niedziela, 3 marca 2013

Lokata Pewny Zysk czyli jak upiększyć ofertę


W czwartek omawiałem aktualizację lokaty idealnej plus, która tak naprawdę jest polisolokatą. Okazuje się, że w ofercie Idei nie jest to jedyna polisolokata. Od kilku dni jest tam także inna, którą można było zauważyć w marcowym rankingu.

Mowa oczywiście o Pewnej Lokacie. Jak widać poprzednia lokata idealna oferowana wraz z Towarzystwem Ubezpieczeniowym Europa okazałą się na tyle wielkim przebojem, że Idea postanowiła poszerzyć ofertę o nowy produkt. Nic dziwnego, jak coś się sprzedaje dobrze to trzeba zamówić nowy towar. 

Nowa lokata jest oferowana z Towarzystwem Ubezpieczeniowym Warta. Ci bowiem też chcą zarobić. Trudno tutaj nie odnieść wrażenia podobieństwa do ofert bliźniaków: to co w getin mamy i w open. A to co daje Europa oferuje też Warta.


Bo pewna lokata to w zasadzie kopia lokaty idealnej. Te same są kwoty minimalne jak i maksymalne. Te same zyski na lokatach kwartalnych oraz półrocznych czyli 5,60%. Jedyna różnica to fakt, że lokata 9 miesięczna oferuje 5,40% a w przypadku idealnej została ona zawieszona. Roczna została zawieszona w obu przypadkach.


Porównaj z ofertą lokaty idealnej Źródło: ideabankW piątkowych komentarzach pojawiły się wpisy, iż we czwartek informowałem, że lokata ta ma oprocentowanie netto 5,60%. Nie jest to prawdą. Wielokrotnie pisałem o fakcie zwolnienia polisolokat z podatku co nie jest równoznaczne z tym, że 5,60% dostaniemy na rękę.

Problem w tym, że banki podają oprocentowanie polisolokat brutto tak jakby podatek był odprowadzany. Należy je jednak traktować identycznie jak lokaty. W końcu to czy podatek będzie czy nie jest sprawą dla nas drugorzędną, to co ma znaczenia to nasz zysk netto.

Jako przykład spójrzmy na ofertę w Nordea bank, gdzie reklamowana jest polisolokata 5%. Mimo reklamy 5% w chmurce, widzimy 4,05% w zakładce Korzyści, a więc tak jakby podatek był odprowadzony. Odpowiedni obrazek zamieściłem w drugiej części artykułu na PP2.

W zakładce Korzyści czytamy:
wysoka zyskowność - aby uzyskać odsetki z lokaty terminowej porównywalne ze świadczeniem wypłacanym z polisy zawartej na 360 dni, oprocentowanie stałe lokaty rocznej powinno wynosić 5,00% p.a. (przed opodatkowaniem). W przypadku polisy zawartej na okres 180 dni świadczenie porównywalne jest z oprocentowaniem stałym lokaty półrocznej 4,30% p.a. (przed opodatkowaniem). 

Praktyki upiększania ofert to rzecz codzienna w bankach,  To, że w reklamie jest ładnie wcale nie oznacza, że tak jest w rzeczywistości. O pięciu takich sposobach piszę dziś na PP2. W końcu ważne by produkt sprzedać a nie by przedstawiać jego faktyczną wartość.

Ciąg dalszy:  Naciągane reklamy czyli klient nie musi od razu znać szczegółów


7 komentarzy:

 1. powiedzcie czy przy zakładaniu tej lokaty są jakieś koszta ?? Bo w opisie produktu jest taki zapis.

  Bank pobiera od Klienta opłatę za objęcie ochroną ubezpieczeniową w wysokości określonej poniższym wzorem:

  Opłata za objęcie ochroną ubezpieczenia = Z/y *0,025%) - (Z/y *0,025%-19%)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedyś konsultant tłumaczył mi, że lokata idealna plus to w praktyce połączenie tradycyjnej lokaty bankowej oprocentowanej na 0,1% w skali roku z polisą na życie i dożycie w wysokości odsetek. Te mikroskopijne odsetki z lokaty bankowej przekazywane są na opłatę za zawarcie polisy, czyli w praktyce z lokaty w momencie zakończenia nie dostajesz nic prócz kwoty początkowej, natomiast "odsetki" z polisy wypłacane są po kilku dniach (chyba do 10 dni roboczych) od zakończenia okresu ubezpieczenia/lokaty. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Ostatnio pisałeś, że niby boją się zmian przepisów, a teraz się okazuje, że jednak wprowadzają oferte nawet na 12 miesięcy. W sumie to nawet jakby się załapało na te kilka tygodni (miesięcy) z opodatkowaniem, a do końca roku bez to i tak się pewnie bardziej opłaci niż na zwykłej lokacie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak poinformował mnie doradca w rozmowie telefonicznej. W bankowości jak widzisz nic nie jest pewne a jak wiatr zawieje tak ofertami targa.

   Usuń
  2. Ja z kolei jakiś czas temu pytałem o to doradcę, to stwierdził że ten produkt nie jest polisokolatą, bo nigdzie nie pojawia się tam takie słowo. Jest to lokata z ubezpieczeniem (stąd gwarancja BFG). Tyle, że to jego interpretacja, a jak będzie to się okaże. Druga sprawa to, że na razie to projekt ustawy, zobaczymy czy to wejdzie w planowym terminie w życie. Zwykłych lokat też tak szybko nie ubili, a termin był wielokrotnie przesuwany.

   Usuń
 4. Ja właśnie założyłem taką lokatę. Opłat żadnych nie ma tzn są ale pokrywa to nasza lokata .... suma sumarum jest 5,6% na 6 miesięcy i nadal jest oferowane z Towarzystwem Ubezpieczeniowym Europa. Po dzisiejszych obniżkach stóp procentowych mam nadzieję że to była dobra decyzja

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja założyłem Lokatę Idealną + pół roku temu na spróbowanie tylko wtedy było 7% :) Lokata jest dość prosta tak jak piszą przedmówcy lokata w banku na 0,1% a odsetki jako świadczenie z polisy. Dostałem później certyfikat z różnymi kwotami i tą najważniejszą z tytułu dożycia :) doradcy nie raz dzwonili by inne lokaty też zamienić na takie ale jednak wolałem poczekać czy faktycznie dostanę moje odsetki i .... faktycznie przyszły co prawda 3 dni po zakończeniu lokaty ale jednak. Trochę żałuję, że nie skorzystałem bardziej ale trudno . Mogę polecić tyle że znów Vincent dobiera się do naszych oszczędności :(

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...