poniedziałek, 4 marca 2013

Lokata na otwarcie kontra odnawialny TOGI czyli wyścig po lepszy zysk


Do  marcowego rankingu lokat dotyczącego pierwszej ligi już trzeba wprowadzać poprawki. I to niestety poprawki na niekorzyść. Mimo że ten proces trwa już od kilku miesięcy jakoś trudno się do tego przyzwyczaić.

Można powiedzieć a co mi tam mam już rozlokowane środki więc nie obchodzi mnie to. Ale wiemy gdzieś w podświadomości, że dzisiejsza nieistotna dla nas obniżka tu będzie mieć jutro istotną dla nas obniżkę tam. Banki nie istnieją bowiem niezależnie, w końcu z jednej strony robią fuzje a z drugiej jak jeden obniży stawki to i drugi może sobie pozwolić na ten komfort.

Na ten komfort pozwolił sobie teraz dziadek. Lokata na otwarcie obecnie oferuje już tylko 6% a więc jej rentowność stała się na chwilę obecną niższa od sumy jednodniówek TOGI. Porównamy dziś obie by zobaczyć o ile mniej.

Najpierw małe wyjaśnienie TOGI to nie żadna nazwa maskotki ale skrót od atrakcyjnych jednodniówek w Toyta Open Getin Idea. Królują one w marcowym rankingu tak kont jak i lokat dlatego warto je traktować jako kryterium porównawcze do innych dobrych ofert.

Dziś TOGI porównamy do aktualnej oferty wabika u dziadka. Jeszcze niedawno obiecywał wypłynięcie wielkim statkiem na głębokie wody zysków co prezentował filmik, który kończyło wielkie 7%. Od nowego miesiąca znika przecinana wstęga symbolizująca wielkie otwarcie na 6,50% mamy za to mało atrakcyjną reklamę:

Tylko tyle dziś za 50 tys Źródło: noblebank


Lokata oczywiście pozostaje w pierwszej lidze osiągnęła bowiem stary limit dolny. Ale trzeba pamiętać, ze to lokata która wymaga minimum 50.000 zł. Ale bądźmy szczerzy nie opłaca się zakładać tej lokaty na tę kwotę a dodatkowo zakładać obowiązkowy ror.

Przypuszczam, że z powyższych powodów to najrzadziej wybierana lokata wabik. W końcu 50 tys to z jednej strony niemała kwota a z drugiej nawet ten kto ją posiada raczej dzieli środki na lepiej oprocentowane lokaty u TOGIego.

Zróbmy porównanie atrakcyjnych jednodniówek oraz owej lokaty na otwarcie dla minimalnej kwoty 50 tys zł. Taką kwotę możemy rozdysponować tak:
Toyota: 15 tys na 7%
Bumerangi: 20 tys na 6,50%
Ping Pong: 15 tys na 5,50% 

Policzmy średnie oprocentowanie tak rozlokowanych środków:
(15*7 + 20*6,5 + 15*5,5)/50 = 6,35%


Zatem rozlokowując owe 50 tys na 4 lokaty otrzymujemy stawkę o 0,35 p.p. większą niż omawiana dziś lokata na otwarcie czyli niemało przy takiej kwocie. Ale musimy codziennie je odświeżać i zmagać się z coraz liczniejszymi problemami. W przypadku Toyoty problemów  nie ma, ale bumerangi oraz ping pong od czasu do czasu szwankują.

Ale jak to w życiu coś za coś. Ponadto nie wiadomo do końca ile taka idylla będzie trwać. Można jednak pokusić się o stwierdzenie, że jeżeli ktoś chce postawić na lokatę na otwarcie sprawa będzie bardziej opłacalna przy górnej stawce 100 tys zł. takiej kwoty bowiem nie rozdysponujemy lepiej na jednodniówkach.

Ponadto warto wziąć pod uwagę, że jednodniówki niejako z definicji mają oprocentowanie zmienne, a dziadek gwarantuje 6,00% przez kwartał. A mimo ostatniej obnizki o kolejne 0,50 p.p. ofertę gwarantuje jedynie do 11 marca 2013.

