niedziela, 7 października 2012

Krzywe zwierciadło BGŻOptimy


Stopy procentowe pozostały w październiku bez zmian a lokaty idą w górę. Jak się okazuje rynek lokat jest nieprzewidywalny i w tym niewątpliwie jego urok tym bardziej, jeżeli panuje na nim hossa. Obecne oferty są na pewno ciekawe dlatego też poświęcam im tutaj dużo miejsca.

Najnowszy ranking na październik prezentowałem ostatnio na sąsiednim blogu tutaj. Jeżeli skupić się na lokatach kwartalnych widzimy tam, że mamy 13 ofert, które zapewniają zysk przynajmniej 6% i więcej. Tymczasem na stronie Optimy możemy znaleźć następujący ranking lokat:


Takie cuda tylko w Optimie


Bardzo dziwny ten ranking. Wynika z niego, że Optima deklasuje konkurencję gdyż stojący tuż pod nim Alior oferuje zaledwie 4,55%. Hmmm bardzo ciekawy to ranking. Ciekaw jestem kto go układał i na jakiej podstawie:)

Jeżeli klikniemy na Sprawdź teraz możemy nawet dojść do lokaty w... Pekao oferującej 2,55%:) Bardzo zabawny ten ranking. Zresztą takich kwiatków mamy tutaj więcej. Tuż pod powyższą ikonką zachęcającą do porównania ofert znajdziemy taki oto kwiatuszek:)

Warto zajrzeć


Zaciekawiony kliknąłem by sprawdzić w jakim to rankingu Optima ma nie tyle pierwsze miejsce ile najlepszą lokatę roku! A tam istna łąka. Kwiatków co niemiara. Pomijając fakt, że dane pochodzą z 25 czerwca czyli dość nieaktualne dowiadujemy się, że wygrały tutaj głównie nieznane egzotyczne lokaty:

Najlepsza lokata miesięczna: Deutsche bank db Lokata Wybitna 6,50% 
Najlepsza lokata miesięczna: Eurobank Lokata terminowa 4,50%
Najlepsza lokata 2miesięczna: Alior bank Lokata w programie razem zyskujesz 9,50%
Najlepsza lokata 2miesięczna internetowa: BZ WBK Lokata Avocado 6,50%
Najlepsza lokata 3miesięczna BGŻOptima Lokata bezkarna 6,50%

Oczywiście żaden laureat nie stał nigdy na najwyższym podium. Stronę skopiowałem sobie na pamiątkę. Sprawdziłem czy to przypadkiem nie jest prima aprilisowy kawał? Ale nie! To zostało opublikowane na portalu Money.pl jako Ranking lokat 2012. Aby się o tym przekonać można zajrzeć tutaj - osoby zainteresowane jak wyglądał prawdziwy ranking lokat w czerwcu mogą zajrzeć tutaj.

Swoją drogą lokata dwumiesięczna w Aliorze o rekordowym oprocentowaniu 9,50% to lokata łączona z produktem inwestycyjnym Razem Zyskujesz. Co robi tego typu pseudolokata w rankingu nie mam zielonego pojęcia.

Warto to sobie pooglądać ot dla poprawienia humoru. Swoją drogą Optima to w ogóle bank z innego świata. Chyba twórcy czytują w wolnych chwilach Terry'ego Pratchetta. Nie wystarczy, że jako jedyny bank ofiaruje nieporęczne przedpotopowe tokeny o których trzeba pamiętać przy przelewach. To jeszcze od biedy da się przeboleć. Gorsze jest coś innego.

Najbardziej dziwolągowatym z dziwolągów jest pętanie klienta okowami. Mamy tylko jedną drogę na zewnątrz do innego banku - tylko tego, który ma z nim konto powiązane.  Możemy je co prawda zmienić a jak to zrobić pisałem tutaj. Ale nie zmienia to faktu, że nie możemy płacić rachunków za prąd, za kartę kredytową itd. Jedyne co możemy zrobić to płacić do własnego banku.

Okropnej grafiki komentować nie będę bo przejaskrawione kolory aż biją po oczach. Koszmarnego wnętrza gdzie przeglądanie historii graniczy z cudem też. Na znalezienie dawnej transakcji trzeba poświęcić pół dnia, gdyż dostępnych jest tylko... kilka linijek. I trzeba je przeglądać.. ręcznie! Trudno uwierzyć, że taki bank powstał w 2011 roku. 

