piątek, 27 kwietnia 2018

Afera z Getback w cieniu dobrych lokat w Idea bank


Bez wątpienia ofertą tygodnia są zdecydowanie wyższe niż zwykle stawki lokat w Idea bank, wiadomo jednak, że jest to spowodowane aferą z firmą windykacyjną Getback. Piszecie zresztą o tym w komentarzach przekazując linki do licznych artykułów na ten temat.


Spektakularny spadek w ciągu ostatnich 3 miesięcy

Spójrzmy na notowania Idea bank za ostatni kwartał. Jeszcze 3 miesiące temu akcje były warte po 21 zł, teraz przekraczają już tylko... 7 zł. Bank w komunikatach oczywiście zapewnia, że nic się nie stało...

Kalendarium ostatnich wydarzeń przedstawił pokrótce w komentarzu Grzegorz. Przypomniał, że Idea bank w marcu dostał zalecenia od KNF by nie wypłacać dywidendy za 2017. Jednak lawina prawdziwie negatywnych komunikatów nadeszła w tym miesiącu.

Kluczowy jest oczywiście problem z płynnością firmy windykacyjnej GetBack, której wcześniejszym właścicielem był Idea bank. Zmienił się też wreszcie oficjalnie prezes, którym od 10 kwietnia został Tobiasz Bury i nie ma on łatwego początku.

Co więc jest grane? Jak się można spodziewać Idea bank musi robić dobrą minę do złej gry informując ogólnikowo, że:
Stan należności grupy Idea Banku od spółki GetBack na 26 kwietnia 2018 r. wynosi 14,3 mln zł, w tym są to obligacje o wartości 8,3 mln zł i należności handlowe na kwotę 6 mln zł 
dodaje przy tym że:
bankowi trudno spekulować co jest przyczyną obecnych problemów płynnościowych GetBack

Fakt faktem, że 16 kwietnia GPW oraz BondSpot otrzymały od KNF nakaz zawieszenia obrotu wszystkimi instrumentami wyemitowanymi przez Getback. Zawieszenie jest bezterminowe i obowiązuje od 17 kwietnia.

Portale żądne sensacji już szykują się do nazwania afery z Get back Amber Gold 2 i to na większą skalę. Wskazuje się bowiem, że klienci utopili tutaj 2,6 mld zł, co stanowi 3x większą kwotę niż to było w przypadku słynnej gdańskiej spółki.

Gdy pojawił się ten komunikat my dostaliśmy lokatę na 3,20%

Pierwsza lokata na 3,20% pojawiła się 24 kwietnia czyli w dniu, w którym KNF podała do publicznej wiadomości komunikat o działaniach nadzorczych i ustaleniach związanych z podejrzeniem manipulacji.

O tym, że Idea bank była powiązana z oferowaniem obligacji Getback można przeczytać w wielu źródłach czy to w komentarzu w którym anonimowy cytuje forum StockWatch czy czytelników money.pl, gdzie jest mowa o praniu mózgu klientów Lion's bank przez jego doradców.
 
Tuż przed świętami dostałem maila od jednej z czytelniczek
Dotychczas niemal wyłącznie korzystałam z lokat, nie mam żadnych doświadczeń z obligacjami. Otrzymałam propozycje z Lion's Banku zainwestowania w obligacje GetBack. Co sądzi Pan o obligacjach tej spółki? Czy warto pochylać się nad tematem?

Gdy zapytałem o szczegóły dostałem taką odpowiedź:
Obligacje 24/25 miesięcy (możliwość wykupu po roku) odsetki naliczane co 1/3 miesiące. oprocentowanie 5,5.
O propozycji zostałam poinformowana bezpośrednio podczas wizyty w banku - zostałam zaproszona na spotkanie. Proponowano zainwestowanie środków, które mam zdeponowane na lokatach (3%). Zachętą miało być to, że lokaty miały być zerwane z zachowaniem odsetek

To typowa zagrywka stosowana w Idea bank czy w jaskini lwa. Na szczęście Pani Katarzyna nie zamieniła lokat na obligacje i jak sama stwierdziła
Biorąc pod uwagę aktualny stan rzeczy cieszę się, iż nie uległam.

