środa, 13 marca 2013

Spokojna przystań czyli nieBezpieczna oferta inwestycyjna


Właściwie nie ma sensu teraz mówić o obniżkach oprocentowania lokat oraz kont. Termin ten powinien być zamieniony na permanentny sezon obniżek trwa on bowiem tak długo, że słowo obniżka jest czystym eufemizmem. 

Najgorsze jednak w tym wszystkim jest to, że zamiast dobrych lokat zaczyna się sezon beznadziejnych ofert, które rzekomo mają zastąpić najbardziej ulubiony produkt bankowy. Przodują w nim oczywiście firmy doradztwa typu Expander czy Open Finance.

Co rusz mamy różnych analityków wypowiadających mądre treści typu: teraz czas zmienić nawyki inwestowania, lokaty odchodzą do lamusa, czas na struktury czy fundusze. Jakby nie brali pod uwagę faktu, że ani jedne ani drugie nigdy nie zastąpią lokat.


Co się im dziwić. Oni dostają kasę od sprzedaży struktur. Na stronie głównej Expandera mamy w chwili obecnej taką oto reklamę.

Niestety tylko w teorii Źródło: expander

Wprawnemu inwestorowi dwa hasła które tu widzimy powinny zniechęcić do zapoznawania się z ofertą widać bowiem gołym okiem, że to zwykła tandeta na którą szkoda nie tylko pieniędzy ale przede wszystkim czasu. Dlaczego?

Reklama z psychologicznego punktu widzenia jest dobra: posiada najważniejsze hasła sprowadzone do minimum tak by oddziaływały podświadomie:

 • Słowo Bezpieczna zachęca do inwestowania bo to nie ma tutaj strat. Skojarzenie z lokatami i kontami jest automatyczne i zapewne ci będą najbardziej zainteresowani tą ofertą.
 • hasło 100% gwarancji kapitału to już wyświechtany frazes mówiący oddamy ci za kilka lat a ściślej dopiero na koniec inwestycji tyle ile nam dałeś czyli mówiąc wprost daj nam darmową pożyczkę.
 • zysk historyczny 12,5% to już tandetna reklama mówienia o tym co było dawno temu a więc można włożyć między bajki, albo może interesować historyków finansowych
Nie jest może aż tak tragicznie jak napisałem. Expander może oczywiście się bronić na postawione wyżej zarzuty ripostując:
 • bezpieczna bo nie oferuje strat jak na giełdzie
 • 100% gwarancji kapitału bo oddamy to co zainwestowałeś ale dajemy możliwość zarobku
 • zysk historyczny może się nie tylko powtórzyć ale i zwiększyć

Może ale nie tylko nie musi ale na dodatek mało które struktury zarabiają czyli prawdopodobieństwo wygranej jest bardzo małe. Inwestowanie przypomina zatem grę która z definicji nosi ze sobą straty, można bowiem tak wygrać jak i przegrać. Tyle że uczciwa gra powinna dać szansę pół na pół a tutaj jest zupełnie inaczej.

A co to za oferta? Kryje się za nią 3 letni produkt strukturyzowany pod nazwą Spokojna przystań. Nazwa bardzo mocno przesadzona trzeba bowiem mieć stalowe nerwy jeśli za trzy lata firma odda tyle ile ktoś zainwestuje a minimum wymagane to 5.000 zł

Expander przyznaje niechętnie bo zmusza go do tego prawo: zysk historyczny nie gwarantuje osiągnięcia podobnego zwrotu z inwestycji w przyszłości i jest obarczony ryzykiem. Taka niewygodna informacja jest pisana oczywiście drobnym maczkiem na samym dole tak by aby jak najmniej ludzi zauważyło ten niewygodny zapis.

Na koniec warto zadać pytanie skoro mamy tutaj zapis jest obarczony ryzykiem to jaki ma sens reklamowanie go słowami bezpieczny oraz spokojna?  

Przy strukturach warto pamiętać o jednym: Lokata nawet ta najgorsza w PKO da ci mały zysk, spokojna przystań może dać zysk ale z dużym prawdopodobieństwem tego nie zrobi a zysku nie zaoferuje żadnego.

7 komentarzy:

 1. Tylko trzeba jeszcze pamiętać, że w takich produktach gwarancja "100% kapitału" nie oznacza 100% sumy wpłaconej, tylko odjąć trzeba comiesięczne opłaty (za zarządznie, administracyjna, od ryzyka i jakie tam jeszcze wymyślą). W jednym z produktów GB takie opłaty pochałniały 30% wpłaconych pieniędzy przez pierwsze 6 miesięcy inwestycji.
  Ten artykuł potwierdza moją tezę, że spadki oprocentowania lokat mają zachęcić ludzi do inwestowania w takie "cudowne" produkty, których wysyp aktualnie notujemu, ale jakimś dziwnym trafem już nie chcą się za bardzo sprzedawać (ludzie zmądrzeli?).

  OdpowiedzUsuń
 2. Ludzie stracili i to bardzo dużo dlatego są ostrożniejsi. Ponadto wszyscy Ci spece od doradztwa finansowego to zwykli partacze. Nawet nie potrafią zachęcić laika. Do takich firm biorą chyba ludzi z łapanki. Ci napędzają w pierwszej kolejności rodzinę i znajomych a jak wyniki zaczynają im spadać to kończą pracę. Sam to przerabiałem w dwóch takich firemkach rok temu. Próbowano mi wcisnąć Generali Omni Profit i jakieś struktury jako jedyne solidne zabezpieczenie kredytu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Hossa na rynku akcji się kończy, dlatego szukają jeleni.

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam, proponuje zrobic zestawienie ofert lokat SKOKow podobnie jak to ma miejsce w przypadku porownania ofert bankow. Bedzie w takim porownaniu zapewne duzo kruczkow, od skladek i ilosci udzialow do lokalizacji(np. wojhewodztwa gdzie dane kasy operuja).

  Dobrym przykladem jesst np. taka, pelna kruczkow oferta:

  http://www.kasapolska.pl/klienci-indywidualni/lokaty/lokata-terminowa-8-procent-na-wiosne-kasapolska

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Urzędnik z BFG w związku z klepnięciem ustawy o SKOK
  http://www.tvncnbc.pl/skoki-z-gwarancja,311274.html

  OdpowiedzUsuń
 6. Anonimowy...sam jesteś z łapanki ...
  to nie Efekt tylko Ekspander wiec nie wymyślaj...doradca nie odpowiada za to jakie produkty sprzedaje...
  w kazdym produkcie wszystkie mniej korzystne informacje sa małym druczkiem...każdy leci marketingiem zeby sprzedac...i kazdy musi mówić o danych historycznych...bo gdyby je znał na przyszłosć to byłby juz wróżką :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Hmm
  Jeżeli znacie leprze oferty proszę o informację chciałbym ulokować środki na wysoki procent.
  Expander jako jedna z nielicznych firm ma w swojej historii trzy produkty strukturyzowane które za każdym razem miały lepszy zwrot niż Lokaty.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...