czwartek, 4 października 2012

Zmiany warunków konta w Alior Bank


Wiele banków zaczyna zmieniać warunki używania konta. Alior bank szczyci się tym, że to właśnie tutaj przybywa klientów w najszybszym tempie. Nic dziwnego w końcu mają swój program rekomendacyjny za który premiują nagrodami, więc ludzie ściągają tam krewnych i znajomych - niekoniecznie królika.

Zmiany w Alior banku będą mieć miejsce od 1 listopada. To miesiąc kiedy robi się szaro buro i ponuro. Jakby tej złowieszczej pory było mało swoje trzy marne grosze wtrąca bank z melonikiem. Czy zatem warto będzie jeszcze korzystać z rzekomo wyższej kultury bankowości?

Zmiany mają zachęcić klientów do wyboru aliora jako pierwszego banku. Widać, bank zdaje sobie sprawę, że dziś wiele klientów posiada po kilka kont w bankach przy czym mało kto wybiera go jako bank główny. I nic dziwnego bo są lepsze konta niż tutaj.

Gdyby skomentować ten bank to na pewno tym co wyróżnia aliorowskie konto jest błyskawiczna realizacja przelewu. Dla przykładu dokonywanie przelewu w Deutsche bank trwa koszmarnie długo, w Eurobanku trwa to krócej ale też przychodzi nam czekać na reakcję systemu. 

 Niestety on też knuje Źródło: spółka


Ale konto nie jest też bez wad bo z drugiej strony beznadziejna jest obsługa zapytań mailowych. Tutaj Alior kompletnie ignoruje klienta a odpowiedzi jeżeli w ogóle się pojawią to dopiero po bliżej nieokreślonym czasie.

Przejdźmy jednak do zmian te nas bowiem interesują najbardziej: Alior zapewnia, że nie będzie pobierał opłat w wysokości aż 8 zł, jeżeli będzie dla nas głównym bankiem. Głównym dla wielu klientów nie będzie pewnie jeszcze długo ale ważny tutaj jest fakt, że bycie głównym stawia dość łagodne wymagania.

Dla Aliora bycie głównym bankiem oznacza spełnienie jednego z poniższych warunków:
 • comiesięczny wpływ od pracodawcy
 • przelew w wysokości 2.000 zł
 • przelew w wysokości 1.000 zł dla osób uczących się poniżej 24 roku życia
 • łączne średnie saldo miesięczne środków na lokatach, kontach, papierach wartościowych (rozumianych jako SCD - patrz gwiazdka niżej) lub funduszach wynosi 10.000 zł 
 •  łączne średnie saldo miesięczne zadłużenia wynosi 5.000 zł

A więc bardzo łagodne te warunki. Przelew 2 tys jest praktycznie dostępny dla każdego, chociaż trzeba przyznać, że standardem jest 1.000 zł. Natomiast osoby które posiadają na przykład obligacje, które są odnotowane na rachunkach w Alior bank nie muszą robić praktycznie nic, jeżeli mają zdeponowaną malutką kwotę 10 tys.(*)

Warunki są jak widać bardzo przyjemne. Mamy duży wybór obejścia rachunku, który ma kosztować 8 zł. Jakby trochę dla osłody tych zmian bank proponuje poszerzenie pakietu Assistance. 

Takich pakietów przyznam szczerze mam już wiele przy okazji chociażby kart kredytowych, ale jakoś do tej pory nigdy z nich nie korzystałem. Myślę jednak, że warto będzie z nich skorzystać bo banki obiecują tutaj cuda niewidy a wszystko rzekomo na swój koszt. Sprawdzał już ktoś z Was coś takiego?

Warto tutaj również podkreślić, że zmianie ulegają opłaty za karty kredytowe. 
 • 4 transakcje bezgotówkowe = brak opłat
 • mniej niż 4 transakcje bezgotówkowe = 8 zł
 • wypłata z bankomatów = 10 zł lub prowizja 3,5%
 • przelew z rachunku kart kredytowych = 10 zł lub prowizja 3,5%
Sądzę jednak, że wśród czytelników bloga nie ma osób, które robią takie transakcje na karcie kredytowej. To doskonałe narzędzie do zarobku ale oczywiście z pominięciem przelewów czy wypłat z bankomatów.

Alior Sync nie planuje takich niemiłych niespodzianek. Co więcej ma w swojej ofercie obecnie świetną kartę kredytową o czym piszę dziś na Polak potrafi 2. Zmiany nie dotyczą także konta Alior Rachunki bez opłat. Jak widać nie taki diabeł straszny jak go malują.


