środa, 16 stycznia 2019

Lokata zawrotna w Idea bank od teraz na 3,50%


To już praktycznie reguła, że w dniu rocznicy bloga coś się musi spieprzyć. Nie inaczej było wczoraj, gdy w Idea bank zmieniły się stawki na bardziej niekorzystne niż dotąd. Mrożąca środki Lokata nr 1 nie oferuje już stawki 3,80% zaś na wolna beztroskiej nie ma już 3,20%.

Obie lokaty zanotowały obniżki, obie o 0,40pp w dół. Tak się złożyło, że moja lokata zawrotna kończyła się akurat dziś czyli już po wprowadzeniu obniżek. I nie odnowiła się tak fajnie jak to było dotąd, lecz na 'kiepską' stawkę 3,00%.
Teraz zawrotna odnawia się na 3%

Nie jest to co prawda 0,01% którym obdarowywano nas w ubiegłym roku, ale 3% to przecież mamy dalej w innych bankach i to na ror. Więc oczywiście zerwałem ją od razu i zrobiłem symulowany przelew do Millennium. Jak zwykle poskutkowało to nową ofertą zawrotnej z nieco lepszą stawką 3,50%.

Ale nowa oferuje już 3,50%

Według regulaminu nowa oferta zawrotnej obowiązuje od 15 stycznia 2019. To nieco więcej aniżeli daje lokata nr 1, ale praktycznie tyle samo ile mamy na KO w Getin, gdzie środki nie są zamrażane. 

Jak widać kryzys w obu bankach już minął. Co się dokładnie działo można było przeczytać w artykule Eugeniusza Twaroga Koniec tajnej rady bankowców. Dowiadujemy się z niego co się tak naprawdę działo w środku listopada 2018, gdy napisałem artykuł Wieczorem 3,50%, w nocy 3,80% a rano 3,90%.
To nie był klasyczny run, kiedy klienci tłoczą się w oddziałach po depozyty. Ruch w oddziałach Getinu był duży, ale pieniądze wypływały głównie przez internet — przez całą dobę, również w weekendy. Z obserwacji Elixiru wynika, że w szczycie kryzysu bank tracił dziennie ponad 1 mld zł.

Z licznych komentarzy pamiętamy co się działo. Ja od razu wszystkie wolne wolne środki wpakowałem do IB, w końcu taka okazja rzadko się zdarza. Tym bardziej jeśli bank oferował możliwość zerwania lokat bez utraty odsetek. Ma to odzwierciedlenie we wspomnianym artykule:
Odpływ częściowo równoważył dopływ świeżych depozytów, gdy Getin podniósł oprocentowanie i część klientów zdecydowała się wpłacić pieniądze na atrakcyjnych warunkach.

Kto skorzystał ten tylko zyskał, chociaż nie brakowało panikarzy nawet w jakże licznych  komentarzach. Zyski już niestety maleją. Nie jest co prawda jeszcze źle, wszak 3,50% to stawka której długo wypatrywaliśmy i którą zdobywali tylko prawdziwi łowcy. Dziś jest dostępna w znany nam sposób. 

Jak długo? Jest jeszcze dużo miejsca na spadki bo mimo całego szaleństwa w IB oraz Getin. Inne banki nie kwapiły się z podniesieniem stawek u siebie, więc ruchy w dół na lokatach są zapewne odzwierciedleniem powolnego powrotu do zapasów jakie miały oba banki w roku ubiegłym.

Regulamin lokaty zawrotnej ważny od 15 stycznia 2019

66 komentarzy:

 1. Wielka szkoda - bo na dniach kończy mi się parę lokat :( Zdążyłem jeszcze tylko zaklepać rodzicom 3,8% na Lokacie nr 1.

