piątek, 19 stycznia 2018

Problematyczne Kody MCC czyli cashback bez zwrotu kasy


Lubimy cashback w promocjach bankowych bo to łatwa premia do zgarnięcia. Wystarczy płacić kartą czy w dowolny inny sposób na jaki zezwala regulamin i można liczyć na zwrot za zakupy. Jeśli bank daje zwrot na wszystkie zakupy nie ma problemu.

Gorzej jest, gdy regulamin promocji daje zwrot za wybrane kategorie z którymi bank ma podpisaną umowę współpracy. Wtedy zwrot przysługuje tylko za płatności za wskazane kategorie. Jak się okazuje nie jest pewne czy taki zwrot dostaniemy.
Niestety nie na wszystko w danej kategorii...
Dostałem maila od czytelnika, który bierze udział w programie Rodzina i Przyjaciele w Eurobanku gwarantujący rzekomo 5% zwrotu na wybrane kategorie:
W ostatnim czasie odbyłem kilka podróży korzystając z najpopularniejszej obecnie platformy epodróżnik zrzeszającej kilkunastu przewoźników. Bilety opłaciłem kartą Eurobanku licząc na zwrot 5% zgodnie z ofertą Programu "Rodzina i Przyjaciele" który obejmuje m.in.: "Koleje pasażerskie, promy, linie autobusowe - z wyłączeniem lokalnych i podmiejskich".
 
Kody akceptowane przez program Eurobanku
Autokar którym podróżowałem był w relacji międzymiastowej. Platforma ePodróżnik oferuje również zakup biletów kolejowych.
Tymczasem zwrot nie jest możliwy gdyż kod MCC nie został ujęty w regulaminie.

Zastanawiam się zatem dla kogo skierowana jest ta promocja skoro z góry odrzuca tak dużą platformę i kilkunastu przewoźników którzy często tylko w ten sposób (np. Voyager) oferują zakup biletów.
Pytanie również w jaki sposób zweryfikować kod MCC przed dokonaniem płatności?

Odpowiedź z banku na powyższy problem była następująca:

Kod przewoźnika 4722 którego nie ma na liście zwrotu:(

Mamy zatem istotny problem, jak rozpoznać czy miejsce w którym dokonujemy płatności posiada właściwy kod MCC. Mamy bowiem dowód, że płacenie w danej kategorii wcale nie gwarantuje zapowiadanego zwrotu.

Gdy kiedyś zajmowałem się tym problemem i pytałem w sklepach o kod MCC, sprzedawcy nie mieli zielonego pojęcia o co chodzi. Gdzie zatem szukać takiego kodu dla danej instytucji przyjmującej płatności kartą?

5 komentarzy:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Z powodu literówki poprawiam wcześniejszy komentarz. Można skorzystać z jakimcc.pl gdzie sprawdzimy kod, jakim do tej pory posługiwał się sklep (na podstawie zgłoszeń internautów). Kod MCC można też sprawdzić na wyciągu w Alior i T-mobile (do niedawna były widoczne też w historii transakcji).

  OdpowiedzUsuń
 3. 16.01.2018r w ramach promocji "W drogę z kontem" w BGŻ BNP Paribas, zatankowałem na stacji ALSA Ekspres SP ZOO i prawdopodobnie nie załapię się na KOD-y MCC 5542, 5541, 5983. Może ktoś wie jaki ma KOD MCC ma ta stacij paliwowa? Dobrze, że ten problem Polcan podniosłeś, prawdopodobnie obudziłbym się z ręką w nocniku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko w porządku stacja paliwowa ALSA Ekspres ma KOD MCC 5541, taką informację otrzymałem od konsultanta w bankowości internetowej BGŻ BNP Paribas.

   Usuń
 4. Kod na terminalu POS w danej placówce jest dosłownie taki jaki zostanie ustawiony przez osobę instalująca ten terminal, czyli jeżeli się pomyli ..., podobnie np. w sklepach terminale są często przenoszone na inne punkty kasowe i jest problem jeżeli POS ze stoiska alkoholowego trafi na spożywkę - często alkohol jest wyłączony z promocji, spotkałem się również kiedyś z przypadkiem że na stacji paliw przy hipermarkecie Auchan w Rzeszowie był kod zakupów spożywczych.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...