piątek, 14 czerwca 2013

Gdzie dziś po lokaty na 7,20%


Dziś kolejny wpis z cyklu najlepsze ukryte lokaty na rynku. Opisywane kilka dni temu 4,75% w Open jest na pewno powyżej obecnej nazwijmy to 'lepszej średniej' dla najlepszych lokat z drugiej ligi czyli najlepsze lokaty bez kruczków. Jeszcze lepiej wygląda opisana w środę lokata na otwarcie z 5,25% ale tutaj minimalny zapis to 50 tys oraz wymóg posiadania konta.

Czy to górne progi na dzień dzisiejszy? Pierwszą ligę opuściły w tym tygodniu Ping Pong w Idei oraz Pierwsza lokata w Meritum obie zamiast 5,00% oferują dziś już tylko 4,50% czyli 'po chamsku' ścięły dwa razy więcej niż RPP.

Wydaje się, że warto dziś wspomnieć o pomijanych milczeniem lokatach, które oferują wciąż powyżej 7% i nie są to SKOKi do których wielu ludzi ma uprzedzenie po publikacji KNF. Gdzie zatem poza Kasami możemy dziś liczyć na ponad 7%?


W najlepszym banku spółdzielczym czyli SK. Owszem będzie to lokata o oprocentowaniu zmiennym ale tutaj spadki nie są tak drastyczne jak w bankach komercyjnych i nawet jeśli są to lokaty zmienne to są na tyle wyżej od najlepszych lokat, że musiałyby spaść do poziomów 1,00% by wyrównać obecne 4%!

Rekordowe stawki tylko tutaj Źródło: skbank


Taki spadek wydaje się jednak mało prawdopodobny i biorąc średnią za cały okres można śmiało wysnuć wniosek, że osoby lokujące tutaj na dłuższe terminy wyjdą na tym lepiej aniżeli na stałych lokatach w Idei czy innym banku z górnej półki.

Jak prezentuje się zatem oferta SK banku na dłuższe terminy? Spójrzmy na zwykłe lokaty internetowe standard, których nie ma w publikowanym rankingu.
24 miesiące - 6,20%
36 miesięcy - 7,20%

Stawki jak za wcale nie tak dawnych dobrych czasów kiedy w 2012 owe 6,20% to było śmiesznie mało a w 2011 nawet 7,20% było nieopłacalne. Dziś są bez wątpienia rarytasem i choć na pewno będą spadać, raczej nieprędko spadną do 4% a nawet gdyby tak było to i tak będą bardziej opłacalne od dzisiejszych czteroprocentowych stawek.

Podobnie atrakcyjnie wyglądają dziś lokaty rentierskie w tym banku. Oto stawki na dziś
24 miesiące - 6,20%
36 miesięcy - 6,60%

Lokatowcy  mają więc gratkę. Niestety okraszoną niepewnością co do terminu zmian. Sytuacja jest jednak podobna do jednodniówek. Bumerang, który zaczął się w lutym od stawki 6,50%, przyniósł na pewno więcej zysku aniżeli najlepsze kilkumiesięczne lokaty. Dziś oferuje wciąż 5% zatem średnio można było zarobić grubo powyżej 5% z dostępem do kasy w każdym momencie. Tyle, że tam trzeba je codziennie odnawiać co dla wielu jest drogą przez mękę.

Podobnie jest z lokatami z SK banku. Przynoszą na pewno lepszy zysk od lokat w bankach komercyjnych pomimo faktu, że są zmienne. I nie trzeba ich odnawiać.

Podsumowując zatem trudno oczekiwać by SK bank odgrywał się w przyszłości i obniżał tak oprocentowanie by 'wyrównać rachunki'. Kto uparcie obstaje przy lokatach i tylko lokatach czyli innymi słowy jest czystej krwi lokatowcem a nie depozytariuszem, może rozważyć długoterminowe lokaty zmienne. Pułap 7,20% jest na pewno kuszący.

