środa, 27 marca 2013

Lokata wiosenna 2013 czyli testowanie nowego dolnego progu


Choć wiosna w kalendarzu gości już od kilku dni jakoś jej nie widać za oknem. Nie mówiąc już o lokatach, które zamiast kwitnąć ewidentnie więdną. A jeżeli kwitną to ledwo co je widać.

W niedzielnym artykule napisałem, że lokaty gnieżdżą się teraz raptem zaledwie w paśmie 4,00% do 4,50% a przykładowa lokata Im więcej tym lepiej oferowała zaledwie... do 4,40% za aż 50.000 zł. A gwoli szczerości nie oferowała nawet tyle bowiem trzeba było wyciągać średnią progową według tabeli podanej tutaj

Co tu dużo mówić oferta była totalnie przesadzona. Uważam, że spadki powinny być mniej więcej adekwatne do obniżki stóp, a skoro stopy zeszły w dół w sumie o 1,5 pp to tyle samo należy obniżyć próg bloga. Niższe stawki nie będą omawiane zamiast tego postaram się wskazać alternatywy o czym w dalszej części artykułu.


Niestety zdecydowana większość lokat jest dziś poniżej 4,50%. Obecny dolny standard bloga, obowiązujący od tego tygodnia, jest oferowany na lokacie wiosennej w Getin online. I to tylko do jutra jakby to była jakaś wyjątkowo niecodzienna oferta a na taką jest kreowana.


Czeka nas licha wiosna... Źródło: getinonline


Mało tego to oferta aż na rok czasu a wiadomo nie od dziś, że zwykle im dłuższy okres trwania depozytu, tym wyższe oprocentowanie. Zatem teoretycznie modne krótsze okresy będą poniżej standardu. I jest to niestety prawda bowiem lokata  Be Green oferowana na pół roku ma o 0,4 pp mniej:(

Oczywiście małpka ma to samo w ofercie: lokata roczna z kapitalizacją na koniec okresu na 4,50%. I nawet nie wysilili się na jakąś inną nazwę, też nazwali ją wiosenną. Standardowo minimum wymagane w Getin to 1000 zł a w Open to 500 zł czyli dwa razy mniej. Możemy za to ulokować ile nam się podoba i to chyba jedyna zaleta tej lokaty.

Źródło: openonline

Krótka wycieczka po archiwum bloga na marzec ubiegłego roku pokazuje, że rok temu na lokacie wiosennej 2012 było 6,25%. Czyli lokata spadła więcej niż... Nie ma jednak co rozpamiętywać tego co było a lepiej rozejrzeć się za dobrymi alternatywami.

A alternatywy są i wydaje się, że w przypadku lokat są to obligacje korporacyjne. O jednej z takich najnowszych ciekawych ofert na wiosnę opisuję dziś na Polak potrafi 2. Oferują nie tyko o wiele ciekawsze oprocentowanie ale dodatkowo tam na odsetki nie musimy czekać cały rok są bowiem wypłacane częściej

6 komentarzy:

 1. Bardzo dobrze Polcan że będziesz pisał o alternatywach bo lokaty z dnia na dzień stają się gorsze, niedługo chyba dogonimy oprocentowanie z zachodu na poziomie 2-3%. A nie oszukujmy się stabilność naszego kraju jest taka sobie więc przy takim oprocentowaniu już lepiej oszczędności mieć w skarpecie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obligacje o których dziś mowa są jednymi z ciekawszych jakie opisywałem. Sam zresztą mam je w swoim portfelu a zawsze najlepiej pisze się o czymś co zna się z pierwszej ręki.

   Usuń
 2. Ostatnio dzwonią z Idea Bank i oferują lokaty na 5% brutto na 12 m-cy... potraktowałbym to jak obelgę, ale oferta jest na środki z lokat kończących się dopiero za kilka m-cy (taka niby gwarancja na przewidywane ostre zjazdy w perspektywie półrocznej), więc się potraktowałbym to jako żart :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do mnie też dzwonił pan z Idea Bank i też tę lokatę potraktowałem jak primaaprilisowy żart bo jak inaczej nazwać "superofertę" lokaty na 5%, która automatycznie pojawi mi się na rachunku tuż po zakończeniu mojej rocznej lokaty zakładanej pół roku temu na 7,5%. Zaletami tej "superoferty" byłaby wypłata należnych odsetek po dacie zapadalności bieżącej lokaty (prawdziwi łaskawcy) i możliwość wycofania się z nowej lokaty na 5% nawet tuż przed jej rozpoczęciem. Ładnie podziękowałem za troskę o moje pieniądze i chęć uwolnienia mnie od problemu "co zrobić z pieniędzmi za pół roku". Powiedziałem panu, że skoro na 6 miesięcy przed zakończeniem lokaty namawia się mnie na kolejny produkt to spodziewam się w przyszłości takich telefonów z Idea Banku jeszcze wiele i mam nadzieję, że kolejne w miarę zbliżającego się terminu zapadalności mojej lokaty będą ze zdecydowanie lepszą ofertą.

   Usuń
 3. polcan a czemu nie napiszesz więcej o tych obligacjach na blogu tylko wymagany jest kontakt mailowy ??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego, że są to obligacje prywatne a nie publiczne.
   O publicznych a takimi dla przykładu są obligacje Getin bank, można pisać wszystko podając szczegółowe parametry.
   O prywatnych podaje się tylko ogólne informacje natomiast konkretna oferta jest kierowana tylko do bezpośrednio zainteresowanych klientów. A tych w świetle prawa może być tylko 99.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...