowałem kupić nowy smartfon, przelałem więc kasę na kartę kredytową by dokonać płatności. Jednak w ostatnim momencie zrezygnowałem z płatności kartą na rzecz darmowego zakupu na raty z pierwszą ratą płaconą przez Euro. W efekcie nadwyżka na karcie trwała kilka dni, nie zaś kilka godzin.

Za coś takiego Citibank zamierza pobierać opłatę dla salda równego lub wyższego niż 200 zł. To dość absurdalna sytuacja, bo to tak jakbyśmy trzymali kasę na rachunku osobistym i bank pobierał sobie za to opłatę. W tym przypadku też trzymamy kasę, ale nie na ror, lecz na przyszłe płatności kartą kredytową.

Co z tym można zrobić? To zależy. Mam kartę kredytową w T-mobile, gdzie mój limit to 2500 zł, ale nigdy nie wydaję więcej niż 510 zł, więc problem z nadpłatą nigdy tutaj nie wystąpi. Po wydaniu obowiązkowego 500 zł przesiadam się bowiem na kartę w Millennium. Kto ma podobnie nie musi się martwić, bo nigdy nie zrobi nadpłaty.

Odpowiedź jest zatem prosta. Jeśli płacicie dużo kartą Citi warto sobie zwiększyć limit tak by nigdy nie było konieczności nadpłaty. Standardowo Citi daje limit w wysokości 10.000 zł co powinno być wystarczające dla każdego.

Pozostałe zmiany są mało istotne i można je sobie pooglądać w poniższym regulaminie. Warto jednak mieć na uwadze powyższe trzy punkty, by nie nadziać się na jakieś nieprzyjemne opłaty.

Regulamin kart kredytowych z zamieszczonymi zmianami od 1 marca 2018

27 komentarzy:

 1. Pojawiają się także opłaty konta Priority - 6 zł miesięcznie za infolinię. Citi chce się pozbyć kolejnej grupy klientów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W kk da się wyłączyć citiphone, więc w koncie priority pewnie też...

   Usuń
 2. Przecież pisało już tu kilku niedoszłych klientów cięty, że ten bank to żart. Traktują klienta jak pajaca.

  OdpowiedzUsuń
 3. Banki w ogóle powinny się cieszyć, że ludzie chcą jeszcze u nich siedzieć. Chociaż z tego co widzę, to coraz częściej wraca się do tych dobrych relacji z klientem i mimo wszystko ceni sobie jego indywidualność i wygodę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pytanie do znawców regulaminów i tych co może już temat przerobili. Podobno (gdzieś to wyczytałem) że City Phone i City Alert to dwie różne od siebie rzeczy. Pierwsze jest płatne drugie rzekomo nie. Ktoś może to potwierdzić?, jak to sprawdzić co się ma, wiadomo , chodzi o uniknięcie opłat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak to prawda Citi Alert jest darmowy nawet w tej lepszej choć u nich jest gdzieś zapis że nie.Simpliciti ma darmowy Citi Alert.

   Usuń
 5. rzucali kasa na lewo i prawo ,teraz trzeba zaczac zarabiac ...

  OdpowiedzUsuń
 6. Polcan czy jest jeszcze promocja na 100zł do fly.pl w ideabanku

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest. Wstawiłem specjalnie baner z prawej strony bloga, żeby był widoczny. Bon jest na 200 zł widoczny na tabletach i laptopach.

   Usuń
 7. Na 3 kroli IdeaBank ma dac Lokate na 3,33%

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to na prima aprilis bedzie 4,1%

   Usuń
  2. Na prima aprilis nie 4,1 tylko 1,4 ;-)

   Usuń
 8. Proponuję dla citi wprowadzenie kary za spłatę zadłużenia na kk przed terminem.

  OdpowiedzUsuń
 9. A na 6-ciu króli na 6,66%

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale to tylko dla posiadaczy konta Nowoczesnego ;-)

   Usuń
  2. Tak Nowoczesny Rysiek da wybitny bankowiec.

   Usuń
  3. Tak tak.. śmiej sie z Rycha . Tyle ze to nie Rycho a Glapiński z Morawieckim okradaja cię z oszczędnosci. Przeciez to co robią ci ludzie skończy się inflacją pod 3.5% przy stopach 1.5% . Do tego ropa
   z dnia na dzień drożeje co pompuje inflację. Mieszanka wybuchowa bo zacznie się transfer kasy z lokat na rynek nieruchomości i jeszcze ograbia cię na kredycie który kwotowo zacznie rosnąć w takim tempie jakim zacznie rosnąć rynek nieruchomości więc ludzie beda pożyczać coraz wiecej żeby kupić mieszkanie i tak w kółko. Już wszystko drożeje a tu śmichy chichy z 6 króli jakby kaczyńscy mało lapsusów popełnili. Rzeczywiście - wesoło jest że hej.
   IB obniżki, Neobank obniżki, Nestbank obniżki... i co teraz zrobisz mądry człowieku z pieniędzmi? będziesz kisił w bankach robiąc Glapińskiemu dobrze bo będzie mówił że kasa z banków nie odpływa i nie ma po co stóp podnosić? no chyba ze nic nie masz lub marnego dychacza na koncie to możesz się smiać i wydać to na lody ale ludzie co mają kilkaset tys zgrzytają zębami jak widzą tego jegomościa

   Usuń
  4. Witamy Ryszarda na forum ;-)

   Usuń
  5. Mam te kilkaset tysiecy i nie zgrzytam zebami. I co teraz mi powiesz?

   Usuń
 10. W NeoBanku znow obnizki od piatku

  OdpowiedzUsuń
 11. A mbank ma konto dla gracza https://kontobankowegracza.pl/

  OdpowiedzUsuń
 12. Niedawno wypowiedziałem umowę o kartę Simplicity.
  Okres wypowiedzenia minął i karta w systemie transakcyjnym znikła ale nadal mam dostęp online do swoich danych osobowych.
  Czy tak ma być ? Czy być może bank nie rozwiązał umowy do końca ? Chodzi mi o to żeby w przyszłości mieć znowu status nowego klienta.
  Czy po rozwiązaniu umowy kartę kredytową należy zniszczyć czy odesłać do banku ?

  OdpowiedzUsuń
 13. Z tą całą nadpłatą chodzi oto, że spłacając zadłużenie zrobisz nadpłatę i saldo będzie ponad 200pln na plusie. Taki więc, każdy może zrobić nadpłatę i w każdej chwili, wystarczy wpisać błędną kwotę przy spłacie zadłużenia karty.

  OdpowiedzUsuń
 14. @polcan: a nie możesz zapłacić 1000 kredytówką a resztę inną kartą? przecież sklepy pozwalają na płatność wieloma kartami i gotówką jednocześnie... gdzie zysk, że tak kombinujesz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żadna inna karta oprócz Millennium nie daje zwrotu bez limitu. Płaciłem przykładowo około 6000 zł kartą za co dostałem 3% zwrotu czyli ponad 170 zł. Płacąc innymi kartami marnowałbym nadwyżkę powyżej 1000 zł.

   Usuń
 15. a na jakiej karcie jest taki zwrot bo nie mogę znaleźć?

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...