11 komentarzy:

 1. W toyocie 25.02 otwarli mi konto ENTER gdzie od razu przelałem 15 tyś na jednodniówki, a 01.03. potrącili mi 2,5 zł za prowadzenie konta. Czy jestem wyjątkiem czy komuś jeszcze za Entera potrącili bo nie wiem czy pisać reklamację ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko ok. Mam to samo i cieszę się że nie pobrali za luty co zdarza się w innych bankach.

   Dyskusja na ten temat toczyła się już na PP2. To opłata za marzec która zostanie zwrócona w kwietniu po spełnieniu warunków. Tak samo jest w Eurobanku więc nie trzeba pisać reklamacji.

   Usuń
 2. Getin Bank właśnie potracił wielu klientów.
  W weekend odmowy płatności z jednoczesnym zablokowaniem środków z konta. Z wczorajszych lokat Bumerang zostały tylko odsetki a środki gdzieś wyparowały. Brak kontaktu - infolinie zablokowane. Plushhh

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hmmm, sprawdziłem i obecnie jest problem z wejściem na stronę. To już któryś raz z rzędu, trzeba próbować co godzinę. Tak było przynajmniej tydzień temu w weekend.

   Ale odsetki za weekend dostałem oraz dziś rano dało się założyć znów lokatę bumerang bez problemu. Ja zakładam codziennie o godzinie 7 rano i problemów o tej godzinie raczej nie ma.

   Usuń
  2. Proponuje zadzwonić na infolinię i zapytać co się dzieje z ich systemem. Po odczekaniu minimum 20 min. można usłyszeć, że ich sytem był ostatnio bardzo przeciążony wyłączona była kilkanaście razy synchronizacja. Nie działa prawidłowo ale technicy pracują i być może już dziś środki wrócą na konto. System szwankuje już co najmniej od 28 lutego. Może akurat znalazł się Pan wśród szczęśliwców, ale nie radze płacić ich kartą do czasu naprawy systemu.

   Usuń
 3. Na domiar złego getinbank zmniejszył oprocentowanie lokaty "Na start" z 7% na 6,5%.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam 50tys do "wsadzenia" czy są jakieś ukryte koszty, czy to zwykła lokata i na jaki okres? chodzi o wpis.

  OdpowiedzUsuń
 5. a SK BANK obiża od jutra oprocentowanie z 6,75 do 6,40 Internetowa lokata sezonowa SUPER

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam,

  Mam pytanie odnośnie lokat jednodniowych w Getin i Idea. Czy można te lokaty zakładać w weekend? Czy tylko od PN do PT? Kolejną rzeczą o którą chiałbym zapytać, to czy można założyć konto w OpenFinance (OpenOnline) bez karty i jakichkolwiek zobowiązań, chciałbym założyć tam lokatę Bumerang aby mieć lokaty jednodniowe w G I O.

  Dziękuję z góry za odpowiedź

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można zakładać w weekend w Getin oraz Idea, bez tego warunku lokaty byłyby totalnie nieopłacalne. Nie trzeba też tam posiadać żadnej karty i żadnych zobowiązań.

   W Open nie mam bumeranga ale przypuszczam, że to kopia getinowskiego bumeranga.

   Usuń
 7. Jeżeli chcesz być bogatym emerytem, to na takich lokatach można odłożyć po latach niezły kapitał, wpłacając nawet swoje zaskórniaki - byle systematycznie i przez długi czas. Na przykład miesięczna kwota niecałych 60 zł odkładana przez 47 lat na 7 procent da miesięczną emeryturę 1,5 tys. zł z samych odsetek. I jest to ponad 8 razy więcej, niż emerytura zusowska otrzymana z nieoprocentowanych wpłat składek emerytalnych. Ale można osiągnąć znacznie więcej przy zbliżonym ryzyku inwestując zgodnie z naturalnym cyklem.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...