środa, 12 czerwca 2013

Ostatnie dni lokaty na otwarcie na 5,25%


Otrzymuję wiele próśb od czytelników by zbadać raz jeszcze nieustannie przedłużaną promocję dziadka czyli lokatę na otwarcie. Dodatkowo wiele komentarzy jakie zostawiacie dotyczy pytań o to gdzie zainwestować większą ilość gotówki, a odpowiedzi innych życzliwych czytelników też wskazują ofertę dziadka.

Przypomnijmy zatem. Lokata na otwarcie jako jedna z nielicznych oferuje dziś powyżej 5%. Biorąc pod uwagę fakt, że rok temu oferowała ona 7% widzimy, że jako jedna z nielicznych lokat, która spadła mniej aniżeli łączny spadek stóp. Stopy łącznie obcięto o 2pp, lokata zaś spadła o 1,75 pp do obecnych 5,25%.

Należy jednak mieć na uwadze, że dziadek Noble bank od dłuższego czasu podaje ostateczny termin takiego oprocentowania ostrzegając, że już niebawem oprocentowanie się zmieni. Przed ostatnią obniżką lokata oferowała 6,00% czyli ostatni spadek wyniósł aż 0,75 pp. Możemy zatem domyślać się, że kolejna zmiana może być podobna.

W czasach gdy większość lokat oscyluje wokół 4% utrzymujące się od dłuższego czasu 5,25% to dość dobra stawka. Wydaje się zatem, że faktycznie to ostatni dzwonek na depozyt powyżej 5% o stałym oprocentowaniu. 

Coś dla czystych lokatowców Źródło: noblebank


Jest tutaj jednak jeden mankament - to lokata jednorazowa tylko dla nowych klientów Noble banku. I dodatkowo wymagająca założenia ror. To co odróżnia ją od innych jednorazówek jest minimalny zapis. Dziadek monumentalnym wystrojem od razu zaznacza, że oferta jest skierowana do bogatszej części społeczeństwa a  minimalny zapis to 50 tys.

Przypomnijmy zatem podstawowe parametry:
Minimalny zapis: 50 tys zł
Maksymalny zapis: 100 tys zł
Okres:  3 miesiące 
Ror: wymagany
Dopuszczalna ilość lokat: jedna
Ograniczenie: tylko dla nowych klientów banku

Od razu nasuwa się pytanie co z ror? Czy są tutaj jakieś szczególne wymagania? W komentarzach do styczniowego artykułu gdy oprocentowanie spadło do 6,50% pojawił się wpis:
Drobny detal jest jeszcze taki, ze konto jest darmowe tylko jeśli spełnione są dość wyśrubowane warunki (np. 12tys. wpływów miesięcznych lub 300tys. depozytu) - w przeciwnym wypadku oplata za konto wynosi 99pln...


Nie zakładałem tej lokaty więc trudno mi potwierdzić tę informację. Nawet gdyby była to prawda to zawsze mamy dwie skrajne opcje. 300 tys depozytu to faktycznie bardzo wyśrubowane warunki i tutaj nie ma o czym dyskutować. Z drugiej strony mamy jednak teoretycznie banalny warunek 12 tys wpływów miesięcznych.

Dlaczego banalny warunek? - Bowiem nawet gdyby dokonywać przelewów po 1000 zł dziennie zajmie nam to tylko 12 dni by spełnić ten warunek.
Dlaczego teoretycznie? - Ponieważ niestety okazuje się, że przelewy są tutaj płatne. Powaga.

Dowiadujemy się o tym zaglądając do tabeli opłat i prowizji. Nie ma tutaj informacji o opłacie 99 zł za konto. Według TOiP wynosi ona 0 zł i nie ma tutaj żadnych gwiazdek, które ukrywałyby dodatkowe koszty. Zastrzeżenie budzi jednak inna rzecz dość nietypowa dla standardowych banków. Czyli wspomniane wyżej płatne przelewy.

Opłaty za przelewy są niemałe i tak:
Do 5.000 zł - aż 20 zł !
Powyżej 5.000 zł - 5 zł
a to jest coś co na pewno należy brać pod uwagę.

Cała tabela TOiP jest do wglądu tutaj. Oferta po kilku przedłużeniach była ważna do 10 czerwca, teraz wydłużono ją do 15 czerwca.

27 komentarzy:

 1. Chciałem założyć konto Getin Online Swobodne "Przepraszamy strona chwilowo niedostępna"...

  Co do wpisu, w końcu nie wyjaśnia czy 99zł jest czy nie ma. W TOiP nie ma, w komentarzach jest 99zł.

  Do tego, rachunek można otworzyć TYLKO w oddziale a ich dużo nie ma. Szkoda bo by mieli klienta na 50tys.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W komentarzach można napisać cokolwiek i nikt tego nie weryfikuje. Owszem znaczna większość komentarzy jest rzetelna ale pojawiają się też tacy co SKOKi przyrównują do parabanków.

