środa, 6 grudnia 2017

Czarny Mikołaj w Idea bank czyli brudnych gierek ciąg dalszy


Lada chwila będzie "Lokata Mikołajkowa" z 3,1% dla wszystkich:)
Jak było do przewidzenia euforystyczny finał komentarza Jarystara zamieszczony pod artykułem o 3,15% dla posiadaczy kont się nie sprawdził. Mało tego wszystko się potoczyło zupełnie inaczej.

Lokaty Mikołajkowe były niegdyś żelaznym punktem ofert banków Czarneckiego. Rok temu pałeczkę przejął Toyota bank. W tym zaś roku mamy Mikołaja, ale nie wesołego z prezentami, ale czarnego, odbierającego prezenty.


Komentarz Jarystara niestety się nie sprawdził

Zaczęło się od głupiego pytania Idea bank, na które odpowiedź jest przecząca, chociaż bank twierdzi inaczej. Można to chyba robić w konia swoich klientów.


Nie można przegapić atrakcyjnie oprocentowanej lokaty. W końcu po to jest ten blog, by je wyłapywać i obserwować wszelakie gierki jakie niebiescy prowadzą ze swoimi klientami. A w tym tygodniu przeszli samych siebie.

Powyższy komunikat pojawił się niedawno przy szukaniu lokaty Noworocznej która pojawiła się ostatniego dnia listopada. O dziwo stało się to dokładnie w dniu publikacji artykułu Brudne gierki Idea bank czyli wzór reklamacji w sprawie obniżki stawek kont.


W pierwszej chwili pomyślałem, że to typowe błędy jakich w Idea bank jest mnóstwo. Szybko jednak okazało się, że bank obniżył oprocentowanie stawki o... 0,65 pp do zaledwie 2,50% chociaż regulamin informował o tym, że lokata będzie dostępna do 30 grudnia do godziny 22:00.


O fakcie nieoczekiwanej obniżki poinformowałem w aneksie artykułu na PP3. Wywołało to zrozumiałe oburzenie zaś reakcje czytelników na to posunięcie nie dziwią wcale, co widać we fragmencie prezentowanym wyżej.
Miała być wcześniej informacja kiedy lokata zniknie. Idea bank jak zwykle robi sobie jaja z klientów.

Noworoczna jest bezsensowna przy koncie w Getin
Warto odnotować, że takie zagrywki mają miejsce w momencie, gdy leniwy lew z ING podnosi stawkę konta oszczędnościowego z 2% do 2,50%. a przecież konta pozwalają na dostęp do gotówki przez cały okres trwania promocji. Cały czas jednak mamy 2,70%  w Getin na taki sam okres 4 miesięcy.

Tutaj założysz konto w Getin na 2,70% zamiast noworocznych kawałów w IB 

Warto sobie je założyć by uniezależnić się od takich, co tu dużo mówić, wrednych kawałów niebieskich. Po ostatnich podwyżkach zaprezentowanych w Aukcji Lokat zacząłem się zastanawiać, czy warto było je otwierać, teraz jednak nie mam już wątpliwości, że tak.

Jakby tego było mało, dziś czyli dokładnie w Mikołaja dostaliśmy nowy wór prezentów w postaci kolejnych obniżek. Tym razem dotyczy to denerwującej lokaty na nowe środki, która jeszcze wczoraj oferowała 3,00%. Teraz mamy o 0,25 pp mniej...


Bez komentarza :/

19 komentarzy:

 1. Nie bardzo wiem o co chodzi. Sam mam lokaty na sporą kasę w Idea, ale nie mam do nich pretensji o nowe promocje. Biznes to biznes. Potrzebują kasy to dają lokatę na wysoki procent, nie potrzebują to nie dają. Proste i każdy by tak zrobił. To bank a nie instytucja charytatywna. Jak ktoś chce stałości w lokatach to inne banki zapraszają poniżej 2%. Lokaty w Idea trzeba traktować jako promocję, albo się uda albo nie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba nie rozumiesz istoty sprawy.Nie można się godzić na łamanie regulaminu,który zgodziłeś się podpisać,a który zaproponował sam bank.Bank do lokaty noworocznej załączył regulamin z którego wynikało,że lokata będzie w ofercie do 30 grudnia i to z oprocentowaniem 3,15 a nie 2,5%.To,że bank ma możliwość proponowania ofert na własnych warunkach to jasna sprawa.

