czwartek, 19 września 2019

Premiera nowego banku BFF Banking Group - Lokata Facto


W komentarzach widać wyczekiwanie na premierę nowego banku o nazwie BFF Banking Group. Według zapowiedzi bank zamierza zebrać 300 milionów euro z lokat, więc nie dziwi mnie fakt, że niektórzy niecierpliwie czekają na pojawienie się zapowiadanych lokat.

Premiera lokaty Facto ma być dziś. Nie oczekuję jej jednak tak jak premiery Optimy czy Alior Sync z początku istnienia bloga kiedy po premierze z wielkim hukiem szturmowaliśmy nowy bank w oczekiwaniu na premierowe oferty.


W przypadku Optimy było to czyste 8% bowiem wtedy nie było jeszcze podatku Belki dla jednodniówek. Alior Sync dawał stówę na start więc opłacało się z tego skorzystać i to właśnie melonik przestrzega mnie przed dołączeniem do szturmu na nowy bank.

Skąd taka nieufność? Z faktu, że jak tylko pojawiło się 3% w Aliorze założyłem od razu tutaj konto by korzystać z tej stawki. Wyklucza mnie to z automatu z obecnej promocji w której łatwo zgarnąć 200 zł co opisywałem w poniedziałek.

Biorąc pod uwagę oprocentowanie lokat należy przede wszystkim pamiętać fakt, że nasz prawdziwy zysk to różnica między stawką jaką zaproponuje BFF a stawką jaką mamy w innym banku.

Zobaczmy to na przykładzie i załóżmy że mamy wolne 100 tysięcy zł. Jeśli BFF zaproponuje nam 3%, a obecnie trzymamy tę kasę w Millennium na KO ze stawką 2.70%, to nasz prawdziwy zysk wyniesie 0,30pp.Jak to się przekłada na realne zyski? Prosta symulacja dla kwoty 100k daje nam zysk dzienny w wysokości 6,66 zł jeśli trzymamy kasę na 3% oraz 5,98 zł dla środków trzymanych w Millennium. Przeniesienie więc kasy z Millennium do innego banku daje nam prawdziwy dzienny zysk w wysokości 0,67 zł.

W przypadku Aliora, gdzie górna kwota wynosi 20.000 zł nasz zysk dzienny z przeniesienia środków z Millennium wynosi zaledwie 0,13 zł. Po upływie jednego roku nasz realny zysk wynosi więc w przybliżeniu 49,2 zł.


Udział w obecnej promocji Z nami najlepiej daje nam 200 zł premii bez kombinowania + nadwyżkę na 3%. Wniosek z tego prosty: branie udziału w promocjach bankowych jest korzystniejsze niż przelewanie środków na lepsze oprocentowane stawki.

Udział w promocjach to przede wszystkim przekazywanie bankowi naszych danych osobowych, za które banki płacą dużo pozwalając na zgarnięcie dodatkowej premii. BFF dając nam lokatę o lepszych parametrach bez premii zgarnie klienta niskim kosztem.

Z tego powodu raczej ostrożnie podchodzę do potencjalnych dobrych stawek na lokacie. Dziś wolę dobre promocje na start z premią w wysokości 100-400 zł, w których premią dodatkową jest fajne KO ze stawką 3%.

Powyższa symulacja dotyczy wybranej różnicy, która dziś jest najbardziej popularna. Oczywiście każdy z nas powinien sobie sam policzyć gdzie trzymamy środki, na jakich warunkach i czy przeniesienie ich do BFF byłyby korzystne względem premii na wejście jakie mamy obecnie w bankach czyli średnio 200 zł jakie jest obecnie w Nest czy 320 zł w Paribasie.

Stawki na lokatach Facto w BFF

Aktualizacja:
Nowy bank opublikował dziś swoją ofertę. Niestety w okresach, które interesują nas najbardziej, oferta jest już na start gorsza od tego co mamy na rynku. Jak widać kwartalny depozyt to zaledwie marne 2% zaś półroczny oraz 9 miesięczny tylko 2,20%. Przy takich stawkach nowy bank nie znalazłby się nawet w rankingu lokat...