  OdpowiedzUsuń
 2. "artykule Eugeniusza Twaróg" - drobna uwaga: nazwiska się odmieniają.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się. Nie jestem purystą językowym i dopuszczam odstępstwa od reguł szczególnie jeśli dotyczy to odmiany nazwisk. Na dobrą sprawę na dokumentach mam wszelakie kombinacje z odmienianiem lub nie imienia/ nazwiska i osobiście najbardziej lubię odmienione tylko imię, być może wiąże się to z faktem, że angielskiego używam zwykle częściej niż polskiego.

   Usuń
  2. Nazwisk się nie odmienia. To profanacja.

   Usuń
  3. hehe, Polcan nie obraź się. Dalej piszesz z błędem :) Nie Twaroga, ale Twaróga. Nazwisko to nie ser :)

   Usuń
  4. Zgadza się. W języku polskim - deklinacyjnym!! - nazwiska koniecznie należy odmieniać. Nie razi kogoś usłyszeć lub przeczytać "Anna Kowalski" zamiast "Anna Kowalska"? Odpowiedź oczywista. Niestety, powszechną manierą księży jest nieodmienianie nazwisk w intencjach mszalnych, mamy więc kwiatki w rodzaju mszy św. w intencji Tadeusza Ogórek czy zmarłych z rodziny Flis albo z rodziny Malinowski. To jest paskudne, wynikające z nieuctwa i "naturalnej" tępoty zachwaszczanie polszczyzny. Niestety, zjawisko to przedostaje się do języka pisanego. Dlatego przy każdej okazji należy zwracać uwagę na ten problem i pobudzać szare komórki do myślenia. Pozdrawiam czytających.

   Usuń
  5. Myślę że jest w tym trochę przesady. Przykład 'Anna Kowalska' owszem razi, ale to oczywista oczywistość, bowiem u nas bo to rodzaj żeński, więc musi się kończyć na samogłoskę '-a'.
   Natomiast co do przykładu 'Tadeusza Ogórek' to już brzmi całkiem naturalnie. Może być niezgodne z deklinacją, ale nie razi. Jak dla mnie to po prostu Ted Cucumber i nie odmieniłbym go jako Teda Cucumbera.

   Usuń
  6. To prawda, że zatwardziali poloniści nakazują odmieniać wszelkie nazwiska, do których uda się dopasować jakiś polski wzorzec deklinacyjny. Jednak ze względu na częstą nieumiejętność stosowania owych zasad w narodzie, wolę przeczytać nazwisko w mianowniku, niż główkować, kto był faktycznym autorem tekstu.
   Swoją drogą nie wiem też, czy komfortowo czują się przedstawiani w towarzystwie: Henryk Brudny ze swoją Brudną Jolą.
   Nie mówiąc już o tym, że przecież niezamężna córka pana Kupagi i pani Kupagowej to przecież panna K...
   ...a zresztą dokończcie sobie sami ;))
   MD

   Usuń
  7. Hmm. Oczywiście, że nie wszystkie obce nazwiska odmienia się w polszczyźnie. A jednak jak najbardziej odmieniłbym Teda Cucumbera, tak jak odmienia się Donalda Trumpa (czy Tuska), Teda Turnera, Baracka Obamę, Billa Clintona - ale już nie Hillary Clinton. Warto o tych smaczkach języka polskiego pamiętać, a są one często niedostępne cudzoziemcom (oczywista oczywistość). A co do tego, co jest w używanym języku przesadą, a co nie (i co nie raziłoby purystów językowych), to kwestia indywidualna: smaku, słuchu, praktykowanej normy. Ale odradzałbym w tej kwestii nonszalancję i językowe (poprawnościowe) "róbta co chceta". Pozdrawiam polcana - gratuluję przy sposobności znakomitego, użytecznego bloga! - i wszystkich czytających. Życzę nam dobrego dnia i dobrych jak najdłużej ofert lokat.

