środa, 19 czerwca 2013

Psikus Meritum czyli łyżka miodu dla weteranów a dziegciu dla nowych


No to nam się porobiło. Wczoraj zadałem pytanie retoryczne Po jakie licho mamy zakładać lokaty poniżej 4%, skoro Meritum daje gwarancję do końca roku właśnie na 4%. I jak na ironię losu w odpowiedzi Meritum tego samego dnia obniżył oprocentowanie konta o całe 0,50pp do zaledwie 3,60%.

A to ci psikus Źródło: meritum


A więc jak to w końcu jest? Wydaje się bowiem na pierwszy rzut oka, że coś tu nie gra. Skoro były zapowiedzi i gwarancje utrzymania oprocentowania do końca tego roku, to skąd nagle taka drastyczna zmiana?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Meritum faktycznie dotrzymuje słowa starym klientom i kto założył konto do 17 czerwca faktycznie otrzyma owe 4,10% do końca czerwca, a 4,00% do końca roku co widzimy niżej.

Kto ma już konto ma immunitet źródło: meritum


Nowi klienci, czyli liczeni od wczorajszego dnia 18 czerwca, mogą liczyć już tylko na 3,60% i mało tego nie mają gwarancji utrzymania oprocentowania . Meritum widzi, że zapowiedzi dawać dziś nie warto bowiem banki ogarnął szał spadków i jeden nakręca drugiego. Dzięki temu sam sobie zrobił furtkę z kłopotliwej sytuacji: dotrzymał słowa danego posiadaczom konta i spuścił lanie nowym klientom

Wczorajszy ranking tłumaczy dlaczego tak się musiało stać. Oferta Meritum jeszcze dwa dni temu wyglądała co najmniej dziwnie. Wszystkie lokaty w Meritum, rzecz jasna poza lokatą dla nowicjuszy, były gorzej oprocentowane od konta oszczędnościowego. Zdrowy rozsądek mówił zatem - anomalia.


Na logikę biorąc lokata powinna być zawsze wyżej oprocentowane od konta. W końcu z lokaty nie możemy bezkarnie wybierać pieniędzy, musimy zaczekać do końca jej trwania i za to mamy dodatkową premię w postaci wyższego oprocentowania. W przypadku zerwania lokaty przed terminem dostajemy zwykle karę w postaci drastycznego obniżenia oprocentowania.

Konto zaś umożliwia dostęp do gotówki w dowolnej chwili, jednorazowy co prawda ale za to kiedy nam się podoba. Mało tego w przypadku Meritum mamy możliwość założenia nawet 5 kont a więc w zasadzie 5 darmowych wypłat. Ponieważ pisałem już o tym w artykule Jednodniówki kontra meritum a nie dla wszystkich było jasne dlaczego warto mieć 5 kont w Meritum wyjaśnię raz jeszcze. 

Przypuśćmy że masz w Meritum 10.000 zł. Potrzebujesz pewnego dnia 1.000 zł z dowolnego powodu, nieważne jakiego. Wypłacasz więc darmowo całe 10.000 zł na ror, obowiązkowo całe bowiem tylko jednorazowo jest to bezpłatne.  Robisz przelew owego 1.000 zł z ror tam gdzie chcesz  a pozostałe 9.000 wpłacasz na drugie konto.

Gdybyś nie wypłacił całości a chciał wypłacić w tym samym miesiącu pozostałą kasę zapłacisz za to aż 10 zł! Dzięki przelaniu własnej kasy na drugie konto omijasz to ograniczenie i możesz w dowolnym momencie wybrać owe 9.000 zł znów za darmo lub dopłacić tam dowolną kwotę. Ale znów masz możliwość zrobić to tylko jednorazowo. Dlatego znów jednorazowo wypłacić warto całość a to co zostanie przelać na trzecie konto itd.

Dzięki temu mamy możliwość dokonania 5 darmowych wypłat po jednym na jedno konto. Sęk w tym, że kto nie założył 5 kont do dnia 17 czerwca a zrobi to teraz, ten niestety będzie mieć nowe konto oprocentowane według nowej stawki czyli 3,60%. 

