piątek, 8 marca 2013

Co z opodatkowaniem cashback


Ponieważ lokata na dzień kobiet nie jest godna uwagi bowiem daje tylko 4,75% dziś wrócimy do innego tematu - opodatkowania casback. Pytacie często jak to jest, płacić czy nie płacić - oto jest pytanie. Hamlet miałby dziś nie lada orzech do zgryzienia.

Sprawa jest bardzo nietypowa. Z jednej strony Ministerstwo Finansów apeluj,e że podatek płacić trzeba a z drugiej strony banki formularza PIT 8c wydawać po prostu nie chcą.  A biedny Kowalski, który zarobił dzięki cashbackowi kilka złotówek stoi między młotem a kowadłem. 

O tej sprawie pisałem już w artykule dziwny pomysł opodatkowania cashback. Dyskusja jednak trwa cały czas dziś zatem kilka szczegółów, zanosi się bowiem na to, że będzie to jeden z częstszych tematów który przecież dotyczy nas wszystkich.


Dziennikarze Wirtualnej Polski postanowili sami przebadać sprawę i zadzwonili do kilku banków z prośbą o wydanie PIT 8c. Były tam takie banki jak najbardziej popularny Millennium zwracający 3%, oraz Meritum, który do marca dawał nawet 4% oraz synek Aliora z 5% cashback. A to nie wszystkie instytucje były tam bowiem tak Alior, Getin, mBank, BGŻ, BOŚ a także BZ WBK, który na chwilę obecną daje aż 10%.

Dziennikarze testowali więc śmietankę bankową. I jak się można spodziewać spotkali się z odmową. Banki bowiem są zdania, że stanowisko Ministerstwa Finansów nie ma tutaj nic do rzeczy tłumacząc to zdaniem: cashback to sprzedaż premiowa. To jest ich tarcza obronna dzięki temu mogą bowiem powołać się na odpowiedni artykuł prawny.

BGŻ przyznaje, że wypłacił już 20 mln zł Źródło: bgż


Co to za artykuł? Gwoli ścisłości chodzi o art 21 ust 1 o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydano go 26 lipca 1991. Możemy tam sobie zajrzeć. W długim rozdziale 3 zatytułowanym zwolnienia podatkowe w punkcie 68 czytamy coś takiego:

wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową - jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł; zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności. 

Jakby nie patrzeć banki premii dają 600 zł a więc poniżej 760 zł. Izba Skarbowa wydała interpretację indywidualną twierdząc, że cashback to nie sprzedaż premiowa i wyżej cytowany punkt 68 nie ma tutaj miejsca.

Sprawa się zaogniła. Wojewódzki Sąd Administracyjny miasta Wrocław odrzucił interpretację Izby i przyznał rację Millennium, że ich cashback to jednak jest sprzedaż premiowa a więc nie podlega opodatkowaniu.

Sprawa nie ma jeszcze jednoznacznego rozstrzygnięcia, będziemy się zatem przyglądać tym sporom na linii banki kontra Ministerstwo Finansów. 

1 komentarz:

  1. Śmiech na sali. MF raczej nie wygra tej potyczki i to nie dlatego, że po drugiej stronie stoją banki o niezłej mocy rażenia (czyt. wykopania niepokornych urzędników ze stołków).
    Po drugiej stronie ma wszystkie jakiekolwiek gratisy do sprzedaży i ich definicję czyli dochody wielkich koncernów. Biznes ich zje za opodatkowanie czegoś takiego - czyli próbę ukrócenia dochodów.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...