   Usuń
  8. @Anonimowy 16 stycznia 17:48
   Według strony podpowiadającej jak odmieniać nazwiska jednak poprawna forma dopełniacza dla nazwiska Twaróg to 'Twaroga'
   http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Nazwiska?nazwisko=Twar%C3%B3g&typ=m

   Usuń
  9. hehe, ale mamy off temat :) Nie wiem z jakich źródeł korzystał podany przez Ciebie twórca strony, ale ewidentnie było to producent sera :) Najlepiej byłoby spytać właściciela tego nazwiska. Jednak zrób test guugla. Wpisz: Eugeniusza Twaróga, a następnie: Eugeniusza Twaroga i przeanalizuj obydwa wyszukiwania :) Miałem kolegę o nazwisku Dzięgiel, bardzo się oburzał, że mówiono do niego Dzięgla, a prawidłowo powinno być Dzięgiela (podana przez Ciebie strona również to nazwisko błędnie odmienia)

   Usuń
  10. Mamy słowniki, a to jest najpewniejsze źródło wiedzy, więc można podarowac sobie wyniki wyszukiwań googla. Pan Twaróg ma na nazwisko jak ser, więc możemy odmieniać jego nazwisko tak samo jak odmieniamy ten rzeczownik. Pozwolę sobie zacytować dra Jana Grzenię - językoznawcę: "Nazwiska o formie takiej samej jak rzeczowniki pospolite, np. Gołąb, Kocioł, Kozioł, mogą mieć dwojaką odmianę:
   a) identyczną z rzeczownikami pospolitymi, a więc: pana Gołębia, Kotła, Kozła itd.,
   b) specyficzną, z pominięciem oboczności występujących wewnątrz nazwiska, to znaczy: do pana Gołąba, Kocioła, Kozioła itd. Uwaga: w nazwiskach mających więcej niż jedną sylabę zachowujemy tzw. ruchome e, np. Wróbel, pana Wróbla.
   Wiadomo, iż na ogół posiadacze takich nazwisk preferują drugi wzorzec odmiany (przyczyny nietrudno zrozumieć), z tego m.in. względu opowiadam się za tym, żeby uznać go za podstawowy. "

   Usuń
  11. Co więcej, gdyby chodziło o ser napisalibyśmy twarogu, a nie twaroga ;)

   Usuń
 3. Wczoraj przed południem jeszcze dało radę zawrotną na 3,9%, jest jeszcze lokata Hit Plus 3,8% na nowe środki wiec jak są 2 konta mąż/żona to można sobie przerzucać środki

  OdpowiedzUsuń
 4. To nie koniec lokat na wyzszym procencie niz rynek w IB, ale tylko niesmaialy wstep do jeszcze wyzszych. Widac to chociazby po kursie IDA, ktory jeszcze co najmniej dwukrotnie zaliczy dna a za tym pojda klopoty i wysypia sie kolejne trupy z szafy w IB.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję Polcan za informację nt. lokaty zawrotnej.Pozostaje wierzyć, że w lutym i w marcu oprocentowanie lokat będzie zadowalające. Wszak wtedy będą kończyły się lokaty beztroskie założone w listopadzie i grudniu.

  OdpowiedzUsuń
 6. polcan czy jeśli miałem zwykłą beztroską i zerwie ją i zasymuluje tak jak ty przelew to też ukaże mi się zawrotna czy to dotyczy tylko tych klientów co mieli założoną zawrotną i ją zerwali

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powinna się pokazać. Często zrywałem beztroskie i zakładałem zawrotne.

   Usuń
  2. niestety próbowałem różnych sposobów i sie nie pokazała widocznie pokazuje się tylko określonej grupie docelowej

   Usuń
  3. Mnie zawrotna pokazuje się za każdym razem, gdy dokonuję przelewu do innego banku, bez względu na kwotę, ale z oprocentowaniem tylko 2,50%.

   Usuń
  4. Anonimowy 17 stycznia 2019 09:40: Oznaczać to może, iż lokata zawrotna jest różnie oprocentowana.

