niedziela, 10 marca 2013

Ostatnie dni lokaty rentierskiej V czyli obniżamy próg po raz drugi


Wszystko wskazuje na to, że czeka nas kolejna fala obniżek wśród i tak już nisko oprocentowanych lokat. Zaledwie kilka dni temu przedstawiałem jedyną w miarę dobrą lokatę prezent jak na dzisiejsze czasy, którą w tym tygodniu zaserwował nam Alior bank.

I co? I już ten sam bank po nieoczekiwanym spadku stóp procentowych zapowiedział spadek oprocentowania tej lokaty o tyle samo czyli o 0,50 p.p. jakby wystraszył się że zaoferował zbyt wiele. To rzadkość żeby po kilku dniach oferta w Aliorze była modyfikowana.

Mamy także obecnie ostatnie dni lokat rentierskich wu dziadka. Tylko do 11 marca a więc do jutra zapowiadana jest piata już edycja lokaty  Nie omawiałem jej dotąd z oczywistych chyba powodów.


Bo oferuje mniej niż dotychczasowe infimum czyli dolna granica lokat ustawiona na 5,50%. Pytanie jednak czy ten limit ma jeszcze dziś sens po ostatniej drastycznej obniżce stóp które osiągnęły historyczne minima. Wydaje się, że w wyniku obecnych wydarzeń minimum bloga także należy zmienić do historycznego 5%.

Przy takim układzie ma sens omówienie lokaty rentierskiej Gold V, która jeszcze oferuje 5,40%.


Tylko do jutra za pół bańki Źródło: noblebank


Przypomnę, że minimum wymagane na tej lokacie to pół miliona a więc... więcej aniżeli daje gwarancja BFG. Ale za to możemy liczyć na comiesięczną wypłatę odsetek i to w dniu, który sami sobie wybierzemy.

Lokata ma także maksimum. Góra możemy tu zdeponować milion. Bank wybraną kasę będzie przechowywać przez 3 lata. Kto będzie chciał odzyskać ja wcześniej to będzie mieć problemy bowiem:
  • jeżeli zechcemy ją mieć w ciągu 12 miesięcy od założenia czy odnowienia to możemy liczyć tylko na 2,50% co niewarte jest funta kłaków
  • jeżeli przeczekamy rok by mieć więcej możemy liczyć jedynie na 3,50% a więc marnie jak na taką kwotę
a kto zapomni przez te 3 lata, że ma taką lokatę temu odnowi się ona jak standardowa lokata roczna.

Słowem rentierzy zaczynają być traktowani dość pogardliwie. Przypomnę, że pierwsza edycja jeszcze w tym roku szkolnym a więc nieco powyżej pół roku temu oferowała 6,85%. Teraz spadła więcej aniżeli decyzje RPP i pewnie znów poleci w dół.

Wniosek może być tylko jeden, jeżeli szukasz rozwiązań rentierskich czyli chcesz mieć często wypłatę odsetek nie wybieraj Noble banku. Lokaty rentierskie są o wiele ciekawsze w bankach spółdzielczych. Tam nie tylko oprocentowanie jest wyższe a zarazem kwota minimalna to... zaledwie standardowe 1000 zł. A zarobić można 6,70% o czym pisałem tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...