poniedziałek, 17 czerwca 2013

Dziwne zmiany na lokatach w kuluarach


Kolejny raz zmianie ulega stawka na Pewnej Lokacie w Idei i o dziwo informacja tym razem dotyczy już tylko niej, po raz pierwszy nie ma natomiast w kuluarach wzmianki o idealnej plus. Już przywykliśmy do faktu jedna obniżka w miesiącu a wszystkie stawki 10 edycji oraz ciekawe wnioski zebrałem dziś na PP2.

Od tego miesiąca zaszły tutaj bardzo interesujące zmiany. Po pierwsze wygląda na to, że wycofano z oferty lokatę idealną plus oferowanej przy współudziale z TU Europa po tym jak klienci zaczęli się skarżyć na wypłatę jedynie zainwestowanego kapitału oraz... brak wypłaty odsetek! O szczegółach w dalszej części.

Dlatego prawdopodobnie nowa oferta dotyczy jedynie bliźniaczej Pewnej Lokaty, którą oferuje Idea wraz z Towarzystwem Ubezpieczeniowym Warta. Tutaj widocznie nie ma żadnych zgrzytów więc Idea oferuje ową polisolokatę w dalszym ciągu.


Od teraz najnowsza stawka wynosi już tylko 4,25%. Obniżka w oprocentowaniu automatycznie podwyższa minimalne stawki, wymagane do założenia lokaty. Teraz wynoszą odpowiednio tak jak podaje poniższy obrazek.


Nie ma już lokaty idealnej Plus Źródło: ideabankDla zainteresowanych fakt, że nie ma już kolejnej edycji idealnej w pierwszej wersji nie ma praktycznie żadnego znaczenia. W poprzednich odcinkach wyjaśniliśmy dokładnie różnicę między nimi. Nie ma praktycznie żadnej poza oferentem bowiem Idealną Plus oferowała Europa natomiast Pewną lokatę oferuje Warta.

Zastanawiające jest dlaczego Europa wycofała się z oferowania swojej lokaty. Z komentarzy pojawiających się na moim blogu wynika, że wiele osób nie dostało wypłaty odsetek co jest dziwne biorąc pod uwagę fakt, że to jest przecież pseudolokata pod postacią polisolokaty.

Ja mam niestety bardzo negatywną opinie o lokatach w tym banku. Założyłem lokatę połączoną z TU i po określonym czasie miały do mnie wrócić kapitał wraz z odsetkami. Kapitał ulokowany w banku wrócił natomiast TU nie wypłaciło odsetek w określonym czasie. Teraz pozostała mi jedynie skarga do nadzoru bankowego i nadzieja że ud mi się odzyskać obiecane procenty z lokaty 

Niżej drugi anonimowy dodaje:
Mam tą samą sytuację dostałem tylko to co wpłaciłem nawet kutwy tego 0,1% mi nie doliczyli, oczywiście z ubezpieczenia też nic nie dostałem. Mam zamiar sprawę zgłosić do KNF 

Przypomnijmy na czym polega konstrukcja owej polisolokaty. Łączy ona lokatę bankową oraz ubezpieczenie. Lokatę oferuje Idea i daje na nią gwarancję w 100% tak jak zwykły bank ale z ograniczeniem do kwoty 100 tys euro. Ubezpieczenie oferują Europa (Lokata Idealna Plus I) lub Warta (Pewna Lokata, Lokata Idealna Plus II) i daje ochronę tylko w 50% do kwoty 30.000 euro. 

Zysk wypłacany jest w formie świadczenia ubezpieczeniowego który do końca tego roku jest zwolniony z podatku Belki. Rok się jeszcze nie skończył a mimo to Europa jak widać z komentarzy nie wypłaca odsetek. Z umowy wywiązuje się jedynie Idea.

Ciekaw jestem czy więcej czytelników jest poszkodowanych w ten sposób czy też Europa ma jedynie czasową zwłokę. Warto tutaj jednak podkreślić ciekawy fakt, nowa edycja Lokaty Idealnej Plus II jest oferowana przez Wartę a nie przez Europę co widać na wykresach przedstawionych w artykule Kulisy lokaty w kuluarach.

