wtorek, 12 marca 2013

Obniżki w Optimie Getin Open Aliorze oraz ... kolejnych stóp czyli dna wciąż nie widać


Nowy tydzień to dla banków okazja do serwowania całej gamy obniżek. O obniżce Aliora pisałem jeszcze w niedzielę plotka o tym była bowiem znana jeszcze wcześniej. Obniżka o 0,50 pp nie była raczej nieoczekiwana, gdyż Alior zdążył już nas przyzwyczaić do swojej niesolidności i głupich numerów jak chociażby ten z opłatą 8 zł za konto.

Jeszcze gorzej było wczoraj z obniżką u bliźniaków. Tak Getin jak Open ścieli swoje bumerangi o cały procent a więc dwa razy więcej niż Alior. Piszę o tym szczegółowo na Polak potrafi zachęcam także wszystkich używających bumeranga o wpisywanie w komentarzach ile dni wam przepadło. Pozwoli to zorientować się czy bumerang przynosi zysk nam czy bankom.

Jakby tego było mało kolejną obniżkę zaserwowała nam po raz kolejny coraz mniej lubiana Optima. Ów rzekomy bank dla oszczędzających od nowego tygodnia obniżył swoją sztandarową lokatę bezkarną do 5,50% czyli o kolejne 0,30 pp.


Ze swojej strony muszę wyrazić zdziwienie, że jakoś nikt nie zgłosił sprzeciwu w sprawie obniżeniu progu bloga do 5% który ogłosiłem w niedzielę. Poprzednia obniżka minimum blogowego z 6% wywołała wiele sprzeciwów. Teraz chyba pogodziliście się z ostrym pikowaniem w dół.

Obrazuje to doskonale poniższy wykres:


W marcu spadek będzie jeszcze bardziej stromy

To oczywiście wykres bezsensownej średniej. Nie ma on sensu przy mówieniu o rentowności lokat o czym pisałem niedawno. Ma on jednak sens przy omawianiu ogólnej tendencji która właśnie bije nas wszystkich po kieszeni. Zyski bowiem od naszych oszczędności maleją praktycznie z dnia na dzień.

Obniżka już po kilku dniach Źródło: aliorbank


Ciekaw jestem gdzie będzie dno owych spadków. Patrząc na wykres widzimy że na początku 2009 spadek był niemal identyczny jak dziś ale wówczas pułap był o wiele wyższy. Co gorsza mimo zatrważającego faktu że stopy są najniżej w historii minister finansów Rostowski zapowiada... kolejne spadki stóp o czym możecie przeczytać tutaj.

Słowem robi się nieciekawie i to bardzo. Nie wiem czy ma jakikolwiek sens trzeciego obniżania stóp w niedalekiej przyszłości. Wydaje się bowiem, że 5% brutto to absolutne minimum by trzymanie pieniędzy w bankach miało jeszcze jakikolwiek sens. 

Wszystko wskazuje na to, że jednak wkrótce będzie trudno o owe 5% a to oznacza, że trzeba będzie się poważnie zastanowić nad dalszym prowadzeniem tego bloga...

18 komentarzy:

 1. Bloga należy prowadzić, bo jest grupa ludzi, która za żadne skarby nie pójdzie ani w fundusze, ani w struktury, ani na giełdę, czyli jak ich się zwie "nie akceptujący ryzyka". Widzieli oni tragedię ludzi tracących dziesiatki tysięcy na funduszach w 2008 i 2009 roku, a także oszukanych na strukturach udających lokaty. Jeśli oprocentowanie lokat spadnie do 0% to schowają pieniądze w skarpety albo wzorem pradziadków wymienią na carskie złote monety i zakopią w ogródku ;) Właśnie dla nich nalezy taki blog prowadzić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to będziemy omawiać jakie skarpetki nadają się do trzymania kasy oraz jakie części ogródka są najlepsze;)
   A swoją drogą musiałyby to być super duże skarpety dla niektórych o rozmiarze XXL do potęgi.

   Usuń
 2. zdecydowanie blog powinien byc kontynuowany... czytuje go dopiero od 2tyg. ale z tego co zauwazylem jedno z niewielu miejsc gdzie jest wszystko rzetelnie opisywane a nie wrzycony ranking z najwieksza iloscia % i nic wiecej

  Takze trzymajmy sie ramy a sie nie posr...my ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. A może zrobisz analizę realnego zysku z lokat przy obecnej inflacji, hmm? To że pół roku 6.5% było standardem a teraz powiedzmy 5% to jeszcze nie jest dramat jeśli się uwzględni inflację.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najpierw należałoby się zastanowić co tak naprawdę dla nas znaczy inflacja. Niezupełnie bowiem zgadzam się z faktem, że inflacja jest wyznacznikiem realnego zysku z lokat a tak się powszechnie uważa.

   Niemniej jednak planuję zrobić podobną symulację.

