piątek, 28 czerwca 2013

Wstępny ranking lokat w SKOKach


Po wczorajszej małej rundce po lokatach na innych kontynentach wracamy na nasze podwórko. Dziś przyjrzymy się w szerszej perspektywie lokatom w SKOKach, by mieć wstępne pojęcie na temat ich oferty. Nieprzyjemne zamieszanie po raporcie KNF nie zaszkodziło SKOKom tak jak wieszczyli żądni sensacji dziennikarze, więc warto wrócić do tego tematu.

Gwoli przypomnienia problem w sporządzeniu rankingu SKOKów pojawił się gdy zaczęliśmy omawiać jego tworzenie. W artykule Oferty lokat nie pokazujemy zobaczyliśmy, że w Twojej Kasie czyli dawnym Opolskim SKOK oferta jest zarezerwowana tylko dla osób po zalogowaniu się a w oddziale nie wydają już ulotek na temat lokat.

Z drugiej strony inne najlepsze dotąd SKOKi też nie ujawniają swojej oferty o czym była mowa w tekście Nieoczekiwana blokada lokat w SKOKach. SKOK Arka dalej trzyma lokaty w tajemnicy, ale w Nike nareszcie już możemy zobaczyć aktualną ofertę z 13% diamentową na czele. Gdzie zatem szukać najlepszych ofert poza doskonale nam znanym i z pewnością bezkonkurencyjnym Wołominem?


Jedynym  znanym mi miejscem gdzie możemy znaleźć porównanie lokat w SKOKach to strona główna skok.pl. Tam można znaleźć prezentowaną niżej orientacyjną tabelę lokat z podziałem na okresy deponowania. jak widzimy mamy tutaj od lokat miesięcznych po dwuletnie. 

Jedyne zastrzeżenie budzi tutaj metodologia rankingu. Pod uwagę nie są brane zyski ale... ilość placówek.

Źródło: skok.pl

Zapis np.6,40%-6,80% oznacza oczywiście zakres oprocentowania lokat, którego ostateczna stawka będzie zależała od różnych czynników jak ilość udziałów, staż członkowski czy też wielkość wkładu.

Ranking ułożony został według... liczby placówek


Co ciekawe liczby podane w nawiasie oznaczają oprocentowanie stałe. Trochę to dziwne bowiem ludzie czytający raporty spółek przywykli już do tego, że nawiasy oznaczają najczęściej liczby ujemne.

Z tabeli widzimy zatem, które skoki są ciekawsze od innych. Dzięki niej możemy wstępnie odsiać SKOKi, które są mało atrakcyjne i skupić się na wybieraniu tych najciekawszych. Zatem jest to pewnego rodzaju wstępny ranking SKOKów, dzięki któremu możemy robić dalsze poszukiwania.

Niestety wchodząc na strony SKOKów widzimy, że oferta prezentowana w tabeli jest nieco out of date. W tabeli widzimy przykładowo ciekawą lokatę w SKOK im Stefana Kard. Wyszyńskiego. Dwuletni depozyt ma dać atrakcyjne 6,80% tymczasem zaglądając na stronę widzimy zaledwie od 2,00%-4,90% spadki nie ominęły bowiem także Kas.

Niemniej jednak widzimy orientacyjnie, gdzie możemy spodziewać się w miarę ciekawej oferty a gdzie szkoda czasu zaglądać zmiany zachodzą bowiem zazwyczaj proporcjonalnie. Dociekliwi mają zatem gdzie szukać by sporządzić aktualny ranking Kas. Pytanie jednak czy warto, skoro stawki mimo wszystko dziś już nie są tak atrakcyjne jak jeszcze w ubiegłym roku...

8 komentarzy:

 1. Następne pytanie: czy warto, skoro SKOK Wołomin i tak jest bezkonkurencyjny...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy po założeniu lokaty w Skok Wołomin wysyłają potwierdzenie listownie? Jestem poza granicami kraju więc nawet bym nie odebrał.

   Usuń
  2. Tak, przysyłają w dwóch egzemplarzach i jeden trzeba im odesłać.

   Usuń
 2. KASA POLSKA :max.do 50 tys.na 6 mies.-6,9% stałe
  od 50tys.do bez ograniczeń na 8 mies. 7,1% stałe-
  (przy posiadaniu min.10 ponadobowiązkowych udziałów
  tj.10x80=800 zł-dotyczy drugiego wariantu )-jestem z ich usług b.zadowolony i polecam

  OdpowiedzUsuń
 3. A czy znana jest kondycja finansowa Kasy Polskiej? Ponadto: opłata za wskokowstąpienie (z 1 udziałem): 165 zł!

  OdpowiedzUsuń
 4. No i radze zapoznac się z tabela opłat zwłaszcza za przelewy!!! Ta przyjemnosc kosztowała mnie 100zł tj. za jeden przelew z Kasy Polskiej

  OdpowiedzUsuń
 5. Link do artykułu o raporcie KNF prowadzi do przewodnika po lokatach w Azji i Europie.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...