niedziela, 21 października 2012

Lokata Rentierska Silver


Każdy ma jakiś cel w życiu a sens życia buduje wokół jego realizacji. Problem w tym , że życie z czasem weryfikuje te marzenia i niestety często ulegają one zmianom. Ale chyba każdy inwestor jako jeden z celów ma bycie w przyszłości rentierem.

I to chyba dla nikogo nie jest dziwne, gdyż bycie rentierem jest bardzo wygodne. Nie trzeba się martwić o niepewną przyszłość wystarczy bowiem to co dostaniemy z odsetek. Przynajmniej w teorii. 

No właśnie - w teorii. W artykule Czy lokaty rentierskie są opłacalne zobaczyliśmy raczej niewesołą ofertę a dalsza analiza pokazuje oferta dla krezusów jest przeciętna. Nie jest może zła i można ją nawet od biedy polecić bogaczom. Ale nie ma się co oszukiwać kroci w ten sposób nie dostaniemy. Wystarczy jedynie na bułkę z masłem.

Lokaty rentierskie były i pewnie będą w cieniu tych najlepszych na rynku. Mało tego one też podlegają wahaniom rynku. Niedawno komentowałem Lokatę Rentierską Gold gdzie można było zarobić całkiem niezłe 6,85% ale dziś oferuje ona już mniej bo 6,75%. W kolejce na omówienie czekała lokata Rentierska Silver i nie doczekała się przedstawienia gdyż zawsze było coś ciekawszego do omówienia.

Do niedawna Silver oferowała bodaj 6,60% ale i tą nie ominął wyraźny spadek. W chwili obecnej na Lokacie Silver mamy możliwość zarobić jedynie 6,45%. A jakie wymagania! Ohoho.

Nawet rentier odczuwa już zmiany Źródło: Noble bank


Po pierwsze minimalna kwota to 150.000 zł. A więc nie jest zbyt wygórowana jak na rentiera (na marginesie przypomnijmy, że w przypadku wersji Gold trzeba było mieć minimum pół miliona). Należy jednak pamiętać, że to lokata 3 letnia i oczywiście jak na lokatę rentierską przystało wypłata odsetek następuje co miesiąc co jest typowe dla tego typu lokat.

Ale należy także pamiętać, że to lokata a nie konto a więc zobowiązuje do trzymania pieniędzy przez 3 lata i co więcej nie ruszanie ich bo za taki ruch zostaniemy surowo ukarani. I to w identyczny sposób jak przy lokacie złotej.

Przypomnijmy zatem: zerwanie lokaty w terminie do 4 miesięcy całkowita utrata odsetek, a zerwanie po 4 miesiącach 100% odsetek. A więc wydaje się, że wystarczy poczekać te 4 miechy i po sprawie, potem lokata zamienia się w zwykłe konto skoro bank płaci całe odsetki.

Marzenie ściętej głowy. Jest o wiele gorzej niż można się spodziewać. Za wcześniejsze zerwanie umowy bank pobiera bowiem prowizję:

 • w pierwszym roku 1,50%
 • w drugim roku 1,00%
 • w trzecim roku 0,50%
przy czym uwaga prowizja jest pobierana od kwoty kapitału

Można iść o zakład że rentierom nie podobałyby się takie warunki. Są na pewno zbyt rygorystyczne. Jak widać banki nie rozpieszczają nawet zamożniejszych klientów. I gołym okiem widać że klient nowy cenniejszy jest od krezusa bo w dalszym ciągu mamy w ofercie lokatę na otwarcie gdzie oprocentowanie nie spadło i w dalszym ciągu wynosi 7%. A tym rentier może sobie tylko pomarzyć.

Jak widać nie jest łatwe życie rentiera.

4 komentarze:

 1. Oferta po prostu taka "polska". To lepiej te pieniądze wpłacić w Santanderze na 12 miesięcy (6,70%) czy 15 miesięcy (na 6,50%) dodatkowo rozbijając na kilka mniejszych lokat (na wszelki wypadek...) i jednocześnie wybierając zysk na początku (po prostu sumę odsetek wybierając na początek i wpłacając sumę pomniejszoną o ten zysk). Ten zysk wpłacić na konto w BGŻOptima (obecnie oprocentowane na 5,8%). W porównaniu z tak kulawą lokatą rentierską takie rozwiązanie ma właściwie same zalety.

  OdpowiedzUsuń
 2. Rentierska to by była gdyby dali 12,5 netto na 5-10lat i wypłacali co miesiąc zysk w razie zerwania tracisz 90% kapitału :). Co do kwoty, chyba chodzi o to, że musi wyjść te 10tys brutto. Ciężkie życie Rentiera, w sumie, jego praca to ciągłe szukanie lokat, RO. Tylko taka lokata pozwoliła by na te 3 lata olać wszystko. Niestety marne %. Bank pocztowy dawał 24M na 7%.

  OdpowiedzUsuń
 3. A czy nie jest tak, że żeby założyć lokate tentierską w Noble Bank trzeba mieć otwarte inne lokaty bez różnicy jakie na minimum 1 milion złotych. Dopiero potem przysługuje prawo do założenia lokaty rentierskiej na 6,25% juz teraz. Tak pisze w regulaminie to taka promocja dla tych co maja juz u nich inne lokaty.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...