WAŻNE:
----------------------------------
(*) W poniedziałek 22 października ukaże się dokładne wyjaśnienie jak należy rozumieć termin papiery wartościowe w Alior bank

Ciąg dalszy: Strukturyzowane Certyfikaty zwalniają z opłat w Alior 

13 komentarzy:

 1. A napiszesz post o tym w jaki sposób karta kredytowa jest świetnym narzędziem do zarabiania? Wiem ze karta mBanku + bluecash była czymś takim faktycznie, jednak teraz? Która i w jaki sposób?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O kartach kredytowych pisałem już kilkakrotnie. Ostatnio nawet w komentarzach pojawiły się ciekawe tricki, które ludzie stosują przy zakupach.
   Generalnie nie pisze się o tych sprawach w związku z aferą która miała miejsce w ubiegłym roku właśnie z mBankiem i bluecash. Bank się połapał przez wpis i porobił blokady, które uniemożliwiły zarabianie w postaci wypłaty.
   Karta kredytowa posiada bardzo wiele możliwości zarobku. Rób zakupy dla znajomych. Zbieraj kasę na wycieczki grupowe jeżeli masz taką możliwość. I płać kartą a ludzie pieniądze dają ci do ręki, które przez grace period będą twoim darmowym kredytem.
   To najprostszy pomysł, który można modyfikować na wiele sposobów w zależności od inwencji.

   Usuń
  2. jesli chodzi o karty to fajne sa te którymi mozna placic rachunki - przelew z karty bez zadnych oplat i rozliczany jako transakcja bezgotowkowa - obecnie takie karty maja credit agricole i city handlowy....
   wlasnie sie przymierzam do takiej...

   Usuń
  3. Jeśli chodzi o City Handlowy ja to widzę tak:

   Opłata za Transakcję gotówkową przy użyciu Karty oraz przelew z Rachunku Karty - 4% nie mniej niż 10 zł.
   Jeśli chcesz zapłacić rachunek za darmo musisz zadzwonić i zdefiniować wcześniej odbiorcę opłat za rachunki u Doradcy.
   Jeśli zrobisz przelew do innego odbiorcy będziesz skasowany wspomniane 4% lub 10zł.

   Dodatkowo:
   Opłata roczna za wydanie i możliwość korzystania z Karty głównej
   - Silver 8 zł miesięcznie(96 zł w skali roku)
   - Gold 18 zł miesięcznie(216 zł w skali roku)
   - Platinum 27 zł miesięcznie(324 zł w skali roku)
   Co lepsze nie potrafię nigdzie trafić na zwrot tych opłat w zależności od obrotów rocznych ewentualnie miesięcznych jakie wykonamy - a to już chyba ewenement na rynku.
   Jedynie posiadacze konta Citigold mogą na nie liczyć przy wpływach na konto z ostatnich trzech miesięcy z tytułu wynagrodzenia min. 12 000 zł miesięcznie lub średnie saldo z ostatnich trzech miesięcy na wszystkich rachunkach min. 200 000 zł :)

   Usuń
  4. Zaproponowali mi sami w Citi taką kartę bez opłat na zawsze. Wziąłem, a potem jeszcze dodatkową dla żony i od ponad roku nic nie płacę, bez żadnych warunków. Nie wiem czemu wyszli z taką propozycją, ale było to parę miesięcy po tym jak przeniosłem wynagrodzenie do BGŻ i zastanawiałem się nad likwidacją konta (prawie przestałem je używać). Może po prostu chcieli zatrzymać klienta? Jeśli tak, to im się udało.
   YKS.

   Usuń
 2. Ofert kont mamy już tyle że przydałyby się linki do produktu opisywanego zawsze w konkretnym artykule :)
  Skoro konto główne to ROR, a jeśli ROR to i jego karta debetowa robi się istotniejsza niż sama kredytowa którą nie musimy wcale mięć przypisaną do konkretnego rachunku.

  Osobiście podczas porównywania konta osobistego zwracam uwagę na takie kwestie jak:
  1. Opłata za prowadzenie konta - przy minimalnym wpływie w wysokości 2000zł to rzeczywiście nie tak bardzo wygórowany warunek.
  2. Opłata za wydanie a następnie użytkowanie karty debetowej. Wykonanie przynajmniej czterech operacji w miesiącu (o ile chodziło tu o debetową a nie kredytową) bez limitu wartości tych operacji to także mały wymóg. Oczywiście są i lepsze jak choćby jedynie jedna operacja/mies. np w Deutsche Bank ale i znacznie cięższe jak np wymagany obrót 1000zł/mies w Toyota Bank.
  3. Darmowe operacje przelewów bez ograniczenia - niby to już standard ale nadal trafiają się jeszcze oferty gdzie chcieliby kasować nas 0.50zł od przelewu.

  Tutaj mamy rzeczywiście dobry ROR z dość niewygórowanymi wymaganiami aby został dla nas darmowy.

  Pozostałe dwa aspekty na które osobiście zwracam uwagę nie wyglądają już tak różowo.

  4. Oprocentowanie rachunku - bo jednak są osoby które obracają na koncie osobistym znacznie większymi środkami niż 2000zł, a wcale nie muszą zasilać je co chwile z oszczędnościowego.
  0.10% to śmieszna sprawa w ich ofercie chociaż po części uzupełnia ją lokata nocna na 4% dla połowy środków konta. Od 1.XI.2012 jednak ten overnight zostanie zmniejszony do 2%.
  Mamy jednak oferty znacznie lepiej oprocentowanych kont osobistych.