Jednodniówki mają znów jeszcze większą przewagę względem nowych klientów. 1,40 pp to już duża różnica. Jak widać obecnie decyzje finansowe warto podejmować szybko i warto dziś zakładać co się da jeśli to jest darmowe bo jutro może to już być płatne. 

Kto zdążył założyć 5 kont po artykule z ubiegłego czwartku ma zagwarantowane oprocentowanie 4,10 % do końca czerwca oraz 4,00% do końca grudnia 2013 na każdym z nich. Reszta może liczyć tylko na 3,60%. 

W tym całym dziegciu mamy jednak łyżkę miodu, albo nawet pięć. Nareszcie bowiem starzy klienci mogą poczuć się lepiej od hołubionych dotąd żółtodziobów. Lojalność wobec klientów to deficyt próżno szukać w bankach komercyjnych. Szkoda tylko, że nowy wyjątek odbywa się po trupach. 

10 komentarzy:

 1. Mimo wszystko uwazam ze nie zachowali sie fair wobec nowych klientow. Obiecywali utrzymac oprocentowanie, a pozniej zdjeli produkt by zastapic nowym, gorszym. Zawsze mozna tak zrobic. Wiec po co te gwarancje? Nieladnie. Zapamietam.

  OdpowiedzUsuń
 2. ja również zapamiętam, że postąpili w myśl zasady: "słowo droższe pieniędzy"

  OdpowiedzUsuń
 3. "i tak warto założyć już teraz dodatkowe 4 konta nikt bowiem nie gwarantuje, że oprocentowanie spadnie z dnia na dzień jeszcze bardziej..."
  Ale te 3,6% przecież nie jest gwarantowane, więc co za różnica. Ktoś tu się chyba nie wyspał ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No fakt, ten fragment jest do przeróbki:)
   Oj tego snu to brakuje...

   Usuń
  2. Jestem klientem meritum od kilku lat. Dzisiaj zadzwoniłem aby otworzyć dodatkowe 4 konta oszczędnościowe i ... klops - wycofano tą możliwość. Ci co zdążyli to mają 5 a reszta musi się zadowolić tylko jednym kontem ...

   Usuń
 4. 3,60% nie jest gwarantowane ...
  3,60% ma też Optima i możesz wypłacac ile chcesz, więc niech się niesłowne MERITUM schowa :(

  OdpowiedzUsuń
 5. przesłałem pieniadze we wtorek, więc się lekko zdziwiłem, dodatkowo można założyć tylko jedno "nowe" konto oszczędnościowe, a sam bank widocznie bardzo się śpieszył ze zmianą, gdyż istnieją spore problemy techniczne przy założeniu tego konta... to znaczy jak na razie, nie da się założyć

  OdpowiedzUsuń
 6. Oby nie było tak, że Meritum aby zmniejszyć liczbę klientów korzystających z gwarancji 4% wprowadzi opłaty za korzystanie z wycofanego już konta zarabiającego (konwersja tego konta do konta prostego kosztuje 20zł), albo wprowadzi opłaty za ROR dla wniosków złożonych przed 18 czerwca.
  Tak wiec co to za gwarancja, którą można łatwo obejść.

  OdpowiedzUsuń
 7. Haha wiecie co się zrobi, ludzie wypłacą od nich pieniądze i znowu będą mieli klops.

  OdpowiedzUsuń
 8. "Bank wycofuje ze sprzedaży, czyli z oferty dla nowych klientów, dotychczasowe Konto Oszczędnościowe. Rachunek ten będzie aktywny tylko dla osób, które złożyły wnioski o otwarcie konta oszczędnościowego przed 18. czerwca. Oferowane dotychczas Konto Oszczędnościowe jest obecnie oprocentowane na 4,1 proc. w skali roku, a od 1 lipca jego oprocentowanie będzie wynosić 4 proc. w skali roku i zgodnie z udzieloną przez Bank gwarancją, do końca 2013 roku nie zostanie obniżone."

  http://www.meritumbank.pl/bank/aktualnosci/?r,main,bUrl=n&r,main,newsId=87875

  Mi się założyło 4 KO. A chciałem 5, mówię a założę sobie później. Stary wyjadacz a znowu nauczka :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...