sobota, 6 października 2012

Zwyczajowe podwyżki w Meritum


Jakoś zdążyłem już przywyknąć do tego, że na początku miesiąca Meritum podwyższa hurtowo oprocentowanie lokat. I jak na złość dzieje się to dzień, dwa po publikacji rankingu na dany miesiąc. Nie inaczej jest i w tym miesiącu.

W przeciwieństwie do innych banków, które premiują zwykle jedną lokatę Meritum zawsze idzie na całość i premiuje cały arsenał lokat gdzie dopiero kwartalne zaczynają być ciekawe, gdyż przekraczają minimalny próg 6,00% a kolejne czyli półroczne i roczne są zwykle jeszcze wyżej oprocentowane.

Ale wszystko ma swoje granice, gdyż nigdy te podwyżki nie przekraczają 6,60%. I niestety tym razem nawet nie dochodzą do tego poziomu. Najwyższe stawki zatrzymują się na 6,50% a więc tyle ile oferuje w chwili obecnej konto w Millennium.

Co więcej lokaty dzielą się na dwa rodzaje. Te opatrzone nazwą Lokata Standardowa Internetowa wymaga posiadania konta w Meritum natomiast te opatrzone nazwą Meritum Zysku w Internecie może zakładać każdy, kto nie ma tam konta. Porównajmy oba z nich:

Lokata Standardowa Internetowa - minimum 1.000 zł, konto wymagane:
3 miesiące - 6,10% (0,30%)
4 miesiące - 6,30% new
6 miesięcy - 6,50% (0,20%)
12 miesięcy - 6,40% (-)Meritum Zysku w Internecie - minimum 3.000 zł, konto niewymagane
3 miesiące - 6,10% (0,30%)
4 miesiące - 6,30% new
6 miesięcy - 6,50% (0,20%)
12 miesięcy - 6,40% (-)

Od razu widzimy kilka rzeczy. Po pierwsze nie ma żadnych różnic między oprocentowaniem obu wariantów! Oprocentowane są jednakowo i jednakowe są podwyżki, które dotyczą tylko lokat kwartalnych i półrocznych.

Lokaty 4 miesięczne w obu przypadkach wróciły do oferty, natomiast roczne są już mniej atrakcyjne od półrocznych. To zapewne wynik oczekiwań spowolnienia gospodarczego, obniżenia stóp procentowych i oprocentowania lokat. 

Co prawda w październiku RPP nie ruszyła stóp procentowych. Ale co się odwlecze to nie uciecze. Będą i tak choć dla wielu ludzi taka zwłoka jest na rękę. Biorąc pod uwagę takie przewidywania oprocentowanie lokat rocznych i tak jest dobre.

Jak widać likwidacja konta w Meritum, które opisywałem tutaj nie przynosi wiele szkód. Bank traktuje praktycznie tak samo swoich jak i obcych. Zapewnienie trzykrotnie niższego progu wejściowego to chyba trochę zbyt mały argument, żeby zatrzymać klienta po skorzystaniu ze sztandarowego produktu jakim w dalszym ciągu jest Pierwsza Lokata.


7 komentarzy:

 1. Bank Meritum chyba się wypalił po tym jak oferował pierwszą lokatę wraz z kontem z oprocentowaniem 8,5%.
  Od tego czasu niczym się nie wyróżniają i nic ciekawego nie proponują.
  Chyba najwyższy czas zamknąć konto w tym banku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla osób zdecydowanych do takiego kroku podałem niedawno w jaki sposób przebiega zamknięcie konta.
   http://moneyafterhours.blogspot.com/2012/09/jak-zlikwidowac-konto-w-bnp-paribas.html

