czwartek, 13 czerwca 2013

Symulacja zysków z lokat czyli jednodniówki kontra meritum


Jak było do przewidzenia kolejna obniżka na Ping Pongu wywołała wczoraj falę oburzenia. Wkrótce to samo zapewne zobaczymy na bumerangu, który zwykle robi to samo co Idea ale z kilkudniowym poślizgiem. Przez nowe obniżki różnica jaka się robi w zysku między Ping Pongiem a kontem w meritum robi się minimalna.

Zróbmy prostą kalkulację. Ping Pong umożliwia trzymanie maksymalnie 20.000 zł oferując od wczoraj już tylko 4,50%. Konto w Meritum stoi obecnie na poziomie 4,10% co daje różnicę zaledwie 0,40 pp. Pytanie zatem o ile jest to mniej nasuwa się samo?

Zróbmy zatem prostą symulację obecnych zysków na bumerangach, ping pongu oraz koncie oszczędnościowym w Meritum. Załóżmy, że wkładamy tam 20.000 zł czyli tyle ile umożliwia Idea. Tyle samo można lokować na obu bumerangach w tandemie Getin+Open. Kto ma tylko jednego bumeranga gdzie maksymalna kwota to 10.000 zł może zysk podzielić na połowę.


Zatem założenie jest proste porównujemy zyski z ulokowania kwoty 20.000 zł w trzech bankach: Meritum, Idei oraz u bliźniaków.

Poniższa tabela pozwoli nam porównać zyski:


Symulacja zysków dla wkładu 20.000 zł


Jak widzimy dzienny zysk w Meritum dla tej kwoty to 1,81 zł ale za to wystarczy pieniądze wpłacić i o nich 'zapomnieć'. Codzienne odnawianie lokaty w Idei da nam zysk o 0,19 zł większy, natomiast codzienne logowanie się do Getin oraz Open da 0,39 zł więcej.

Oczywiście różnice są małe a cała zaleta jednodniówek polega na tym, że bumerang i ping pong są w stałej ofercie. Ping Pong odbija się od września ubiegłego roku zatem jest w ofercie już od 10 miesięcy. Bumerangi są w ofercie od stycznia czyli zaledwie od 5 miesięcy i jak dotąd nic nie wskazuje na to by zniknęły z oferty.

Dlatego ma sens porównywanie w dłuższej perspektywie czasu. Po krótszym miesiącu Ping Pong da nam o 5,70 zł więcej a Bumerangi już o 11,70 zł.Gdyby tendencja ta utrzymywała się do końca roku można ten wynik pomnożyć przez 6 co zamieniłoby się w różnice odpowiednio ponad 30 zł oraz blisko 70 zł ale kosztem codziennego odnawiania. Kto korzysta razem z bumerangów oraz z ping ponga zarobi blisko 100 zł więcej.

Parodi wykresu ciąg dalszy Źródło: idea
Niestety tylko teoretycznie. Jest bowiem niemal pewne, że bumerang lada dzień spadnie do 4,50% więc zyski wówczas trzeba będzie przeliczać inaczej. Meritum gwarantuje, że do końca roku oprocentowanie konta nie spadnie poniżej 4,00% natomiast niczego takiego nie gwarantuje ani Idea ani Getin+Open.

Co zatem jest lepsze jednodniówki czy konto w Meritum. Odpowiedzi nie ma jednoznacznej chociaż można pokusić się o stwierdzenie - to zależy od osobowości. Komu nie chce się odnawiać codziennie lokat może z powodzeniem trzymać kasę w Meritum. Tym bardziej, że można tutaj mieć 5 kont co umożliwia nam 5 darmowych wypłat w miesiącu.

Z drugiej strony komu nie przeszkadza zabawa w codzienne odnawianie może trzymać tam środki dalej póki oferta nie zrówna się z Meritum. W momencie bowiem gdy Ping Pong czy Bumerang osiągnie poziom 4,10% trzymanie na nim jakichkolwiek środków będzie totalnie bezsensowne zważywszy dość częste problemy z zakładaniem lokat.
 

15 komentarzy:

 1. Kilka dni temu nie mogłam założyć Ping-Ponga, bo kasy nie było widać ani na lokacie, ani na koncie... Widziałam tylko odsetki... Nie zawsze jest możliwość kilkakrotnego wchodzenia w ciągu dnia na konto w poszukiwaniu "zaginionych" pieniędzy... Pisałam do Idei, odpowiedzi się nie doczekałam. Pora zwijać żagle.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Był to błąd systemu trzeba do nich zadzwonić wtedy i od ręki rozwiązują sprawę. Pisanie do takich instytucji gdy ty masz interes nie one mija się z celem, dlatego od razu dzwoń nie będziesz rozczarowany.

   Usuń
  2. Ten błąd zdarzył się kolejny raz. Za marne odsetki jeszcze mam zawracać sobie głowę dzwonieniem? Nie opłaca się. A poza tym interes jest raczej obopólny...

   Usuń
  3. Z tym dzwonieniem nie da Ci się odebrać racji. Ja już u nich nie mam lokat a co do interesu to ty nie masz odsetek to dla nich lepiej ty się zdenerwujesz i to olejesz a setki innych klientów przejdą nad tym do porządku dziennego i już bank jest do przodu.