Póki co Lokata Bezkonkurencyjna oferująca 3,50% dalej jest w ofercie. Szkoda, że lepsze stawki pojawiają się zwykle z okazji afer, które zwykle mają zły koniec. Oby nie było tak w przypadku Idea bank, bo wtedy będziemy mieli totalny marazm na depozytach.

36 komentarzy:

 1. Nic dodać nic ująć. Dzieki Polcan za trzeźwą ocene.

  OdpowiedzUsuń
 2. No tak, teraz pytanie trzymać w Idea wszystkie oszczędności życia przez 6 miesięcy czy ewakuować? Czy w przypadku upadku tak dużego banku BFG w 100% odda środki do 100 tys euro?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Idea to prawdopodobnie jest bank z pierwszej dziesiątki w tym kraju pod wzgl wielkości. Myślę że jest w okolicach Deutschebank Polska Credit Agricole czy BOŚ. To jest średniej wielkości polski bank - niestety bez kapitału państwowego. Więc każdy sobie sam powinien odpowiedzieć na pytanie co będzie gdy upadnie. Po pierwsze nie ma na razie mowy o upadku czy nawet kłopotach - to do tej pory był świetny bank. Pytanie czy nic się nei zmieniło. Po drugie - system nie wytrzyma upadku takiego banku bez pomocy innych banków. Taka jest moja opinia. Gwarancja to gwarancja - jakoś te pieniądze muszą być wypłacone, ale to nie takie proste bedzie. Ja mam kilkaset w Idea i niedługo kończą mi się lokaty. Poobserwuję co się dzieje. na razie z pewnością nie ma co panikować

   Usuń
  2. Wszystkich to bym nie trzymał, bo to nie jest nigdy dobre. Ale ja trzymam ponad 100k i raczej się nie przejmuję. Raczej bank nie upadnie sobie tak łatwo.

   Usuń
 3. NestBank daje już tez 3% na 4 miesiące - oferta wazna tylko do 2 maja.

  OdpowiedzUsuń
 4. Optima podniosła oprocentowanie dla nowych środków na 2,60% do 100 tyś od 27.04.- 27.07.2018r na Koncie Smart.
  link: https://www.bgzoptima.pl/konta-oszczednosciowe/konto-smart

  OdpowiedzUsuń
 5. właśnie, ewakuować się, co radzicie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. kurs akcji idea bank rośnie dzisiaj o ponad 20%. Tu sam pomyśl, czy jest zagrożenie bankructwem.

   Usuń
  2. Kurs IB skacze jak kurs BTC.
   Chyba bym już bardziej w BTC lokował kasę niż w akcje idei.

   Usuń
 6. Nest Bank na 4 m-ce dla nowych środków daje już 3%.

  OdpowiedzUsuń
 7. A ja czekam póki co na zwrot kasy z obligacji Getin. Jak na razie środków brak.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kasa już doszła:)
   Dobrze że Idea bank wyskoczyła z tą lokatą, dzięki której wyzerowałem konto u melonika. Teraz kasa z obligacji wraca na KO w Alior bez czekania do poniedziałku na przelew zewnętrzny jak było dotąd:)

   Usuń
  2. to się ciesz bo inni inwestorzy nie mieli dziś takiego szczęścia. Klienci dwóch funduszy (pieniężny, obligacyjny) stracili dziś jakieś 1.5% po odpisie obligacji Chemoservisu. Kto miał w portfelu takie cuda? Noble TFI - a jakże :-) Obligatariusze lepiej nie mówić bo już chyba wczesniej pozbyli się złudzeń. Generalnie robi się coraz mniej ciekawie wokół korporatów, ale tak to jest w czasach gdy sztucznie zaniżane stopy procentowe wyganiają ludzi na rynki kapitałowe. Ciekawe ile powiszą te lokaty w Idea. Ewidentnie dali je po to żeby klienci nie odpływali. Po to zresztą obniżyli oprocentowanie kont a podwyższyli lokat - klient i pieniądze nie uciekają tak jak z ROR i KO. Coby się przedwczoraj działo jakby mieli konta na 3% a lokaty na 1.3 jak duże banki? Armagedon
   MM

   Usuń
 8. Właśnie dotarło do mnie wezwanie do zapłaty od syndyka masy upadłościowe SKOK Wołomin,co o tym sądzicie,bo różne są opinie.Zapłacić i mieć z tym spokój,czy jednak są to dzałania bezpodstawne syndyka?