   Usuń
 7. A propos symulowanego przelewu: jeśli wpiszę numer konta Millennium które już zamknąłem to myk się uda?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spróbuj i daj znać czy się udało:)

   Usuń
  2. Oczywiście, że się uda. Skąd niby system IB ma wiedzieć, że ten rachunek jest zamknięty? Przecież ich system weryfikuje jedynie poprawność konstrukcji numeru rachunku wg algorytmu IBAN.
   Ja to w ogóle "wywoływałem" oferty zawrotnej wpisując jakikolwiek numer rachunku wyszukany w necie. Tzn czyjś tam rachunek, nie mój. Przecież to bez znaczenia bo i tak przelew nie zostanie sfinalizowany bo go nie autoruzuję. :)

   Usuń
  3. I to jest logiczne.
   Interesuje mnie czy ten numer przechodzi tylko w przypadku konta w Millennium czy może być jakiekolwiek w innym banku?

   Usuń
 8. Przećwiczę to w marcu kiedy skończą mi się lokaty.

  OdpowiedzUsuń
 9. Dziś dodatkowe pieniądze już popłynęły do Aliora na 3%.

  OdpowiedzUsuń
 10. Dzisiaj robilem przelew z Aliora i bank zaproponowal 1 % na 3 miesiace hehe dobry zart

  OdpowiedzUsuń
 11. HIT i HIT Plus już spadły do 3,60% :(

  OdpowiedzUsuń
 12. No i Idea Bank zniknie z rynku w 3 kwartale tego roku

  OdpowiedzUsuń
 13. Zawrotna to jest ta przy probie wycofania srodkow? Getina laczy sie z idea. Wlasnie poszly komunikaty.

  OdpowiedzUsuń
 14. "No i Idea Bank zniknie z rynku w 3 kwartale tego roku"

  Fatalna wiadomość, ale niestety zapowiadana. Całe szczęście, że jeszcze przez jakiś czas oba banki "pożyją" ;) Będzie mi brakowało Idei.

  OdpowiedzUsuń
 15. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 16. W III kwartale 2019 roku zapowiadana jest fuzja banków Leszka Czarneckiego. Przejmującym bankiem ma być IdeaBank. Ma być nowa nazwa tak połączonego banku - Getin Noble Bank(nie będzie już nazwy IdeaBank). Ma to być siódmy największy bank w Polsce.

  OdpowiedzUsuń
 17. do TomTom: dlaczego fatalna wiadomość? Wg zapowiedzi, fuzja ma pomóc wrócić do równowagi i rentowności. W tym miesiącu UOKiK zgodził się też na przejęcie kontroli nad Euro Bankiem przez Bank Millennium.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powodów jest wiele, pierwszy to taki, że banki te dotąd uzupełniały się wzajemnie, w jednym były lokaty w drugim promocje konta. Był wybór, można było przerzucać środki na lepsze stawki co było widoczne szczególnie ostatnio.
   No i największa oczywistość w Getin będziesz mógł trzymać tylko do 100k euro, a do tej pory można było trzymać 200k euro z gwarancjami BFG.
   No i trzecia rzecz - powrót do równowagi i rentowności to pożegnanie dobrych stawek lokat, których w Getinie nie było jeszcze rok temu.
   Oczywiście w kontekście upadku banku to pozytywna wiadomość, ale w skali naszych oczekiwań jak najbardziej negatywna.

   Usuń
  2. "do TomTom: dlaczego fatalna wiadomość? "

   Właściwie Polcan mnie uprzedził ;) W IDEI jednak były i póki co jeszcze są najlepsze lokaty. Dla mnie obecnie też zaletą istnienia obydwu banków jest możliwość przerzucania kasy z jednego do drugiego - aby załapać się na "nowe środki". Raz na lokacie, a raz na KO. Zmniejszenie konkurencyjności na rynku - nigdy nie jest dla klienta dobrą informacją :(

   Usuń
  3. Argumentacja słuszna. Jednak warto cieszyć się z tego, że w ogóle banki Czarneckiego przetrwają (założenie) i mimo wszystko konkurencja na rynku będzie widoczna, chyba że "listopadowa sprawa" pokaże jeszcze inne oblicze.