20 komentarzy:

 1. Dzisiaj skończyła mi się owa lokata Idealna... i odsetek brak... =/ Mam nadzieję, że to tylko kilkudniowa zwłoka...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zlikfidowalem lokate z plusem stracilem odsetki i kare umowna potracona z kapitalu. Idea Bank to zlodzieje.

   Usuń
 2. Według regulaminu Lokaty Idealnej Plus bank zastrzega sobie kilka dni roboczych (5-7, nie pamiętam dokładnie) na zrealizowanie przelewu z odsetkami.

  OdpowiedzUsuń
 3. Moja lokata Idealna Plus zakończyła się 9 czerwca 2013 i do tej pory zwrócono mi jedynie zainwestowany kapitał. Nawet nie do końca zwrócono ponieważ lokata automatycznie odnowiła się na jakiś marny procent (2,5%) pomimo, że w opcjach lokaty widniała informacja lokata nieodnawialna. Nikt z Banku Idea tego ze mną nie uzgadniał, podobno to był jakiś błąd systemu, czyli standardowe tłumaczenie jakie można usłyszeć od przedstawicieli Idea Banku.
  Bank Idea nie doliczył nawet odsetek w wysokości 0,1%, odsetki te zostały pobrane przez bank na poczet obsługi całego procederu pomiędzy bankiem a TU Europa, oczywiście w regulaminie lokaty nie ma takiego zapisu, kolejne niedopatrzenie z ich strony.
  Z kolei odsetki z TU Europa mają zostać wypłacone do 7 dni roboczych, czyli w moim przypadku pozostał im jeszcze jeden dzień. Cierpliwie zaczekam do jutra.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie do 7 dni tylko do 14 dni. Te 0,1% od samego wkładu jest jako składka do TU i dobrze o tym wiesz kolego od samego początku. A jak nie wiedziałeś to trzeba było sprawdzić. I przestańcie siać chorą propagandę. Wypłata świadczenia z TU zawsze tak się odbywa w tym przypadku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kolego nikt nie "sieje propagandy". Ja lokatę idealną zakładałem w grudniu 2012 r. W regulaminach, które wówczas otrzymałem nie było wzmianki, że odsetki w wysokości 0,1% od zainwestowanej kwoty zostaną pobrane na opłaty manipulacyjne. Był za to zapis (Regulamin oszczędnościowej lokaty terminowej
   „Lokata Idealna Plus”):
   "§ 4 Oprocentowanie Lokaty jest stałe i wynosi w skali roku 0,1% brutto" oraz
   "§ 6 pkt. 1 Po zakończeniu Okresu umownego Bank przekaże Klientowi środki pieniężne zgromadzone na Lokacie wraz z należnymi odsetkami pomniejszonymi o podatek przewidziany Ustawą z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.)"
   Druga sprawa, tutaj cytat z karty produktu:
   "Bank wypłaca kapitał w ciągu 24 godzin od zakończenia lokaty, świadczenie ubezpieczeniowe wypłacane jest maksymalnie w ciągu 7 dni roboczych od zakończenia okresu ochrony ubezpieczeniowej".
   Nie wiem gdzie znalazłeś informacje o 14 dniach ale jeśli chcesz to mogę wysłać na maila wszystkie regulaminy dotyczące tego produktu.

   Usuń
 5. Nie ma sie co denerwowac, wszystko na pewno wroci, w czasue zgodnym z regulaminem produktu. Ja za lokate konczaca sie 30.04 odsetki dostalem 10.05 (6 dni roboczych), a za lokate zapadajaca 7.05 odsetki wplynely 14.05.

  A.

  OdpowiedzUsuń
 6. Chciałam zapytać o coś. Założyłam też tę lokatę na obecnych warunkach.Czy trzeba wypowiadać coś w TU? Mam nadzieję że polisa wygasa a nie odnawia się automatycznie (?)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polisa jest na czas określony i kończy się z dniem zakończenia okresu odpowiedzialności także nie ma konieczności wypowiadania polisy w TU.

