niedziela, 17 marca 2019

Ujawnienie poufnych informacji o Idea bank oraz Getin


W bieżący weekend toczycie w komentarzach ciekawą dyskusję o ujawnionych w piątek poufnych informacjach dotyczących naszych ulubionych banków. Chodzi oczywiście o Idea bank oraz Getin, które w listopadzie zaproponowały niebywałe stawki na lokatach.

Informacje te zasługują bez wątpienia na osobny artykuł, ze względu na to, że w przyszłości podobny scenariusz może się powtórzyć, niekoniecznie w obozie Czarneckiego. Ujawnienie nieoczekiwanych danych wywoływały niejednokrotnie afery, które zmiotły dany podmiot z rynku.


Artykuł łatwo tutaj znaleźć, wystarczy przecież użyć wyszukiwarki blogowej widocznej w lewym górnym rogu. Wystarczy wpisać tam Cypr by dotrzeć do informacji o tym jak banki dostały pozwolenie na odbieranie depozytów czy do głośnej Afery na Cyprze.

Nam na szczęście udało się uniknąć cypryjskiego scenariusza z runem na bank czy też powtórki z Wołomina. Świeżo w pamięci mieliśmy kłopoty z wypłatami SK bank, który nie podołał z szybkością wypłat spanikowanych klientów. 

Po aferze KNF run na banki Czarneckiego zresztą był, ale skutkował on pojawieniem się rewelacyjnej lokaty beztroskiej na 3,90% z możliwością zerwania w dowolnym momencie. Więc wielu z czytelników FpG zamiast wypłacać wpłacała środki do IB co z pewnością spowalniało odpływ środków u niebieskich oraz zielonych.

Co jednak tak naprawdę działo się wówczas? Dowiedzieliśmy się tego w piątek z raportów w sprawie wskaźnika LCR (Liquidity Coverage Ratio) czyli wskaźnika pokrycia wypływów netto. 

Jak to zatem wyglądało 14 listopada, gdy opisywałem na gorąco: Wieczorem 3,50% w nocy 3,80% zaś rano 3,90%. Trudno było też zasnąć, gdyż liczne komentarze do legendarnego postu nadchodziły praktycznie co minutę.1 Idea bank
Według raportu o niebieskich tego dnia klienci wypłacili 1.187 mln zł i oczywiście kolejnego dnia ten trend się utrzymywał o czym zresztą czytaliśmy nawet w komentarzach. Spowodowało to spadek wskaźnika LCR, który wyglądał tak:
 • 13 listopada 166,02%
 • 14 listopada 100%
 • 15 listopada 79,19%
Z tego też powodu Idea bank widząc, że odpływ środków jest większy mimo swojej superoferty lokat zawnioskował o kredyt refinansowy do NBP. Musiał bo 15 listopada nie spełniał już wymogów co do poziomu wskaźnika LCR. 

Taki kredyt bank dostał i to w wysokości 1.050.000.000 zł ale dopiero od 19 listopada 2018 i to na bardzo krótki okres bo jedynie na 3 miesiące czyli na tak długo jak my lubimy najbardziej:) Idea bank jednak spłacił go przed czasem bo już 14 stycznia. 

A co ze wskaźnikiem LCR? Według raportu wrócił tam gdzie być powinien. Skoro w Idea bank zaczęły się obniżki to łatwo można było odgadnąć, że wszystko tutaj wraca do normy i faktycznie wskaźnik wrócił do stanu sprzed afery KNF.
 • 14 stycznia - 112,16%
 • 13 marca - 166,28%
Czyli na chwilę obecną wszystko jest już ok, więc warto było zakładać codziennie lokaty beztroskie:)
2. Getin bank
Jak się okazuje z osobnego raportu, dużo gorzej było w przypadku Getina. Tutaj wskaźnik LCR był na poziomie:
 • 15 listopada 82,67%
 • 3 grudnia 21,3%
A więc było tragicznie. Bank nie spełniał wymogów aż o 78,7%. Na szczęście i tutaj bank dostał kredyt refinansowy od NBP na ten sam okres co Idea bank. Tutaj kwota była znacznie wyższa bo 3.590.000.000 czyli nawet 3x więcej niż u niebieskich.