   Usuń
 4. Też jestem za kontynuowaniem tego bloga. Myślę, że za jakiś czas któryś z banków pęknie i zaproponuje lepsze oprocentowanie, ale np. przez krótki czas (tak jak to zrobił kiedyś PBP) i dzięki temu blogowi nie przegapimy tej okazji.
  Serdecznie pozdrawiam autora bloga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Problem jest innego podstawowego rodzaju: chęci. Pisanie o lokatach poniżej 5% wydaje mi się po prostu mało atrakcyjne.
   A co do PBP to w tym banku także wczoraj odnotowano spadki i wszystkie lokaty w tym banku są dziś poniżej 5%. Nie pisałem o tym w artykule bo też nie jest to rzecz godna uwagi. Ująłem tylko lokaty, które są minimum na 5%.
   Pozdrawiam

   Usuń
 5. Do omawianego zestawienia proponuję dołączyć oprocentowanie typowych pożyczek i kredytów z reklam TV- drobnym druczkiem około 25-21% p.a. Niezły ubaw mają banksterzy nie ma co.
  A blog jest na poziomie jak mało który, pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest blog o zarabianiu kasy a nie jej traceniu. Kredyty w zasadzie polegają na płaceniu za możliwość korzystania z dodatkowej kasy więc z zarabianiem mają mało wspólnego.

   Oczywiście kredyty także pozwalają na zarabianie ale to już tematyka, którą poruszam na blogu Polak potrafi 2

   Usuń
  2. chdziło mi tylko o skalę porównawczą-w jakim tempie spadają kredyty i lokaty.(może ładny wykresik z open fnance he he ) nie żeby rozwijac temat
   Co do reszty-zarabiajmy duzo i bez zbytniego wysiłku ;)

   Usuń
 6. Prowadź bloga, dodaj jakieś inne opcje inwestowania , może nieruchomości (ciekawy temat), mieszkania miały tanieć i co, nic, od 3 lat nawet drożeją haha, cała Polska.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prowadzenie musi sprawiać przyjemność a co za przyjemność pisać o obniżkach o obniżkach i o obniżkach?

   Co do innych opcji w nieruchomości to tematyka na blog PP2. Ostatnio pisałem tam o inwestycji w nieruchomości, które dają 8% w skali roku:
   http://polakcandwa.blogspot.com/2013/03/czerwona-torebka-czyli-8-rocznie-przez.html

   Usuń
 7. "Jakby tego było mało kolejną obniżkę zaserwowała nam po raz kolejny coraz mniej lubiana Optima. Ów rzekomy bank dla oszczędzających od nowego tygodnia obniżył swoją sztandarową lokatę bezkarną do 5,50% czyli o kolejne 0,30 pp."

  Nie rozumiem tej niechęci do tego banku, obcinają lokaty jak wszvstkie pozostałe, a proszę mi wskazać bank który bez żadnych ograniczeń kwotowych, ilościowych i całkowicie za darmo oferuje 4,6% na bieżącym rachunku z którego można dowolną ilość razy wpłacać i wypłacać każdą kwotę, ja takiego nie znalazłem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zjechał poniżej 5% a spadek o 1,5 pp jest nieuzasadniony. Niechęć wynika z szumnych zapowiedzi z których bank się nie wywiązał.

   Usuń
  2. 100% racja.

   Usuń
 8. Obecna formuła bloga wg mnie jest optymalna. Autor skupia się na bezpiecznych formach generowania zysku i jest w tym bardzo dobry. Właściwie jest to jedyny blog poświęcony tej tematyce stojący na bardzo wysokim poziomie merytorycznym. To, że nastąpiło obniżenie progu bloga to przecież wynik uwarunkowań zewnętrznych - więc trudno zgłaszać jakikolwiek sprzeciw. Też jestem zdania, że pisanie artykułów i prowadzenie powinno sprawiać autorowi przyjemność. A że obniżki to nieciekawe tematy - to może je tylko sygnalizować a artykuły publikować kiedy rzeczywiście pojawia się coś godnego uwagi. Przyjemnie jest przeczytać coś nowego i ciekawego codziennie - ale jak nie ma tematu to artykuł może się równie dobrze pojawić za kilka dni jak coś się pojawi...

  OdpowiedzUsuń
 9. Dopiero zaczynam czytać tego bloga, znalazłem go z tydzień temu i co dzień tu jestem, więc nie ma mowy o zamykaniu :) Trzeba ten okres przetrwać, jeżeli nie będzie o czym pisać (same marne oferty) to można się nawet w ostateczności wstrzymać na jakiś czas, ale wysokie procenty powrócą i chciałbym się o nich dowiedzieć właśnie z tego miejsca.

  OdpowiedzUsuń
 10. Na lokacie idealnej plus w IDEA BANK jest jeszcze 5,6% na 6 miesięcy, niestety minimalna kwota to kilkanaście tys. złotych. Aby ją założyć trzeba skontaktować się z nimi telefonicznie, gdyż na stronie nie ma tej oferty

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...