poniedziałek, 29 października 2012

Optima nareszcie uatrakcyjnia swoje ciekawe kontoNiektóre artykuły, które publikuję na tym blogu czekają w kolejce na publikację. Kolejka bierze się stąd, że w przeddzień publikacji pojawiają się ciekawsze oferty, które warto polecić a te które czekają czasami leżą odłogiem i w końcu giną w natłoku nowych.

Do takich artykułów zalicza się leżący już od pewnego czasu w poczekalni tekst o reklamowanym od pewnego czasu w Optimie produkcie lokatopodobnym na 8% połączonym z funduszem obligacji korporacyjnych. 

Wszystko wskazuje na to, że tekst raczej nie doczeka się publikacji, gdyż ofert ciekawszych jest mnóstwo a owa lokatopodobna oferta smakuje jak produkt czekoladopodobny. Za to oferta podrasowanego konta czekać nie może bo to coś co można polecić z czystym sumieniem.

Trzeba to przyznać, że Optimie zależy na dobrym wizerunku i jego komunikacja z klientem należy do wyróżniających się na tle innych banków. Ale komunikacja choć miła i jakże różna od np. mBanku, to jednak nie wszystko bo klienta interesuje przede wszystkim dobra oferta. A dotychczasowe 5,80% na koncie, które mamy od lipca to jednak mimo wszystko za mało o zaledwie 0,20% brakujące do standardu bloga.


Dziś nareszcie mogę napisać coś pozytywnego o Optimie. Podnoszą bowiem  oprocentowanie swojego konta powyżej 6%. At last! Nie za wysoko bo tylko do 6,30% ale dobre i to. Przynajmniej mogę nareszcie zmienić kolor na zielony, oznaczający: konto godne polecenia.


Nareszcie coś miłego co można polecić w Optimie Źródło: Optima

Mamy tutaj jednak powtórkę z rozrywki. Nie jest tak kolorowo jak można przypuszczać wchodząc na ich stronę i widząc na każdej ofercie krzyczące potrójnie jaskrawo słowo , które marketingowcy mogliby sobie podarować. Do 'aż' bowiem nie tyle daleko, ile powinno być ono zastąpione spójnikiem ALE są tu bowiem klauzule i to od razu dwie:
 • tylko dla nowych środków wpłaconych po 28 października
 • tylko do kwoty 40.000 zł

Czyli w stylu Optimy. Mamy czekoladę ale gorzką, niby smakuje ale czujemy gorycz. Jest lepiej, ale tylko dla nowych środków. I nie uda się tutaj kombinowanie o którym pisałem w artykule na wiosnę. 

Nie możemy dopłacić środków nowych a wypłacić stare. Na przykład wpłacić dziś 40.000 zł po czym wypłacić to co mamy dotąd i cieszyć się oprocentowaniem całości na 6,30%. To nic nie da. Bank i nie patrzy czy pieniądze są nowe czy stare, bank patrzy na saldo na dzień 28 października a nadwyżka nad to saldo dostaje premię w wysokości  podwyższonego oprocentowania o 0,50%.

W reklamie konta mamy oczywiście pełny 'rasizm'. Ani słowa o lepiej oprocentowanym koncie w Millennium gdzie otrzymamy 6,50%, ani słowa o rewelacyjnym koncie w Deutsche bank, które wciąż oferuje 8,10%, ani mru mru o mBankowych 9% czy 10% w Getin, które dziś szczegółowo komentuję na blogu Polak potrafi 2. Jest za to taki ranking.


Świat widziany oczami Optimy


Czyli Optima potem długo, długo nic a potem Alior. A przecież pomiędzy samoistnym liderem a bankiem z melonikiem, który poszedł całkowicie do odstrzału ze względu na nowy regulamin, który wejdzie w życie od listopada, jest jeszcze wiele, wiele innych kont jak Paribas z 5,50%, ING 5,50% i naprawdę wiele, wiele innych.

Ale z sprawie tego pseudorankingu Optima już się wypowiadała a osoby zdziwione takim kosmicznym porównaniem odsyłam do artykułów Krzywe zwierciadło Optimy oraz Wyjaśnienie BGŻOptimy w sprawie porównywarki na stronie banku.

Ale nie ma co narzekać. Jest w końcu lepiej niż było dotąd i za to nareszcie należy się pochwała. I robię to z prawdziwą przyjemnością bo Optima da się lubić nawet jeśli rumiane i okrągłe świnki zniknęły z ich strony. Ale czemu tu się dziwić skoro oferta schudła a świnki spasione już nie są.