Sytuacja jednak szybko wróciła do normy, skoro oferta też została poprawiona, chociaż z poślizgiem w stosunku do niebieskich. Nie stało się to tak szybko jak w Idea bank, ale też wskaźnik wrócił do przepisowych 100%.
 • 24 stycznia 100% 
 • 19 lutego 62,49%
 • 1 marca 100%
 • 14 marca 143%
Spadek w lutym spowodowany był koniecznością spłaty kredytu do NBP, ale szybko wrócił do normy, zaś od kilku dni jest już bezpieczny. 

Warto jednak na koniec przypomnieć, że beztroskie kończą się obecnie. Zakładałem tę lokatę codziennie przez cały czas trwania i ostatnia taka lokata kończy się każdemu z nas już we wtorek. Przyjdzie więc czas na ewakuację.

Mimo to ewakuacja i tak odbywa się pomiędzy dwoma wspomnianymi wyżej bankami. Środki przelewam do Getin, więc na dłuższą metę i tak zostaną w tym samym banku. Ale co się dziwić, skoro od lat to bezkonkurencyjny bank na naszym rynku. 

Dlaczego zaprezentowane wyżej dane były poufne? Nietrudno odpowiedzieć na to pytanie. Przecież gdyby opinia publiczna dowiedziała się, że wskaźnik LCR jest na poziomie 21% pewnie nie dałoby się już zatrzymać odpływu środków, a to mogłoby doprowadzić do najczarniejszego z możliwych scenariuszy.

29 komentarzy:

 1. Złożyłem na wszelki wypadek kilka wniosków o lokatę na nowe środki w Getinie (17.03 to ostatni dzień obecnej promocji). Wiem, że ich konto jest wyżej oprocentowane, ale być może będę musiał założyć też lokatę, żeby łapać się na nowe środki na koncie. I teraz – promocyjnym oprocentowaniem będzie objęta ta lokata, którą opłacę jako pierwszą, tak? Kolejność składania wniosków nie ma nic do rzeczy, prawda?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy, dzięki za ten wpis, zrobiłem to samo. Dziś eLokata już tylko 2,8%.

   Usuń
 2. Taki kredyt bank dostał i to w wysokości 1.050.000.000 zł ale dopiero od 19 listopada 2019 <-- chyba 2018 :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No jasne, dzięki za czujność, poprawiono.

   Usuń
  2. warto chyba dodać że na Cyprze strzyżenie depozytów dotknęło tylko osób mających wkłady powyżej ustawowego limitu i dotyczyło to zwłaszcza spekulantów, obywateli Rosji mający kapitał niewiadomego pochodzenia i różnych spółeczek porejestrowanych po to aby nie płacić podatków w rodzimych krajach. Cypryjskich ciułaczy potraktowano w ulgowy sposób z tego co pamietam. Nawet w padającej Grecji depozytów nie ruszono, choc były takie pomysły.
   To co nie drażni w sprawie GB i IB to to że nie wyciągnieto konsekwencji wobec kadry zarządzającej z lat w których uprawiono radosną działalnośc polisowo-lokatową. Siedzi zarząd IB, ale za Getin. Zespół GB który władował tysiące ludzi w polisolokaty, szemrane kredyty i toksyczne produkty finansowe ma się w najlepsze i bawi się za zarobione w ten sposób pieniadze. Obecnie widać są to normalne banki stosujące właściwe standardy bo w koncu Czarnecki jako prezesów zatrudnił bankierów a nie chłopców w krotkich majtkach od wciskania ludziom kitu.
   Nie można było tak od razu? Teraz zapewne Getin zostanie sprzedany dużej grupie kapitałowej po tym jak zostanie wchłonięty przez IB i Czarnecki bedzie miał święty spokój - choć nie sądzę aby go miał gdy już tych banków się pozbędzie bo dopiero wtedy jak ich się pozbędzie znajdzie się w sytuacji 'off guard' czyli będzie łatwym obiektem ataku bo nie bedzie już właścicielem banku którego nie można ruszyć bo zaraz banki lecą w otchłań

