sobota, 8 czerwca 2013

Riposta SKOKów na nagonkę medialną


Szykuje nam się nowa afera finansowa na dużą skalę. Media bardzo ochoczo roztrząsają wątek raportu KNF w którym aż 44 na 55 istniejących kas jest zmuszonych do restrukturyzacji. I co gorsza skupiają się na negatywach wybitnie je uwypuklając.

O tym, ze Polacy lubią narzekać każdy wie doskonale i to nasza przywara. Teraz jak widać dochodzi nowa - lubowanie się w aferach finansowych na wielką skalę. Dziennikarze się cieszą bo z dnia na dzień stają się popularni a ich artykuły poczytne, ludzie zaś mają temat do rozmów bo coś ciekawego się dzieje wokół a co więcej pozwala im mieć uciechę, że nie korzystali z usług szykanowanych obecnie Kas. 

Co zatem dzieje się w sprawie skoków? Najszybciej znów zareagował zdecydowany lider czyli dobrze nam znany SKOK Wołomin. Dzień po publikacji wstępnych wyników audytu przez KNF na stronie Wołomina pojawiła się taka informacja.
 
Riposta SKOKu Wołomin Źródło: skokwolomin


To oczywiście odpowiedź na nagłaśnianą sprawę sprzedaży pożyczek przeterminowanych. Możemy poświadczyć, że tylko ta kasa opublikowała audyt sporządzony przez niezależnego biegłego rewidenta. Omawiałem go dwa miesiące temu w artykule Audyt w SKOK Wołomin i trzeba przyznać, że wyglądało to solidnie.

Wczoraj także wypowiedział się rzecznik Krajowej SKOK Andrzej Dunajski i to bardzo dobitnie twierdząc, że 
raport doprowadził do serii artykułów zawierających przekłamania, nieścisłości a przede wszystkim manipulacji dziennikarskich.

Co zatem było nie tak w przypadku raportu KNF? Pożyczki w celu poprawy warunków mieszkaniowych nie są na 30 lat jak podaje KNF lecz na 5 lat. Różnica nie tyle spora ile kolosalna. 

Przypomina to prawo Hammurabiego: Pokazaliście ludziom, że Stefczyk ma 22% udział należności przeterminowanych? To my powiemy, że wśród banków jest taki co ma takie należności na poziomie ponad 39%. Nie podano który ale skoro jest notowany na giełdzie można to sprawdzić przeszukując ich raporty.

Kogo interesuje ten temat może więcej szczegółów poznać tutaj. Sprawa raczej nie ucichnie szybko a wręcz przeciwnie będzie się stawać coraz głośniejsza. I łatwo przewidzieć jej koniec...

O tym jak na prezentowany wczoraj raport KNF zareagowała Kasa Stefczyka dziś na PP2.

5 komentarzy:

 1. KNF ściga blogerów za manipulowanie danymi giełdowymi, a z drugiej strony w mało profesjonalny umieszczają dane bez wniosków do oceny przez ludzi którzy nie znają rzeczywistości finansowej. To prowadzi do niepotrzebnych spekulacji, na zachodzi też tak jest ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. KNF to śmieszna instytucja, która jest sterowana politycznie. Jak słusznie zauważyłeś byle szaraka co napisze coś w internecie na forum parkietu jest gotowa puścić z torbami i zrujnować mu życie. KNF ma gdzieś interes tzw akcjonariuszy mniejszościowych. Natomiast na wałki i przekręty polityków czy tuzów gpw ma zamknięte oczy, po prostu ich nie dostrzega lub wręcz ignoruje zawiadomienia - a reguły chodzi o setki milionów. No ale wiadomo tacy ludzie mają kasę i łatwo z nimi nie da się wygrać.
   Na zachodzie oczywiście tak nie jest i malwersanci jeśli już zostaną wykryci to szybko trafiają za kratki. Co oczywiście nie oznacza, że tam nie robią przekrętów ale nie są bezkarni...

   Usuń
 2. Przypominamy, że nowelizacja ustawy o SKOK z dnia 19 kwietnia 2013 r.Podpisana przez Prezydenta zakłada, iż z chwilą jej wejścia w życie 12 czerwca 2013 roku rozpocznie się wdrożenie docelowego systemu ochrony depozytów w kasach za pośrednictwem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG). Zgodnie z przepisem art. 43 ust. 2 ustawy o Narodowym Banku Polskim w przypadku zagrożenia płynności spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, NBP może udzielić Kasie Krajowej kredytu na zasilenie funduszu stabilizacyjnego zapewniającego poprawne funkcjonowanie kas. Zaznaczamy jednak, że na dzień dzisiejszy nie ma konieczności uruchamiania tej procedury.

  OdpowiedzUsuń
 3. SKOKi są dla sektora bankowo-finansowego niewygodną konkurencją. Po precedensie cypryjskim uważam, że moje oszczędności w SKOK Wołomin są bezpieczniejsze niż w niejednym banku. Tyle na temat.

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam Zapraszam do Mysłowic do SKOK WESOLA,tam jak w Wołominie lub lepiej- sie dzialo.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...