Kiepsko to wygląda przy 3% na KO w Citi o którym przypomniałem niedawno na PP4. Ciekaw jestem czy przy tych stawkach zrealizują swoje ambitne plany. W moim przypadku nie ma mowy o przenosinach.

37 komentarzy:

 1. Juz znana jest oferta:
  2,00% na lokacie 3-miesięcznej, 2,20% na 6-miesięcznej, 2,85% na 12-miesięcznej, 3,00% na 24miesięcznej oraz 4,00% na 60-miesięcznej

  Zadna rewelacja

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te najwyższe stawki nie są złe, ale tylko na długie okresy i w promocji do 18 października, a potem już kiszka... :(

   Usuń
  2. Lokata na 5 lat to bezsens, bo w miedzyczasie 1 usd moze urosnąć do 6 zł

   Usuń
  3. A gdzie na ich stronie są te lokaty. Chciałem sprawdzić i znaleźć nie mogę

   Usuń
  4. Albo spaść do 2 zł jak to już kiedyś miało miejsce. Zakup waluty to czysta spekulacja.

   Usuń
  5. "A gdzie na ich stronie są te lokaty. Chciałem sprawdzić i znaleźć nie mogę"

   Tutaj masz ich stronę:
   https://lokatafacto.pl/eLokaty/#/home

   Usuń
 2. "Bank oferuje lokaty online w polskiej walucie na okres od 3 do 60 miesięcy, o oprocentowaniu od 2% do 4%. Oferta skierowana jest do klientów indywidualnych oraz firm"

  OdpowiedzUsuń
 3. No i gwarancja z włoskiego BFG . Głowy nie dam czy eurozona przetrwa przez 5 lat a gwarancje kraju zanurzonego w długach powyżej nosa to ekhm...

  OdpowiedzUsuń
 4. Są już pierwsze pozytywne efekty pojawienia się nowej konkurencji na rynku. Pytanie tylko czy miało to związek z pojawieniem się de Facto ;) ale na pewno zrobi się teraz ciut ciekawiej...

  https://prnews.pl/wyzsze-oprocentowanie-konta-oszczednosciowego-dla-aktywnych-klientow-w-alior-banku-445801

  OdpowiedzUsuń
 5. Naciągną naiwnych zamkną interes i szukaj wiatru w polu. Bank w POLSCE = BFG Polski a nie jakieś wynalazki. Jak to może działać na rynku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polskie banki prędzej zbankrutują przez rozdawnictwo niż wszystkie włoskie razem wzięte

   Usuń
 6. Problem pojawia się inny. Dlaczego dopuszcza się na polskim rynku instytucje bankowe bez polskiego BFG. Taki Amber Gold, tylko z sycylijskimi gwarancjami. Przez KNF to przeszło???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest na stronie KNF więc przeszło https://www.knf.gov.pl/podmioty/Podmioty_sektora_bankowego/zestawienie_notyfikacji_dot_dzialnosci_instucji_kredytowych_na_terytorium_RP_poprzez_oddzial

   Usuń
  2. Trochę więcej o kondycji tego banku na prnews.pl:
   https://prnews.pl/bff-banking-group-wprowadza-na-rynek-facto-lokate-terminowa-dostepna-on-line-445818

   Usuń
 7. Czy te lokaty są oprocentowane w stosunku rocznym, czy jest to oprocentowanie na czas trwania lokaty? Niby prozaiczne pytanie, ale nie widzę regulaminów lokat.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wloskie banki to wydmuszka, poki EBC pompuje kase na rynek, to to jakos dziala. Dlugie terminy powyzej 6-m, to juz czysta ruletka.

  OdpowiedzUsuń
 9. Proszę, proszę. Same dobre wieści ze stajni pana Czarneckiego. Czyżby Idea i Getin "wstawały z kolan" jak donosi Bankier.pl ;)
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Strata-netto-Getin-Noble-Banku-w-II-kw-19-wyniosla-88-5-mln-zl-lepiej-od-konsensusu-7741200.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie na lepsze tylko na gorsze - dla wisienkowiczów rzecz jasna bo nie wierzę w lokaty i konta wyżej 3% ;-)
   MM