   Usuń
 2. Pisałem wczoraj - banki będą obniżać lokaty bo RPP skłania ich do tego. Zwłaszcza na lokatach krótkoterminowych. NIe jestem na 100% pewien czy decyzja IB jest z tym związana, ale logika jest prosta. jeśli bank od lokaty np na 3mc musi odprowadzić 3.5% przyjmowanego depozytu na konta NBP i te 3.5% naszych środków zarabiało dotąd 1.5% dla banku to o obniżce tego oprocentowania do 0.5% bankowi nie opłaca się udzielać lokat krótkoterminowych bo nie dość ze musi odprowadzić 3.5% na martwe konto NBP to jeszcze od tych pieniedzy będzie zarabiał coraz mniej w nowym roku więc odbija się to na zyskach banku komercyjnego.
  Sytuacja ma się inaczej w przypadku lokat na wiecej niż 2 lata. Od tych lokat banki nie musza już odprowadzac rezerwy obowiązkowej i moga je przeznaczyć na kredyty i nowe produkty czyli w zamyśle RPP dawać korzystniejsze lokaty ponad dwuletnie (bo bank nie musi dzielić się nimi z NBP), ale znając banki to kończy się to właśnie tak - obniżą oprocentowanie lokat krótkoterminowych jako coraz mniej korzystnych dla banku a lokaty ponad dwuletnie zostaną bez zmian bo niby czemu mają zmieniać jak i tak banki mają za dużo naszych pieniędzy a klient jak zobaczy obniżki na kwartalnych to już dla swietego spokoju wybierze dwuletnią mimo ze jej oprocentowanie i tak nie wzrosło, ale jest jakieś tam zdziebko niż kwartalna wyższe.
  Nie wiem... Może ktoś ma inne zdanie, ale tak chyba należy widzieć przyszły trend jeśli chodzi o lokaty. Mniejszy zysk banków - niższe lokaty. Chyba tu nie ma wielkiej łamigłówki. A dwuletnie lokaty i tak nie ruszą bo i banki nie mają jakiegoś wielkigo w tym interesu przynajmniej dopóki nie ma jakiegoś wielkiego pędu do wycofywania środków z banków.
  Jeśli ktoś ma inne zdanie to z chęcią wysłucham. Nie jestem pewien, ale raczej tak należałoby widzieć przyszłość rynku lokat. Niestety RPP nie robi nic aby depoytariuszom pomóc, raczej de facto dodatkowo przeszkadza. I to przy coraz wyższej inflacji
  MM

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy6 grudnia 2017 10:30
   Jeśli chodzi o lokaty, nikt nie ma pretensji masz rację, bank robi jak uważa. My bowiem, albo się godzimy na owe oprocentowanie, albo nie. Ale jeśli bank łamie swój Regulamin w sprawie obniżki oprocentowania Kont (Zyskownych, Zośka, Zośka Pro i Idea Saver), to co ty na to?
   Może w tej kwestii się wypowiesz.

   Usuń
  2. Rob,a jak wszystkie zaczną robić tak samo skoro jednemu nic z tego powodu nie groziło?A jak rząd łamie prawo to zmieniasz kraj zamieszkania czy walczysz o państwo prawa?

   Usuń
  3. Mówiąc konkretnie żeby zrekompensować obniżkę oprocentowania rezerwy do 0,5% banki powinny obniżyć oprocentowanie lokat o 0,03% czyli w przypadku Idei z 3% do 2,97%. Więc ta decyzja RPP ma wpływ znikomy na sytuację banków.

   Usuń
  4. Tak... a jak wszystkie Państwa zaczną tak robić to zmienię planetę - co Ty porównujesz...

   Usuń
  5. Jak to co? Jak dasz komuś palec to chce dłoń.Czy tego nie czaisz czy udajesz? To przez takich ludzi tak się dzieje skoro jest przyzwolenie.

   Usuń
 3. Ja na nowe w ogóle 2,55% widzę. Co za badziew.

  OdpowiedzUsuń
 4. Idea kręci lody na strukturach, więc zwykłe lokaty to tylko dla zapełnienia bagaży dają.

  OdpowiedzUsuń
 5. Lokata na nowe środki z oproc. 2,75% jest tylko na 5 miesięcy, na krótszy okres jest od 2,55% do 2,20%.
  Jednym słowem badziew nie lokata. Szkoda, bo już Idea Bank zaczął odzyskiwać dobre imię. Kasa ląduje w Neo Banku.

  OdpowiedzUsuń
 6. U mnie również wolne środki z lokaty zakończonej ostatnio w IB powedrowaly do neo dzisiaj

  OdpowiedzUsuń
 7. Bez treści tamtego regulaminu i wszystkich innych, do których były odwołania, to można sobie palcem w bucie pokiwać. Cytowany fragment mógł dotyczyć tylko przypadku, kiedy nie wystąpiło odwołanie zaznaczone w innym miejscu.

  OdpowiedzUsuń
 8. Dziś miałem telefon z Toyoty w sprawie kończącej się w poniedziałek lokaty. Zaproponowali podniesienie obecnej stawki z 2% do 2,20%. Podziękowałem.
  Kasa wróci za kilka dni na konto w Getin.

  OdpowiedzUsuń
 9. Anonimowy1: Nikt do tej pory dostatecznie jasno nie wyjaśnił, jak rozumieć to sformułowanie (pkt 6 regulaminu ww. lokaty): "Bank zastrzega sobie prawo do wprowadzenia oferty Lokaty w formie krótkich edycji, o czym poinformuje za pośrednictwem Strony Internetowej". W tym zdaniu jest chyba błąd - brakuje słowa "zmian". A moze to celowe? Tylko Bank wie, co to dokładnie oznacza.

  OdpowiedzUsuń
 10. Oprocentowanie Lokaty Skarbonka Plus zostało dziś obniżone z dotychczasowego 2,75% do 2,5%. Ten fakt co najmniej niepokoi.

  OdpowiedzUsuń
 11. Nest Bank też obniża swoje lokaty 2,25% na 3 m-ce, 2,35% na 6 m-cy, 2,45% na 12 m-cy, 2,50% na 18 m-cy, 2,60% na 24 m-ce. Szkoda słów.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...