czwartek, 27 czerwca 2013

Ranking lokat w Europie Azji oraz na Bliskim Wschodzie


Skoro u nas depozytowa sieczka w pełni na którą szkoda pióra, zobaczymy dziś jak to wygląda w innych krajach i to nawet tych egzotycznych na innych kontynentach. Lato się już rozpoczęło, rusza sezon podróży i chociaż zapewne sprawy finansów pójdą w odstawkę myślę, że warto zobaczyć z czystej ciekawości jak wyglądają najlepsze depozyty w szerokim świecie.

Oczywiście warto tutaj przypomnieć o problemach jakie się wiążą z zakładaniem lokat za granicą. Pisałem o nich niedawno w artykule Czy można zarobić na dwucyfrowych lokatach na Ukrainie. Odezwał się nawet kolejny tester, którego uwagi zawarłem w Optymalizacji lokat zagranicznych.

W dzisiejszym artykule potraktujemy lokaty po prostu turystycznie jako ciekawostkę by zobaczyć ile można zarobić w Europie oraz na innych kontynentach czyli w na bliskim i dalekim wschodzie oraz w obu Amerykach. Czy tam szybciej można zostać rentierem niż u nas?


Wycieczkę rozpoczniemy podróżując na wschód tam gdzie są rzekomo najwyższe lokaty czyli na Ukrainie. 

Źródło: europe.deposits.org


Jak widać Ukraina deklasuje europejską konkurencję. Mamy tutaj lokaty od 16,80% (APY) dla depozytu półrocznego (6 months) zakładanego w czerwcu (Jun 2013). Następnym krajem oferującym depozyty dwycyfrowe to według listy Serbia gdzie 10% mamy za roczną lokatę. W Rosji lokaty są już poniżej 10%.

Czy w Europie są najwyższe stawki? Gdybyśmy się wybrali za Ural czyli do Azji mielibyśmy do wyboru następujące stawki:


Źródło: asia.deposits.org

Jak widać wycieczka choć zapewne o wiele bardziej kosztowna nie przyniosłaby większych zysków. W Mongolii stawki są co prawda zbliżone do Ukrainy ale nie przekraczają ich. Ale za to więcej krajów oferuje dwycyfrowe zyski, z takich lokat mamy tutaj tak Bangladesz, Sri lankę czy nawet Wietnam.

Gdyby na upartego szukać wyższych stawek przy mniejszych kosztach podróży, można by wybrać się na bliski wschód gdzie stawki będą wyższe.

Źródło: middle-east.deposits.org


Jak widać w Iranie są nawet stawki powyżej 18% ale tutaj widzimy bardzo duży rozdźwięk. Zauważmy że podium odstaje znacznie od reszty - bank w Syrii daje 10%, w Egipcie 7% ale następne kraje już tylko marniutkie 1,50% - tak jest w kraju Oman a jeszcze mniej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Kuwejcie, Izraelu czy Jordanie.

Oczywiście należy to traktować z przymrużeniem oka bowiem powyższe rankingi są podobne do rankingu jaki serwuje nam Optima. Kogo interesują inne kontynenty znajdzie dalszy ciąg na PP2 

Ciąg dalszy:  Ranking lokat za wielką wodą czyli jakie są stawki przy zerowych stopach

2 komentarze:

 1. W rosji oprocentowanie dobrych lokat oscyluje w granicach 12% rocznie. Masa reklam w metrze 10% w 10 miesięcy. Czy 11,5% rocznie bez utraty odsetek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dla zainteresowanych depozytami w Rosji:
   https://www.bfg.pl/sites/default/files/dokumenty/22_rosja.pdf
   Kwota gwarancyjna to 700.000 RUR (ok. 25.000 USD)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...