środa, 6 marca 2013

Lokata 'prezent' w Alior już w pierwszej lidze


Ostatni ranking lokat na marzec nie pozostawił żadnych złudzeń. W pierwszej lidze mieliśmy praktycznie tyko oferty lokat wabików dedykowanych dla nowicjuszy oraz egzotycznych banków spółdzielczych. I choć ranking prezentowałem zaledwie kilka dni temu już odnotowaliśmy kolejne spadki.

Właściwy ranking klasycznych lokat czyli takich normalnych bez warunków, dodatkowych umów niebotycznych kwot, podpisywania cyrografów, sowitych zobowiązań został opublikowany w osobnym artykule zwanym drugą ligą. Ale i tu zaczęliśmy odnotowywać spadki.

A tu nagle w tym tygodniu mamy nową ofertę, która wskakuje do pierwszej ligi czyli jest warta omówienia. Mowa o znanym wszystkim Alior banku, który zaoferował lokatę pod prąd wszelkim trendom spadkowym. I to dodatkowo gwarantując stałe oprocentowanie.Źródło: aliorbank

Lokata jest na okres 4 miesięcy i oferuje co prawda dolną granicę pierwszej ligi czyli 5,50% ale za to całą reszta jest klasyką w najczystszej postaci. Brak górnych ograniczeń kwotowych, minimum 1000 zł a ilość lokat dowolna. Więc jak ktoś będzie potrzebować kasy przed czasem może sobie założyć mnóstwo takich lokat i zerwać tyle ile będzie potrzebne.

Nie jest to jakaś porażająca lokata, ale w dobie obecnego ostrzału jest wyróżniającą się na rynku. Jedyne jej ograniczenie dotyczy nowych środków ulokowanych w Alior banku. Będzie to obliczane względem 28 lutego 2013.

Odnoszę wrażenie, że lokata jest odpowiedzią banku na wyróżnienie jakie otrzymał ostatnio. Wygrał bowiem w plebiscycie Złoty bank 2012  a osobowością roku wybrano prezesa Alior Wojciecha Sobieraja. Widać prezes jest dumny a zdając sobie sprawę jak popularne są u nas lokaty daje taki zapewne jednorazowy prezent.

Samego plebiscytu nie omawiałem bo też nie ma tu co omawiać. Trudno zgodzić się z jakąkolwiek kategorią a wybór złotego banku jest na pewno pomyłką. Alior stracił bardzo dużo na swoim wizerunku i może owszem kilka rzeczy zasługuje na uwagę ale na tle innych banków jest jednak bez wątpienia w cieniu. I nie zmienia tego jego twór w postaci Synca.

Przypomina się sytuacja z Deutsche bank, który też w podzięce za nagrody utrzymał od marca 2012 świetne konto oprocentowane na 10%  które tylko raz spadło do 8,10% i utrzymano tę doskonałą ofertę do listopada. Ale z tą różnicą, że wówczas grzechem było nie korzystać z tamtej oferty.

Dziś grzechem jest nie korzystać z oferty Toyoty oferującej 7% - przy okazji informacja publiczna dla wszystkich ciągle pytających: lokatę można odnawiać w soboty i niedziele. Propozycja Aliora jest adresowana raczej do zagorzałych lokatowców a tych nigdy u nas nie brakowało.19 komentarzy:

 1. Problem z lokatami jednodniowymi w Toyota polega na:
  1) codziennie trzeba je zakładać (wiem wiem do ogarnięcia)
  2) niezałożenie lokat (coś wypadnie, gdzieś wyjedziemy bez dostępu do neta, zapomnimy, może być tysiąc powodów, trzeba żyć pełnią życia, smakować, doswiadczać!) skutkuje spadkiem realnej wysokości oprocentowania (chciałem dodać plus efekt skali zależny od wysokości zainwestowanej kwoty, ale tutaj mamy przecież wymuszoną kwotę)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dużo zależy od podejścia do życia. Zgadzam się całkowicie ze zdaniem 'trzeba żyć pełnia życia, smakować, doświadczać' i dodam tu kolejne i kierować nim świadomie a nie nabierać się na sztuczki banksterów.