   Usuń
 7. A jak wygląda wypłata odsetek przez TU WARTA w przypadku "Pewnej Lokaty", też są takie problemy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czekam na wypłatę z warty ponad 11 dni . To jest złodziejstwo

   Usuń
 8. miałem tę lokatę, 0,1% pamiętam że było gdzieś zapisane jako prowizja za przeprowadzenie operacji, Uprzejma pani z Idei prosiła abym sprawdził w dniu następującym po zakończeniu czy się aby nie odnowiły; nie odnowiły, wypłata z ubezpieczenia przyszła co do grosika po 6-7 dniach
  Jestem zadowolony i złożyłem wnioski ponownie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie straszcie ludzi, odsetki wracają po kilku dniach, nie pamiętam dokładnie ilu, ale w regulaminie jest, że do iluś dni roboczych i tak mi wróciły. Teraz mam trzy kolejne lokaty idealne, które kończą się w październiku.

  Czy koledzy, którzy pisali, że nie mają odsetek mogą teraz dać znać czy im już przyszły?

  OdpowiedzUsuń
 10. Witam serdecznie

  Mam pewne pytanie odnośnie tego produktu (Pewna Lokata z ubezpieczeniem Pewna Polisa z Wartą 4,25%)

  Otóż kończy mi się lokata i dzwoniła pani z Idea Banku z tą ofertą.

  Wszystko niby ok, tylko jak wygląda kwestia opodatkowania. Na dzień dzisiejszy nie ma podatku od tego typu produktów, ale ma być wprowadzony od 1.1.2014 r. Korzystając z tej oferty w wariancie na 6 mies. środki zostaną zwrócone w styczniu 2014. I tu pytanie, czy zostanie wówczas pobrany podatek belki, jeśli tak to ta oferta przestaje być zupełnie atrakcyjna. Pani z Idea B. twierdzi, że ten produkt nie będzie podlegał opodatkowaniu (jeśli ten zostanie wprowadzony), ale nie do końca jej wierzę.
  Mogę liczyć na naświetlenie sytuacji ?

  z góry dzięki

  Jan

  OdpowiedzUsuń
 11. Mam pytanie
  czy odsetki są bezproblemowo wypłacane przez TU Europa? pytanie skierowane do osób którym lokaty kończą się po 24 Lipca tego roku :)

  OdpowiedzUsuń
 12. polcan może zadasz zapytanie odnośnie wypłaty odsetek przy okazji kolejnego artykułu bo coś z odpowiedziami kiepsko

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma sprawy, przy następnym artykule na koniec artykułu postaram się zadać to pytanie.

   Problem w tym, że artykuł będzie dopiero wówczas jak zmieni się oprocentowanie a nie wiadomo czy tak się stanie, skoro mamy koniec obniżek stóp RPP.

   Mam zatem poradę przejrzyj komentarze pod innymi artykułami o tej lokacie. Pisali coś o tygodniu czy dwóch jakie trzeba czekać. Nie pamiętam dokładnie, bowiem nie mam tej lokaty.

   Usuń
 13. Także czekam na odsetki ale jak na razie ich nie widać. Napisałem do TU europa i czekam... Czy ktoś ostatnio miał podobna sytuację ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odsetki dostałem po 12 dniach kalendarzowych, Odrobina cierpliwości i będzie OK.
   Krzysztof

   Usuń
 14. Jest styczeń 2015r nie dostałem odsetek a lokata skonczyła się w grudniu 2014.Nie ma kontaktu choć wysyłam prośbe do konsultanta.Trochę poczytałem i narazie wysyłam Reklamacje(odsetki + 500zł rekompensaty).Muszą w/g nowych przepisów odpowiedzieć do 30 dni.Nie odpowiedzą-roszczenia są ważne.Póżniej do Rzecznika Finansowego.krystynka2011@gmail.com

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...