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polcan, wiem że temat był już wałkowany, ale czuję, że przyda się "odświeżenie" wątku o SKOK Wołomin - bo coraz więcej osób dostających wezwania o to pyta. Ja zaczynam rozumieć rozesłanie nowych wezwań do zapłaty i jak o tym czytam - to mnie krew zalewa!
   http://wiesci.com.pl/2017/10/skok-wolomin-syndyk-dostal-podwyzke/

   Usuń
  2. Powyżej 3 lat roszczenia finansowe się przedawniają. Syndyk szuka jeleni i część na pewno znajdzie, niektórzy boją się własnego cienia. A jeśli nawet, to to ja wolę prawomocne orzeczenie Sądu, wtedy mam opcję odwołania się do wyższej instancji, po otrzymaniu od Sądu uzasadnienie. W ciągu 7 dni trzeba wnieść o wydanie uzasadnienia wyroku. Wniosek to tylko prawdopodobnie 7 zł. Ktoś pytał o ewentualne koszty w przypadku niepowodzenia: wniosek Syndyka do Sądu to 30 zł, Radca prawny Syndyka 30 zł oraz wymagalność w stosunku do kasy SKOK o które domaga się wg mnie bezprawnie Syndyk to kolejne 30 zł. Razem wszystko 90 zł i ewentualnie odsetki ustawowe 5% od 30 zł w stosunku rocznym np. po roku 1,50 zł. I to wszystko. Ja czekam, aż Syndyk Pan Lechosław Kochański wystąpi na drogę sądową.

   Usuń
  3. @TomTom
   W cytowanym przez Ciebie artykule jest info o zarabianiu 553,5 tys. miesięcznie. Ja miałem info o większej kwocie:
   https://polakcandwa.blogspot.com/2015/05/syndyk-skok-woomin-zarabia-600-tys-i.html

   Usuń
  4. Może tu ma znaczenie kwota wynagrodzenia brutto i netto? Sam nie wiem. Na nowo jednak zainteresowałem się tematem SKOK Wołomin i nawet nie zdawałem sobie sprawy jaka to afera! O dziwo zainteresowanie nią przejawia obecnie w zasadzie tylko Tv TRWAM i nigdy nie sądziłem, że przypadkowo stanę się jej widzem ;) Obejrzałem godzinną dyskusję na ten temat, ale Wam polecam sam jej koniec (ostatnie 3 min.) - bo jest tam właśnie o nas, w świetle prawa "strzyżonych barankach" mowa. To przykre, ale niestety prawdziwe... :(
   http://tv-trwam.pl/film/rozmowy-niedokonczone-17032018

   Usuń
  5. Czy jak nie odbierze się listu, to mają prawo ścigać? Co myślicie, żeby nie odbierać poczty?

