sobota, 13 października 2012

Lokata królewska sięga do 7,25%


Wyprawa za Wielki Staw okazała się raczej jałowa. Omawiana wczoraj lokata w Stanach Zjednoczonych oferowana była przez Unię Kredytową a więc instytucji podobnej do SKOKów. Jak widać porównanie tamtejszych lokat z naszymi wypada na naszą korzyść. Tym bardziej jeżeli weźmiemy pod uwagę Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowe-Kredytowe, które oferują odrobinę lepsze oprocentowanie od banków komercyjnych.

Jednym z najbardziej reklamujących się Kas w ostatnich czasach jest bez wątpienia Wesoła. Wszem i wobec atakuje nas lokata królewska. Nazwa jak zwykle przesadzona, gdyż na tle innych Kas, które zresztą niedawno zestawiłem tutaj, wygląda wręcz przeciętnie.

Zobaczmy jednak na szczegóły gdyż to one decydują ostatecznie o atrakcyjności lub nie. Tutaj mamy typowy zabieg im dłużej, tym wyższe oprocentowanie, przy czym ciekawie robi się dopiero od lokat półrocznych:
6 miesięcy - 6,00%
9 miesięcy - 6,50%
12 miesięcy - 7,00%

Źródło: skokwesola


A więc nie jest źle, ale też nie jest rewelacyjnie. Co ciekawe lokata królewska wcale nie jest najlepiej oprocentowana jak wskazywałaby nazwa. Dla porównania spójrzmy na e-lokatę:
6 miesięcy - 6,25%
9 miesięcy - 6,75%
12 miesięcy - 7,25%

Jak widać każdy okres czasu posiada tutaj oprocentowanie o 0,25% wyższe. Ale niestety lokaty nie sięgają tutaj modnej ostatnio liczby 7,50%. Minimalna kwota jaką można zdeponować na lokacie to 300 zł a więc o wiele mniej niż żądają banki. Górna granica sięga aż kwoty 250.000 zł więc praktycznie nie ma ograniczeń.

Z istotnych informacji zerwanie umowy przed terminem skutkuje spadkiem oprocentowania do zaledwie 1%.  Na domiar złego czy zerwiemy lokatę czy nie i tak będziemy musieli zapłacić wpisowe w wysokości 29 zł aby zostać członkiem Kasy. Ponadto jak zwykle trzeba wnieść jeden udział oraz wkład członkowski.

Powyższe warunki sprawiają, że uczestnictwo w takim skoku jest opłacalne tylko pod warunkiem, że będzie się członkiem przez dłuższy czas oraz wybrana Kasa ma najlepszą ofertę na rynku. Bo za wyjście czeka nas wielka niespodzianka. I to bardzo przykra, ale napiszę o tym przy okazji omawiania zamykania kolejenych kont w tym w jednym ze SKOKów.

Podsumowując na tle najlepszych SKOKów i Kas oferta wygląda przeciętnie. Na tle banków teoretycznie dobrze, z naciskiem na słowo teoretycznie bo po uwzględnieniu opłat okaże się, że raczej królewska to ta lokata jest w bajce. Na tle omawianej wczoraj Unii Kredytowej już całkiem dobrze. Ale czy to wystarczy?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...