   Usuń
  4. "Jednak warto cieszyć się z tego, że w ogóle banki Czarneckiego przetrwają (założenie)"

   To na pewno cieszy, ale jeszcze bardziej cieszyłaby "wewnętrzna" konkurencja między IB, a Getinem - taka jaką obserwowaliśmy i z niej korzystaliśmy ;) Teraz niestety to się skończy.

   Usuń
  5. "...i mimo wszystko konkurencja na rynku będzie widoczna..."

   Kluczowe są te zacytowane zdania z artykułu na Bankier.pl - o połączeniu w/w banków: "Jednym z takich pól do poprawy jest kwestia kosztu utrzymania depozytów. W Idei wyraźnie przekraczają one 2 proc., w Getinie kształtują się poniżej tego progu, średnia dla rynku to z kolei mniej niż 1 proc. Getin i Idea słono więc płacą za przyciągnięcie do siebie klientów z gotówką i liczą, że po fuzji zetną nieco koszty z tym związane."
   To ścięcie kosztów będzie oznaczało dla nas nic innego - jak również ścięcie oprocentowania lokat i to właśnie to w tym całym połączeniu banków jest najgorsze.

   Usuń
 18. Ciekawe czy UOKIK pozwoli na dalsze ograniczanie konkurencji na rynku usług bankowych ?

  OdpowiedzUsuń
 19. Odpowiedzi
  1. Krzysztof Pytel, Twoje słowa wolno uznać za czysty defetyzm. Więcej optymizmu.

   Usuń
  2. Krzysiu to taki nasz Wróż blogowy, po prostu... :)

   Usuń
 20. Fuzje bankow nic nie daje Getin bank przejmował Banki A sam teraz bankruje

  OdpowiedzUsuń
 21. Ja kocham Krzysia P. za jego wpisy. Jest aktywny, ambitny , wybitny. To fachowiec od finansów powinien zostac przesem jakiegos banku. Tak jak powiedzial , to "bankruje". Ma nosa.

  OdpowiedzUsuń
 22. Odpowiedzi
  1. Kiedy 3,8?

   Usuń
  2. Czyli już spękali? Za duży odpływ kasy do GB? PS Ktoś z Was jeszcze dostał taką propozycję?

   Usuń
  3. Bzdura, jest tylko 3,5 i 3,6

   Usuń
 23. Banki Pana Czarneckiego na sprzedaż więc bez seansu lokaty zakład mmmm

  OdpowiedzUsuń
 24. Podobno IDEA dzwoni do ludzi, którym kończą się lokaty i proponuje 3,8% na 3m w ramach Lokaty Telefonicznej (czy podobna nazwa). Można też próbować dzwonić samemu i zapytać się o tę lokatę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Podobno IDEA dzwoni do ludzi, którym kończą się lokaty i proponuje 3,8% na 3m w ramach Lokaty Telefonicznej (czy podobna nazwa)."

   Nawet nie podobno, a na pewno - bo sam miałem taki telefon i wstępnie jestem umówiony na dziś - bo nie miałem kodów do weryfikacji.

   "Można też próbować dzwonić samemu i zapytać się o tę lokatę."

   To akurat nic nie dało. Dzwoniłem do IB i nawet nie wiedzieli o czym mówię. Powiedzieli tylko, że widocznie tym zajmuje się inna komórka ;)

   Usuń
 25. Dziwne, że tylko wybrani mają taką możliwość..., ciekawe jakim kryterium wyboru IB kieruje namaszczając wybrańców oprocentowaniem 3,80%. IB dzieli depozytariuszy na "lepszych" i "gorszych" bez wskazania jakiegokolwiek kryterium np. klient indywidualny / przedsiębiorca... Czy taka selekcja nie nosi znamion "dyskryminacji" - zapewne większości - depozytariuszy ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Dziwne, że tylko wybrani mają taką możliwość..., ciekawe jakim kryterium wyboru IB kieruje namaszczając wybrańców oprocentowaniem 3,80%."