   Usuń
 10. A co po zerwaniu lokaty przed czasem ? Nie widzę takiej informacji a powinna być.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lokata Facto stanowi rachunek bankowy prowadzony przez Banca Farmafactoring S.p.A. Spółka Akcyjna Oddział w Polsce będący rachunkiem terminowej lokaty oszczędnościowej dla konsumentów lub rachunkiem lokaty terminowej dla przedsiębiorców. Klient może zdeponować środki na Lokacie Facto na okres 3, 6, 9, 12, 18, 24, 36, 48 i 60 miesięcy. Minimalna kwota Lokaty to 5000 złotych, brak jest maksymalnego limitu dla pojedynczej Lokaty. Kapitalizacja odsetek z Lokaty następuje na koniec okresu umownego, chyba że warunki danej Lokaty wskazują inaczej. Zerwanie Lokaty Facto przed upływem okresu umownego skutkuje zwrotem środków pieniężnych zgromadzonych na Lokacie na Rachunek Depozytowy.

   Usuń
  2. W przypadku zerwania lokaty przed czasem tracisz odsetki, ale jest dopisane, że możesz je uratować, jeżeli pojedziesz do Włoch i wyczyścisz buty wskazanym mafiosom, o ssaniu truskawki nie wspomnę...

   Usuń
  3. Polcan, chyba Ci w łapę nie dali, skoro tak niepochlebnie napisałeś o tym nowym banku.
   Wkleiłeś nawet cyferki z %, ale .... tylko tych najkrótszych okresów i najsłabiej oprocentowanych :)

   Usuń
  4. Cytat z ich strony:

   "Zerwanie Lokaty Facto przed upływem okresu umownego skutkuje zwrotem środków pieniężnych zgromadzonych na Lokacie na Rachunek Depozytowy."

   Usuń
  5. Jeszcze wczoraj w FAQ widniała informacja że lokaty nie można zerwać. Można ją 'dostosować" do potrzeb klienta. Dziś tego zapisu nie widzę (albo nie potrafię znaleźć) za to w regulaminie jest mowa o wypowiedzeniu umowy o lokatę lub odstąpieniu od umowy więc widać ze taka mozliwość jest. Kłopot tylko taki że nie jest jasno napisane kiedy pieniądze trafiaja wtedy na konto. Wiadomo że na 100% pieniądze z zerwanej lokaty wypłacone na rachunek techniczny czy jak to się tam zwie trafiają dopiero po 35 dniach. Czy to się tyczy też zwrotu na rachunek zewnętrzny tego nie wiem bo nic na ten temat nie napisano. Chyba od razu, ale jakbym się decydował to na pewno bym dopytał bo stracić odsetki z lokaty i czekać nieoprocentowane 35 dni to kompletnie bez sensu.
   MM

   Usuń
  6. @Anonimowy 8:55
   Od dawien dawna piszę, że nie interesują mnie depozyty trwające dłużej aniżeli pół roku. W interesującym mnie przedziale stawki są beznadziejne, więc bank jest słabiutki.
   Inna i to o wiele ważniejsza sprawa to brak jakiejkolwiek premii na start za pozyskanie klienta. Skoro tego nie ma, to takiego banku nie należy brać na poważnie.
   Podsumowując nie widzę tutaj kompletnie żadnych zalet.

   Usuń
 11. W razie upadłości środki niby mają być zwrócone automatycznie. Zwroty:Odpowiedzialny system gwarancji depozytów to F.I.T.D. - Fondo Interbancario di Tutela dei Depositi (Fundusz Ochrony Depozytów Międzybankowych), via del Plebiscito 102 - 00186 Rzym (WŁOCHY); Tel. 0039 06-699861 - Faks: 0039 066798916; e-mail: segreteriagenerale@pec.fitd.it - E-mail: infofitd@fitd.it, strona internetowa www.fitd.it. F.I.T.D. automatycznie zwróci Pani/Pana depozyty (do 100 000 euro) w ciągu: 15 dni roboczych od 1 stycznia 2019 r. do 31 grudnia 2020 r.; 10 dni roboczych od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2023 r. Począwszy od 1 stycznia 2024 r. zwrot nastąpi ciągu 7 dni roboczych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A mnie to właśnie zastanawia. Na jakie konto zostaną zwrócone? Zasilające lokatę? Jako waluta wypłaty środków gwarantowanych podane jest euro czyli oznaczałoby to co najmniej kilka procent straty na automatycznym przewalutowaniu po zwrocie na konto prowadzone w PLN.