   Usuń
  3. "W końcu Cz. zatrudnił bankierów" ;)))
   Kadra zarządzajaca IB/Getina to byly tylko ładne twarze wystawione po to aby móc sprawnie upłynniać długi Getinu.
   Getback w swoim portfolio miał w wiekszości stare nieściągalne zadłuzenie, które rezultowało z wieloletniej ryzykownej ekspansji Getinu.
   Przerzucili ryzyko na owce, które potem bezwzględnie ostrzygli.
   Do dzisiaj pamietam szokującą sytuacje, że mając wolne zaledwie 400 tys urabiano mnie w Lions Banku przez godzine abym kupił obligacje, a jak wstałem od stołu to te sępy pobiegły za mną do windy i mi drogę zagradzali swoimi usmieszkami. Chciałem w koncu kopnąć Pana Bankiera w 4 litery, aby sie odsunął. To nie było tylko luzne namawianie na Getbacka , to byla przebiegła i zuchwała kradzież. Ludzie stracili dorobek zycia. Jacy bankierzy ? To kryminaliści w garniturach, bez empatii wobec ludzi 60+.

   Usuń
 3. Bank oszukuje klientów. Oglodal wczoraj Alarm?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak Krzysiu, "oglodal" Alarm. Podaj namiar to Ci wyśle złotówki na jakies dobre tabletki

   Usuń
  2. Abonament RTV zaplacil?

   Usuń
 4. który system tranzakcyjny zostanie po połaczeniu banków? czy może będzie jakiś nowy?

  OdpowiedzUsuń
 5. Czy mając w Getin jakiś rachunek techniczny (bez kont) zakładany przy okazji lokaty w Ekspanderze po założeniu tylko konta osobistego (w serwisie mam taką możliwość) będę miał 3.4%? Pytam bo we wniosku brak jest określenia oprocentowania, a na www napisane jest, że konto oszczędnościowe razem z kontem osobistym, którego nie mam i nie chce mieć.

  OdpowiedzUsuń
 6. Takie pytanie: Czy można jeszcze założyć konto w Lion's Bank czy jest on już wygaszany?

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzisiaj w Idei przy zgłoszeniu chęci przelania środków do Getinu zaproponowano mi Zawarotną na 3,6%.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety niebawem ma spaść do 3,50%...

   Usuń
  2. Za tydzień kończy mi się lokata w Idei i znając upierdliwość losu nic ciekawego już nie wyduszę.

   Usuń
 8. Czy przy każdej próbie przelewu do Getin wyskakuje propozycją zawrotnej, czy tylko przy 1 przelewie? Pytam bo lubię zakładać kilka lokat na mniejsze kwoty niż jedna na całą kwotę, ale nie chce tez tracić szansy na propozycję. Nie wiem czy od razu zakładać lokatę na całość, czy przy przelewach będę dostawał za każdym razem propozycję zawrotnej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja dostawałem przy każdym

   Usuń
  2. Zawrotna już na 3,5%
   ...i znów dylemat: zostawać na kolejne 3M, ale bez możliwości zerwania czy na KO w Getinie na ten sam procent i z możliwością wypłaty w dowolnym momencie, ale (w moim przypadku) tylko do końca kwietnia?

   Usuń
 9. Ja też dostawałem przy każdej próbie większej kwoty do Getinu, a zakładałem kilka dni temu. Zdecydowałem się ostatecznie założyć 2 Zawrotne na 3,6%.

  OdpowiedzUsuń
 10. Dzisiaj zakładałem zwrotną na 2,6% ok. godz. 9.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ktoś dostał zawrotną nie posiadając konta

  OdpowiedzUsuń
 12. Ta sprawa jeszce będzie się ciągnęła ale dla mnei liczy się to że teraz w getinie można naprawdę fajneie zarobić.

  OdpowiedzUsuń
 13. Zawrotna na 3.2 w przelewie na mBank

  OdpowiedzUsuń
 14. Przed chwilą dostałem propozycję zawrotnej na 3,5% (przelew do getin). Regulamin z 18marca

  OdpowiedzUsuń
 15. Zawrotna już tylko 3.31 - przelew do ING

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Zawrotna już tylko 3.31 - przelew do ING"

   Rozumiem, że miało być 3,30%? W takim razie to podwyżka - bo do innych banków niż Getin proponowali 3,2. Próbę należy wykonać do GB i wtedy będzie wiadomo co i jak? ;)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...