  5. Do pełni szczęścia z posiadania idealnego konta osobistego pozostało mi jeszcze tylko jedno :) - zwroty z transakcji bezgotówkowych wykonywanych kartą debetową.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Konta idealnego nie znajdziesz na rynku. Dlatego posiadanie kilku jest na dzień dzisiejszy najlepszym rozwiązaniem.
   Jeżeli o mnie chodzi to rozważam mimo wszystko zerwanie konta w Alior. Mam je tam tylko dlatego, że tutaj właśnie mam konto maklerskie a skoro zajmuje ono trzecie miejsce w rankingu takich kont najwyższa pora chyba je zmienić.
   A co do karty debetowej to jednym z warunków wyboru konta jest jej brak, gdyż jest ona bardzo kłopotliwa, chyba że tak jak w Millennium wystarczy jedna płatność na dowolną kwotę.
   W wielu bankach takich kart mieć nie musisz dotyczy dla przykładu: Getin, neoBANK, Paribas, Meritum, Idea, Alior - tutaj konta były całkowicie darmowe i karta była zbędnym balastem.
   Niestety teraz to się zaczyna zmieniać i o dobre konto będzie coraz trudniej.

   Usuń
  2. Każdy ma inne potrzeby i inny przepływ pieniądza.
   W moim przypadku główny ROR w Geting z oprocentowaniem 0.00-0.50 całkowicie je dyskwalifikuje.
   Wole mieć 2.75-3.50% i choćby wymóg np 4 transakcji w miesiącu debetówką aby konto było zupełnie darmowe.
   Ilość ofert jest olbrzymia i są tak różne jak nasze potrzeby - i dobrze że mamy taki wybór który możemy dopasować idealnie do siebie.

   Usuń
 3. Sam mam konta czy inne produkty w 6 bankach bo dokładnie w danym banku wykorzystuje się tylko to co akurat się u nich kalkuluje.
  Pisząc o debetówce w tym artykule mam na myśli jedynie kartę debetową do naszego konta ROR "głównego" o którym wspomina tu Alior.
  Wykonuje miesięcznie bardzo wiele operacji bezgotówkowych praktycznie tak priv jak i służbowych (zamiast brania na nie np zaliczek), wówczas nawet na kwoty paru tysięcy zł które w następny dzień są mi zwracane z zakładzie pracy.
  Nie wyobrażam sobie stąd aby mój główny ROR był bez debetówki a wręcz czułbym się bez niej jak bez jednej ręki :)
  Na pozostałych RORach np połączonych z kontem oszczędnościowym, lokatą czy innym produktem bankowym, dokładnie jak mówisz nie posiadam debetówki poza kontami które wymagają ich operacji aby same konto było darmowe.

  Ogólnie nie powiedziałbym że debetówka z reguły jest kłopotliwa. Taki Deutsche Bank wymaga jednej operacji miesięcznie choćby za 1zł. Toyota Bank np dość długo zwracała 1-4% za wszystkie operacje bezgotówkowe wykonane za jej pomocą a dodatkowo jedynie operację debetówką pozwalały wyrobić darmowe konto bez opłat za prowadzenie konta (nie mylić z opłatami za posiadanie debetówki).

  Mówiąc prościej, były przypadki gdzie bez debetówki nie było możliwości posiadania RORa bez stałych opłat i tak jest do dzisiaj choćby w Toyocie czy Geting Banku.

  OdpowiedzUsuń
 4. W Twoim przypadku załapujesz się na darmowe konto w Getin ponieważ robisz wpływy co najmniej na 700zł.
  Inaczej musiałbyś nabić im chociaż 400zł na debetówce.
  Mamy jednak konta gdzie obojętnie jakie wpływy i salda na koncie nie dadzą nam darmowego konta, a jedyna droga do tego to transakcja debetówką.

  OdpowiedzUsuń
 5. Open finence to prawie getin, a tam nic nie trzeba deklarować, przelewać wynagrodzenia ani wykonywać płatności kartą. Trochę to dziwne, jak na standardy czarneckich, ale na razie korzystam (synca tez mam).

  OdpowiedzUsuń
 6. Wracając do artykułu. Czy wiadomo już jak bank definiuje termin papiery wartościowe ?
  Czy pieniądze zdeponowane na rachunku maklerskim, np. w zakupionych obligacjach korporacyjnych na kwotę 10000zł również zwalniają nas z opłaty 8zł/miesiąc ?
  Czy przelew 2000zł wystarczy wykonać raz w miesiącu, pieniądze pozostawić np. jeden dzień na koncie w Alior Banku i następnego dnia przelać na konto w innym banku

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zwalniają. Jak bank definiuje papiery wartościowe opisałem dokładnie w poniższym arykule:
   http://polakcandwa.blogspot.com/2012/10/strukturyzowane-certyfikaty-zwalniaja-z.html
   Przelew na 2000 tys w sposób w jaki opisałeś zwalnia. Ale jest jeszcze inny sposób na ominięcie opłat, który opisałem w osobnym artykule
   http://polakcandwa.blogspot.com/2012/11/jak-nie-zamknac-konto-w-alior.html

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...