   Toyota w przeciwieństwie do Idei czy Getin chodzi bardzo płynnie i jak dotąd żadnych problemów nie stwarzała więc odnawianie lokaty należy do przyjemnych czynności na dzięń dobry, nagrodą jest między innymi świadomość, że sami sobie dbamy o finanse a nie dajemy się nabrać np. na lokatę na 7% która ma podpięty jakiś fundusz co obecnie lansuje Optima.

   Życie to nie tylko radość bycia ale także spokój mający podłoże psychologiczne. Toyota częściowo dziś go zapewnia przynajmniej w marcu.

   Drugi punkt owszem może być irytujący. Ale dziś praktycznie nie ma opcji by nie było dostępu do internetu w każdym miejscu na ziemi. nawet będąc w Turcji korzystałem z darmowego internetu w hotelu. Ale fakt faktem jeżeli ktoś pędzi awanturniczy żywot i np.jeździ po świecie autostopem to punkt drugi odgrywa zasadniczą rolę przeciwko Toyocie. Wówczas na pewno lepiej wybrać np ofertę Alior banku.

   Usuń
  2. Dzięki za odpowiedź! Zgadzam się w 100% ze stwierdzeniem żeby "nie nabierać się na sztuczki banksterów". Świadomość systemu potrafi być niezwykle cenna :D

   "Toyota w przeciwieństwie do Idei czy Getin chodzi bardzo płynnie" - zaskoczyłeś mnie, ponieważ myślałem że jest na odwrót (i trzy lokaty zamiast jednej), ale skoro jest OK to jak najbardziej w porządku!

   A propo dostępu do internetu - góry, lasy, dzikie ostępy, weekendowe wypady oraz dłuższe wyprawy rowerowe i/lub piesze i/lub biegowe. Z każdym tygodniem pogoda coraz bardziej nastraja do obcowania z przyrodą oraz innymi pozytywnie zakręconymi ludźmi dostrzegającymi jej walory. Wtedy nie tęsknię za byciem online.

   Zapomniałem o bardzo ważnej rzeczy - lokaty 1-dniowe nie mają gwarancji oprocentowania w perspektywie dłuższej niż 1 dzień...

   Co do spokoju: po pierwsze kilku-miesięczna poduszka bezpieczeństwa, po drugie jakieś solidniejsze oszczędności, które pracują i nie tylko nie tracą na wartości, ale najlepiej nieźle zarabiają, po trzecie stała lubiana praca (bez pracoholizmu!), po czwarte niewymuszony ciągły rozwój (i nadal być sobą!) oraz chyba najważniejsze niezachwiana wiara i zaufanie we własne możliwości :D

   Sorry za half-off-topic ;)

   Usuń
  3. Lokaty 1 dniowe nie dają gwarancji oprocentowania dłużej niż 1 dzień - ale o to właśnie chodzi, że Toyota daje gwarancję oprocentowania do 12 kwietnia i tego się trzymamy. Czy tak będzie czy nie czas pokaże póki co wywiązuje się z obietnicy.

   A co do natury. Ok jak najbardziej za ale zawsze można kogoś kto wejdzie na konto i odświeży ci lokaty jak ty będziesz sobie bimbać na łonie natury. Po to są ludzie by sobie pomagać. Za mnie tez bloga prowadził kolega pod moją nieobecność w kraju w listopadzie ubiegłego roku.

   Na wszystko jest sposób trzeba tylko chcieć.

