poniedziałek, 11 marca 2013

Lokata super duet na 7,60%


Obniżenie progu bloga nie oznacza, ze od tej pory będę omawiać lokaty które oferują tylko piątaka. W dalszym ciągu skupiać się będę na tych najciekawszych ofertach one to bowiem zasługują na szczególna uwagę a nie manipulowane lokaty w bankach komercyjnych.

O tym jak manipuluje się rynkiem finansowym dziś piszę szerzej na PP2. Przedstawiam tam doskonały program rozrywkowy który przedstawia pewne zagadnienia o czym nie ma w podręcznikach o finansach. Przykład dotyczy co prawda giełdy ale najbystrzejsze umysły w podobny sposób zaciemniają rynek bankowy.

Dziś jednak wrócimy do omawiania oferty SKOKów bowiem od kilku dni w ofercie Arka pojawiła się lokata godna uwagi skoro oferuje niemało bo aż 7,60% a ofertę nazywają tam lokata inne niż wszystkie. Dlaczego inna?


Inna bowiem konstrukcja tej lokaty jest dość nietypowa. Mamy do wyboru dwie opcje:

1) lokujemy 15.000 zł a wówczas duet polega na tym, iż:
 • 13 510 zł faktycznie pracuje na 7,60%
 • 1.490 zł to udziały

Źródło: skokarka


Co to oznacza? Oznacza to, że SKOK Arka zmusza klientów zachęconych ładnie wyglądającym oprocentowaniem 7,60% do zakupienia aż 10 udziałów, które są nieoprocentowane. Udziały podlegają zwrotowi dopiero przy wystąpieniu z kasy ale do tego czasu stanowią majątek SKOKu a członkom dają możliwość zakładania preferencyjnych lokat.

2) lokujemy 7.500 zł a wówczas
 • 6755 zł pracuje na 7,60%
 • 745 zł to udziały

W drugim przypadku skoro mamy kwotę inwestycji o połowę niższą otrzymujemy o połowę mniej udziałów czyli 5 które są do zwrotu dopiero przy wyjściu z kasy czyli najwcześniej w przyszłym roku w lipcu.

Jeżeli chodzi o czas trwania lokaty to mamy do wyboru dwie opcje:
Oprocentowanie stałe - 6 miesięcy
Oprocentowanie zmienne - 13 miesięcy

Podsumowując trzeba odnotować pierwszą nieciekawą rzecz. SKOKi zaczynają kombinować w sposób który nie jest nam na rękę w identyczny sposób jak banki będące pod nadzorem KNF. 

Ale co się dziwić przecież KNF sprawuje nadzór także nad Kasami a w ubiegłym tygodniu dowiedzieliśmy się, że SKOKi mają mieć gwarancję BFG. Nie spodziewałem się jednak, że będzie to okraszone cudami znanymi znanymi z banków komercyjnych wymyślonymi przez 'najbystrzejszych i najlepiej wykształconych' w manipulowaniu ofertami.

8 komentarzy:

 1. Co do SKOKów to Tusk i Rostowski w poszukiwaniu kasy dla siebie i kolesiów im nie odpuszczą, chcą żeby ustawa weszła w życie po 6-ciu miesiącach. Zrobili audyt KNF i już wszystko sobie podliczyli. Urzędnik z ministerstwa finansów Kowalczyk w debacie przed klepnięciem ustawy powiedział:

  " Chciałbym również powiedzieć, że w ramach BFG jest również fundusz ochrony świadczeń gwarantowanych. Są to blokady na rachunkach papierów wartościowych, papierów skarbowych, KDPW. Są to również lokaty banków komercyjnych w Narodowym Banku Polskim. W przypadku SKOK-ów, jeżeli chodzi o wpłaty na ten fundusz w ramach BFG, jeżeli ustawa oczywiście wejdzie w życie, ustawa przewiduje 0,3% aktywów. Jeżeli 17 mld zł, jak powiedział pan poseł Szmit, przemnożymy przez 0,3%, to możemy mówić, że w przypadku SKOK-ów roczna składka wynosiłaby czterdzieści parę milionów złotych."

  Kombinacje na wzór banksterów przez SKOK Arka nie wróżą nic dobrego. Życzyłbytm sobie i wszystkim, którzy powierzają kasę SKOKom aby był to odosobniony wypadek...

  OdpowiedzUsuń
 2. Kolejna niestety smutna informacja z rynku lokat - Bumerangi (Getin, Open) są od dziś oprocentowane na poziomie 5.5% :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Idylla długo nie potrwała:( Polcan: SKOKi kombinują, Trojaczki zeszły na 5,5%, Toyota kończy się w kwietniu - to co teraz począć albo inaczej zacytuję - "jak żyć?":)

   Usuń
  2. Trzeba szukać nowych rozwiązań. Lokaty czy konta poniżej 5% odpadają. Każdy musi znaleźć swoją niszę w której jest dobry i ją rozwijać.

   Usuń
  3. Tragedia, już od wczoraj jest 5,5%. Ale chciałbym zwrócić Waszą uwagę na konto oszczędnościowe w Toyocie w wariancie Click - tzn. zakładając konto Click otrzymujemy rachunek ROR oprocentowany na 4,75% i co ważne RO na 5,75%, z trzema przelewami na miesiąc za darmo. Jeżeli się zrezygnuje z karty do RORa (można przy podpisywaniu umowy) to mamy wszystko za darmo. Zdaje się jednak, że jest tam jeszcze limit wieku, chyba 26/27 lat, pamięć mnie już zawodzi.

   Usuń
 3. A Ja mysle ze jak dalej beda tak zjezdzac z % to ludziska przestana tak ochoczo pakowac kase w lokaty i z czasem jakis bank wyskoczy ponad wszystkich zeby kasy przyciagnac... a jak wiadomo to moze choc troche pociagnac reszte do "przemyslan" ;)

  Ale jak bedzie to sie okaze

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak dla mnie, to to całe obniżanie oprocentowania przez RPP i banki ma doprowadzić do zmuszenia ludzi do "inwestowania" (giełda, fundusze, kredyty, struktury). Mimo trąbienia o tym jak to Polacy nie potrafią oszczędzać okazało się, że w dobie kryzysu, przyzwyczajeni już do życia "po kosztach" Polacy odłożyli całkiem sporo i na złość banksterom nie chcą podzielić się tymi pieniędzmi. Za krótko minęło od tąpniecia w 2008/2009 roku i ludziska jeszcze pamiętają jak można było stracić grube tysiaki na "pewnych" funduszach itp., afera "wrobionych w Getin" też zrobiła swoje. No to co mają biedni bankowcy zrobić? Trzeba pościnać lokaty tak, żeby nie opłacało sie na nich nic trzymać i niejako wepchać ludzi w szpony wymyslnych instrumentów finansowych.

   Usuń
 4. Biznes, biznes i wszystko oddać w podatku hehe;), ale tak się kończy jak się spekuluje w finansach.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...