poniedziałek, 19 lutego 2018

Czarna lista banków


Wprowadzona pozytywna poprawka w Toyocie omówiona w piątek, sprawiła,że bliżej przyjrzałem się tabeli opłat i prowizji. O dziwo wprowadzono ją 7 lutego 2018 w międzyczasie to znaczy pomiędzy początkiem promocji Duetu lokat i piątkowej zmiany regulaminu akcji.

Skoro banki wprowadzają sobie zmiany, to warto zrobić sobie czarną listę banków, w których trzeba uważać na różne opłaty. Na pierwszy ogień pójdą banki, które zbyt dużo kombinują przy opłatach za bankomaty.Reklama pokaże za zero + ogólna lista wyjątków

Z bankomatów i wpłatomatów korzystam dość często, niestety ostatnimi czasy to tutaj banki upodobały sobie modyfikacje by zacząć na nas zarabiać. O problemach pisałem już w artykule Wszechobecne limity bankowe, dziś czas na drugą część.

Zaczniemy od nowości czyli absurdalnej opłaty za wypłatę kwoty mniejszej aniżeli 100 zł. Trzy banki karają nas za tą czynność różnymi stawkami. Jak ktoś potrzebuje 50 zł lub mniej na drobne wydatki płacone gotówką jak np. na fryzjera, to może się zdziwić, że bank pobierze za to opłatę. 

Różnie w bankach wygląda informowanie o tym w tabeli opłat i prowizji, co zobaczymy niżej. 

1. Alior bank - 5 zł za wypłatę poniżej 100 zł lub 2,50 zł
Melonik na koncie internetowym za wypłatę kwoty mniejszej niż 100 zł z sieci Euronet pobierze sobie za to aż 5 zł. Co ciekawe tabeli nie informuje o tym podziale jak to robią inne banki. Informację o tym można znaleźć dopiero w przypisie opatrzonym numerem 8.

Brak podziału na wypłaty do 100 zł i powyżej - info w przypisie

Na szczęście ta absurdalna opłata nie dotyczy naszego konta jakże osobistego, gwarantującego 3% na koncie oszczędnościowym. Tutaj jednak i tak zapłacimy 2,50 zł jeśli ktoś będzie chciał wypłacić kasę z bankomatu innego niż aliorowski. 


2. Eurobank: 1,90 zł za wypłatę poniżej 100 zł
Eurobank też dołączył do czarnej listy i zajmuje tu drugie miejsce. Na sztandarowych kontach jak Active czy Prestige opłata za wypłatę kwoty mniejszej aniżeli 100 zł powoduje naliczenie kary w wysokości 1,95 zł. W tabeli jest podział, którego go nie robi melonik.


Eurobank robi podział na kwoty do 100 zł i powyżej

Gorzej mają posiadacze konta standard, gdzie za wypłatę dowolnej kwoty zapłacimy aż 3% wartości przy czym minimum 4,95%. To konto posiadałem tutaj na początku, ale szybko zamieniłem je na Prestige.

Warto nadmienić, że sprawdzenie salda kartą Eurobanku warto robić tylko w bankomacie własnym. W dowolnym innym jest to bezsensowne, bowiem bank za to weźmie sobie aż 2,50 zł


3 mBank: 1,30 zł za wypłatę poniżej 100 lub 50 zł
mBank też postanowił karać za małe wypłaty, chociaż karze za to najmniejszą opłatą wynoszącą 1,30 zł. Niby mało, ale i tak opłata na pewno denerwująca.


W mBanku wszystko zależy od wieku

Opłaty tutaj nie dotyczą wszystkich, bowiem do 20 lat wszystko jest za darmo. Natomiast w przypadku wieku 21-24 kara obowiązuje dla wypłat kwot poniżej 50 zł. Powyżej tego wieku bez względu na to czy mamy konto standard czy plus wypłata kwot poniżej stówki będzie karana.

mBank też lubi jak ktoś sprawdza sobie stan konta na bankomacie. Za tę czynność bank pobierze sobie opłatę w wysokości aż 5 zł i daruje to tylko osobom do 20 roku życia. Kto nie pamięta zatem ile ma na koncie skazany jest na metodę prób i błędów.