   Usuń
 2. Polcan, mam dla Ciebie kolejny news, po cichu (bo jako klient SK Banku nie zostałem powiadomiony oficjalnie żadnym komunikatem) Internetowa lokata sezonowa SUPER, która jest dostępna tylko dla klientów banku mających konto, jest oprocentowana 6,40% na 3 miesiące a jeszcze w poniedziałek zakładałem ją na 6,75%...poza tym chyba nie ma już eLokaty24 w wersji 3 miesięcznej jeśli mnie pamięć nie myli....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiemy, wiemy. Ale to lokata która przez to, że wymaga wizyty w oddziale nie cieszy się popularnością. Ludzie wolą inne lokaty SK a tutaj krytykują rolników że mieszkają gdzieś na wsi. A szkoda bo sam bym sobie ją założył gdy jeszcze miała 7 w ubiegłym roku%.

   Nie wiem czy warto o tym pisać na blogu, alior za to jest ogólnodostępny i zagorzali lokatomani pewnie się ucieszą z tego 'prezentu' zadufanego Sobieraja.

   Usuń
  2. a ktoś się orientuje jakie jest obecnie oprocentowanie "biegnących" elokat24 3 miesięcznych

   Usuń
 3. Lokatę 4-miesięczną w Aliorze można założyć tylko za pośrednictwem infolinii... Chciałam założyć netowo, ale nie ma jej w wykazie lokat. Jak dla mnie to dziwaczne utrudnienie, podobnie było jakiś czas temu w m-Banku.

  OdpowiedzUsuń
 4. RPP obnizyła stopy procentowe o 0,5. Czy mógłbyś napisać artykuł z dokładynymi wyliczeniami jaki to ma wpływ na oprocentowanie lokat o zmiennym oprocentowaniu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy bank raczej różnie do tego podchodzi. Generalnie pieniądz jest tańszy więc łatwiej o kredyt ale z drugiej strony nie ma sensu dawać lokat o dotychczasowym oprocentowaniu. Jeden bank zetnie tak jak stopy o 0,5 p.p. ale takie banki należą do rzadkości bo większość obcina o wiele więcej niż może.

   Wszystko zależy bardziej od polityki banku, dotychczasowej bazy klientów i od poczynań konkurencji aniżeli od dokładnych obliczeń.

   Usuń
 5. Witam, żeby założyć lokatę 5,5% konieczne będzie konto w alior, prawda?

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam,

  Wspanila strona.

  Chcialbym zalozyc lokate na 500 tys zl. Najlepiej rentierska (wyplata co miesiac), bezpieczna, z jak najmniejszymi kosztami.

  Ta toyota tez niezle brzmi... a jakie koszty tak codzienie odnawiac lokate?

  Moglbys mi cos polecic?

  Dziekuje z gory.

  Orlik

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odpowiem na drugie pytanie, codzienne odnowienie lokaty nic nie kosztuje. Trzeba tylko poświęcić na to czas.

   Usuń
  2. Tak tylko problem ze lokaty jednoniowe maja limit 15-20 tys a ja chce zainwestowac 500 tys...

   Usuń
  3. Właśnie po takich zapytaniach jak powyższe opublikowałem poniższy artykuł gdzie minimum inwestycji to 350 tys:
   http://polakcandwa.blogspot.com/2013/03/czerwona-torebka-czyli-8-rocznie-przez.html

   Usuń
 7. Od poniedziałku wszystkie lokaty 5,5 podobno zmieniają się na 5%

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taką informację dostałem na infolinii próbując założyć lokatę... mimo że zmiana wchodzi od poniedziałku to podobno moje lokaty założone dzisiaj też będą miały niższy procent... mimo że jak byk jest napisane " Stałe oprocentowanie"

   Usuń
 8. Dostałem przed chwilą telefon ze sprostowaniem. Lokaty założone od poniedziałku mają 5%

  OdpowiedzUsuń
 9. Cześć, jeśli byłem klientem Aliora do listopada (konto) to teraz mogę założyć tą lokatę przynosząc nowe środki?

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...