   Usuń
  2. Wszystko jest w regulaminie - można na konto techniczne czy depozytowe a można na konto zewnętrzne w innym banku. W pierwszym przypadku wypłata następuje po 35 dniach a w drugim nie wiadomo bo nic na ten temat nie napisano. To jeśli chodzi o zerwana lokatę.
   A co do zakończonych prawdopodobnie musisz też zadeklarować jaką forme zwrotu chcesz. Nei sprawdzałem ile czasu zajmuje przelanie kasy w przypadku zakończonych lokat. Mi też sie wydaje ze to zadna atrakcja ale jak ktoś chce kurat lokatę na tak długi czas to czemu nie. Obligacje skarbowe inflacyjne sa lepsze
   MM

   Usuń
  3. Wspomniany przeze mnie problem zwrotu w euro (jeżeli taki faktycznie występuje) i przewalutowania dotyczy sytuacji, gdyby konieczna była wypłata środków gwarantowanych z włoskiego odpowiednika BFG, a nie zwykłego zakończenia lokaty.

   Usuń
  4. Po zakończeniu okresu lokaty oszczędności zostaną przelane na Twój rachunek depozytowy. Możesz wtedy otworzyć kolejną lokatę Facto lub przelać dowolną kwotę na zdefiniowany Rachunek Zewnętrzny.

   Usuń
  5. W razie upadłości środki zostaną prawdopodobnie zwrócone na rachunek powiązany w innym banku.No i oczywiście zostaną przewalutowane,a jak za parę lat będzie stało euro to tego niestety nie wiemy.

   Usuń
  6. Na stronie www.fitd.it w pytaniach i odpowiedziach znalazłem takie pytanie:
   Jeśli posiadacz rachunku bieżącego posiada depozyt w walucie obcej, w jaki sposób zostanie spłacony?
   FITD dokonuje spłaty w walucie depozytu. I jeszcze jedno: Co powinienem zrobić, aby odzyskać depozyty w przypadku likwidacji banku?
   Deponent nie musi składać żadnych wniosków o zwrot, ponieważ FITD przechodzi bezpośrednio do zwrotu.

   Usuń
  7. Piszesz "FITD przechodzi bezpośrednio do zwrotu", ale komu? Jak bank upada to upada z Twoim kontem, więc nie jest wiadomo gdzie zwrócić kasę nawet jak się chce. W Polsce jak upadł SKOK Wołomin, to się szło do innego wskazanego banku z dokumentem tożsamości, gdzie się człowiek dowiadywał ile mu wyliczyli do zwrotu, czy się zgadza i gdzie przelać kasę. FITD zapewne nie interesuje jakiś techniczny rachunek powiązany. Pytanie czy trzeba będzie jechać do Włoch???

   Usuń
  8. Również miałem takie wątpliwości z Inbankiem i otrzymałem taką odpowiedź od banku:Szanowny Kliencie,   Uprzejmie informujemy, że w przypadku ogłoszenia upadłosci środki zwracane są na rachunek, z którego dana lokta została zasilona.

   Informację o numerze rachunku do Funduszu przekazuje instytucja kredytowa, która upadła.   Pozdrawiamy,   Zespół Inbank

   Myślę że tutaj jest podobnie.

   Usuń
  9. Napisać to można wszystko, a jak to będzie w praktyce to tego nie wiadomo. Ogólnie mam nadzieję, że nikt nie będzie musiał tego przeżywać na własnej skórze.

   Usuń
 12. PiS wygra wybory i za rok inflacja może być już 5% jak spełnia obietnice. Stopy będą musiały pójść w górę i stawki w innych bankach, a tu będziemy uwiązani stratni na kilka lat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, jak lokaty w PLN to tylko do 12-m, na terminy kilkuletnie to mozna w CHF lub USD, bo to jedyne waluty, ktore silnie drozeja, jak wybuchnie jakas panika lub inne zawieruchy wywolane przez "banksterkę".

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...