Oczywiście jest na to sposób. Można przykładowo sprawdzać sobie darmowo saldo na komórce korzystając z aplikacji lub po prostu zrobić to na kompie w domu przed wyjściem do bankomatu. W każdym razie nie warto tego sprawdzać w samym bankomacie.


4 Toyota bank - 4,50 zł od 4 wypłaty
Toyota bank nie pobiera takich absurdalnych opłat jak banki z podium, ale tutaj też nie jest bezpiecznie. Jak się okazuje tylko 3 wypłaty są darmowe, a od czwartej wypłaty zapłacimy już aż 4,50 zł. Co więcej sprawdzenie salda w bankomacie też nie jest dobrym pomysłem, bowiem za to bank pobierze sobie opłatę w wysokości 2 zł.

Jak widać trzeba uważać z bankomatami. Jeśli coś ważnego przeoczyłem dajcie znać w komentarzach, warto bowiem tworzyć sobie takie listy nawet jeśli nie posiadamy tutaj jeszcze kart. 

Akurat nie posiadam kart w bankach na podium, ale zapisałem sobie te trzy banki w czarnym notesie. Lista z pewnością będzie się wydłużać, a od wczoraj trafiła na nią  Toyota - już pamiętam, że więcej niż 3 wypłat nie warto robić.


1 TOiP w Eurobanku na dzień 13 listopada 2017
2 TOiP w mBank na dzień 30 listopada 2017
3 TOiP w Toyota bank na dzień 7 lutego 2018 

15 komentarzy:

 1. Do czarnej listy dodałbym Getin Bank za prowizję od każdej wpłaty we wpłatomatach Eurobanku. To kuriozum, że bank nie chce gotówki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Getin sobie chwalę z jednego powodu, jako jedyny bank na rynku nie daje limitów na wypłatę z bankomatu. Trzeba to co prawda zgłosić wcześniej i jest to usługa czasowa, ale realna tylko u nich.
   Przetestowałem i faktycznie nie ma tutaj limitu do 10k ja jest w większości banków.

   Usuń
 2. T-MobileBankowe też namieszał swego czasu w opłatach za wypłaty z bankomatów. Jeśli dobrze pamiętam to jest podobnie jak w Toyocie - od 4 wypłaty w miesiącu trzeba bulić 6zł [!] za wypłatę. Może to się już zmieniło, ale nie wiem bo wyemigrowałem z niego po tych zmianach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spotkałem kiedyś przy reklamie pewnego konta porównanie do T-mobile, gdzie wskazywano to co mówisz: od 4 wypłaty 6 zł.
   Sprawdziłem to w TOiP klonu Aliora i okazuje się, że tak jest tylko w przypadku konta Freemium. Konto Premium ma darmowe wypłaty bez limitu, więc nie jest tak tragicznie. Fremium na Premium można wszak zmienić bez problemu i opłat w dowolnym momencie, sam to przerabiałem.

   Usuń
  2. Zgadza się, w Premium nie ma opłat za wypłaty z bankomatów. Jest za to dość wysoka wg mnie opłata za prowadzenie rachunku 18.90zł jeśli nie wykona się transakcji kartą na kwotę minimum 500zł. Staram się nie mieć za dużo "zobowiązań" w celu unikania comiesięcznych opłat w ciągu miesiąca, stąd decyzja o pożegnaniu się z T-MobileBankowe i przejściu do Millennium, bo akurat trwała MoneyMania i promocja z moneyback za transakcje kartą i blikiem. Millennium też ma jakieś tam warunki do spełnienia, ale są znacznie prostsze i opłaty nie są tak dotkliwe jeśli się ich nie spełni.

   I tutaj ciekawostka która może przydać się innym: po zakończeniu promocji moneyback i obniżeniu oprocentowania na koncie oszczędnościowym w Millennium (nie wyczyściłem w porę konta przez co nie załapałem się na promocję na nowe środki), zleciłem zamknięcie konta. Wkrótce zadzwonił konsultant z banku i otrzymałem propozycję przedłużenia moneyback na kolejne pół roku zaczynając od marca. Warto zatem zamykać nieużywane konta.

