czwartek, 20 czerwca 2013

5,67% za obligacje bankowe serii PP3-ii


Prezentowany dwa dni temu ranking lokat w drugiej połowie czerwca mówi wyraźnie - jest nieciekawie i raczej nie będzie lepiej. Zwolennicy bezpiecznego lokowania kapitału mają zatem nie lada problem co zrobić z nadwyżkami kapitału.

Do tej pory nie przedstawiałem tutaj oferty obligacji gdyż ten blog od początku był poświęcony głównie lokatom. Tematyka obligacji była poruszany przede wszystkim na Polak potrafi. Upowszechniła się już jednak na tyle, że w obliczu braku dobrych lokat obligacje bankowe jako jedne z najbardziej bezpiecznych mogą być omawiane tutaj.

Wielu ludzi nadal na dźwięk słowa obligacja reaguje: 'daj spokój człowieku, co to jest za dziwoląg?', jakby obligacje gryzły kąsały i były jakąś czarną magią. Ale wiele ludzi przekonało się już, że to praktycznie najlepsza alternatywa dla lokat bez całego arsenału ukrytych kosztów, opłat za zarządzanie, za wejście, wyjście itd typowych dla pozostałych produktów bankowych.

Bowiem obligacje tak jak lokaty nie pociągają za sobą żadnych kosztów. Kupujemy tyle ile emitent zażąda jako minimum i zbieramy co kwartał czy pół roku odsetki. A na koniec dostajemy zwrot kapitału. Oczywiście pod warunkiem, że emitentowi nic złego się w międzyczasie nie stanie. Ale w przypadku banku jakoś trudno sobie to wyobrazić.

Źródło: noble

W ofercie pojawiła się niedawno kolejna bodaj 17 edycja obligacji Getin. Przyznaję, że chociaż komentowałem praktycznie wszystkie to obecnie jest ich już tyle, że straciłem rachubę. Począwszy od lutego 2012 ukazują się praktycznie co miesiąc więc licząc miesiącami wychodziłoby, że to już 17 raz są w ofercie.

Parametry najnowszej emisji obligacji są identyczne jak ostatnio
Oprocentowanie: WIBOR 6M + 3,00%
Okres trwania: 7 lat
Opcja call: po 5 latach
Płatność: co pół roku
Minimum: 25.000 zł
Wartość emisji: 170 000 000 zł
Zapisy: do 3 lipca 20123
Przydział: 10 lipca 2013

Catalyst: Tak

Pierwsze dwie serie obligacji Getin czyli PP1 oraz PP2 (nie mylić tego akronimu oznaczającego Prospekt Publiczny z blogami Polak Potrafi w wersji 1 oraz 2!;) były bez wątpienia hitem inwestycyjnym a praktycznie każda emisja miała więcej chętnych aniżeli oferowanych papierów co skutkowało redukcjami czyli zwrotem części z minimalnie wymaganych 25000 zł.

W moim przypadku z wpłaconych 25 tys zł w trzeciej serii dostałem zwrot 12 tys zatem bank zamiast 25 sztuk przydzielił tylko 13 obligacji na kwotę 13 tys zł. Reszta została zwrócona na rachunek bankowy.

Przy opisywaniu nowej serii PP3 (bloga Polak Potrafi 3 nie planuję:) po raz pierwszy odniosłem się do nich negatywnie uważając je za mało ciekawe ze względu na oferowanie zaledwie 5,67% i faktycznie pierwszy raz popyt był mniejszy! Z oferowanych 80 mln nabywców znalazło tylko 42,7 mln więc redukcji już nie ma. Teraz oferowanych jest aż 170 mln i pewnie też nie wszystkie się sprzedadzą.

Na chwilę obecną podtrzymuję opinię, że dziś to bardzo słabe obligacje na tle innych, które oferują stawki w okolicach 10% i więcej. Na tle lokat wyglądają jednak coraz atrakcyjniej bowiem oferują tyle samo co w pierwszej edycji trzeciej serii a lokaty bez umiaru kontynuują swoje spadki. 

Kto dalej uważa, że obligacje to czarna magia ale intrygująca może zajrzeć do artykułu Obligacje Getin Noble przegląd wszystkich emisji. Tam znajdziecie informacje na temat prospektu emisyjnego i inne ciekawostki dla całkowitych zółtodziobów.

Dziś, znając już dość dobrze rynek obligacji i wybierając perspektywiczne branże,  nie uważam już papierów Getin za interesujące. Ale dla nowicjuszy, którzy mają jeszcze obawy przed tym prężnym rynkiem, może to być dobry próg. Po jego przekroczeniu lokaty wyglądają już zupełnie inaczej...