Oferta ważna do 4 lutego 2013

17 komentarzy:

 1. Oferta prosta, przejrzysta.
  W moim prywatnym Rankingu No3 po DEUTSCHE na 8,1% i MILLe na 6,5%.

  Reszta ofert mBANKI, GETINY, RAIFFEISENY, te wszystkie SAVERY pożal się boże - dla mnie subiektywnie - ściemnianie i tyle - gąszcz warunków nie do spełnienia - ale jeśli komuś chce się żąglować sztyletami ...
  Tylko żeby potem nie było płaczu jak sie ktoś skaleczy ;)

  Warto dodać że oferta Świnek ważna jest do 04.02.2013 roku !!

  OdpowiedzUsuń
 2. Heh, szkoda że na te Twoje 8,1% w Dojcze musi pracować grupka "uwiązanych" do tego banku, którym właśnie wprowadzono opłaty za obowiązkowe konto i dla których konto oszczędzające jest na zawrotne 3,85%.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale takie jest ogólnie założenie banków. Jedna strona wpłaca na 2-12% druga strona pożycza na 7-25% RRSO. Po środku zarabia bank. Czyż nie? Kto komu kazał brać kredyt? Poza tym konto zawsze można przekształcić lub poprosić o darmowy rachunek techniczny do spłaty kredytu.

   Usuń
  2. Nie mam pretensji o to, że trzeba płacić ratę, tylko o to, że wprowadza się dodatkowe opłaty przy okazji "ujednolicania i standaryzacji oferty" i dodatkowo klientom, którzy i tak przynoszą bankowi spory zysk proponuje się oprocentowanie konta oszczędzającego o ponad połowę niższe niż nowym bez zobowiązań. Może jestem jakiś nie z tej epoki, ale moim zdaniem to po prostu nie fair (wiem wiem - banki i zachowania fair ...)

   Można przekształcić konto na darmowe (a raczej w tej chwili darmowe), ale za 150zł. Ciekawe, że bank może wprowadzić opłaty za obowiązkowe konto, które przy podpisywaniu umowy było za darmo, a Ty nie możesz ogłosić bankowi, że zmniejszasz sobie ratę o 15 zł miesięcznie i żądasz od banku 150zł, za powrót do wcześniejszej raty :/

   Usuń
  3. Pisz reklamację. Pisał o tym Maciej Samcik. Bank nie pobierze opłaty 150zł: http://samcik.blox.pl/2012/10/Ultimatum-banku-dla-kredytobiorcy-plac-15-5-zl.html

   Usuń
 3. W ING podwyższenia ze 100 PLN do 200 PLN minimalnej kwoty transakcji bezgotówkowych uprawniającej do zwolnienia z miesięcznej opłaty za kartę.
  W związku z tym planuje zmienić bank "główny" jaki polecacie ror (mało wydaje kartą lekko ponad 100 zł max., czasem wcale, 2-3 razy wypłata w bankomacie)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fajne pytanie:) Masz tylko jedno konto bankowe? Polecam artykuł który może pomóc:
   http://polakcan.blogspot.com/2012/06/atrakcyjne-konta-pene-dziwow-ktore.html

   Usuń
  2. @Anonimowy, Ja mam konta w 9 bankach, a planuje kilkanaście. Musisz coś wybrać pod siebie jeśli chcesz mieć mało banków. Jeśli zarabiasz i dysponujesz min. 5tys niezamrożonych to brał bym kombo BGŻ dla 45zł premii i dbNET dla 8,1%. Do tego AliorSync z AliorBankiem. I tak:

   wypłata -> BGŻ
   własny wpływ na konto 5tys -> z AS do BGŻ
   wpłaty i wypłaty gotówki -> AliorBank
   płacenie sobie i te 5tys -> OR dbNET 8.1%

   Poza tym dobrał bym mBank z mserwer 9% dla oszczędzania i jeśli planujesz wydać po 500zł to dają teraz 200zł premii, wziął bym też premię 50zł za AliorSync.