   Usuń
  3. Zgadza się, opłata jest duża, dlatego prowadzę w excelu zapiski wydatków kredytówką T-mobile. Po przekroczeniu 500 zł płacę już innymi kartami.

   Potwierdzam to co piszesz o Millennium. Miałem tak z kartą kredytową, którą założyłem dla darmowego limitu. Złożyłem dyspozycję zamknięcia, to bank zaoferował cashback typu no-limit na kwartał. Potem przedłużył go o kolejne 4 miesiące na nowy no-limit. Niestety wszystko się kiedyś kończy. Po 7 miesiącach znów złożyłem dyspozycję zamknięcia i bank nie zaoferował już cashbacku po raz trzeci...

   Usuń
 3. W Aliorze to mogę najwyżej założyć lokatę. Nie chcę mieć nic do czynienia z bankiem który średnio co miesiąc zmienia tabele opłat nie mając w ofercie depozytów nic ciekawego do zaproponowania. Od lat alior ma opinię banku wyciskającego klienta jak cytrynę na drobnych opłatach. Ot taki wisienkowicz wśród banków :-)
  Ostatnio Neobank podniósł opłat za dokonanie przelewu. Obecna cena to - 0,50PLN. I chyba jest to podstawa do wypowiedzenia umowy jak się komuś ie podoba. Ja tam sobie jeszcze siedzę, może pojawi się jednak coś ciekawego.
  MM

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się. Nie posiadam karty ani w Aliorze ani w Eurobanku, chociaż konta mam w tych bankach. W mBanku nie mam nic, więc na dobrą sprawę nie mam żadnej z kart z pierwszych trzech miejsc.
   Niemniej jednak warto odnotować, że banki idą w tą stronę i wprowadzają takie udziwnione opłaty.
   Na marginesie Toyota ma firmę zewnętrzną weryfikującą telefonicznie realizację wypłaty na większą gotówkę. Czegoś takiego nie robi żaden inny bank.

   Usuń
  2. Ja mam w Aliorze dawne konto KWJ, w ktorym jeszcze przez 4 lata mam wszystko za free, wystarczy przelew na 2,5tys. "Punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia".

   Usuń
  3. Nikt tak często nie zmienia opłat, więc nie przesadzaj, a ofertę lokat rzeczywiście mają atrakcyjną.

   Usuń
 4. Za opłatę za wpłatę pieniędzy wpłatomatach Eurobanku ma również Mbank. Widocznie nie chcą gdy ich klienci mają pieniądze na rachunkach, to jedyne wytłumaczenie tego kuriozum. Mogli przecież wprowadzić opłatę tylko dla małych kwot.

  OdpowiedzUsuń
 5. A czy przypadkiem Toyota nie powinna poinformować swoich klientów odpowiednio wcześniej o zmianie TOiP? Chyba, że tu nie ma zmiany i taka opłata za 4 wypłatę i kolejne z bankomatu już była? Ja na stronie w komunikatach mam przez ostatnie 6 m-cy tylko info o zmianach w tabeli oprocentowania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie sprawdzę tego, bo do wypłat do niedawna służyły mi karty głównie z Millennium, PKO, tu bowiem wszystko jest za darmo, ale z limitem do 10k.
   Gdy używałem kart Toyoty denerwował mnie każdorazowy kontakt firmy nadzorującej i ich weryfikacja, co skutkowało zawieszeniem karty. W sumie to dobrze, bo pewnie przy czwartej wypłacie zapłaciłbym karę, jeśli ta opłata była.
   Odkąd mam kartę w Getin problemy z wypłatami się skończyły.

   Usuń
  2. Jestem w tym banku już ładnych parę lat z krótką przerwą jak strasznie podnieśli mi ciśnienie, ale to inna historia. Opłata za 4 wypłatę z bankomatu była odkąd pamiętam, także nie ma tu żadnej zmiany.

   Usuń
 6. Ja w ailor banku mam konto i biora:12 zl konto z bph wraz dwoma kontami oszczędnościowe. Resztę lokat zlikwidował bo ailor banku jest dziwna polityka lokaty odnawialne to 0.15

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...