10 komentarzy:

 1. Warto dodać, że trzeba założyć rachunek maklerski i techniczny. Z tego drugiego przelew kosztuje potem przy niższych kwotach 20 złotych. Z 5,67 zrobi się więc mniej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mówisz o rachunku maklerskim w Getin?

   Rachunek maklerski możesz założyć gdzie chcesz więc zakładasz tam gdzie jest całkowicie darmowy. Przelewy też są darmowe. Mnie zakup obligacji nie kosztował nic, odsetki też sobie przelewam na swoje konto zwykłe darmowo więc wszystko gra a koszty żadne.

   Usuń
  2. No to jednak coś nie gra. Byłem na spotkaniu w Noble w sprawie obligacji i poinformowano mnie, że muszę założyć u nich rachunek maklerski i techniczny (mimo że mam maklerski gdzie indziej i wyraźnie o to pytałem). Kupowałeś obligacje tej najnowszej serii? Czy może mówisz o tych wcześniejszych? Może się coś zmieniło? Albo wprowadzili mnie w błąd?

   Usuń
  3. Kupiłem w ubiegłym roku w kwietniu serię PP-iii. Oczywiście namawiano mnie na założenie rachunku maklerskiego u nich ale skoro miałem już rachunek założony wcześniej podałem numer w innym banku. I bez problemu dało się to zrobić.

   Możliwe, że zaostrzyli warunki ale dziwne by to było bowiem o ile mi wiadomo nie wolno przymuszać do założenia rachunku u emitenta. Kupuję wiele obligacji i za każdym razem mam dobrowolny wybór podawania numeru rachunku maklerskiego (dotyczy tylko obligacji notowanych na Catalyst) więc podaje podstawowy.

   Usuń
  4. U mnie wyboru nie było (choć, co ciekawe, na umowie był! - jednak domyślnie zaznaczono założenie rachunku w Noble Securities). Przed wybraniem się do banku czytałem na Twoim blogu artykuł (http://polakcan.blogspot.com/2012/02/obligacje-bankowe-getin-serii-pp-i.html) o tych obligacjach z zeszłego roku. Pisałeś "Do obligacji zostaje otwarty rachunek maklerski w domu maklerskim NOBLE Securities S.A. Z siedzibą w Krakowie". Dlatego gdy mówili o konieczności założenia rachunku u nich, to potraktowałem to jako warunek niezbędny. Teraz sam nie wiem, czy rzeczywiście zaostrzyli warunki, czy też miałem się upierać przy pozostaniu przy swoim rachunku i w razie odmowy po prostu zrezygnować i wyjść. Co radzisz zrobić w tej sytuacji? Trzymać i płacić za przelewy co pół roku czy sprzedać?

   Usuń
  5. U mnie też domyślnie był zaznaczony Noble Securities ale wcześniej kupiłem obligacje Work Service i nie chciałem mieć dwóch rachunków bo i po co?

   W cytowanym artykule spotkałem się z obligacjami wówczas po raz pierwszy i napisałem to czego dowiedziałem się po wizycie w Getin. Jednak później poznałem rynek kupiłem kilka obligacji zobaczyłem jak to działa i dziś już wiem, że wybierasz sobie rachunek taki jaki ci pasuje.

   Z tego co piszesz wnioskuję, że masz rachunek maklerski w DM Noble. Przeniesienie rachunku kosztuje niemało więc lepiej chyba sprzedać. W końcu na dobrą sprawę obligacje Getin są mało ciekawe. O wiele ciekawsze wydają się opisywane obecnie tutaj
   http://arkanaobligacji.blogspot.com/2013/06/windykatorzy.html

   Czy też wiele innych o których informuję zapisanych u mnie chętnych.

   Usuń
 2. W takim razie który rachunek maklerski polecasz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam w Alior banku ale czy polecam? Nie ma tutaj nic ciekawego oprócz faktu, że jest darmowy na moje potrzeby.

   Usuń
 3. A czytałeś bloga Ekaton.tv ? On jest partnerem akcji Oddajcie Nasze Złoto i też sporo pisze o finansach i może byście nawiązali współpracę? Chętnie bym poczytała coś takiego

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie. Jest owszem kilka dobrych blogów o finansach ale nawet tych nie jestem w stanie śledzić regularnie gdyż zbyt dużo informacji dociera do mnie drogą mailową i muszę robić bardzo ostrą selekcję najciekawszej tematyki na kilka blogów które prowadzę.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...