   Usuń
 2. Wypalił? to chyba getin czołowego banku który deklasował konkurencje daje zaledwie 0.1 więcej a obsługa klienta na żenującym poziomie Meritum trzyma przyzwoite oprocentowanie pamiętajmy iż na gruponie szło dostać za otwarcie konta 100 zł oraz lokatę 8,5%Millennium na chwilę obecną ma konto oszczędnościowe 6,5% wiec warto tam środki przekierować kol@polcan sam kiedyś pisał ,iż Meritum jako jeden z dwóch banków pozytywnie rozpatrzył mu reklamację wiec do konca nie jest to najgorszy bank.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się. Mało tego nie musiałem pisać formalnego odwołania wystarczył zwykły mail do Meritum z przedstawieniem problemu.
   Meritum uznał reklamację co w przypadku banków jest raczej rzadkością. To samo dotyczy Eurobanku.
   w ING czy mBank nie ma co liczyć na takie traktowanie.
   W innych bankach nie sprawdzałem gdyż nie miałem konieczności pisania odwołania.
   Co do lokat to czołówka pozostaje bez zmian i na pewno jest tutaj tak Getin jak i Meritum.

   Usuń
 3. To jeszcze dodam ze Meritum ma przewagę nad Getin dlatego ze lokaty mogą zakładać osoby stale mieszkające za granicą.Ktore nie posiadają dowodu osobistego ani numeru telefonu z kraju.W wielu bankach jest to granica której nie da się obejść.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podwieszę się pod Lokatofana, bo sama właśnie mam podobny problem. Pokończyły mi się lokaty i chcę pozakładać nowe na min. 12 miesięcy. Rozważam Meritum Bank, FM Bank i Santander - tu ukłon w stronę polcana za jego niezawodne rankingi lokat.

   Problem polega na tym, że obecnie mieszkam w Polsce, jednak w przyszłym roku wyjeżdżam za granicę i będę płacić podatki w innym kraju UE. Sprawdzałam jak ta kwestia jest uregulowana w różnych bankach, ale regulaminy najczęściej mówią jedynie, że posiadacz lokaty musi być rezydentem (podatkowym). Nie przewidują takiej opcji, że ktoś wyjedzie w czasie trwania lokaty.

   W tej chwili jestem rezydentem, czyli mogę założyć lokaty. Ale co w momencie, gdy zamieszkam za granicą? Czy taką lokatę muszę zerwać? Zapytałam o to mailowo w powyższych bankach, odpisał mi tylko FM Bank, że nie ma problemu, nie trzeba lokaty zrywać, bo nierezydenci też mogą u nich zakładać konta i lokaty.

   Druga kwestia to podatek Belki. Jak to jest, jeżeli kraj zamieszkania ma podpisaną z Polską umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania? Czy bank może mimo to odliczyć 19% podatku?

   Lokatofan, jak to jest w Twoim przypadku? Czy mógłbyś napisać, w jakich bankach nie ma problemu z lokatami gdy się jest nierezydentem (jeśli wiesz oczywiście)? I co z podatkiem Belki w takiej sytuacji?

   W ogóle to nie rozumiem zupełnie, czemu banki utrudniają, albo wręcz uniemożliwiają (np. BGŻOptima) zakładanie lokat osobom pracującym za granicą. W końcu emigranci często mają odłożone ładne kwoty, a banki zamiast z tego skorzystać, mnożą przeszkody.

   Drogi Autorze, może Ty mógłbyś się zainteresować tematem i zrobić zestawienie banków oferujących lokaty nierezydentom podatkowym? Może Tobie banki raczą odpowiedzieć, skoro zwykłych potencjalnych klientów mają najwyraźniej w poważaniu...

   Usuń
  2. Vokuhila.
   Obecnie mieszkam i pracuje w Stanach,podatki płace w Stanach.
   Oszczędności lokuje w Polsce na lokatach, podatek nieszczęsnego Belki jest mi automatycznie pobierany po zakończeniu trwania lokaty.Jedyny bank jaki znam który nie ma problemów z zakładaniem lokat to Meritum.
   Możesz tam założyć lokatę nawet bez dowodu osobistego i numeru telefonu.
   Ja posiadam tylko paszport i pesel i to im wystarcza.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...