   Czytelnicy muszą odróżniać fakty od opinii.
   Opinie każdy może mieć jakie mu się podoba i nikt o to nie będzie mieć pretensji.
   Fakty natomiast dobrze jest popierać konkretnymi dowodami. Ja bazuję przede wszystkim na regulaminach oraz tabelach opłat względnie na rozmowie z konsultantem chociaż do nich należy mieć dystans, szczególnie jeżeli dotyczy na przykład mBanku.

   Najlepiej jeśli wypowiadają się osoby, które skorzystały z danego produktu i dzielą się swoim doświadczeniem lub po prostu podsyłają odpowiednie linki czy korespondencję z bankiem. To są najbardziej wymierne dane faktograficzne.

   Na dziś bazuję na tabeli TOiP gdzie opłat żadnych nie ma. Jeżeli ktoś korzystał z lokaty na otwarcie i faktycznie może potwierdzić opłatę 99 zł niech po prostu da znać.

   Usuń
 2. Takie pytanie do autora, czy konto swobodne otworzyć z poziomu zalogowania się do Lokaty Na Start, czy normalnie ze strony.

  Jeśli otworze normalnie ze strony to da mi inny login czy "system" sam połączy oba produkty (ten marketing...).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie da się. Korzystam z usług Getin online od dawna ale z oferty lokat przestałem korzystać po wprowadzeniu podatku Belki. Zachowałem jednak bankowość internetową.

   Mimo to musiałem zamówić kuriera by otworzyć konto swobodne i móc korzystać z bumeranga. Trwało to tydzień. Podsumowując lokaty i bankowość internetowa to jedno a konto to zupełnie inna para kaloszy. Jednym kaloszem jest konto, drugim bumerang:)

   Usuń
  2. Czy Getin Online Swobodne Konto ma SMSy płatne? Chodzi mi o te zwykłe jak bym chciał przelew zrobić czy coś? Bo tak to nie potrzebuje. A w TOiP jest tak:
   http://www.getinonline.pl/egetin2/doc/tabela_oplat_i_prowizji_konto_swobodne.pdf

   http://www.getinonline.pl/konto-swobodne.html

   Usuń
  3. Nie są płatne, przelewy robię często i nigdy nie pobrało mi za to ani grosza. Jedyny bank, który pobrał mi za to pieniądze był neoBANK.

   Usuń
  4. Chce autor powiedzieć, że Konta Swobodnego w Getin ONLINE

   ONLINE ONLINE ONLINE ONLINE ONLINE ONLINE

   Nie da się otworzyć PRZELEWEM lub e-płatnością?
   http://youtu.be/c21JLxhFtl4
   http://youtu.be/XQuWb1K37BE

   ??

   Usuń
  5. Napisałem co było gdy otwierałem konto swobodne w Getin Online na samym początku istnienia bumeranga. Też myślałem, że szybko będę mógł skorzystać z oferty skoro miałem już czynną bankowość elektroniczną.

   Niestety jedyną drogą był kurier. Możliwe że od tego czasu coś się zmieniło, nie sprawdzałem gdyż nie miałem takiej potrzeby.

   Usuń
  6. "Przepraszamy strona chwilowo niedostępna"

   zaczynam się martwić o lokatę...

   Dzięki za odp. chciałbym mieć kogoś takiego na gg :D

   Usuń
  7. A jak jest jeszcze z kontem u tego drugiego klona co też ma 5%? Są jakieś opłaty, jest darmowe, otworzyć można online?

   Usuń
  8. Mam dosyć ich online usług. Ciągle wylogowuje, jakieś tam etapy są zakładania konta ale tylko raz doszedłem do 3 i mnie wylogowało. Jeśli będzie pisać coś o kurierze to raczej mi nie pasuje, szkoda czasu bo pewnie też spadnie na 4.5%.

   SZKODA tego 5.25% w tym wpisie, że nie ma placówki bo za tydzień oprocentowanie spadnie mi dla 50tys średnio na 4,296% brutto i to grając w PING-PONGA!

   Usuń
 3. Idea w PING-PONGU oczywiście też spuściła na 4,5%, żeby nie być lepszym od GETIN.