   Usuń
  6. Chyba rzeczywiście potrzebny jest ponowny wpis dotyczący Wołomina. Wygląda na to, że ruszyła kolejna fala wezwań od syndyka - w mojej skrzynce też leży awizo i podejrzewam, że jest właśnie w tej sprawie.
   Również pogrzebałem trochę w necie - sprawa zdaje się być skutecznie przeciągana bez jakichkolwiek wiążących decyzji ze str polityków, prokuratury, sądu...
   Dla przypomnienia:
   - rzecz dotyczy 85 000(!) członków SKOKu Wołomin a ogólna szacunkowa kwota strat poniesionych przez członków z tytułu przepadłych udziałów + obecnych wyłudzeń syndyka to blisko 70mln zł.
   - Skalę bezprawia należy powiększyć o członków innych upadłych skoków, do których też zapukał lub zapuka syndyk (łącznie potencjalnie 350tys osób!).
   - Strona organizacji "Stow. Wspierania Spółdzielcz. Finansowej im. Św. Michała": http://swsfsm.pl/
   - treść ostatniego posiedzenia Sejmowej Komisji Finansów Publicznych, poświęconego wcześniejszym przekrętom Wołomina i obecnym przekrętom syndyka Kochańskiego:
   http://orka.sejm.gov.pl/zapisy8.nsf/0/E2A846305C8844C7C12581280038C741/%24File/0188008.pdf
   Właśnie mija rok od tego posiedzenia a sprawa siedzi w zamrażarce za przyzwoleniem wszystkich decydentów.
   - Odpowiedź KNFu z 27-02-2017 w sprawie wezwań członków do pokrycia strat SKOKu:
   https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=24&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwj97Yqp8NvaAhUObFAKHYtwDhI4FBAWCDgwAw&url=https%3A%2F%2Fwww.senat.gov.pl%2Fdownload%2Fgfx%2Fsenat%2Fpl%2Fsenatoswiadczenia%2F795%2F09_034_795_KNF_1_odp.pdf&usg=AOvVaw3Hh-f9OIrj_Q2RYTkfgZQd
   - Komentarz do Prawa Upadł-go pod red. prof.dr.hab. A.J.Witosza 2017 r potwierdzający bezprawność wezwań od syndyka L.Kochańskiego:
   http://swsfsm.pl/wp-content/uploads/2018/02/Prawo-Upad%C5%82o%C5%9Bciowe-Komentarz-pod-red-AJ.Witosz-2017-dodatkowa-odpowiedzialno%C5%9B%C4%87-cz%C5%82.-skok-mec.-M.Mozd%C5%BCe%C5%84-2.pdf
   - Jeden z artykułów na PP4, w nim linki do innych wpisów i ciekawe komentarze:
   http://polakcandwa.blogspot.com/2016/12/wezwani-do-zapaty-przez-syndyka-sw-juz.html

   Czy może tu ktoś napisać jak wygląda obecnie sytuacja osób, które otrzymały wezwania od syndyka w ubiegłych latach?
   Udało się komuś nie zapłacić?
   MD

   Usuń
  7. Rzeczywiście przydałby się artykuł "Płacić czy nie płacić - oto jest pytanie".

   Usuń
  8. Ja jestem z pierwszej grupy i do dzisiaj nie zapłaciłem. W lutym 2017 złożyłem odwołanie od wezwania do zapłaty i od tej pory cisza.

   Usuń
  9. Mam prośbę, czy mógłbyś wkleić wzór odwołania od pisma do zapłaty dodatkowego 1 udziału dla Syndyka. Chętnie hurtowo byśmy z niego skorzystali.

   Usuń
  10. Dołączam się do prośby ;)

   Usuń
  11. Przypominam, że każdy z Was może pisać na artykuły na bloga PP4 odkąd zmieniła się numeracja. Wystarczy zgłosić chęć mailowo i przesłać materiał do publikacji.

   Ja nie zdążyłem odebrać z poczty listu od syndyka, a już pakuję się do dłuższego wyjazdu na majówkę i nie wiem czy w przyszłym tygodniu będą się pojawiały kolejne wpisy.

   Usuń
  12. To było 2-gie odwolanie.Nie pamiętam dokładnie co w nim było a były to 3 strony gotowca. Na faceboku jest fanpage skok lechosława kochańskiego i tam można wszystko znaleźć.

   Usuń
  13. Do Anonimowy 28-04-2018 10:53
   Dzięki za odpowiedź.
   Mam nadzieję, że jest więcej przypadków podobnych Twojemu (uniknięcia bezprawnego haraczu).

   Nie powinniśmy płacić dla samej zasady + dodatkowo wysyłać maile na adresy posłów podane na str Stowarzyszenia św Michała - może zmusi to wreszcie polityków do zajęcia stanowiska i podjęcia działań regulacyjnych.
   Jeśli opinie przedstawiane przez komitety społeczne (m.in. "św Michała") choć w 50% dotykają prawdy, to skala bezprawia w naszym kraju jest przerażająca...
   Można mieć tylko nadzieję, że ktoś zechce w końcu zająć się tematem potencjalnie pokrzywdzonych 350tyś Polaków i nie wzgardzi ich głosami wyborczymi.