   W zasadzie nie mam "głównego banku". Mimo 9 kont i z 5 kart wolę płacić gotówką a kasę wybrać w placówce... poza tym każdy jest inny, ja np. na twoim miejscu po prostu bym zastrzegł kartę w ING i płacił gotówką skoro nie wydajesz miesięcznie nawet 200zł jak ja :)

   Usuń
  3. @Anonimowy, sorka przypomniało mi się teraz, że w BGŻ trzeba wydać 300zł kartą by dostać premię. To naprawdę nie ma złotego środka. Może sam dbNET 8.10% z ROR i kartą (raz machniesz kartą i 0zł). Albo sam AliorSync czy IdeaBank mimo odpowiednio błędów czy spamu na tel/e-mail karty są za 0zł. Najczęściej się loguje na AS i można powiedzieć, że to moje główne w którym korzystam z szablonów płatności :) Z innej strony patrząc najwięcej % portfela jest w Idea potem w dbNET. Musisz coś poszukać pod siebie, bo np. 3% Milenium jest bez sensu bo wyjdzie 3zł/m-c zwrotu, i lepiej wziąć 5 dyszek z Synca.

   Usuń
 4. Witam ponownie to ja anonimowy od ING.
  Mam jeszcze konto w DB bez karty tylko dla 8,1 oraz ostatnio zamknąłem w Credit Agricol.
  Jest też kilka rachunków technicznych z lokatami.
  I tak się zastanawiam gdzie przejsc z wypłatą żeby jeszcze coś "dziubać" i zbierać na kolejną lokatę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To bierz wszystko gdzie dają premie, jeśli dasz radę spełnić tylko warunki. Pierwsze z brzegu BGŻ bo co miesiąc a nie jednorazowo (opłaty spróbuj w Żabce zrobić na 300 kartą co m-c). Dalej na 3-4M idź do NeoBanku (dają 100zł - lepiej to zrobić przed BGŻ bo do końca listopada). Jeśli zamierzasz wydać 1000-2300zł kartą to Raiffeisen (wrzuć minimalną 3k na 3M oprocentowanie z premią skoczy do 23,46% brutto RRSO), mBank 2x 500zł kartami i będzie 300zł. Synca dla 50zł. Jeśli masz dochodu powyżej 1200 netto to w City dają 100zł za wydanie 300zł KK. Dalej to albo o czymś nie wiem, albo nie ma za wynagrodzenie nic ciekawego.

   Usuń
 5. Może autor bloga napisze wpis "konto pod wypłatę, jakie wybrać" ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli chodzi o wypłatę bezpośrednio od pracodawcy to na pewno bezkonkurencyjne jest BGŻ z powodów, które podał anonimowy 19:56. Dostaniesz 1% od wartości wypłaty maksymalnie do 50 zł co miesiąc. Pisałem już o tym wielokrotnie, nie tylko na tym blogu.
   Wszystko jednak zawsze będzie zależało od preferencji jakimi kieruje się dany klient. Jeden bowiem chce tylko dostać premię za przelew inny lubi kombinować tak by wycisnąć jak najwięcej.

   Usuń
  2. Chce kombinować jak najwięcej. Więc maksymalnie za "wypłatę" można wyciągnąć 45,00 PLN na czysto co miesiąc czy jest coś lepszego?

   Usuń
  3. Więc jesteś idealnym adresatem moich blogów:)
   W BGŻ maksymalnie faktycznie można wyciągnąć 45 zł. Czy jest coś lepszego? Ofert jest co niemiara jak chociażby kończące się dziś 500 zł premii od Getin. Staram się na blogach pisać o większości ciekawych ofert na bieżąco. Można korzystać z oferty Agricole, czy Super Savera jeśli ma się duży cash flow.
   Możliwości jest naprawdę dużo. Sposobów na oszczędzanie czy zarabianie tyle, ile ludzi. Najlepiej poczytać wpisy z komentarzami i opracować własną metodę, która będzie odpowiadać twoim preferencjom. Gotowych recept nie ma a ja swoją modyfikuję w zależności od tego co jest na rynku.

   Usuń
  4. Ale Getin nie był dla wszystkich tylko dla farciarzy. To tak jak by przy lokatach napisać, w Nobile dają 13%**.

   *Depozyt od 1 mln zł.
   **Oferta tylko u Pani Krysi w Warszawie, zależnie od jej humoru :)

   Usuń
  5. Ten przypadek oraz lokata idealna plus w Idei faktycznie były dla farciarzy z dziwnymi wymaganiami.
   Pozostaje rozglądać się dalej. Choć jak dla mnie najciekawsze są obligacje korporacyjne.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...