  OdpowiedzUsuń
 4. Co do oplat za konto w Noble: najwyrazniej sie cos zmienilo, wczesniej jak sprawdzalem tabele oplat (przy okazji poprzedniego artykulu) oplaty byly wyzsze.
  Tu jest dokladniejszy opis z "tamtych" czasow:
  http://www.forum-bankowe.pl/tematy13/jak-lokata-50-000-zl-vt6151.htm

  A.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja mam dosyć tych pinpongów bumerangów dla 0.4 czy 0.5% brutto rocznie i 40tys nie bedę sobie dnia psuć. Wrzucę całość do Meritum i innym też polecam sobie policzyć różnicę w "zyskach". Naprawdę dla 5-10zł mc warto sobie głowę tym zawracać?! Ja już mam dosyć. Dla 7% mogłem, dla 6% mogłem, dla 5% jeszcze uszło ale dla 4,5% nie będę się z nimi bawił. Zamykam te konta. Gdyby ludzie zrobili to samo, podnieśli by %...

  Wolę te 50zł w 5M dorobić na allegro a nie mieć na głowie tej całej zabawy z rana. Przesadzili!!

  Nie po to oszczędzałem 6 lat by się męczyć. Radzę sobie przemyśleć, bo to jest to samo co pójście na otwarcie biedronki!

  Do końca mca 30tys w meritum, potem sprawdzę renkingi w lipcu...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdyby Meritum oferowało 30/31 darmowych wypłat w miesiącu można by tak zrobić.

   Bumerangi oraz Ping Pong to oferują a dodatkowo można zarobić więcej, Meritum niestety nie, daje mniej a pozwala darmowo wypłacić tylko raz, potem zapłacisz 10 zł.

   Usuń
  2. polcan, ale w Meritum możesz mieć aż 5 kont oszczędnych, więc mam w sumie 5 darmowych wypłat ;)

   Usuń
  3. Poprawka, daje 5 wypłat bo można mieć 5 kont. A to wystarczy. Co ty robisz z pieniędzmi miedzy lokatą 1D? Bo u mnie leżą godzinę na ror 0%! Więc co to za plus?

   Fakt jak ktoś coś kombinuje z przelewami i robi wirtualne wpływy, w 10 bankach to może wada. Ale 5 wypłat? 1 tygodniowo i 1 na zapas? Proszę Cie.

   10zł zarobisz więcej na 40tys/mc! 5M i masz 50zł, przegapisz raz otwarcie konta i cały wysiłek w łep. Moim zdaniem NIE WARTO.

   To jest dla zdrowych ludzi, co mają czas na pierdoły zamiast zrobić kawę a w kuchni ekspres za 2kola... moim zdaniem też nie po to oszczędzałem by się z kapitałem użerać. On ma mi dać korzyść a nie mękę dla 10zł.

   Usuń
  4. Poza tym porównujesz zysk pasywny z aktywnym. Nie wiem czy by mi się chciało w pracy koledze wchodzić na 3 konta sprawdzać saldo codziennie dla 33groszy! Chyba bym go wyśmiał. Masz hasło 1234QWER że ci się chce? Jeden papieros więcej kosztuje, a ostatnio palę 2-3x tyle (paliłem 10). Pomyśl co robią z nas te banki, dla 0.004%! Lepiej sobie lokatę znaleźć albo jechać do tego NobleBanku. Wskaże 40tys to blisko min. 50tys. Zysk ten sam z 40tys owe 60zł (tyle, że wydamy na bezczynne lub dojazd lub na piechotę i stracimy czas ale chociaż w 1 dzień życia a nie po 5-15minut x 183dni w roku)

   Usuń
  5. Jak ktoś to fajnie kiedyś zauważył odpowiedzi na jeden komentarz zajmuje tyle samo czasu co założenie bumeranga.

   A co do 5 kont to jest to fajny pomysł. Po jednej wypłacie kredytu co miesiąc praktycznie konto jest zablokowane a gdzie cała reszta optymalizacji cashflow? Przy 5 coś już można kombinować niewiele ale zawsze coś:)

   Usuń
  6. "Jak ktoś to fajnie kiedyś zauważył odpowiedzi na jeden komentarz zajmuje tyle samo czasu co założenie bumeranga."

   Sranie też, ale nie muszę o tym pamiętać, że mam się wysrać. Są pewne granice. 2% różnicy czy 1% ok robiłem, ale nie 0.004% brutto!

   Zamierzam, też mniej czytać takich blogów, i mniej komentować. Bo życia przez to nie mam!

   Usuń
  7. Dobre polcan. Dlatego ja zrezygnowałem z prowadzenia bloga. Szkoda czasu dla 100zł rocznie z reklam ale co kto lubi. Ty dużo piszesz może masz xtys mc. Ja MAM inne hobby :)

   Usuń
 6. Witam, mozna prosic o komentarz odnosnie obecnych gwarancji w SKOK? Niektore kasy podobno ciagle sa pod TUW i Funduszem Stabilizacyjnym, inne juz tylko pod samym Funduszem Stabilizacyjnym a to wszystko w oczekiwaniu na BFG.