   Usuń
  4. Nie zdarzyło mi się nigdy dzwonić. Wystarczy wejść za kilka godzin lub w razie ciągłych problemów napisać reklamację z poziomu bankowości że nie da się założyć jednodniówki.
   Zawsze zostało to uznane a lokata nawet nie założona została zapłacona.

   Usuń
 2. Od dawna nie rozumiałem Waszego systemu - im mniejsza stawka, tym bardziej zażarcie chcieliście udowodnić, że te całe jednodniówki mają sens. To jest niestety dokładna odwrotność tego, co należy robić - warto być tam, gdzie stawka jest wysoka, a wysiłek niski, a nie tam gdzie stawką jest 5zł miesięcznie, a wysiłek (szczególnie ilość uwagi i pamięci, którą trzeba zaangażować) wysoki. Gratuluję wniosków, szkoda że tak późno. Lokaty bankowe nie są od zarabiania! One są od utrzymywania wartości pieniądza. Naprawdę nie warto być takim małym ciułaczem i kombinatorem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że w Meritum wyjdzie więcej bo kapitalizacja jest miesięczna. Dziś 20 koła poleciało do Meritum. Dla 5.40zł mc nie będę się z tym bawił. To jeden papieros dziennie czy pół. Nie jestem niewolnikiem za 5zł. 50zł to ja mogę zarobić w jeden dzień, ot wystawię na allegro jakąś płytę. A Getin czy Open specjalnie zakładać dla następnych 50zł nie będę. Oczywiście będę wypatrywał lokaty na 5.25% i podobnych bo szkoda tracić, ale nigdy więcej 1D jeśli różnica to 5zł na 20tys!

  OdpowiedzUsuń
 4. "Kto korzysta razem z bumerangów oraz z ping ponga zarobi blisko 100 zł więcej."

  Kluczowe jest "ZAROBI". Bo o dochodzie pasywnym nie ma mowy. Jak ktoś chce zarobić 30-100zł w pół roku mając to na głowie co ranka to jego sprawa. Mi to przypomina buxy (też się klika w kilku i było 0,12zł za każde...).

  Lepiej kawy nie pić na mieście 960zł wpadnie... a może wgl wegetujmy i tylko klikajmy w te jednodniówki. Według mnie nie ma większych skner niż aktywni lokatowcy.

  A wczoraj mi mleko w stokrotce podrożało z 1.69 na 2.05. Teraz muszę pić 87,80ml dżinnie mniej...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może Ci co korzystają z bumerangów potrzebują mieć płynną gotówkę i wolą ping - pong niż przykładowo oko w ing na 2%. Duże pieniądze trzymają gdzieś indziej, nie każdy kto ma ping ponga jest ciułaczem.

   Usuń
  2. O to właśnie chodzi - bumerang i ping pong to po prostu poczekalnia w oczekiwaniu na nową emisję obligacji na średnio 10%.
   Z drugiej strony inne obligacje się kończą więc środki znów lądują na ping pongu i bumerangu czy też w deutsche banku. Po zabawie w odbijanie środki znów wracają na obligacje, lub dowolne inne inwestycje.

   Usuń
 5. "Tym bardziej, że można tutaj mieć 5 kont co umożliwia nam 5 darmowych wypłat w miesiącu."

  Tego zdania nie do końca rozumiem. Może mi ktoś wyjaśnić jakie to ma praktyczne zastosowanie? Mam konto, na którym mam jakąś gotówkę i z niego raz w m-cu wypłacę za darmo, kolejny za 10 zł, co z tego ze będę miał 5 takich kont?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic. Ja korzystam z kilkunastu kont i potrzebuję robić niemal codziennie wielu przelewów więc potrzebuję dostępu do gotówki częściej niż raz w miesiącu.

   Usuń
  2. 5 kont to 5 darmowych wypłat w miesiącu a nie jedna - capisci?

   Usuń
 6. Meritum ma bodajże od 11 czerwca b.r. lokatę 3-miesięczną na 4,5% (do kwoty wkładu 20 tysięcy PLN - powyżej jest 3,5%)
  http://www.meritumbank.pl/indywidualni/lokaty/lokata_meritum_pierwsza#r,main,selectedTab=53193&r,main,selectedSubtab=53197
  żeby ją założyć trzeba mieć konto, ale nie dopatrzyłam się żadnych opłat związanych z tym kontem ani żadnych wymagań (typu wpłata raz na miesiąc czy jakieś zakupy kartą) - poprawcie mnie, jeśli się mylę i opłaty/wymagania są, ale jeśli się nie mylę, to bez niczego można tu mieć (przynajmniej) tyle, co klikając co dzień z bumerangów i ping-pongów (:

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lokata jest dostępna za pośrednictwem Bankowości Elektronicznej w okresie 1 MIESIĄCA od złożenia wniosku o rachunek bankowy dla Klientów, którzy złożą wniosek o rachunek bankowy i zawrą z Bankiem umowę (otworzą pierwsze Proste Konto Osobiste).

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...