sobota, 20 października 2012

10% za oszczędzam na okrągło w Agricole


Obok 10% za rachunki Credit Agricole oferuje też drugą ofertę 10% za oszczędzanie. Pierwszy pomysł spotkaliśmy po raz pierwszy u Aliora a omawiałem ją szczegółowo tutaj. Drugi pomysł oparty na pseudo zaokrąglaniu, pochodzi od mBanku i na tym blogu obrósł już w legendę. Oba pomysły Credit Agricole wykorzystał u siebie - korzystając ze sprawdzonych recept u konkurencji zawarł je w jednym ciekawszym pakiecie.  

Ciekawiej nie należy jednak brać dosłownie i bezkrytycznie brać z pocałowaniem ręki. Oferta Alior banku ma bardzo mocne ograniczenia jak brak zwrotu za gaz czy brak alternatywy dla telefonu na kartę. Oferta Agricole też nie jest bez wad bo mimo reklamowanego 10% zwrotu za rachunki mamy całą serię ograniczeń. Jakie patrz tu.

Dziś zatem pora na drugą ofertę o nazwie Oszczędzam na okrągło. Jakie warunki muszą spełnić osoby zainteresowane takim oszczędzaniem? Pierwsza myśl to oczywiście pewnie założenie konta. Tak, to oczywiście pewnik ale w przeciwieństwie do wersji ze zwrotem za rachunki tutaj mamy do wyboru wszystkie 4 konta, które prezentowałem w tabeli tutaj.

Opisywana dziś opcja wygląda analogicznie do tego co oferuje mBank na swoim mSaverze w wersji pierwszej czyli pseudo zaokrąglaniu. Ale tutaj wygląda to w o wiele ciekawiej, gdyż w przeciwieństwie do mBanku tutaj faktycznie da się na tym zarobić. Pytanie tylko w jaki sposób?

O co więc chodzi? Agricole ładnie to wyjaśnia na poniższym schemacie:

Tym razem zaokrąglanie ma sens Źródło: credit agricole


Tutaj kolejny bank pokusił się na użycie ponętnego słowa zaokrąglenie do pełnych 5 zł ale tym razem takie użycie jest usprawiedliwione, gdyż docelowo z tego zaokrąglenia jest dodatkowy zysk - tytułowe 10% za oszczędzanie.

Wygląda zatem teoretycznie ciekawie. Ile możemy zarobić maksymalnie? Skoro w wersji za zwrotu rachunków mieliśmy ograniczenie do 200 zł tutaj też pewnie należy się spodziewać limitu tolerancji dobroci.

Po pierwsze 10% to oprocentowanie brutto zatem nam przysługuje tak naprawdę 8,10%. Zatem to co na wykresie daje 0,40% odsetek będzie najpierw opodatkowane a dla nas zostanie tylko tak naprawdę 8,10% czyli nie 0,40 zł ale 0,32 zł ekstra odsetek. Ale w reklamie oczywiście musi to wyglądać ładniej.

Maksymalnie możemy zarobić 50 zł na miesiąc tak zwanych odsetek promocyjnych czyli tak naprawdę 40,50 zł na rękę czyli na nasze konto. Ale, niestety to złowieszcze trzyliterowe słowo oznaczające zawsze wredne ograniczenie musi się tutaj pojawić, odsetki promocyjne przysługują nam tylko przez 3 miesiące od momentu przystąpienia do promocji.

Co to oznacza? Ano terminy. Do promocji możemy przystąpić do dnia 30 listopada włącznie czyli innymi słowy do tego dnia musimy podpisać umowę o Konto w jednej z 4 wersji oraz zadeklarujemy stałe wpływy na konto.  Minimum to 50 zł i mamy na to 2 miesiące od dnia podpisania umowy, ale należy pamiętać o tym, że bardziej opłaci się dokonywać przelewów na kwoty wymagane w tabeli przedstawionej tutaj po to by uniknąć opłaty za wybrane konto, które wahają się od 0 do 16 zł.

Po przystąpieniu do promocji mamy 3 miesiące na:
  • złożenie wniosku o wydanie karty debetowej
  • otworzyć Rachunek Oszczędzam
  • uruchomić usługę Oszczędzam na okrągło
A potem przede wszystkim płacić kartą gdyż te płatności a właściwie tylko resztki płatności zwane zaokrągleniem są premiowane.

Na koniec mam niemiłą informację, największy mankament oferty: odsetki promocyjne czyli to co chcielibyśmy mieć najbardziej są przyznawane tylko przez 3 miesiące od daty przystąpienia do promocji. A skoro maksymalnie możemy mieć 40,50 zł więc maksymalnie możemy zarobić 121.50 zł.

Mało tego musimy konto utrzymywać przez minimum rok. Niespełnienie tego warunku będzie skutkowało odebraniem odsetek przez bank. Jak widać sens przystępowania do tego programu jest jeszcze bardziej problematyczny niż do 10% zwrotu za rachunku. NIc jednak nie stoi na przeszkodzie aby połączyć oba programy by wycisnąć 320 zł.

Osoby które chcą założyć konto mogą skorzystać z niniejszego linku. Warto jednak rozważyć wszystkie za i przeciw o czym piszę dziś na sąsiednim blogu.

Ciąg dalszy: 320 zł premii w Credit Agricole czyli zaplątani w sieć warunków

1 komentarz:

  1. Ja tak nie umiaem oszczedzać. Najpierw zapłacę sobie, a nie jakieś drobne. Ile tak tys się uzbiera? z 10-15 po 10latach? Za 10lat to myślę mieć już firmę, mnożyć co mam i pierwsze 1/4 mln odłożone, albo i z bańke.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...