niedziela, 2 czerwca 2013

Kulisy lokaty w kuluarach


Jak to się dzieje, że opisywana wczoraj nowa odsłona lokaty idealnej plus jest w stanie zagwarantować stałe oprocentowanie przez okres jednego roku? Wiemy przecież, że tak naprawdę jest to polisolokata a od nowego roku także od tych produktów będzie pobierany podatek belki.

Rozwiązanie jest proste i znane z tricków stosowanych w roku ubiegłym gdy kumulowano odsetki lokat nawet do ponad 78% tak by je wypłacać przed wprowadzeniem podatku belki czyli jeszcze w marcu 2012. Tym razem tak robi się ze świadczeniem - wypłacane jest jeszcze w 2013 a lokata idealna może sobie trwać dłużej.

Przypomnijmy jak to było dotąd. W pierwszej wersji lokaty idealne były oferowane tylko na okres kwartalny oraz półroczny z prostego powodu - musiały się kończyć jeszcze w tym roku by ominąć podatek. Dlatego wycofano w odpowiednim momencie lokatę na okres 9 miesięcy a ostatnie oferty były już tylko 3 oraz 6 miesięczne.


Spójrzmy na poniższy rysunek wyjaśniający stare zasady. Jak widzimy okres trwania lokaty oraz ubezpieczenia były sobie równe.

Źródło: idea


W drugiej wersji aby ominąć podatek belki okresy równe już nie są. Lokatę wydłużono do 12 miesięcy ale za to skrócono znacznie okres trwania ubezpieczenia tak by kończył się jeszcze w tym roku i podatku nie płacić. Idea przygotowała trzy warianty płatności za lokatę idealną plus II. 

Wariant pierwszy
Pierwszy z nich wygląda tak. Na szaro widzimy zaznaczone równe okresy lokaty oraz ubezpieczenia wypłacanego przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe na Życie Europa. Niebieskim kolorem zaznaczono roczną drugą edycję lokaty idealnej a kolorem żółtym okres trwania ubezpieczenia TUnŻ oferowanego przez Wartę.


Warianty różnią się terminami płatności obu towarzystw ubezpieczeniowych. W pierwszym wariancie jest tak jak podpowiada logika najpierw płaci Europa bowiem była przyczepiona do pierwotnej lokaty idealnej, potem płaci Warta która jest doczepiona do drugiej wersji.


Wariant drugi


Tutaj mamy na odwrót. Najpierw wypłacane jest nowe świadczenie Warty z lokaty idealnej II a później stare świadczenie z lokaty idealnej I oferowanej przez Europę.


Wariant trzeci
W ostatnim wariancie oba świadczenia czyli stare Europy oraz nowe Warty są wypłacane równocześnie. 

3 komentarze:

 1. Zupełnie nie na temat, ale nie da się obok tego przejść obojętnie. Proszę zajrzeć na openonline, albo getinonline. Całkowita zmiana wyglądu i działania serwisu, a przy tym mnóstwo błędów i niedopracowanych szczegółów. Pytanie do programistów tych serwisów: Co by tu jeszcze spie***yć panowie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na szczęście jest opcja powrotu do starego interface. Dziś to zmieniłem i wszystko funkcjonuje jak dawniej:)

   No prawie wszystko bo od teraz trzeba dodatkowo wybrać konto z którego robimy przelew tak jak w Idei. Do tej pory było to domyślne.

   Usuń
  2. Jak zobaczyłem ten nowy interface to zacząłem się śmiać sam do siebie na głos przed monitorem. Wyglądem jakoś strasznie przypomina mi mobilnego Windowsa.
   Co do polisolokaty - trochę to zagmatwane. Gdzie są wypłacane odsetki z poszczególnych lokat? Lokaty nakładają się na siebie, znaczy trzeba wyłożyć kapitał na drugą z nich? Jeżeli tak, to co się dzieje z kapitałem pierwszej po zakończeniu pierwszej edycji.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...