czwartek, 7 marca 2013

Stopy piąty raz obcięte więc zaczynamy jazdę w dół - na początek wabiki


Gdy miesiąc temu RPP zaserwowało nam czwartą z rzędu obniżkę stóp procentowych o kolejne 0,25 p.p. na blogu pojawiły się w komentarzach wpisy, że to już jest koniec, że lokaty się wreszcie ustabilizują a koniec spadków już jest bliski.

Nie był. Mało tego to był początek fatalnego końca - wczoraj Rada uradziła coś co zaskoczyło wszystkich: nie tylko mamy piątą z kolei obniżkę ale dodatkowo największą ze wszystkich dotychczasowych bo o 0,50 p.p. zaskoczyło to nawet analityków, którzy przewidywali spadek ale maksymalnie o połowę niższy.

Cieszą się zatem kredytobiorcy bowiem taka obniżka to dla nich niższe raty do spłaty. Ale niestety nie jest to dobra wieść dla oszczędzających bowiem oznacza to praktycznie jedno: dalsze obniżki i tak już mocno zaniżonych stawek.


A przecież na początku tego tygodnia już byliśmy świadkami spadków najlepszych lokat. Przede wszystkim obniżono oprocentowanie lokat wabików. I to tych, które cieszyły oko. Kolejny raz obniżki dokonał najpopularniejszy bank spółdzielczy czyli SK. Tym razem obniżka dotyczy internetowej lokaty sezonowej SUPER. Nie ma już 6,75% które widnieje w marcowym rankingu, bowiem obniżono oprocentowanie o 0,35 p.p. do 6,40%.
Już mniej SUPER ale jak długo? Źródło: skbank


To jeszcze nie tragedia, dalej to lokata atrakcyjna ale ograniczona w bardzo dużym stopniu wymaga bowiem wizyty w oddziale. A oddziałów bank ten nie ma wiele więc praktycznie dla wielu ludzi jest to niedostępna oferta.
  

W przypadku banków komercyjnych najwyższą stawką szczyciła się lokata na start w Getin. Tutejsze 7% także ostatecznie zostało obniżone do 6,50% a więc więcej niż SK. To juz charakterystyczna cecha trojaczków, że ścinają za każdym razem o 0,50 p.p. przy czym trojaczki to Getin, Idea oraz dziadek Noble bank bowiem Open wycofał się ze swojej Lokaty z doradcą. 

Mimo obniżki to wciąż najwyższy wabik Źródło: getinonline


Te dwie obniżki są dopiero od kilku dni ale dokonano ich przed informacją o decyzji rady polityki pieniężnej. Powyższe stawki pewnie niedługo zagoszczą na stronach najlepszych banków. Nic dziwnego, że banki spółdzielcze praktycznie wszystkie dobre lokaty opatrzyli przymiotnikiem zmienne.

Obie powyższe lokaty co prawda są powyżej pierwotnej dolnej granicy niniejszego bloga. Przypomnę, że w roku ubiegłym  minimum bloga wynosiło 6% a w tym roku od lutego obniżyłem kryterium omawiania dobrych lokat do 5,50%. Ale nie czarujmy się. RPP zrobiła piątą rzeź w sumie ścinając koszt pieniądza o 1,50 p.p.

To by oznaczało, że minimum należy ustawić na 4,50% a taka wartość oznacza zaledwie zysk rzędu zaledwie 3,64% netto. Pozostaje zatem zadać sobie pytanie - czy wkrótce lokaty będą jeszcze zasługiwać na uwagę?

Na koniec informacja: od teraz stopy procentowe są najniższe w historii wynoszą 3,25%.

6 komentarzy:

 1. Jak zwykle Rada Polityki Pieniężnej podejmuje niewłaściwe i głupie decyzje. W zeszłym roku podniosła niepotrzebnie stopy, a teraz gdy ekonomiści mówią o nadchodzącym ożywieniu obcięli je za bardzo. Ci ludzie nie mają pojęcia jak działa gospodarka a na dodatek biorą za to duże pieniądze.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pozostał jeszcze Skok Wołomin - na dziś oferuje lokate 3-6 mieiąca przy 1 udziale 7.20% oprocentowanie stałe

  OdpowiedzUsuń
 3. Banki to dopiero będą mieli zyski, lokaty w dół a kredyty w miejscu czyli tańszy pieniądz dla banku swoją drogą to być może warto zainwestować na giełdzie w banki ,tej sytuacji wyniki finansowe banków będą lepsze co odbije się na kursie giełdowym.Do przyszłych kredytobiorców radzę uważać na banki bo mają głęboko w d... obniżki raty kredytu i na niby dołku chcą przyciągnąć jak najwięcej klientów a potem w gorę oprocentowanie jak w przypadku franka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale co to znaczy mają głęboko w d.. obniżki? Oprocentowanie jest liczone według wiboru, więc banki nie mają za wiele do gadania.

   Ja w tej chwili mam hipoteczny z RNS z oprocentowaniem na poziomie 2,37% :) To się dopiero nazywa tani pieniądz. Ktoś przebije?

   Usuń
 4. Czy wiecie może kiedy skbank umożliwi zakładanie konta przez neta?
  na stronie https://www.skbank.pl/elokaty24/ od chyba pół roku wisi tekst:
  Jednocześnie informujemy, że już w wkrótce tą samą drogą – przez Internet – będzie możliwe założenie rachunku bankowego w SK banku.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dwa tygodnie temu Pani na infolinii z SK Banku mówiła,że za dwa miesiące będzie taka możliwość

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...