piątek, 20 kwietnia 2012

Ciekawe lokaty na wzór obligacji w FM


Bank FM to jeden z najlepszych banków z punktu widzenia lokat. Nie jest to nic dziwnego, gdyż jest to bank nowy, działa od roku 2009, więc żeby przyciągnąć do siebie nowych klientów musi mieć ofertę, która będzie go wyróżniać albo przynajmniej stawiać w czołówce.

Niedawno informowałem o ciekawej podwyżce lokat w FM. Ta podwyżka spowodowała istotny awans w rankingu najlepszych lokat prezentowanych tutaj. Nie minęło wiele czasu a już mamy kolejną ciekawą propozycję. I to ciekawą z dwóch powodów.

Po pierwsze to bardzo nietypowa lokata o jakich z reguły nie piszę na moim blogu. Na blogu przyjęliśmy zasadę prezentowania lokat maksymalnie do roku z oprocentowaniem minimum 6%. Nowa oferta nie za bardzo przystaje do tych reguł ale jest godna uwagi.


Oferta dotyczy bardzo długich okresów bo aż rok, dwa lub trzy. Z reguły omijam takie lokaty szerokim łukiem gdyż zbyt długi to okres oczekiwania na odsetki. W międzyczasie dzieje się bardzo wiele co można zobaczyć porównując nawet ranking z początku oraz środka kwietnia tego roku.


Zdecydowałem się jednak na opis tej lokaty ze względu na sposób obliczania oprocentowania. Nie jest to oprocentowanie stałe lecz zmienne oparte na wskaźniku WIBOR 6M według zasady.
1 rok - WIBOR 6M + 1,30%
2 lata - WIBOR 6M + 1,40%
3 lata - WIBOR 6M + 1,60%

Wskaźnik WIBOR 6M zmienia się codziennie, ale generalnie oscyluje w granicach 5%. To powoduje, że wszystkie lokaty spełniają warunek 6%. Czym jest wskaźnik WIBOR i co oznacza 6M wyjaśniłem szczegółowo w artykule Co po belkach, zainteresowanych odsyłam zatem do tego artykułu.

Na stronie banku można znaleźć przykład oprocentowania dla stawki WIBOR 6M z dnia 29 marca 2012 i wygląda ona tak.


Od podanej daty WIBOR 6M zmienił się o 0,01 i wynosi obecnie 4,97% czyli dostalibyśmy odrobinkę więcej. Niestety w FM bankowcy nie aktualizują wskaźnika WIBOR 6M codziennie, robią to tylko na początku każdego kwartału kalendarzowego. Wzięto pod uwagę datę 29 marca gdyż 1 kwietnia przypadał na niedzielę.


W dalszym ciągu FM ma dziwne i bardzo nietypowe ograniczenie kwotowe. Powyżej dwóch milionów oferta staje się bardzo nieciekawa co widać w tabeli. Ciekaw jestem czy zdarza się ktoś taki kto lokuje miliony na jednej lokacie.


Podsumowując trzeba powiedzieć że na chwilę obecną lokata WIBOR plus jest ciekawsza od lokaty antyinflacyjnej którą w zeszłym roku oferowała Idea. Obie lokaty zakładają ochronę przed inflacją. Idea dopłacała do inflacji 1,50% czyli mniej więcej tyle ile FM. Ale inflacja za marzec wyniosła tylko 3,9% a WIBOR 6M 4,97%.


Jak widać lokata WIBOR plus gdyż tak nazywa go FM jest lokatą na zasadach obligacji bankowych. Tutaj jednak pojawiają się wady tej lokaty. Na czym one polegają dowiemy się z kolejnego artykułu w którym porównamy sobie tego typu lokaty z obligacjami bankowymi.

Ciąg dalszy: Co jest lepsze lokata czy obligacje bankowe

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...