   Nie wiem jakie jest kryterium wyboru klienta, ale wiem, że dotyczy indywidualnego i sam ten wniosek na przedłużenie ma 12 dni ważności.

   Usuń
  2. A więc tym bardziej dziwne, że nie każdy - oględnie mówiąc - indywidualny depozytariusz IB i być może 400-kilowiec może z tego skorzystać z 3,80% i 12 dni ważności na przedłużenie wniosku :( To nie wystawia IB dobrego świadectwa, a już na pewno nie wróży bankowi dobrze przy braku wyraźnej przewagi oferty depozytowej IB w przyszłości...

   Usuń
 26. Pytanie do Arka, który czasem tu zagląda ;) Dnia 13 stycznia napisałeś coś takiego:

  "No i „telefoniczny zysk” to ściema ib. Dziś sprawdziłem konto i żadna z zakończonych lokat nie odnowiła się na obiecywany %. Złożyłem oczywiście reklamacje ale na rozpatrzenie trzeba czekać do 30 dni. Ewidentne konsultant wprowadza klientów w błąd UWAŻAJCIE !!!"

  Jak tam Arku Twoja reklamacja? Ja właśnie jestem po rozmowie z IB. Zaklepałem niby to samo co Ty i liczę, że u mnie zadziała ;) Przyszedł nawet mail o złożeniu wniosku na tą lokatę. Ty też wtedy taki dostałeś?

  OdpowiedzUsuń
 27. Lokata ma nazwę Telefoniczny Zysk - oto oprocentowanie: Oprocentowanie Okres Umowny
  3,80% w skali roku 3 miesiące
  3,40% w skali roku 6 miesięcy
  3,10% w skali roku 12 miesięcy.
  Konsultant dzwoni, ustawia wniosek (ważny do 2 lutego br.). Wniosek od razu jest widoczny w zakładce lokaty. Ponadto e-mailem Idea wysyła regulamin lokaty. Dziś taką propozycję otrzymałem i wniosek taki mam już na koncie. Zainteresowanym mogę wysłać regulamin tej lokaty oraz dodatkowe informację na temat tej lokaty, jakie uzyskałem od, skądinąd miłego, konsultanta.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. On do Ciebie pierwszy zadzwonił czy też Ty dzwoniłeś w tej sprawie do IB?

   Usuń
  2. Dziś kilkakrotnie do mnie dzwonił konsultant. Za czwartym razem odebrałem. Podaj, proszę, e-mail. Chętnie wyślę Ci regulamin.

   Usuń
  3. Od samego początku mail dla czytelników znajduje się w zakładce kontakt. Dla ułatwienia podaję go raz jeszcze marszr1@gmail.com

   Usuń
 28. Wyciąg z regulaminu lokaty Telefoniczny Zysk: Z Lokaty może skorzystać osoba, która w okresie ważności oferty złoży poprawnie wypełniony Wniosek (ważny 12 dni). Oferta Lokaty na warunkach wprowadzonych niniejszym Regulaminem Lokaty obowiązuje od dnia 24 grudnia 2018 r. do odwołania, jednak nie krócej niż do dnia 25 grudnia 2018 r.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak prześlesz mi na maila regulamin, to mogę naskrobać osobny artykul na ten temat

   Usuń
 29. Dziś przy próbie wypadu do GB 'zawracamy' na 3.60% :0)

  OdpowiedzUsuń
 30. Jak tam aktualna sytuacja ? Nadal funkcjonuje LOKATA TELEFONICZNA ? Odnosnie lokaty zawrotnej to potwierdzam że dalej działa , a bieżące oprocentowanie to 3,5 %.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...