Bank reklamuje lokatę bezkarną. Cóż skoro tak to klientów trzeba nazwać więźniami na łańcuchu bo i tak wystarczającą karą jest samo wchodzenie do środka. A jak chcemy wyjść na wolność to i tak mamy do dyspozycji jedną jedyną drogę wzdłuż jednej smyczy

O zmianach w najlepszej lokacie roku 2012 piszę obecnie w linku poniżej

Ciąg dalszy: 12% na lokacie w Getin - zmiany warunków

14 komentarzy:

 1. Myślę, że troszkę się czepiasz. Jeśli klikniesz w "sprzwdź teraz" to na dole jest napisane, że porównanie dotyczy ofert wybranych banków. To jasne, że marketingowcy tak wybrali oferty żeby własną firmę pokazać na 1 miejscu. Interfejs - widziałem lepsze, ale i o gorsze nie jest trudno, a kolory to kwestia gusty a o tych się nie dyskutuje. Bezspornym jednak pozostaje fakt, że jest to bodaj jedyne konto tak wysoko oprocentowane umożliwiające przelewanie zeń środków bez ograniczeń liczby przelewów. Fakt, że 5,8% gwarantują do końca roku, a później może wrócą do 4,6%, ale jak ktoś ceni sobie nieograniczoną liczbę przelewów to oferta w sam raz. Co z tego, że nie można robić przelewów za prąd? Raczej nie do tego służą konta oszczędnościowe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgoda. Wprawny czytelnik zauważy, ale przypuszczam, że część z nich będzie zdania, że to jest prawdziwy ranking skoro podaje go bank.
   O gustach oczywiście się nie dyskutuje i wyraziłem tylko zdanie z którym jak najbardziej można się nie zgadzać. Co do tego nie ma wątpliwości.
   Ważniejsze są na pewno rachunki za prąd itd ale tutaj wszystko zależy od zarządzania finansami. Jedni wolą wypisać stałe zlecenie i mieć to z głowy inni wolą optymalizować cashflow.
   Dla drugiej grupy optymalizacja z wykorzystaniem Optimy to istna akrobatyka finansowa.
   Podsumowując nie rozumiem jednego - dlaczego nie można robić przelewów gdzie sobie klient życzy. Tak jest wszędzie tylko nie tutaj. A to już o czymś świadczy.

   Usuń
  2. Ja akurat to, że nie można robić przelewów "gdzie sobie klient życzy" potrafię zrozumieć. Mając tą funkcjonalność otrzymalibyśmy konto niemal idealne, a to utopia :-) (choć 15lat temu mBank był tej utopii bardzo blisko, później stopniowo przechodził na ciemną stronę mocy).
   Z drugiej strony można by sobie życzyć darmowych przelewów na rachunek zdefiniowany a za pozostałe płacić tyle, że wtedy mielibyśmy sytuację opisywaną niedawno przez Ciebie oraz innych, że bank pobrał 7,50zł za przelew z oszczędnościowego bo nieuważni klienci czegoś tam nie doczytali w TOiP i byłby płacz i wylewanie pomyj.

   Usuń
  3. Powiem teraz tak. Moje rozważania opierają się na tym, że sam korzystam z opcji w innym banku, która jest niedostępna dla nowych klientów tzn. mam nieograniczone możliwości przelewów tak w obrębie kont oszczędnościowych jak i ror - mogę to robi jak sobie życzę bez ograniczeń. Rok temu można to było robić w wielu bankach a w chwili obecnej tylko w dwóch o ile mi wiadomo.
   Z drugiej strony komentarze podpowiedziały mi nową technikę optymalizacji za co niniejszym wszystkim wypowiadającym się na tym forum dziękuję.

   Usuń
 2. zgadzam się że bank, który powstał niedawno, powinien jednak być nieco bardziej otwarty na logikę

  mnie wkurza 'frame' na stronie, zawierajace 'przycisk' do wyjscia, który nigdy nie jest widoczny - pisałem by to poprawili na samym poczatku, ale jak widac zatrudniają tych samych informatyków amatorów co gazeta wyborcza, zwłaszcza dział biznes

  mnie akurat kolory nie przeszkadzaja, ale już to że czesto po zalogowaniu i 'kliknieciu' na konto (powinna pokazać sie historia), wylogowuje mnie i musze drugi raz bawić się tym wkurzajacym tokenem

  ale może dla nowych token nie jest obowiazkowy, bo zmienili regulamin i wyczytałem, ze autoryzacja moze być robiona sms... niestety nic nie ma na temat zamiany tokena na sms

  przypomne, ze 5,8% to 'promocja', nawet odsetki naliczaą w 2 turach - a chyba podstawowe oprocentowanie to 4%

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od niedawna w Optimie można zmienić tokena na hasła SMS-owe. No ale aby dokonać tej zamiany to trzeba kilka razy użyć tokena do wygenerowania kodów na każdym kroku tj zamiany no i potem podać otrzymane hasła: zarówno e-mailem jak i SMS-em

   Usuń
 3. Jak dotąd nie. Mam własny arkusz kalkulacyjny opracowany na potrzeby własnego cashflow, który jest rozbudowany na kilkanaście banków.
  Tam jest coś takiego?