16 komentarzy:

 1. Kolejny głos w Radzie Polityki przeciwko dalszym spadkom stóp:
  http://www.bankier.pl/wiadomosc/Winiecki-nie-ma-przestrzeni-do-obnizek-stop-procentowych-2860198.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gołębie jednak nie popuszczają...
   http://www.bankier.pl/wiadomosc/Golebie-gromadza-amunicje-na-lipiec-2860845.html

   Usuń
 2. Dalsza obniżka stóp spowoduje odwrót kapitału zagranicznego a co za tym idzie waluty poszybują w górę a tego rada się obawia.Co do zainwestowania kapitału na 3 lata sam się zastanawiam i podam przykład innego banku spółdzielczego gdzie rok temu na wypróbowanie założyłem lokatę 3 letnią 6,3% kapitalizacja kwartalna, po serii obniżek scięli mi do 5.05% co teraz jest niezłym wynikiem na tle rywali.W Sk banku podobnie ścieli niecały 1% także daje to do myślenia czy nie im zaufać,widać że banki myślą i nie tną oprocentowania drastycznie jak na lokatach 12 m-c i krótszych.Z kolei Getin powoli się wykrwawia i oferuje obligacje korporacyjne poniżej 5,8% i odsetki co 6 m-c bez zabezpieczenia (poprzednia emisja obligacji nie została wysprzedana co też daje do myślenia) to oferta 3-letniej lokaty SK banku jest lepsza i niestety bezkonkurencyjna na daną chwilę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak, tylko jak założyć taką lokatę rentierską?
   Chyba przez internet nie da rady. choć zapowiadali, że konto osobiste będzie można założyć przez neta, to do tej pory nic z tego:-)

   Andrzej

   Usuń
  2. Co do lokaty rentierskiej w SK Banku, to nie tylko potrzebne jest konto w banku, ale też wizyta osobista w placówce...

   Usuń
 3. Dzwonił do mnie pan z Idei, zaprosił mnie do oddziału w celu założenia lokaty z doradcą. Pani w oddziale bardzo się starała wcisnąć mi strukturę "Portfel na Piątkę". Czy ktoś miał z tym kiedyś do czynienia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jedyne co znam w ofercie Idei to nowa struktura o nazwie 'Światowe Nieruchomości' dodawana do lokaty na 6%, ale skoro jest to struktura to nawet nie komentuję. Wiadomo jak działają struktury i jakie wiąże się z nimi ryzyko.

   Usuń
  2. Mylisz sie, jest jeszcze gorzej. Okazuje sie, ze wcale nie masz gwarancji kapitalu 100% na czesc inwestycyjna a z lokaty zarobisz 6%, ale na calosc srodkow, wiec te 6 procent to nie wiadomo co jest.

   Usuń
 4. W zasadzie to struktura z Opena. Pani była dość zdeterminowana i proponowała mi lokatę 3 ms. 6,8% na połowę środków, bylebym wziął tę strukturę. Gdzie można więcej poczytać na temat takich produktów?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pisałem o nich kilkakrotnie i raczej nie zamierzam więcej. Możesz zajrzeć np tutaj
   http://moneyafterhours.blogspot.com/2013/03/spokojna-przystan-czyli-niebezpieczna.html

   Usuń
  2. Daj sobie spokój. Zarobisz 6,8% na lokacie, a stracisz 15% na strukturze. Pewnie miła i zdeterminowana pani nie powiedziała Ci o opłatach na wejściu, na wyjściu, za zarządzanie, za oddychanie i za zaufanie. Zwykle mówią, że dana struktura/fundusz/cokolwiekinnego może wypracować zysk na poziomie kilkunastu procent. Nie mówią, że dla Ciebie będzie tylko część tego zysku, a po odjęciu opłat zostaniesz na minusie, nawt jak produkt zarobi 20% w skali roku.

   Usuń
  3. Dokładnie to co piszą poprzednicy + lektura forum wrobieni.org raczej rozjaśnią Ci sprawę. Determinacja Pani z Idei jest wprost proporcjonalna do wielkości jej prowizji (zwykle wartość jednej rocznej składki) i planu sprzedażowego jaki dostała do wykonania. Jej aktywność zapewne wzmogła nieznajomość działania struktur z Twojej strony - wybacz określenie: coraz mniej nieświadomych "owieczek" do strzyżenia, więc jak się znajdzie to trzeba cisnąć do bólu.

   Usuń
 5. Hej,

  Od kiedy SKOKI beda w BFG? czytalem ze od 18 czerwca....?

  OdpowiedzUsuń
 6. Ponawiam Pytanie :

  Hej,

  Od kiedy SKOKI beda w BFG? czytalem ze od 18 czerwca....?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro nikt nie odpowiada to przypomnę datę: 12 grudnia. Pisałem o tym w artykule o SKOKach.

   Usuń
 7. Super dzieki!

  Uwazasz ze z wejsciem skokow do BFG zmieni sie oprocentowanie lokat? wolomin teraz daje kolo 6-7, przy BFG zmniejszy sie? jaka jest twoja opinia?

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...