  Pytanie jest takie, czym jest Fundusz Stabilizacyjny, ktory ma odpowiadac za gwaracnje w kasach az do wejscia gwarancji BFG. W roznych SKOKach mozna otrzymac rozne inormacje, raz ze jest gwarancja do 100 000e, i winnych ze gwarancja jest an caly depozyt(!). Z tego co wiem fundusz dysponuje wlasnymi srodkami w wysokosci 411 mln zl, do tego wszystkie SKOKi za depozyty odpowiadja wlasnym majatkiem, a w przypadku problemow KNF moze uruchomic specjalna linie kredytowa dla tych depozytow, przy szacowanych 17 miliardach zl. depozytow w SKOKach lacznie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Do autora bloga: po pierwsze nie dyskredytowałbym autorów komentarzy przyrównujących SKOK-i do parabanków, a to dlatego, że z tymi kasami jest tak, że część jak np. Wołomin, Stefczyk itp. mają jasną i otwartą politykę zarówno informacyjną jak i inwestycyjną, ale jednocześnie druga część (być może mniejsza, ale tego nie wiem) stoi na stanowisku "nic nie powiemy, ale jest dobrze", a członkom przedstawiają liczby z których nic nie wynika. Oczywiście nie każdy bank jest w tej kwestii na plusie, ale za to każdy "bank" ma gwarancje BFG, dlatego ludzie nie muszą tutaj za bardzo się tym interesować. Po drugie: jeżeli chodzi o te opłaty do konta Noble, to trochę o takich produktach wiem i nawet w TOIP wyraźne jest napisane, że konto jest darmowe pod warunkiem (tu gwiazdka), że:
  "* Brak opłaty występuje w przypadku spełnienia przez Klienta jednego z poniższych warunków:
  zewnętrzny wpływ miesięczny na rachunek – min. 12 000 PLN;
  suma inwestycji jednorazowych w Noble Banku (z wyłączeniem lokat terminowych) – min. 100 000 PLN;
  kwota depozytów ulokowanych w Noble Banku – min. 300 000 PLN;
  kredyt hipoteczny w Noble Banku – min. 500 000 PLN;
  aktywny produkt regularnego oszczędzania z oferty Noble Banku – składka miesięczna min. 1 000 PLN;
  miesięczna suma transakcji kartą debetową – min. 3 000 PLN.
  W innym przypadku za prowadzenie rachunku zostanie pobrana opłata w wysokości 99 PLN"
  Jeżeli chodzi o przelewy to te zlecane drogą internetową są za darmo więc tutaj nie ma problemu, jednak byłbym ostrożny z rzucaniem słów na wiatr pt. 12 przelewów po 1000 zł, dlatego że jak byk stoi "zewnętrzny wpływ", a nie "zewnętrzne wpływy" czy "suma zewnętrznych wpływów". Oczywiście można zaryzykować, ale przy przegranej 99 zł to dosyć dużo - na tyle dużo aby przy 100 tys. zł z 3 miesięcznej lokaty zrobić nie 5,25% a około 4,5% (liczone na szybko). Pozostałe warunki oznaczają natomiast jedno - jeżeli je spełniasz, to łączna suma inwestycji daje gorsze wyniki niż te 5,25%. Jeżeli ktoś chce znaleźć potwierdzenie na stronie Noble to uprzedzam, że w tym banku należy czytać wszystko dosłownie tzn. np. "Z okazji premiery nowej usługi bankowości internetowej, pragniemy przedstawić naszym klientom propozycje inwestycyjną zarezerwowaną wyłącznie dla nowych użytkowników ROR z internetową obsługą - Lokata na otwarcie", oznacza że dalej należy czytać TOIP wyłącznie dla bankowości internetowej, a nie zwykłej.

  OdpowiedzUsuń
 8. ping pong jest gorszy niż KO bo zakładając o 7 rano nie mamy dostępu do pieniędzy dosłownie przez cały miesiąc a sesja wych. to 10:30. W KO nie musimy o tym myśleć, możemy sobie wypłacić 5x a rano nie musimy się logować codziennie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zobaczyłem filmik:
  http://ads2.noblebank.pl/Noble_Online/Noble_Online.mp4

  I demo:
  https://secure.noblebank.pl/

  I jestem wniebowzięty a miałem 14 banków. Przerąbane z tym wymogiem 12k,-. Mam rozumieć, że 28letni klient z 100tys dla NobleBanku przegrał życie? Czy jak?

  Może ktoś dać linka do TOiP gdzie jest ta gwizdka bo nic takiego nie widzę. Rozumiem, że jeśli to prawda to można samemu 12tys przelewać z oszczędnościowego? Tylko ja nie lubię mieć niczego na głowie :/

  OdpowiedzUsuń
 10. "czyli wspomniane wyżej płatne przelew."
  Czyli wspomniane wyżej płatne przelewy.
  Nie mógłbym zasnąć, gdybym tego nie zaznaczył.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...