  OdpowiedzUsuń
 4. Podczas każdego logowania macie zaraz pod polem wprowadzania numeru klienta takie oto coś:
  "Nowy sposób autoryzacji w BGŻOptima"

  Komu nie odpowiada Digipass może sobie zmienić autoryzacje na sms.
  Podczas zakładania nowego konta tak samo mamy do wyboru sposób autoryzacji logowania na Digipass lub sms z tym że domyślnie ustawia się jako pierwszy token.

  Mogą być różne punkty widzenia a dla niektórych powiązane przelewy jedynie na przypisane swoje RORy (bo można ustawić ich więcej a nie tylko jeden)mogą być tak wadą jak i zaletą,
  Jeśli traktujemy je jako konto oszczędnościowe (a Optima to typowy bank oszczędnościowy a nie rozliczeniowy)w dodatku bez ograniczenie max. kwoty to mogą tam i znajdować się poważne już sumy. Właśnie wówczas ja osobiście sobie wręcz cenie że przelew z tego konta można dokonać jedynie na mój ROR a nie wyprowadzić środki gdzieś w świat.
  Nigdy też nie traktowałem żadnego konta oszczędnościowego do celów rozliczeniowych i płacenia za jego pomocą rachunków - od tego mamy ROR.
  Przelewy jedynie na mój własny ROR oraz możliwość nieograniczonej darmowej liczby przelewów w miesiącu ja akurat sobie tutaj najbardziej cenie.

  Ile osób tyle potrzeb oraz wymagań a jak widać te są różne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dobry komentarz. Zmianę na sms wykorzystam na pewno. Dokonując wielu przelewów po prostu nie czytam za każdym razem to co pisze gdzieś na dole tylko wchodzę robię przelew i zamykam sesję, gdyż jak to w życiu na banalne czynności nie przeznacza się dużo czasu.
   Co do płacenia rachunków uważam, że warto znaleźć konto do optymalizacji kosztów. Akurat na dziś najbardziej do tego nadaje się Optima, ale przy takim wyborze robi się z tego to co napisałem w artykule: stajemy się więźniami własnej strategi na smyczy Optimy.

   Usuń
  2. Przejście procedury zmiany sposobu autoryzacji jest zabezpieczone jak Pentagon. Jednak po jej uskutecznieniu digipass można dać dziecku do zabawy, i korzystać z kodów jednorazowych przesyłanych SMS'em. Warto było..;)

   Usuń
  3. Właśnie ją przeszedłem. Trzeba się napocić, ale przynajmniej można się uwolnić od tego zbędnego gadżetu. Teraz oddycha się lepiej:)

   Usuń
 5. No chciałem według tej ich instrukcji zmienic na sms, ale na MOJEJ stronie konta nie ma takiej opcji (zmiana sposobu autoryzacji), to doprawdy dosyc zabawne

  OdpowiedzUsuń
 6. Odwołuję to, co napisałem o braku opcji 'zmiana' - bo przypomniałem sobie, że niestety informatycy (takze w tym banku) sa zwykle niezbyt rozgarnieci i zapominają, ze inni mają ekrany róznych rozmiarów, niekoniecznie mega wielkich i o superrozdzielczości, jakie maja oni. Pomniejszyłem obraz w przegladarce i 'przycisk' pojawił się.

  A wystarczyłoby gdyby tak twórca tej strony zrobił frame z menu przewijanym, skoro już nie może trzymac się zasad poprawnego kodowania stron w internecie, które mówia ze mają byc one 'uniwersalne' czyli dostosowujące sie do rożnych ekranów i przegladarek, a nawet systemów operacyjnych.

  Niestety po naszych informatykach nie ma co spodziewac się profesjonalizmu.

  A tak swoja droga to nie mogli odpuscic sobie z tym utrudnianiem. Kody sms w postaci alfanumerycznej to lekka przesada.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...