piątek, 22 marca 2013

Lokata diamentowa 14% oraz 100 zł premii na start


Dziś ostatni odcinek z cyklu artykułów Best of the best, które prezentuję w tym tygodniu. Nietrudno jest wskazać zdecydowanego lidera w każdym typie banków: SK w spółdzielczych, Idea w komercyjnych oraz Wołomin w Kasach Spółdzielczych.

Pozostała nam do omówienia najwyżej oprocentowana lokata na rynku. Jak się łatwo domyśleć taka również należy szukać wśród SKOKów, ale wbrew pozorom nie należy ona do Kasy Polskiej gdzie od niedawna mamy lokatę na wiosnę na 8%.

Rekordzistą od bardzo długiego czasu jest bez wątpienia Lokata Diamentowa w SKOK Nike. W ubiegłym roku prezentowałem ja po raz pierwszy a wówczas można było na niej zarobić aż 16%. Niestety także w tym przypadku nie obeszło się bez spadków. Do niedawna oferowała 15% a dziś?


Najwyżej oprocentowany depozyt Źródło: skoknike


Dziś już 'tylko' 14% a to przecież praktycznie trzy razy więcej od lokat uważanych dziś za godne uwagi. Co się kryje za tym bardzo wygórowanym oprocentowaniem? Sprawę opisałem już w artykule Lokata diamentowa na 16% w jednym ze SKOKów.

Właściwie ów trick widoczny jest na powyższej reklamie. Pod magiczną czternastką mamy pogrubiony zapis: Wykup udziały SKOK Nike. Tutaj zatem kryje się tajemnica wysokiego oprocentowania. Zresztą o to samo chodziło w opisywanej ostatnio lokacie na wiosnę w Kasie Polskiej. Tam możemy liczyć na 8% ale musimy wykupić aż 8 dodatkowych udziałów po 80 zł każdy. Czyli de facto udzielić Kasie pożyczki w wysokości aż 640 zł. 

Tutaj warunek jest jeszcze surowszy. Tutaj musimy wykupić udziały w wysokości aż 3000 a i dzięki temu mamy możliwość założenia tej lokaty na okres jednego roku. A to oznacza, że lokata skończy się w przyszłym roku a więc udziały będzie można odzyskać dopiero za ponad dwa lata po zatwierdzeniu bilansu. 

Rzecz raczej niespotykana w SKOKach


Dodatkowo musimy uiścić opłaty za wejście ale tutaj czeka nas miła niespodzianka. W dalszym ciągu mamy tutaj ofertę raczej niespotykaną w SKOKach: premii 100 zł za otwarcie konta. Mało tego brak tutaj opłat za otwarcie i prowadzenie konta. Rzecz do tej pory zarezerwowana tylko dla banków komercyjnych ale nie do Kas.

O tej ofercie pisałem jeszcze pod koniec ubiegłego roku w artykule 100 zł na start w Nike czyli bankom wyrasta konkurencja. Oferta była ważna tylko do końca roku, ale jak widzimy stale jest aktualna. Obniżono jednak oprocentowanie konta bowiem w grudniu na reklamie widzimy 4,50%.

W SKOKach największym problemem są opłaty za przelewy sięgające nawet do 6 zł w przypadku popularnego Wołomina. Dobrze by było gdyby inne Kasy wzięły przykład z Nike i zredukowały te koszta do zera. Może wówczas zaczęłoby się opłacać korzystanie z większej ilości SKOKów.

6 komentarzy:

 1. Witam,

  W pierwszej kolejności chciałem podziekować i pogratulować - ten blog (i inne z serii) jest rewelacyjny :)
  Ponieważ dopiero zaczynam poruszać sie po świecie "finansów" mam bardzo infantylne pytanie:

  "A to oznacza, że lokata skończy się w przyszłym roku a więc udziały będzie można odzyskać dopiero za ponad dwa lata po zatwierdzeniu bilansu" - gdzie mógłbym poczytać więcej o "zatwierdzaniu bilansu" ?

  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W statucie danego skoku. Oto przykładowy zapis w statucie SKOKu Wołomin:
   "Zwrot wpłat za udziały ponadobowiązkowe następuje po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego Kasy za rok, w którym członek wystąpił z żądaniem zwrotu tych udziałów.
   Kasa zobowiązana jest wypłacić udziały ponadobowiązkowe w ciągu 30 dni licząc od dnia zatwierdzenia sprawozdania, o którym mowa wyżej."

   Zatem jeśli zakładasz lokatę na rok czyli do marca 2014 a potem decydujesz się na zwrot udziałów, wówczas sprowozdanie za rok 2014 będzie w roku następnym zwykle na początku lipca. Kasa zastrzega sobie dodatkowo 30 dni na wypłatę a więc wypłata jest dopiero... sierpień 2015.

   Nic dziwnego, że w SKOKach to udziały są wabikiem bo jak piszę w artykule to darmowa długoterminowa pożyczka.

   Usuń
 2. Żeby nie szukać dalej istotna informacja "oprocentowanie lokaty o tej samej wysokości" (co wpłacone udziały).

  OdpowiedzUsuń
 3. jak wyżej. Czyli dzielimy wpłacaną do SKOKu kwotę na pół (pół idzie na lokatę a pół na udziały) i tę drugą połowę możemy odzyskać po praktycznie dwóch latach.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy można, tak jak w przypadku Inteligo i mBanku, zarobić na założeniu tego konta (premia 100 zł), czy są jeszcze jakieś warunki typu przelewy na konto w ciągu 12 miesięcy?

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam!
  Przeglądając wszystkie lokaty z kwietnia, dochodzę do wniosku,że inwestycja jest mało opłacalna jeśli chodzi o wysoki wkład. Jakie posunięcie byłoby lepsze? poczekać do wakacji,czy inwestować teraz?
  Jeśli inwestować to w jaką lokatę? Kwota inwestycji 400tyś.euro.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...