   Jeśli chodzi o wzór odwołania od wezwania do zapłaty, to pojawiały się takowe pod wcześniejszymi artykułami Polcana (jeden z adresów podałem wyżej).
   Jednak od tamtego czasu sytuacja uległa już zmianie, choćby ze względu na obszerne wystąpienie syndyka przed Sejm. Komisją Finansów Publ. Być może więc wzory należy zmodyfikować.
   Ja nie mam konta na fb i nie zamierzam go otwierać - takich osób jest pewnie więcej. Wdzięczny będę za adres innego źródła, gdzie można by zapoznać się z treścią ww pisma.
   MD

   Usuń
  14. Co do FB mam dokładnie tak samo, więc jak ktoś z Was zamieści tu taki wzór - będę ogromnie wdzięczny. Pozdrawiam wszystkich zmuszanych do haraczu ;)

   Usuń
  15. Powyższe komentarze zebrałem w osobnym artykule na PP4:
   http://polakcandwa.blogspot.com/2018/04/syndyk-skok-woomin-uderza-teraz-w.html

   Usuń
  16. Dzięki Polcan, przystępuję do lektury ;)

   Usuń
 9. polcan Ty jesteś taki oblatany i w obligacje Getinu dałeś się złapać! Pochwal się gdzie jeszcze masz szansę utopić? Ja o lokaty pękam czy nie zwijać się pod ziemię w słoiki ale obligacje itp. to wtopa 50/50

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od obligacji Getin zaczęły się moje przygody z obligacjami a następnie z różnymi innymi inwestycjami. Tak jak mówisz tutaj raz na wozie, raz pod wozem. Raz można było dobrze zarobić, ale też i stracić. Dziś jednak mam już nieco inne zdanie na ten temat.
   O lokaty natomiast nie pękam wcale. Idę tam gdzie najwyższe stawki nieważne czy oferuje je SKOK, mały bank komercyjny czy jakiś spółdzielczak.

   Usuń
 10. 1. A na jakiej podstawie "nie pękasz" przecież BFG to pusty wór, którego zawartość wystarczyłaby tylko na ogony z jednego upadającego średniego banku? Może czujesz inne gwarancje o których my ciułacze nie wiemy!
  2."Raz można było dobrze zarobić" zarobić max. 2-3% więcej niż na lokacie, a stracić szansa 50/50, więc gdzie tu zarobek? Przykłady bezpieczne Kasy Grobelnego, Amber Gold, GetBack i inne...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. BFG to nie pusty wór, lecz stale napełniany z planem awaryjnym o czym pisałem w osobnym artykule:
   https://moneyafterhours.blogspot.com/2014/07/ile-srodkow-ma-bfg-na-wypaty-czyli-jak.html

   2. Mylisz się co do zysku z inwestycji. 2-3% ponad lokatę dają zwykle 'niemal pewniaki' jak np. obligacje Aliora.
   Tutaj oczywiście miałem na myśli moje inwestycje, które dawały po 15% zysku i więcej jak w przypadku takich firm jak Airon czy Logzact.
   Były też inne jak np. w Pitbulla, ale w tym przypadku inwestorzy mają wręcz zakaz pokazywania jakie zyski z tego można było czerpać.

   Podsumowując to co o zyskach z inwestycji mówią doradcy to jedna sprawa, jak wyglądają realia to już zupełnie inna para kaloszy.
   Kluczowe w tym wszystkim jest działanie prawa w zakresie zabezpieczeń i ochrony praw inwestora, a tutaj jest całkowita porażka i to mająca drugie jeszcze gorsze dno.

   Usuń
 11. polcan Twój artykuł pisałeś wieki temu. W tej chwili BFG jest wydrenowany przez skoki i pusty jak bęben turecki. Znajdź w necie jakiś bieżący artykuł ze stanem posiadania BFG!
  Jak kipnie IB lub GB to w BFG wystarczy tylko dla "swoich'.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, nie chodziło mi jednak o to ile jest w BFG, bo tutaj owszem dużo się zmieniło, ale wskazanie co BFG robi w przypadku gdy zabraknie kasy.
   Kluczowy jest nie tytuł 'Ile środków ma BFG' lecz podtytuł 'Jak nie ma to będzie'.
   Nie sądzę by mechanizmy ściągania kasy uległy zmianie.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...