środa, 24 października 2012

Lokata elegancka czy zyskowne obligacjeOpisywana wczoraj lokata dynamit podaje na stronie banku przykladowe zyski zapewniając jednocześnie o wybuchowej eksplozji radości u klienta. Panowie z działu marketingu trochę przesadzają z ich hurra optymizmem, gdyż zyski na pewno nie wprowadzą nas w stan euforii widząc odsetki.  Ot w miarę dobry zysk, warto jednak porównać go z innymi.

Aby realnie ocenić zyski proponuję przyjrzeć się ile zarobimy lokując dla porównania lokaty półroczne w innych bankach oraz obligacje w tym samym banku oraz średnią dla firm emitujących obligacje, które odsetki wypłacają co pół roku:

1 Lokata na 6 miesięcy w PKO z 'atrakcyjnym' oprocentowaniem' 2,15%
2 omawiana wczoraj i dziś lokata bazowa 6,20%
3 energoLOKATa6M w neoBANKu oprocentowana na 6,60%
4 obligacje Getin, które średnio przynoszą zysk 8,50%
5 średnie oprocentowanie obligacji korporacyjnych które wynosi 11%


Oczywiście na rynku spotkamy także obligacje z ofertą nawet na 15% ale tutaj bierzemy tylko wartości średnie. Spójrzmy teraz na tabelę porównawczą.

Porównanie zysku na lokatach i obligacjach

Jak widzimy lokata dynamit jest dobrą lokatą, gdyż raz zdecydowanie pobija 'atrakcyjną' ale raczej tylko zdaniem marketingowców PKO lokatę sześciomiesięczną oraz dwa zapewnia zysk ponad poziom inflacji. Trochę lepiej wyglądają zyski w neoBANKu chociaż tutaj należy pamiętać o irytującym fakcie tylko dla nowicjuszy. 

Znacznie lepiej wygląda zysk z obligacji tego samego banku a zysk dla średniej  obligacji korporacyjnej mówi sam za siebie. Należy jednak oczywiście brać pod uwagę ryzyko w ostatnim przypadku. Rzekomo małe ale zawsze.

A co u brata bliźniaka? Brat, który do tej pory bawił się autkami albo klockami lego czyli oferował czy to lokatę na wyścigi czy im więcej tym lepiej teraz przestał się bawić. A właściwie bawi się dalej ale już inaczej. Po ubiegłotygodniowej ofercie lokaty disco co bardziej kojarzy się z młodzieżą, teraz oferuje bardziej dojrzałą lokatę elegancką.

Witamy w latach 20.  – czasach subtelnej elegancji i szyku, a także czasach rozwoju rynku kapitałowego.

Źródło: open online

Z czym każdy inwestor kojarzy sobie te lata? Czy nie z największym krachem w historii giełdy w 1929?  Mało tego akurat dziś przypada kolejna rocznica tego krachu, gdyż wszystko zaczęło się akurat 24 października, który zwany jest czarnym czwartkiem. Akcje na nowojorskiej giełdzie spadły tego dnia drastycznie w dół co powszechnie uważane jest za początek Wielkiego Kryzysu.

Ale dla bliźniaków zawsze wszystko jest kolorowe, fajne i zyskowne. Mamy tu oczywiście kopię wczorajszej lokaty dynamit czyli 6,20%, które zostaną dopisane do kwoty po pół roku. Oferta dobra jak na obecne czasy ale na pewno nie rewelacyjna jak w poniższej reklamie.

Specjalnie dla osób o wyrafinowanym guście przygotowaliśmy naszą prostą i funkcjonalną ofertę Lokaty Eleganckiej z oprocentowaniem 6,2% w skali roku, zakładanej na okres 6 miesięcy. Wystarczy minimalna kwota 500 zł, aby rozpocząć zdobywanie swojego pierwszego miliona!


No tak tyle, że w takim tempie to nie wiem czy nasze wnuki do tego miliona zdążą dotrzeć. Jak widać przy obligacjach jedno pokolenie może tam dotrzeć szybciej. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...