środa, 4 kwietnia 2012

Idą święta a z nimi lokata wielkanocna


Jeżeli z wiosną Getin trochę zaspał gdyż lokatę wiosenną zaoferował dopiero po przyjściu wiosny kalendarzowej, to w przypadku świąt Wielkiej Nocy nic nie można mu zarzucić. Oferta lokaty Wielkanocnej już jest w ofercie.

Jaka to oferta? Jeżeli pojawienie się ofertę da się łatwo przewidzieć, nigdy nie wiadomo jakie będzie mieć oprocentowanie oraz na jaki czas będzie można lokować nasze środki. Warto jednak porównywać ofertę z poprzednimi i spróbować odkryć czy bank nareszcie jest skłonny podnosić oprocentowanie czy też nie.

Przez cały marzec Getin ciągle dźwigał oprocentowanie swoich lokat. Mieliśmy na początek 6,15%, potem 6,20%. Ostatnia lokata weekendowa dawała nam już 6,40%. Zaostrzył nam tym samym apetyt na kolejne jeszcze ciekawsze. Czy na święta robi nam prezent w postaci jeszcze wyższego oprocentowania?

Niestety nie. Teraz możemy liczyć tylko na 6,20%, co oznacza zaledwie 5,02% netto.  A szkoda bo nikt by się nie obraził za kolejną podwyżkę np na 6,50% tym bardziej, że tyle można zarobić obecnie na najlepszej polisolokacie.

W lokatach panuje zasada - dłuższy okres to większe oprocentowanie. Pozorne dźwiganie oprocentowania w marcu było spowodowane właśnie tym, że każda kolejna obowiązywała przez dłuższy czas.

Obecna lokata trwać będzie przez 4 miesiące. Jest znacznie krótsza więc nic dziwnego, że oferuje mniej. Dlatego nie jest to jakaś super oferta ani szczególna okazja tym bardziej, że do wczoraj taka sama oferta na 6,20% była oferowana na 3 miesiące na lokacie ekspresowej.

Trzeba jednak przyznać, że nie jest jakoś źle. Porównując bowiem obecną lokatę 4 miesięczną z lokatą na szpilkach, która również była 4 miesięczna, mamy odrobinę lepiej. Bo zamiast 6,15% dostajemy 6,20%.

Nie oznacza to jednak, że warto czekać z lokatami aż wzrośnie ich oprocentowanie. Powiedzenie czas to pieniądz należy traktować dosłownie. Przetrzymywanie gotówki w oczekiwaniu na lepsze lokaty to realna strata. Powyższe rozważania to tylko próba odgadnięcia czy może po wprowadzeniu podatku banki jakoś wynagrodzą bolesną stratę.

Nie wynagradzają. I lokata wielkanocna dobitnie o tym świadczy. Jedyne co cieszy to fakt, że nie ma dalszych spadków. 6% to obecnie lokaty w dobrych bankach a 6,20% to oferty promocyjne. 

Dziwi długość oferty. Lokatę można zakładać tylko do 6 kwietnia 2012.
Przedłużono do 10 kwietnia 2012

Ciąg dalszy: Ulepszona lokata Wielkanocna blednie przy ofercie BGŻOptima

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...